Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

La noi Piscot a dormit cu noi in pat, eram la garsoniera cand a venit, asta pana la un an, cand am zis hai sa incerc sa o mut in patut si a vrut spre surprinderea mea fara probleme, dar era evident tot cu noi in camera; in pat cu noi nu a mai vrut;...in iulie ne-am mutat aici la apart cu doua camere si a dormit vreo doua luni cu noi in camera si apoi am mutat-o la ea in dormitor dar cu usa deschisa, cand se trezeste pac se ridica in picioare la marginea patutului, aprinde lumina si se uita direct in patul nostru:)) are si pat de copii, dar nu vrea in el asa ca o sa-l folosim cand o sa iau o canapea acolo ca sa pot dormi io cu ea, sa lipesc canapeaua de patul ei si sa ne obisnuim asa...evident patutul o sa-l folosim si la bebe 2 si sper sa reusim sa facem trecerea pana atunci.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

La noi diferenta intre copii va fi de aproape 6 ani...Danidani, ma apropii de voi. Si eu as fi vrut ca la 30 de ani sa fie incheiat capitolul de gravideli si nasteri...dar incaodata se adevereste vorba aia veche cum ca nu sunt toate asa um le vrei tu aranjate. Sarcina Cu Tudor s-a lasat asteptata doar 2 luni...sarcina asta noua s-a lasat asteptata 3 ani jumate. Deci...voi mai fi mamica la 32 de ani; nu suna chiar asa de rau.
Despre spatiul locativ ce sa spun? Tudor are camera lui si pt inceput, adika cam 5-6 luni bebe va fi cazat impreuna cu patutul lui in dormitorul nostru. Asta inseamna ca va trebui sa donez o servanta imensa ca sa fac loc patutului. Si dupa miscarea asta as vrea sa schimbam domiciliul, speram sa ne ajute Doamne-Doamne sa ne mutam la casa...visez cu nesat la o curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

La noi e diferenta de 7 ani si jumatate. Pnetru noi este ok fiindca nu cred ca m-as fi descurcat cu un bebe nou nascut si cu celalalt la gradi. Mai ales cand incepe sezonul racelilor si al bolilor contagioase.....e jale. Noi stam intr-un apt. cu 2 camere dar sufrageria am cedat-o Allei( si am amenajat-o corespunzator ) iar bebe Radu va dormi cu noi in dormitor pana la 3 ani asa cum a dormit si sora-sa. In patul lui desigur. Intre timp sper sa ne mutam la 3 camere si sa le oferim copiilor camera lor si baia lor.
Daca nu - pat suprapus si sufrageria devine dormitorul copiilor. Nu am nici o problema sa "sacrific" eventualii musafiri in favoarea copiilor.
Vis a vis de varsta: pe Alla am nascut-o la 27 de ani iar pe Radu Tudor il voi naste la 34 de ani. Nu mi-am dorit sa fac copiii in vreo ordine anume si fiecare "a venit" cand a vrut in momentul cand ne-am dorit o sarcina. Si sincera sa fiu nici nu mi-am dorit sa fiu mama tanara fiindca asta in ziua de azi presupune mai multe sacrificii decat satisfactii.
Pupici!

