Mama care abuzeaza copiii altora

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Pai esti in subiect ca traiesti si tu cu teama sa fiica ta poate fi urmatoarea victima. Plus ca e important sa ai discutii si cu ceilalti parinti si sa te sustina macar 2/3 din ei, sa nu para ca e o chestie personala.
Copilul ala nu are tata? taica-sau stie ce face mama? o aproba?
De ce spun asa: in clasa 1 am avut o discutie aprinsa cu o bunica. Nici asta nu era in toate mintile, dar toata lumea tacea si o evita sa nu se certe cu nebuna. Ei bine, singura data cand m-am dus la un pranz sa imi iau copilul de la scoala (nu stiu exact de ce eram acasa, dar eram), m-a luat in colimator si a inceput scandalul. Nepoata era in mod evident abuzata... eu nu m-am certat cu batrana, i-am zis clar ce am de spus si am incheiat circul, dar i-am spus mamei fetitei sa ii puna calus maica-sii ca nu intentionez sa ii suport balamucul. Asta dupa ce ma asigurasem deja de sustinerea "mutilor" din clasa. Pentru ca si la mine, si probabil peste tot e la fel. Oamenii nu se manifesta, dar daca au pe cineva care sa le reprezinte interesele, se coalizeaza. Fii tu Avocatul poporului !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Reclamatie mai intai la scoala, scrisa, cu solicitare de audienta la directoare, specificand sa fie prezenta si invatatoarea copiilor. As discuta problema acolo. Daca mai vor sa participe si alti parinti, bine, daca nu, este suficient sa fii tu si prietena ta. As spune in fata directoarei, cu invatatoarea de fata tot ce se intampla, as spune si ca nu se tin sedinte, macar una pe semestru sau cand apare o problema grava, pentru ca multe situatii conflictuale s-ar mai rezolva si la sedinte si as solicita sa i se interzica accesul in scoala.
As anunta directiunea ca urmeaza si o plangere la politie pentru ce se intampla in afara scolii si as sesiza si politia si directia pentru protectia copilului atat pentru agresarea celorlalti copii, cat si pentru agresarea copilului ei.

Nu vreau sa imi imaginez ce pateste copilul ei.

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009


Propriul ei baiat (ne-a spus doamna) a venit cu ochii rosii la scoala, cred ca o incasase si el si a rugat-o pe doamna insistent sa il mute din banca, sa nu mai stea cu copilul prietenei mele - pentru ca ,,asa a zis mama''



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

O sa fac Eleni ceva, promit.
Si eu sunt revoltata de aceasta mamica si va tin si la curent.

Dar.......daca o sa zica doamna ca ce ma bag eu acum ca nu sunt eu in subiect?
Doamna noastra are o buba, nu face sedinte cu parintii, nu are ore de consultatii cu parintii, daca vrei ceva, in pauza sau sms si te contacteaza ea.

ANNA


de ce iti pasa ce zice doamna ? vad ca ei nu-i prea pasa de copiii pe care ii are in clasa, trateaza problemele prin sms sau discutii de 5 minute, prin telefon, de parca i-ar fi frica sa dea ochi/piept cu parintii in viata reala.

tocmai pentru ca nu tine sedinte sau ore de consultatii, apar si treneaza astfel de situatii, copiii povestesc acasa conflictele de la scoala si parintii inteleg ce/cum pot, ajungand sa-si faca dreptate singuri, cum a procedat cucoana in cauza. ce-asteapta doamna invatatoare, sa se intample o nenorocire pentru a organiza o sedinta cu parintii ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

O sa fac Eleni ceva, promit.
Si eu sunt revoltata de aceasta mamica si va tin si la curent.

Dar.......daca o sa zica doamna ca ce ma bag eu acum ca nu sunt eu in subiect?
Doamna noastra are o buba, nu face sedinte cu parintii, nu are ore de consultatii cu parintii, daca vrei ceva, in pauza sau sms si te contacteaza ea.





de ce iti pasa ce zice doamna ? vad ca ei nu-i prea pasa de copiii pe care ii are in clasa, trateaza problemele prin sms sau discutii de 5 minute, prin telefon, de parca i-ar fi frica sa dea ochi/piept cu parintii in viata reala.

tocmai pentru ca nu tine sedinte sau ore de consultatii, apar si treneaza astfel de situatii, copiii povestesc acasa conflictele de la scoala si parintii inteleg ce/cum pot, ajungand sa-si faca dreptate singuri, cum a procedat cucoana in cauza. ce-asteapta doamna invatatoare, sa se intample o nenorocire pentru a organiza o sedinta cu parintii ?



Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)



Asta este si o alta problema de a mea ca nu face sedinte cu parintii si intr adevar se nasc multe probleme din cauza asta.
Prietena mea nu a vrut sa sune la doamna, tot asa pe sistemul ca-si face dreptate singura. Eu am insistat sa sune si doamna a zis ca a facut bine ca nu stia si asa a vorbiot cu mamamica abuziva.

Anul trecut eu am avut posibilitatea sa ma duc o buna perioada sa iau copila la pranz. Baietelul ,,abuzivei'' anul trecut tot se haraia cu un alt baietel: acelasi comportament - iesea urland ,,mamiiiiii X m-a deranjat in ora, X m-a ciupit''

Pe baiatul respectiv venea sa-l ia la praz o doamna de la un after-school privat, care de regula intarzia 5 minute.

Abuziva il tragea de maneca din fata scolii pana la poarta si tot in urlet. Eu am fost singura care i-am atras atentia ca ceea ce face ea se numeste abuz - ca nu are dreptul sa tipe la copiii altora in lipsa parintilor lui. Ce m-a socat atunci este ca doamna de la after niciodata nu a atentionat-o sa nu mai tipe la acest copil care este fara reprezentantul lui legal, ca, in perioada cand copilul era la after EA trebuia sa-l reprezinte.

Anul asta l-a lasat in pace pe X l-a luat pe baietelul prietenei mele.

Doamna toata clasa a doua a facut o singura sedinta undeva in primavara ATAT. Nimeni nu a atins acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

In clasa trebuie sa existe un comitet de parinti, care poate convoca o sedinta cu parintii. In acest caz trebuie facuta o sedinta cu parintii tocmai pe acest subiect.

Eu, ca mama a baiatului agresat as fi facut reclamatie la politie. Din cauza ca ne bagam capul in pamant si trecem mai departe exista astfel de parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

si eu la fel zic - reclamatie la politie.
nu are voie sa se atinga de copilul altcuiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Adica ea ameninta un copil de clasa a treia ca "il duce la politie" pentru ca i-a stricat baiatului ei o camasa, si voi nu ii intoarceti favorul? Pai sa fi fost eu acolo, cand o auzeam de politie, puneam direct mana pe telefon si sunam la 112, sa trimita niste gardieni publici la fata locului!! Vrea politie, ii dam politie!!

Acum la modul serios, mamica e nebuna, e clar, daca nebunia ei s-ar manifesta doar in prezenta adultilor, mai treaca mearga, in fond noi, mamici sau tatici putem gestiona altfel problema, dar cand nebunia se manifesta in prezenta copiilor, se cheama abuz, si trebuie sanctionat! Eu i-as trimite chiar si protectia sociala pe cap, nu de alta, dar asa un sentiment am ca isi abuzeaza propriul copil (e clar ca ce face el, sa atace primul, e doar un mijloc de aparare impotriva mamei lui, pe care si l-a dezvoltat si perfectionat in timp, probabil stiie ca o incaseaza si atunci inainte sa fie acuzat, acuza). Sau cel putin as ameninta-o ca ii trimit pe cap protectia sociala, si daca tine macar un pic la copilul ei, ar trebui sa se mai linisteasca.

Iar invatatoarea.....am si eu una ca asta, ma rog, cu fata mai umana, se poate discuta cu ea, raspunde oricand la telefon, si chiar iti lasa senzatia ca te asculta si iti da dreptate daca ai, dar rezultatul discutiilor in general e nesemnificativ, adica n-am vazut sa si ia vreo masura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009


1. Vineri, copilul <persoanei respective> nu a vrut sa-l mai lase pe baietel sa se aseze in banca
<in consecinta>
acesta <i-a gaurit> cu pixul camasa.
[...]
Ieri mama a dat nas in nas cu aceasta mamica, care:
1. a inceput sa-l agreseze verbal pe baiatul pietenei mele, spunand ca acesta i-a taiat baiatului ei o camasa scumpa pe care ea a dat 39 de lei.

2. Copilul a inceput sa planga si sa-si ceara scuze
3. mama respectiva mai tare a inceput sa urle, sa-i spuna ca-l duce la politie
4.Inteventiile mamei mele, ulterior ale invatatoarei au fost de prisos.
5. Mama asta urla, ameninta si agreseaza de ieri intr-una.
Ce este de facut in acest caz?

ANNA


Am desfacut ceea ce ai scris tu intr-o sinteza a situatiei.
Pana la punctul 3 inclusiv este clar
Copilul respectiv nu a vrut sa-l lase in banca acesta a ripostat si a gaurit camasa respectivului copil, mama acestuia este foarte suparata deoarece a fost o camasa scumpa, copilului care a gaurit camasa ii pare rau.
Intrebarile neclare sunt:
1. In ce au constat interventiile mamei tale si mai ales ale invatatoarei? Si in ce sens sunt de prisos?
2. Ce ce constau amenintarile adresate de acest parinte si cui anume le adreseaza?

Cred ca doar aceste doua intrebari sunt inca destul de neclare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Mama mea este o femeie in varsta, 70 de ani. A luat ambii copii de mana (pe, baietel si pe fata mea) si i-a spus mamicii respective sa se calmeze, ca nu are dreptul sa tipe la un copil fara parintii lui de fatza, sa vorbeasca cu parintii copilului. pentru ca nu s-a calmat si a inceput sa zbiere si mai tare, a lasat-o urland si a incercat sa calmeze copilul pentru ca plangea. Apoi a sunat o pe prietena mea, apoi si-a luat pastilele de inima.

Cu doamna, s-a vbit la 1o noaptea (cand a sunat ea) si a spus ca va vorbi astazi cu mamica. Cand o sa am continuarea (daca va mai exista o sa va spun)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sa inteleg atunci ca doar mama ta a vorbit cu ea la acel moment, dar invatatoarea nu a vorbit cu ea? Cel putin asa rezulta acum din ceea ce scrii.
Intrebarea 2. a ramas de asemenea neelucidata.

Mergi la inceput