Mama care abuzeaza copiii altora

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:


Aceasta persoana prinde copiii la inghesuiala si tipa la ei. II sperie si ii ameninta.
Ccopiii agresati sunt cei care de ce cele mai multe ori din joaca, din greseala sau din cine stie ce motive, au facut sau spus ceva neconvenabil la adresa propriului copil.

Este abominabil sa actioneze astfel.

Dusul la politie nu ii va schimba comportamentul.
Cel mai probabil, dupa ce va face ancheta in scoala, si printre cativa parinti (s-ar putea sa nu gaseasca amatori de declaratii) va primi sau nu amenda.
Scoala se va sifona ca este tarata in astfel de scandaluri.

Deci inainte de a merge la Politie vorbeste cu directorul scolii si vezi cum poate el ajuta.
Convinge-l sa vorbeasca cu persoana si sa-i explice ca el nu admite ca elevii scolii lui sa fie agresati nici in incinta scolii si nici in afara ei.

Ce atitudine a luat invatatoarea atunci cand s-a intamplat incidentul in clasa?
Ce atitutidne sa ia ea pentru incidentele aparute in afara scolii?

Mi s-au intamplat si mie astfel de 'necazuri' insa eu nu am stat la discutii ci am replicat ca daca are ceva de comentat asupra unui incident petrecut la scoala vom vorbi tot la scoala si este libera sa faca reclamatie la director.

Acuma privind pur si simplu dintr-o perspectiva logica si nonemotionala:
- baiatul agresor nu l-a lasat pe baiatul prietenei tale sa mai stea cu el in banca.
- baiatul prietenei tale i-a rupt camasa.
Sunt amandoi vinovati.
Strict privind numai partea asta a problemei. Ce au facut parintii? Au discutat intre ei? Au incercat sa medieze cumva problema?
Tu ai vorbit cu agresoarea?

Mai este o varianta aceea de a reclama mamica la protectia copilului.

Se mai poate lua legatura cu sectia de politie din apropiere si rugat un politist sa vina sa vorbeasca parintilor in sedinta tocmai despre aceste cazuri si escaladari ale situatiilor. DEspre consecintele acestor fapte.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Sa inteleg atunci ca doar mama ta a vorbit cu ea la acel moment, dar invatatoarea nu a vorbit cu ea? Cel putin asa rezulta acum din ceea ce scrii.
Intrebarea 2. a ramas de asemenea neelucidata.

Da! Exact! numai mama a vorbit cu ea la acel moment, caci actiunea se petrecea la blocul copilului care este la 10 minute de scoala. Aceasta urmarire la domiciliu m-a revolatat pe mine.

Cand am citit ce ai scris m-am simtit un pic vinovata, pentru ca si eu as fi reactionat altfel decat mama, dar mama mea este mai ,,simtita'' ei nu-i place scandalul, si plus ca e bolnava de inima.

Ameninta copilul asta al prietenei9 mele si pe parintii lui.

Aceasta mamaica este ,,inteleasa'' de parinti si copii in general, deoarece sotul ei este foarte bolnav, nu se deplaseaza din pat, ea il ajuta cu totul si chestia asta eu o inteleg. Ea lucreaza numai de noapte pentru a-si putea ,,reprezenta'' baiatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci
Reluare la ce ai spus in plus:
Fapt:
1.Copilul respectiv nu a vrut sa-l lase in banca
2.Copilul prietenei a ripostat si a gaurit camasa respectivului copil
3.Mama acestuia este foarte suparata deoarece a fost o camasa scumpa,
4.Copilului care a gaurit camasa ii pare rau.
5.Nici unul dintre parinti nu a avut nici o discutie nici intre ei nici cu invatatoarea pana in acest moment.
In plus:
1. Sotul acestei doamne este foarte bolnav imobilizat la pat
2. Aceasta doamna este singura in raport atat cu copilul cat mai ales cu sotul imobilizat la pat lucru ce se vede in comportamentul ei
3. Lucreaza in fiecare noapte pentru a reusi sa faca fata tuturor problemelor si provocarilor pe care numai ea le are si fara ajutorul nimanui.

A ramas oarecum neelucidat:
2. Ie ce constau amenintarile adresate de acest parinte si cui anume le adreseaza?

Cum vezi problema acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:

Aceasta mamaica este ,,inteleasa'' de parinti si copii in general, deoarece sotul ei este foarte bolnav, nu se deplaseaza din pat, ea il ajuta cu totul si chestia asta eu o inteleg. Ea lucreaza numai de noapte pentru a-si putea ,,reprezenta'' baiatul.

ANNA


asta NU ii da dreptul sa abuzeze alti copii. al ei sau al altora. punct.
ea tocmai pe asta mizeaza, ca parintii/invatatoarea nu vor lua atitudine, de mila ei si a situatiei in care se afla. total gresit. si din partea ei, si din partea celor care le este mila de ea, mai mult decat de proprii copii.
daca de exemplu urla atat de tare la copilul respectiv, incat acesta dadea un pas inapoi, si cadea, se lovea la cap sau isi rupea mana ? e doar un posibil scenariu. sau copilul respectiv ramane atat de marcat, incat are cosmaruri multe nopti de acum inainte, incepe sa faca pipi in pat, refuza sa mai mearga la scoala, samd. ? cine se face responsabil pentru asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Corina, asta nu avem de unde sa stim. Ce gandeste agresoarea.

Daca, daca, daca...
Daca pixul nu nimerea camasa?
Poate fi un punct de plecare pentru un contraargument.

Asta bineinteles ca nu minimalizeaza fapta acelei mame. Si trebuie facut ceva in sensul asta.

De asta e bine sa privim problema din toate unghiurile posibile ca sa stim cum si ce uncghi abordam.

