Mama care abuzeaza copiii altora

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

inca ceva si gata :
da, trebuie comunicare, negocierea conflictului, insa trebuie si sa ai cu cine. Trebuie ca interlocutorul tau sa fie un receptor si sa reactioneze pozitiv.
In cazul in care comunicarea esueaza ce e de facut ?

Eu am mari dubii ca cele 2 cucoane au altceva in cap decat arta conflictului. Si atunci, comunicarea cu ele trebuie adaptata la nivelul lor de intelegere si de asteptari.
Este simplu,cu oameni de nivelul lor care instiga proprii copii la violenta, trebuie sa li se arate ca gresesc.
Si nu, nu cred ca lasand capulplecat si comunicand elevat vor pricepe ceva.

Eu am o deviza: cea mai buna aparare este atacul. Si a functionat in majoritatea cazurilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

da, ar mai fi de adaugat organizarea de sedinte si ore de consultatii, astfel incat parintii si invatatoarea sa comunice constant, periodic si obiectiv (daca se poate, desigur).

iar daca scoala are psiholog, n-ar strica sa discute un pic cu copilul "abuzatoarei", sa incerce sa-l ajute pe baietel sa nu mai foloseasca agresivitatea sau paratul ca metoda de rezolvare a micilor/marilor conflicte cu colegii.

pana la urma la ce ne putem astepta din partea unui copil, care isi vede/aude mama urland si certandu-se cu alti copii/parinti, ba o mai si incaseaza acasa daca nu e cuminte si o supara pe mami ? cine stie cum o fi acasa la ei, intre cei 4 pereti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Danielatt sunt total de acord cu tine.Numai ca eu as fi stat in fata scolii in masina pana la terminarea orelor..
Marius,zau daca te inteleg...ii tot tragi cu conflictul eronsat...ce justificare are femeia aia care sare la alt copil?Tu ii gasesti vreo justificare?
Poate inteleg eu gresit dar am impresia ca tu nu vezi ca pur si simplu e vorba de un copil.....ce drept are alt adult sa tipe la copilul tau,sau oricare alt copil?Sa-si faca singur dreptate?

Uite ieri in parc..eram cu Eva si era coccotata pe un vaporas de joaca....se juca invartind carma,cand vine o alta fetita mai mare,si sub ranjetul tamp al tatalui ei o imbranceste pe Eva si ia carma...micutza mea nu stia ce sa faca s-a retras putin speriata.I-am spus.."ce te-am invatat eu sa faci in situatiile astea?"si ea s-a dus spre fetita respectiva si a apucat roata aia si a oprit-o.Apoi cand fata mai mare a incercat sa i-o ia, a oprit roata pe loc,nu a lasat-o sa o invarta,s-a bagat in fata ei si fara nici o vorba doar cu falcile inclestate a asteptat.Fata mai mare,socata,s-a indepartat.Apoi Eva a lasat carma aia din mana si i-a zis...uite acum eu te las sa te joci.Eu nu unt rea ca tine.Si asta nu i-am zis-o eu.
Si-a luat copilul si a plecat domnul respectiv.
Eu nu am apostrofat-o pe aia mare ca o imbranceste pe Eva dar o scolesc sa stie ce sa faca.....insa daca tatal facea ceva...apai sa te tii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

sunt situatioi si situatii
daca fata ta nu ar fi reactionat asa ce ai fi facut?
Eu i as fi zis cu blandete fetei cele mari ceva de genu sa se joace pe rand
in niciun caz mi cred ca m as fi dus direct la tatal sa i zic ceva de genu ce este de facut cu fata dumitale ca o impinge pe fii mea

Acu Marius are dreptate pe de o parte
Eu una mi s antipatice ambele mamici si parca abia am astepatat un semn care sa ma priveasca pe mine ca sa ripostez la doamna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Anuscha, razboiul asta intre parinti este absolut neproductiv. La ce iti foloseste ca antipatizezi pe X sau Y ? Si ca te duci sa parasti la doamna ?
Situatia asta NU se va rezolva cu barfe si dat raportu' la doamna, ci discutat situatia, pe fata, cu toti parintii si invatatoarea. Se poate solicita prezenta directorului la sedinta cu parintii.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielatt

inca ceva si gata :
da, trebuie comunicare, negocierea conflictului, insa trebuie si sa ai cu cine. Trebuie ca interlocutorul tau sa fie un receptor si sa reactioneze pozitiv.
1. In cazul in care comunicarea esueaza ce e de facut ?

Eu am mari dubii ca cele 2 cucoane au altceva in cap decat arta conflictului. Si atunci, comunicarea cu ele trebuie adaptata la nivelul lor de intelegere si de asteptari.
Este simplu,cu oameni de nivelul lor care instiga proprii copii la violenta, trebuie sa li se arate ca gresesc.
2. Si nu, nu cred ca lasand capulplecat si comunicand elevat vor pricepe ceva.

