Mama care abuzeaza copiii altora

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ai trei variante.
1. Nu te mplici si lasi lcrurile "sa curga".
2. Iti iei copilul, il muti la alta clasa si le lasi in plata Domnului.
3. Te implici - asta e calea cea mai grea dar care iti poate aduce si multumirea sufleteasca (si cred eu, aprecierea copilului tau).

In momentul in care te decizi ce faci dezbatem caile de actiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

aNYA as dori sa aleg punctul 3, astept dezbaterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Nu ai si tu mail-urile parintilor?
Sa incerci sa le explici acolo ce si cum, daca invatatoarea aia nu face sedinte.

Nu exista pe undeva obligatia de a se organiza sedinte?
Sau consulatii cu parintii?
E scris pe undeva, prin vreo lege?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Presupun ca nu esti singura nemultumita. Convoaca cateva mamici, discutati la tel/mail si anuntati invatatoarea ca se impune organizarea cat de repede a unei sedinte in care, pe langa ce mai doreste dansa sa se discute (ca sa o bagati si pe ea in seama ), sa analizati comportamentul elevului "x" - paraciosul cu mama agresiva si cum poate fi ajutat (si in cursul discutiei vorbiti de agresiunile mamei - care e mai degraba cauza) si despre memoriul facut pt "expulzarea" elevului y - nou venit.
Intre timp interesati-va de cabinetul de psihologie scolara, eventual invitati psihologul scolii la sedinta.
Ca sa presati invatatoarea indolenta, sugerati ca daca sedinta nu va fi facuta repede pentru a detensiona situatia din clasa, veti apela la sprijinul directoarei. Nu ii spuneti chiar direct, mai dupa piersic , cat sa nu ia asta ca amenintare ci doar sa inteleaga gravitatea situatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Nu ai si tu mail-urile parintilor?
Sa incerci sa le explici acolo ce si cum, daca invatatoarea aia nu face sedinte.

Nu exista pe undeva obligatia de a se organiza sedinte?
Sau consulatii cu parintii?
E scris pe undeva, prin vreo lege?




Eu nu stiu daca 5 din cei 25 de parinti au un mail curent pe care il si folosesc, nici macar nu exista o lista comuna cu toate numerele de telefon ale parintilor. Nici macar nu stiu cati parinti ,,nu'' au semnat de darea afara din scoala a copilului cu ,,tulburari'' de comportament.
O sa incerc,
I am scis un mail doamnei director sa o intreb daca este de acord sa facem niste activitati de sensibilizare ale copiilor si parintilor din scoala cu privire la abuzul emotional si al violentei in scoli, sa vedem daca este de acord, va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Incearca tu sa faci un tabel cu numerele de tel sau mail-urile parintilor.
Macar 70% cred ca reusesti sa stringi.

Si tatoneaza si tu terenul si vezi cam care e pozitia parintilor si daca ai parinti de partea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Incearca tu sa faci un tabel cu numerele de tel sau mail-urile parintilor.
Macar 70% cred ca reusesti sa stringi.

Si tatoneaza si tu terenul si vezi cam care e pozitia parintilor si daca ai parinti de partea ta.


As putea sa fac chestia asta daca as intalni parintii, dar daca ma duc sa iau copilul (lasand la o parte ca nu prea am cum caci sunt la serv) le intalnesc tot pe mamele de profesie casnice, dar si asa, ce ar zice doamna?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009
Pe langa mama abuzatoare, a mai aparut un personaj in clasa noastra si anume ,,mama cu caietul''

Astea doua umbla de ieri intr-una cu un caiet in mana pe la toti parintii din clasa ca sa stranga semnaturi ca acest copil sa fie dat afara din clasa pe motiv ca ,,vagabondul'' ala le bate odoarele.


Astea 2 chiar fac ceva. Oare cum ii gasesc pe parinti?

Cred ca ai putea face acelasi lucru: cu alt caiet: strangi semnaturi de la parintii din clasa pentru punctele alea:
1. sa nu se mai vorbeasca direct cu copilul
...
2. Sa lase copilul acela in pace si sa se abordeze caile mai moderne: psiholog, discutii, etc.