21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am pus si eu poze cu burtoaca pe Picassa.
Eu vreau sa urmez modelul prietenei mele in sensul ca bebe nu va dormi cu noi in pat. In camera lui bebe este un pat mare de 2 persoane si la inceput probabil ca voi dormi eu in el ca sa fiu aproape de bebe cand are nevoie de ceva. Exista si varianta interfon dar e mai dificil ca atunci l-ar trezi si pe sotul meu si exact asta vreau sa evit. N-are sens sa fim doi somnambuli prin casa zi si noapte, mai bine ma ocup eu cat pot, cand nu mai pot ma odihnesc eu si se ocupa el si asa mai departe.
Pe urma o sa creasca bebe si o sa ma mut inapoi in dormitorul meu pe masura ce trezitul peste noapte se va mai diminua.
Am o prietena care are 3 fete, la distanta de cam 2 ani una de alta. Le-a obisnuit cu joint sleeping si e scandal in fiecare seara la culcare ca ce-i la ei in domitor...
Nu vreau asa, vreau ca bebe sa fie mai autonom putin, nu lipt de mine tot timpul pentru ca o sa fie prea greu apoi sa ma intorc la servici dupa 6 luni cum planuiesc, o sa fie prea greu sa doarma la bunici, sa adoarma singur, sa se adapteze sa stea cu alte persoane daca mereu e invatat cu mine...
Eu am avut mari probleme cu somnul cand eram mica pentru ca mama mereu a dormit cu mine si fara ea nu adormeam, la pranz nu dormeam niciodata pt ca ea nu era acasa si toata treaba asta a tinut pana la 8 ani cand am vrut eu si am tot insistat sa dorm singura. Incerca bunica-mea sa doarma ea la pranz cu mine dar nu.. ea adormea si eu ma dadeam jos usor din pat de langa ea si imi vedeam de ale mele pana se trezea ea ca nu puteam dormi decat cu mama. Singurele momente in care dormeam singura sau cu bunica erau dimineata, dupa ce pleca mama la servici, pentru ca ma culcam pe la 10, nu dormisem deloc ziua si eram evident rupta de somn si ma trezeam pe la 9 cel mai devreme in timp ce mama pleca la 5 dimineata si intre 5 si 9 o chema pe bunica sa doarma cu mine sa nu cumva sa cad din pat ca avea si un somn agitat si ma invarteam pe toate partile.
Nu vreau sa ma gandesc in astia 8 ani cat a durat co-slepping-ul asta ce viata au avut ai mei, tata izolat in sufragerie pe canapea, eu cu mama in dormitor de seara pana la 5, bunica-mea la 5 vroia nu vroia trebuia sa se trezeasca sa se mute in celalalt pat... nici nu ma gandesc sa fac la randul meu asa ceva. E mult mai bine cum decurg lucrurile cu fetita prietenei mele. Seara la 9 papa laptic, schimbat pampers, spus pa-pa, pupat, asezat in pat, inchis usa si gata. Sta singura in patut si chitaie, rade, maraie si vocifereaza cam 30 minute si adoarme. Si se trezeste dupa aproximativ 12 ore, cateodata ma devreme dar nu vocifereaza decat daca trece cam o ora de cand s-a trezit pana vine cineva sa o ia din patut.

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Miriam nu are probleme de genu:doar cu mama. Doarme la cresa foarte bine si uneori a dormit doar cu tati, alteori a dormit la sora mea acasa cu ea si cu sotul. Li foarte draga si ea ii iubeste foarte mult, uneori plange ca vrea sa se duca cu ei acasa.
Alta data a dormit cu verisorii ei gemeni mai mari cu 6 ani.Deci nu imi fac griji ca devine dependenta de mine, dar eu zic ca depinde de la situatie la situatie, copil la copil si fiecare isi da seama pe parcurs cum este mai bine.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
18 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Em, ca doarme bebe cu tine sau nu asta o sa vezi atunci...io am zis ca o sa doarma in patul ei de la inceput, e drept o culcam in patut, la primul alaptat o luam in pat si acolo ramanea ptr ca pana dimineata mai avea ceva treziri si sincer ajunsesem sa ma satur sa ma tot ridic si sa o pun la loc...plus ca mai mereu se trezea si da-i si adoarme-o la loc...desi frumoasa mamicia, cateodata tre' sa-ti mai pastrezi fortele ptr. mai tarziu. Nu stii niciodata cand ai nevoie de ele. Mai depinde si de bebe ca unii sunt asa linistiti si dorm toata noaptea din prima...ptr mine asta a ramas un vis:)) Si mai depinde si de copil, cat de lipicios e, cat il alaptezi, mai depinde si de tine ca te poti schimba din mers cand o sa-l vezi si o sa-l tii in brate... Doamne ajuta sa fim sanatosi!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Asta cu dormitul...cred ca este un fel de loterie, depinde si de parinti si de copil. Eu nu sunt de acord cu dormitul sotilor separat pe motiv ca mama doarme cu bebe. La Tudor ma trezeam sa-i dau sa pape, la al nu-stiu-catelea trezit ii dadeam sa pape la noi in pat si asa adormeam amandoi. La urmatoarea trezire il puneam sau nu la loc in patutzul sau in functie de cat de oboita eram si cat de mult ma ajutau memebrele. De multe ori il inghionteam pe barbata-miu sa-l schimbe el si sa-l puna in patut. Fi-miu pana pe la 4 luni manca cam la o ora jumate deci era cam un du-te vino intre patut, bratele mele sau ale lui tac-su si patul nostru. De la 4 luni pana la 1 an jumate s-a mentinut cam in 2 treziri pe noapte...mama mama ce boierie era atunci.
La acest bebe nu stiu cum va fi...mi-ar placea sa aiba macar vreo 2 ore pauza intre mese ca sa stiu si eu ce inseamna putin somn in primele luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Fetele,unde intru sa pun poza pe contul comun ca e cam greu cu gasitul:)
Eu lucrez 6 ore de la 10 saptamani,mi se pare mai comod asa chiar daca stau la o prietena pana iese sotul de la lucru:)
Eu adeverinta am luat-o de la ginecolog si am dus-o la resurse umane.
Noi speram la o a doua sarcina destul de repede dupa prima ca nu vreau sa fie diferenta mai mare de doi ani intre ei,dar om vedea cum vrea Doamne Doamne:)