3. Eu am o deviza: cea mai buna aparare este atacul. Si a functionat in majoritatea cazurilor.


1. Exista si aceasta posibilitate. In general de aceea trebuie o terta parte tocmai pentru a facilita comunicarea dintre cele doua parti si diminuarea riscului de esec.
3. Ehhh nu se pune problema de renuntare(capul plecat) ci de identificare a punctelor comune pentru a solutiona acest conflict.
3. Aici iar nu sunt de acord pentru ca un conflict care se duce pe principii de genul atac/aparare invariabil are o parte care castiga si una care pierde, dar conflictul dintre parti nu a fost rezolvat. Deci esec. Ideea este de a pune cele doua parti fata in fata cu conflictul dintre ele. Nu partile sunt tintele ci conflictul este tinta. Odata identificat acest conflict de catre cele doua (sau mai multe) parti si rezolvat exact de catre acestea practic s-a rezolvat problema si mai mult ambele parti sunt castigate pentru ca impreuna si-au rezolvat aceasta problema. Asta este cheia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Acu` trebuie sa vedem ce se va intampla..tare am senzatia ca nimic...sau nimic bun....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Din ciclu toate se intampla in clasa noastra:

Anul aceasta a mai venit in clasa noastra un baietel nou, care se pare ca are niste mici probleme de adapate/comunicare cu ceilalti copii

Mai se bate cu ceilalti copii, mai se trezeste vorbin in ore, mai imbranceste cate un copil pe hol. PROVINE DINTR-o familie monoparentala si mai nou mama si copilul au fost dati afara din casa concubinului.


Pe langa mama abuzatoare, a mai aparut un personaj in clasa noastra si anume ,,mama cu caietul''

Astea doua umbla de ieri intr-una cu un caiet in mana pe la toti parintii din clasa ca sa stranga semnaturi ca acest copil sa fie dat afara din clasa pe motiv ca ,,vagabondul'' ala le bate odoarele.

Doamna bineinteles tace, nici vorba de sedinta. Am fost azi la scoala si era foarte ocupata si nu am putut sa ating subiectul.
Eu nu sunt pe principiul imediat reclamatie la inspectorat dar parca prea s-a ajuns departe cu abuzurile in clasa asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Din ciclu toate se intampla in clasa noastra:

Anul aceasta a mai venit in clasa noastra un baietel nou, care se pare ca are niste mici probleme de adapate/comunicare cu ceilalti copii

Mai se bate cu ceilalti copii, mai se trezeste vorbin in ore, mai imbranceste cate un copil pe hol. PROVINE DINTR-o familie monoparentala si mai nou mama si copilul au fost dati afara din casa concubinului.

Pe langa mama abuzatoare, a mai aparut un personaj in clasa noastra si anume ,,mama cu caietul''

Astea doua umbla de ieri intr-una cu un caiet in mana pe la toti parintii din clasa ca sa stranga semnaturi ca acest copil sa fie dat afara din clasa pe motiv ca ,,vagabondul'' ala le bate odoarele.

Doamna bineinteles tace, nici vorba de sedinta. Am fost azi la scoala si era foarte ocupata si nu am putut sa ating subiectul.
Eu nu sunt pe principiul imediat reclamatie la inspectorat dar parca prea s-a ajuns departe cu abuzurile in clasa asta.

ANNA


Adica, sa arunce afara din clasa un copil se pot mobiliza, dar s-o puna la punct pe mama-abuzatoare nu! Asta suna cumva: corb la corb nu-si scoate ochii.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Din ciclu toate se intampla in clasa noastra:

Anul aceasta a mai venit in clasa noastra un baietel nou, care se pare ca are niste mici probleme de adapate/comunicare cu ceilalti copii

Mai se bate cu ceilalti copii, mai se trezeste vorbin in ore, mai imbranceste cate un copil pe hol. PROVINE DINTR-o familie monoparentala si mai nou mama si copilul au fost dati afara din casa concubinului.

Pe langa mama abuzatoare, a mai aparut un personaj in clasa noastra si anume ,,mama cu caietul''

Astea doua umbla de ieri intr-una cu un caiet in mana pe la toti parintii din clasa ca sa stranga semnaturi ca acest copil sa fie dat afara din clasa pe motiv ca ,,vagabondul'' ala le bate odoarele.

Doamna bineinteles tace, nici vorba de sedinta. Am fost azi la scoala si era foarte ocupata si nu am putut sa ating subiectul.
Eu nu sunt pe principiul imediat reclamatie la inspectorat dar parca prea s-a ajuns departe cu abuzurile in clasa asta.




Adica, sa arunce afara din clasa un copil se pot mobiliza, dar s-o puna la punct pe mama-abuzatoare nu! Asta suna cumva: corb la corb nu-si scoate ochii.

Alexandra Maria
14.12.2007




Cam asa ceva si totul se intampla ca doamna nu se ,,implica''
M-am cam saturat de tot ce se intapla in clasa asta si cel mai tare ma infurie ca eu nu stiu ce sa fac, cum ar trebui sa procedez eu si daca ar trebui sa fac eu ceva.


Mergi la inceput