Si ce mai doresti.

Tabel pe coloane -cine e de acord, se abtine, nu e de acord- pentru fiecare doleanta.

Pun pariu ca doamnele respective nu si-au pus problema sa ceara voie cuiva ci pur si simplu actioneaza pentru un scop care le framanta pe ele.

Vorbeste cu invatatoarea clar sa organizeze o sedinta. Si pistoneaz-o cand, la ce ora? Ideea fiind ca atunci cand te desparti de ea sa stii fix cand are loc sedinta.
Exista o chestie de genul: depui o cerere de sedinta, se inregistreaza undeva si trebuie cumva sa fie rezolvata intr-un anume termen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

anuscha, noi inca nu suntem la scoala si nici nu i s-a intamplat fetitei, ci mie, dar iti spun cum am rezolvat.

In urma cu 3 saptamani, eram la gradi, sa iau fetita... Pentru ca era transpirata si usa deschisa, iar afara destul de rece, m-am dus la dulapior sa ii iau mai repede pulovarasul si vestuta, in timp ce fetita era la cativa metri de mine, pe culoar. 2 dulapioare mai incolo, era un baietel, bagat in dulap, se incalta. Ei bine, in timp ce eu deja inchisesem usa dulapiorului nostru, bunica respectivului a inceput sa tipe ca "Fa, n-auzi, ai grija, ca era sa dai cu usa de la dulap in usa ailalta si sa lovesti copilul". Lucru imposibil de facut fizic, de altfel, dar...

N-am zis nimic, i-am dat fetitei pulovarasul si am iesit, inchizand usa. In timp ce ii dadeam vestuta, o alta mamica a iesit si a lasat usa deschisa...Ce mi-au auzit urechile, numai eu stiu!... Voi reproduce doar o mica parte.

Cu fetita de mana, m-am dus la bunica si am intrebat-o pe cine face "nesimtita si proasta dracului". "PE TINE, IDIOATO! Pe mine, in fata a 6-7 mamici, 2 tatici, a copiilor si a altei educatoare. Nepotelul ei s-a albit, fetita mea a inceput sa planga si sa spuna "Mami, da' tu nu esti asa, de ce spune asa?". Am vazut negru in fata ochilor! Aveam rucsacelul fetitei in mana dreapta, cu greu m-am abtinut sa nu i-l masor peste fata.

In loc de asta, m-am dus la "sprijina-garduri", 2 la numar, am explicat ce si cum...au zis ca ele nu se baga, desi totul se petrecuse in incinta gradinitei. M-am intors la educatoare, i-am explicat...bunica inca era acolo, continua seria de injurii. Cu de la mine putere, am mers in biroul directoarei, de acolo m-a preluat secretara si m-a dus la grupa unde directoarea avea ore. Intre timp, bunica plecase, continuand blestemele la adresa mea, chiar langa punctul de paza. Am reluat povestea, cat am putut de calma, desi tremuram de furie...au iesit bucatarese, ingrijitoare, educatoare...ma rog, se stransese lumea. Si am spus ca eu de acolo nu plec pana nu se rezolva, pentru ca nu este posibil asa ceva, acolo si mai ales, in fata copiilor! Si fara sa fac nimic!

Directoarea personal a mers la educatoare si i-a spus ca a doua zi copilul sa nu fie primit in clasa pana nu merge bunica la dumneai. Si asa s-a intamplat. Nu stiu ce i-a spus, cert e ca fix de a doua zi, la pranz, bunica nu isi mai ridica ochii din pamant, cand ne intalnim, nici pana in ziua de azi.

Si zau ca-mi pare rau ca nu s-a luat de mine in afara gradinitei...

Pe scurt... Daca nu iei atitudine, lucrurile vor continua. Si nu in bine!


DE VANZARE, PENTRU COPII SI MAMICI. SUPER OFERTE!!!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Raza de soare....a scapat ieftin pentru ca esti o doamna.Eu nu eram doamna deloc cu baba aia.

Mergi la inceput