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu stiu ca pe sotul meu ma pot baza noaptea doar pana la ora 1 sau 2 maxim, adica pana cand adoarme. Odata adormit s-a terminat. Desi imi dau seama ca de utilitatea acestei variante in cazul nostru nu se pune problema sa il inghiontesc sa se trezeasca sa ma ajute cu X sau Y lucru din motive care nu depind nici de mine si nici de el. Sunt niste probleme medicale la mijloc si trebuie luate ca atare. Stiu deci ca este posibil si sa mearga uneori sa doarma in cea mai indepartata camera din casa ca sa nu-l trezeasca plansul lui bebe sau agitatia mea. Probabil nu-i usor ce ma asteapta mai ales ca eu sunt foaaaaarte prietena cu somnul si stiu si ca dormitul meu cu bebe in camera si sotul in alta camera nu-i prea minunat dar alternativa adica dormitul meu cu sotul si bebe in acelasi pat e mult prea nefericita ca sa o iau in calcul (atat pentru ca bebe l-ar trezi pe tati si apoi tati s-ar simti foarte rau, apoi pentru ca si eu si sotul meu avem un somn agitat si exista riscul ca el sa se intoarca cu ditamai bratul si prefer sa evit orice posibil astfel de accident si apoi pentru ca nu vreau ca bebe sa se invete sa doarma in pat cu cineva, vreau sa se invete in patutul lui chiar daca asta inseamna sa-l iau din patut si sa-l pun la loc in patut de 100 de ori pe noapte. Mama a cedat la un moment dat (cand eram eu mica plangeam cand ma lasa jos din brate la modul ca adormeam in bratele ei si urlam cand ma punea la loc in patut, cu ea in pat ii era frica sa ma ia din cauza ca se temea sa nu se intoarca ea sau tata peste mine si uite asa ajunsese sa nu doarma mai mult de 3 ore pe noapte si sa petreaca 90% din timp cu mine in brate pt ca am fost copil terorist, m-am prins ca se poate si asa si am profitat).
Minunat ar fi daca as avea un copil care sa doarma toata noaptea macar de la 3 luni incolo, asta imi doresc din cale afara dar cine stie daca asa va fi sau nu... Vom vedea.

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

din experienta proprie pot sa spn doar atat: la fata a contat foarte mult faptul ca am hranit-o cu lapte praf. Atunci cand o alaptam (din pacate nu am alaptat-o decat 1 saptamana) dupa 1 ora de chin adormea cam 1 ora dupa care o luam de la capat . asta fiindca nu se satura si de foame se trezea. eu avand mamelon ombilicat, canalele au fost infundate si nu am reusit nicicum sa le desfund si dupa 1 saptamana am trecut-o pe LP. Ei atunci s-a vazut diferenta: dormea cam 3.5-4 ore dupa care se trezea , o schibam ii dadeam biberonul si iar 3.5-4 ore de somn.
Pt bebe nr 2 mi-am cumparat deja o pompa electrica performanta si am inceput pregatirea sanilor inca de pe acum fiindca vreau neparat sa alaptez.
Sotul meu nu a fost "gonit"din patul conjugal dar nici nu pot sa zic ca a fost teribil de deranjat de oracaiala lui bebe fiindca doarme de zici ca e tranchilizat. Eu una nu as putea sa dorm - cel putin cat este bebe foarte mic- decat in camera cu copilul. Sunt prea multe chestiile care se pot intampla.

21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput