Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui clementina26

Buna dimineata fetelor,

Cum v-am spus de doua zile a inceput burtica sa doara asa ca luam flamexin si diazepam.Sincer nu prea ma ajuta, noaptea nu prea dorm si ma duc de cel putin 4 ori la baie.
Dar nu asta e problema, nu o mai simt pe aia mica de 1 zi, n-am simtit nicio miscare, desi am citit ca este normal ca la 18 saptamani sa n-o simti tot timpul eu am inceput sa-mi fac griji(stiu ca nu am voie, dar fiind o sarcina cu risc ma panichez din orice).
Sa fie din cauza diazepamului?o linisti-o si pe ea prea mult?
De-abia sambata ma duc la echografie.Voi ce ziceti?
Ma ajuta dc stiu ca sunteti alaturi de noi.
Va pup.

18+
MTHFR A1298 C homozigot
Tratament: clexane 0,4, aspenter 1/2 zile, magne b6, femibion 2, utrogestan, uscosin, no-spa, vitamina c

Despre diazepam stiu ca lua bunica mea care este cardiaca cronica - ii mai calma crizele de inima. Dar despre flamexin stiu ca i-a fost prescris sotului meu cand a racit odata foarte putenic - mai am si acum in casa medicamentul . Sincera sa fiu printre cunostinte n-am mai auzit de combinatia asta de medicamente la o gravida. eu una sa fiu in locul tau ori m-as interna vreo 2 zile intr-un spital bun si la un alt doctor ori m-as duce la un consult la alt doctor. Asta as face eu . Daca tu ai incredere absoluta in dr care iti urmareste sarcina.....
atunci urmeaza tratamentul.

20 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Daca tu nu dormi, poate doarme pitica si in locul tau; daca esti f ingrijorata suna dr si spune-i ce simti poate te va linisti.
Eu continui sa simt bb doar noaptea....


de Robert Andrei(18.05.2009) si 17+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Clementina,eu stiam ca diazepamul e si somnifer si se ia si in cazuri de insomnii,deci practic e un drog si pentru tine si pentru bebe.E posibil ca din aceasta cauza sa nu o mai simti,e probabil letargica din cauza tratamentului.Mie mi se pare cam mult un asemenea tratament in sarcina,atat pentru tine cat mai ales pentru bebelus.
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa consulti alt doctor,eu stiu ca la dureri,se poate recomanda si ginipral de la 18 saptamani + injectii no spa+scobutil+progesteron injectabil(ajuta si la dureri f mult),eu cu asta am trecut peste ele sarcina trecuta.
Eu zic sa mai mergi si la un eco zilele astea sa te linistesti cu privire la bebe,sa vezi dc totul e ok si sa ceri si o alta parere.
Emilia,intr-adevar No-spa poate sa scada tensiunea arteriala,e unul din efectele lui secundare,dar acest efect este foarte rar.Pentru tensiune arteriala ridicata poti sa iei si un remediu naturist,cum ar fi tinctura de paducel,dc dr e de acord:)
In rest noi suntem bine,ma mai supara infectia urinara,dar am ajuns la spalaturi cu ceai de galbenele cu bicarbonat si e mult mai bine...
Zi buna la toate burticile :)





13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clementina26 spune:

Fetele, multumesc pentru raspunsuri.
Am incredere in doc meu, cu ajutorul lui am ajuns pana aici.Am mai consultat si alt medic si mi-a spus ca tratamentul este ok pentru problemele mele.
Cu tot tratamentul pe care il iau bebelina mea a crescut frumos si normal pentru aceasta perioada.
Diazepamul nu-l iau decat atunci cand nu mai suport durerile si nu dorm.In spital ni se dadea acelasi tratament, numai ca in perfuzie de 2 ori pe zi.Flamexinul este indicat numai in aceasta perioada, dupa aceea nu mai e permis in sarcina.Si eu am avut indoieli de tratament, mi se parea prea mult dar doc m-a linistit ca e cel mai bine pentru mine si pentru bebe.
In rest iau scobutil, nospa, vitamine, magne b6, vitamina c, aspenter si clexane.
M-am mai linistit acum pentru ca mi s-a parut c-am simtit-o.Daca pana diseara nu simt nicio activitate mai intensa o sa-mi sun doc.
Va tin la curent.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Buna ziua burtici si bebici miscatori. Ce bine ca voi puteti face ecografie de cate ori aveti vreo suparare sau doar pt. linistea voastra...Eu am avut eco acum 10 zile si urmatoarea pe 13 nov. Daca sunt norocoasa mai am parte de una in trim. 3 dar ma indoiesc. De aceea m-am "inarmat" cu fetal dopler si astept ca BB sa mai creasca putin ca sa-I pot asculta inimioara macar.
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

danidani, eu ii ascult inimioara lui bebe cu doppler-ul fetal in fiecare seara de la 14 sapt si putin.
Se aude chiar bine daca pui aparatul foarte jos.

15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Arianna, Irinukaaa, Felicitas, Clementina, Aruam, multumesc pentru urari!
Felicitas, felicitari pt fetita! E un sfat bun, daca dr zice ca nu ai de ce sa iti faci griji, nu te speria cu netul citind despre brida aia...
Mie iar mi-e greata rau, asa ca va pup si ma retrag

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, un pont. Poate cititi si voi blogul printesei urbane. Ea doneaza chestii pana la ziua ei si astazi doneaza un balansoar de bebe cu 8 viteze de leganare. Va logati pe Facebook, dati like paginii ei (se gaseste in urma cautarii dupa printesa urbana) si postati comment la postul ei cu donatia ca vreti balansoarul. prefera primitori din Bucuresti ca e greu de expediat prin posta si am vazut pe blogul ei poza balansoarului, e foarte frumos.

www.facebook.com/#!/printesaurbana/posts/153041534841065" target="_blank">http://www.facebook.com/#!/printesaurbana/posts/153041534841065

Ce trebuie facut daca vreau sa lucrez 6 ore pe zi in loc de 8? Stie cineva?

15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna fetele, azi am primit pantalonii de la Rodina si sunt super, vin perfect ,nici daca-i faceam pe comanda nu mi se potriveau asa.
Daca aveti nevoie de hainute si va place ceva de acolo sa stiti ca marimile asa cum le dau ei se potrivesc exact.

Emilia, sarumana de pont

de Robert Andrei(18.05.2009) si 17+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Pe unde umblati burtici?Ati intrat deja in weekend??


de Robert Andrei(18.05.2009) si 17+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput