**Prichindei nazdravani 2008 in blugi!**(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Nyny, insanatosire grabnica lui Dav ! Nu e cazul de pentru ca majoritatea copiilor sunt asa. Ieri cand am luat-o pe Bibi de la gradi behaiau care mai de care, cu muci n-am vazut.... Am omis sa-ti raspund de bubita . Nu mai mergem la medic, ii mai tin si astazi leucoplastul (doar pentru protectie) si de maine liber in bataia vantului....

Denisa, multumesc pentru lamuriri ! Sanatate, baga tratament shok pentru recuperare rapida .

Alina, lasa, mai ai 2 zile si Delia o sa fie mai bine .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Mariana ma rog la Dumnezeu sa fie bine , acum vom vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Mariana ma rog la Dumnezeu sa fie bine , acum vom vedea.

http://alinahandmade.blogspot.com/


O sa fie bine !
Si pentru ca e we, se cere intrebarea "Ce mai gatim?"
Eu m-am hotarat la o supa de rosii (iar ), ardei umpluti cu carne mixta (porc/vita/pui) si limba de porc cu masline . Nu stiu ce dulce sa fac, ca sa nu stau prea mult in bucatarie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Mariana cum se face limba de porc cu masline?
Eu nu stiu ce voi gati astazi nu am nici cea mai vaga idee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Eu am luat niste peste proaspat azi.. asa ca a scapat: ciorba de peste si peste prajit cu mujdei, ceva. N-am mai mancat de mult si chiar mi-e pofta.

Tocmai am bagat copii la culcare si m-a luat un sooomn si un friiiig. Cred ca ma apuca raceala si pe mine ca ma ustura in gat si ma doare fruntea. Nu stiu deolc cum sa scap de sinuzita mea.. cum racesc cum ma apuca durerile.

Mariana sigur vrei sa te apuci de geamuri? Ai grija sa nu racesti, ne cam pacaleste vremea asta.


Mi-a dat mama ieri niste catina si cred ca ma apuc de ea, sa o prepar cu miere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Nyny si eu am pus catina cu miere dar a mea s-a stricatnu stiu de ce,poate am puso eu gresit habar n-am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Alina, simplu ca buna ziua : se fierbe limba, se curata si se taie bucatele, in zeama in care a fiert se pun maslinele, bulion sau suc de rosii, 3 foi de dafin, sare/piper dupa gust, se da intr-un clocot se adauga limba, si zeama de lamaie dupa preferinta. Bon apetit ! Eu aseara am bagat cina la turbo, tagliatelle cu sos de rosii/ardei gras rosu (pregatit deja de mama ) la care am adaugat cimbru si muschi taiat cubulete tras la tigaie. Am facut si conopida pane pentru cei la dieta .

Nyny, ! Imi pun o basketa pe cap . E musai sa incep, ma tem sa nu vina vremuri ploioase . Parasinus nu e bun ? Biancai nu-i place catina cu miere . Mai mult s-a impacat cu siropul de catina de la Billa care cica-i natural si nu contine "prezervative" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Nyny si eu am pus catina cu miere dar a mea s-a stricatnu stiu de ce,poate am puso eu gresit habar n-am

http://alinahandmade.blogspot.com/


Cica ar trebui amestecata frecvent . Dupa un anumit timp fermenteaza.

V-am dat la un moment dat si siropul asta pentru tuse:

Sirop de cimbru si miere
Cimbrul e un bun expectorant si antimicrobian, iar mierea, pe langa efectul ei calmant, are si rolul de conservant in acest amestec. Un mare avantaj e ca poate fi pastrat la frigider pe tot timpul iernii si folosit imediat cum simti ca gatul tau "scartie".

Ai nevoie de:
- 30 grame cimbru;
- 1 ceasca de miere.

Infuzeaza 30 de grame de cimbru intr-o cana de apa fiarta, apoi amesteca ceaiul cu 1 ceasca de miere.

Toarn-o intr-un recipient de sticla si...gata. Iti va fi la indemana de cate ori ai nevoie.
Se ia cate o lingura nediluata pe care trebuie s-o lasi intai sa ajunga la temperatura camerei. Se pastreaza la frigider.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Zbam, mi-a venit ideea de desert, baclava . Sar'na Nyny ! Acum tre' sa gasesc mushteriu sa-mi dea nuca la masina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Mariana ai PM dupa baclavaua ta.
eu in seata asta fac spaghete quattro fromaggicu chestoa aia la punga knor sau ceva de genu asta

Mergi la inceput