Insa repet singura solutie viabila mi se pare discutia cu mama respectiva in prezenta directorului si a invatatoarei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Deci
Reluare la ce ai spus in plus:
Fapt:
1.Copilul respectiv nu a vrut sa-l lase in banca
2.Copilul prietenei a ripostat si a gaurit camasa respectivului copil
3.Mama acestuia este foarte suparata deoarece a fost o camasa scumpa,
4.Copilului care a gaurit camasa ii pare rau.
5.Nici unul dintre parinti nu a avut nici o discutie nici intre ei nici cu invatatoarea pana in acest moment.
In plus:
1. Sotul acestei doamne este foarte bolnav imobilizat la pat
2. Aceasta doamna este singura in raport atat cu copilul cat mai ales cu sotul imobilizat la pat lucru ce se vede in comportamentul ei
3. Lucreaza in fiecare noapte pentru a reusi sa faca fata tuturor problemelor si provocarilor pe care numai ea le are si fara ajutorul nimanui.

A ramas oarecum neelucidat:
2. Ie ce constau amenintarile adresate de acest parinte si cui anume le adreseaza?

Cum vezi problema acum?


Vad ca am vorbit prea mult despre tema asta si am obosit!
si eu sunt o mamica singura care am doua job-uri dintre care unul cu munca fizica foarte obositor si mi musc buzele si iau vitamine ca sa nu mi agrsez propriul meu copil, dar cu al altuia cum as indrazni?

Ameninta? ,,Latra'' cu o voce din gat care te irita pe creier.

Eu vad situatia in felul urmator, impreuna cu prietena mea, facut presiune la doamna sa bage o sedinta cu parintii, eventuial cu consilierul scolii prezent si totii parintii din clasa sa analizam situatia si sa gasim solutii.

PS Camasa nu era noua, era de anul trecut - doamna i-a spus mamei chestia asta si mama mea a vazut ca i era scurta la maneci.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Corina, asta nu avem de unde sa stim. Ce gandeste agresoarea.

Daca, daca, daca...
Daca pixul nu nimerea camasa?
Poate fi un punct de plecare pentru un contraargument.

Asta bineinteles ca nu minimalizeaza fapta acelei mame. Si trebuie facut ceva in sensul asta.

De asta e bine sa privim problema din toate unghiurile posibile ca sa stim cum si ce uncghi abordam.

Insa repet singura solutie viabila mi se pare discutia cu mama respectiva in prezenta directorului si a invatatoarei.



ai dreptate. insa nu pot sa nu ma intreb unde era invatatoarea in acele momente, in care cei doi baieti se luasera "in coarne" ? inteleg, e si ea om, are nevoie la toaleta, sa manance, dar cand stii ca ai un copil "problema" in clasa, ii aduci si coleg nou de banca, pai stai nene cu ochii pe ei ca pe butelie in primele saptamani, rogi pe cineva sa-ti supravegheze elevii alea 5-10 minute cat lipsesti, ca nu stii ce idei le vin si dintr-o imbranceala din asta scapata de sub control apar accidentari urate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca va veti axa pe identificarea problemelor si nu a persoanelor poate ca veti gasi si solutii sa rezolvati problemele.
Problema nu este nici camasa, nici persoana, nici copiii.
Sursa este mult mai adanca. Usor usor ai scos la iveala radacini de conflict. Un sot imobilizat, nopti nedormite, bani putini, timp insuficient pe partea cealalta cunoasterea insuficienta a acestor cauze sau ignorarea lor, clasificari si automatisme, scenarii proprii, amplificari de stari conflictuale. desi acestea ori nu exista, ori sunt mult mai mici decat sunt descrise.
Dar asa cum spuneam ideal ar fi sa identificati corect conflictul dintre voi si asta tot voi sa o faceti si sa gasiti impreuna solutii de diminuare sau chiar de eliminare a acestui conflict dintre voi.
Solutia nu este de amplificare a starii conflictuale in fond la rece discutand nimeni nu cred ca si-ar dori asa ceva. Nu?
Rezolvati toti adica voi problema dintre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu nu inteleg ce tot atata analiza.
e vorba de o persoana care abuzeaza copiii altora.
nu ne intereseaza situatia familiala, nu este o scuza.
daca toti oamenii necajiti s-ar transforma in iste abuzatori, atunci ar fi o hartuiala generala.

omul trebuie sa fie civilizat si punct.

da, mi-e mila ca are o situatie dificila, dar nu sunt responsabili copiii sau parintii lor.

vb in cunostinta de cauza, am avut si noi asemenea parinti, care ma sunau cu diverse reclamatii, desi copilul lor era ahtiat sa intre in gasca cu ai nostri, taica-su ne taia calea cu masina, pe mine m-a ameninta ca arunca cu pietre in mine samd.
nu eram numai noi vizati, erau multi.
din fericire, au schimbat clasa, dar a fost foarte neplacut.
si nu puteai avea niciun dialog, ei sunau, incepeau sa urle si nu se mai opreau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

eu nu inteleg ce tot atata analiza.
e vorba de [...]
nu ne intereseaza [...], nu este o scuza.



Dupa cum spuneam intr-un mesaj anterior partile:

Citat:
citat din mesajul lui marius
"pe partea cealalta cunoasterea insuficienta a acestor cauze sau ignorarea lor, clasificari si automatisme"


Observatie:
Se spune ca exprimarea cuvantului "nu" sau al unei negatii intr-o propozitie dintr-un context va genera in jur o stare de negativitate cu atat mai adanca cu cat exista mai multe negatii exprimate.
Iar negatiile/starile negative vor determina fie generarea, fie amplificarea unei stari conflictuale indepartandu-se implicit sansele de solutionare a acestora.

Mergi la inceput