Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Mami Si multumim pt sfaturile cu raceala! Si eu ma pregateam sa intreb, caci vad ca nara mea se incapataneaza sa ramana infundata si ma incearca si o durere de cap de la nasul infundat.
O sa incerc si eu cu usturoi. Stiu ca mai e ok si oscilococcinum, dar nu stiu daca Deny ai cum sa gasesti acolo. Paracetamolul e safe, dar nu folosit in cantitati mari. Eu am mai luat un ceai Hapciu de la fares care are maces, hibiscus, muguri de pin, scortisoara, fenicul, anason, sovarv, soc, salvie, cimbrisor. Pe el scrie textual ca poate fi adminsitrat si in sarcina, iar eu de cate ori l-am folosit a fost ok. Desigur, nu exagerat caci sunt plante care in cantitati mari pot sa dea probleme.
Intre timp, cat v-am scris mesajul, am bagat o cana de ceai hapciu si se pare ca nasul s-a desfundat.

fetele

Iulia, mami de Sara Andreea si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Vali nu am cuvinte cu care sa te consolez! Iti trimit doar o stransa si toate gandurile mele bune si o la DD pt ingerasul tau. Nu ma pricem la dat sfaturi sau emis pareri si cu atat mai putin in astfel de situatii.
Ai grija de tine si de familia ta si fii convinsa ca micul ingeras va vegheaza acum din cer si va v-a ajuta sa treceti peste aceasta pierdere uriasa si sa tineti un alt puiut in brate cat mai curand.
Necunoscute sunt caile Domnului si oricat am incerca sa nu ne revoltam sau sa intelegem, in astfel de clipe e aproape imposibil.


Iulia, mami de Sara Andreea si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Vali




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Am scris mesajul mai devreme dar n-a mers forumul asa ca il pun acum actualizat

Neata fetele

Andie Multumim de capitol nou.

Mena - Mai bine stai acasa si te odihnesti. Si poate reusesti sa reprogramezi cursul sau roaga pe cineva sa inregistraze si sa iti aduca filmarea. E important sa te simti bine.

Alina Acelasi motiv l-am avut si noi cu mesteritul. Mana de lucru e destul de scumpa, plus ca nu toti sunt profi. Sotul a zis ca, decat sa ii dea bani unuia si sa puna stramb faianta, mai bine o pune el si stie ca atat a putut. Ca sa nu mai zic ca nu imi place cu mi-a facut mesterul soba, desi se lauda ca o pune la milimetru.
Cu mutatul si la noi e o problema. Avem gata sufrageria, baia si holul si atat. Sotul zice sa stam la scoacramea incontinuare pana nasc si sa ne mutam abia dupa. Dar eu insist sa fiu la mine acasa de Sarbatori.

Lorelay domnisoara care se gandeste la surioara. Si Bia face la fel, tot ce i-a ramas mic le pastraza pentru bb. Sa vad pe unde o sa le depozitez ca e distanta mare intre ele si vor trece ceva ani pana sa le imbrace.
Dar de jucarii mi-a zis de la inceput ca nu le imparte. Sa ii iau bblusei altele.

Gina Frumoasa povestea voastra. Casa de piatra incontinuare.

Mami Felicitari pentru vestile bune. Mai linistestete putin ca sa stea flacaul la caldurica.

Bubu Ma bucur ca ati terminat cu amenajatul. Dai pupici lui Nicolas. Nici nu stie ce parinti minunati are.

Looana Nu esti singura cu insomnii. Sunt normale la varsta asta a sarcinii. Eu ma trezesc pe la 4-5 si la 6-7 mor de somn, da trebuie sa trimit fata la scoala si adio somn.

De doua zile ma trezesc pe la 4-5 dim si nu mai pot sa dorm. Ieri Corina a avut chef de joaca toata ziua. Vad ca si azi. Bia e un excursie azi si poate reusesc sa ma odihnesc si eu.
Ieri a vandut sotul una din masini, asa ca de azi sunt pieton. Nu mie greu sa merg pe jos dar mie teama de virusii din mijloacele de transport. Oricum ne mai trebuiau banuti sa mai facem una-alta la casa plus pentru nastere si bebelina.
Am vazut ca multe ati pregatit bagajul de spital si aproape ati teminat si amenajarile pentru camera bbilor. Eu nu am prea multe. Mi-am luat o camasa de noapte pt spital. Pentru bblina am cateva lucrusoare si cam atat. Inca mai e timp.

Valicutza Inca odata iti doresc sa treci peste aceste momente. Nu stiu, dar imi imaginez ca iti este foarte greu. Bucurate de minuea de fetita pe care o ai si sa dea Domnu sa mai ai un bebelus sanatos.


Vorbeati de crizele genitale. Nu stiu cum e la baieti, dar la Bia s-a manifestat asa: secretie alb/galbuie la pasarica si imflamarea mameloanelor la aproximativ 7-10 zile. Imi spusese si medicul pediatru de ea si ce sa fac cand apare, asa ca nu m-am speriat. Nu toti copii fac aceasta criza, dar daca o fac este ceva normal.


Nicoleta 27+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

offf vali, abia astept sa treaca acest an si sa citim de tine pe la odisee... pana atunci iti doresc putere multa! ce cuvinte sa gasesc , doamne dumnezeule!

eu am luat un pui de viroza,si beau mult ceai de musetel combinat cu tei si miere... plus picaturi nazomer...
altfel am terinat cu spalatul calcatul hainutelor, saptamana asta incet incet am inceput sa fac curatenie.. din ce ma dadeam eu mare si tare, am renuntat la ideea de a chema firma, dar nici neamuri in afara de sora-mea nu am acceptat sa ma ajute...mai am sufrageria dar dupa we ca vreau covor nou!!!...
altfel , cu insomnii, obsev ca ziua dorm mult mai bine decat noaptea... noaptea am cate o tema ce ma farmanta.. ba alaptatul, ba clexanul inainte de cezariana... azi noapte eram cu gandul la bagajul ce nu-l am gata...

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

'Neata, cucuieti!

Silviad, multumim pt listuta, f utila, cel putin pentru mine
Alina, toate suntem cu hormonii praf
Popeasco, Mami, Popi, Iulia, f faine povestile voastre
Looana, eu mai devreme de 2.00 nu adorm, ma trezesc pe la 9-10 chiauna, pana la 12-1 abia ma trezesc si uita asa pierd o jumatate de zi...
De pauzele de pipi nu mai zic.
Dana000, daca nasti la o maternitate privata ai toate sansele sa-ti poti urma planul
Denysuc, eu am luat oscilococcinum (nu stiu daca se gaseste acolo) si vitamina C (tooooate cele 9 luni). Eu nu am mai baut nici urma de ceai pentru ca informatiile sunt contradictorii.
Pentru gat- miere cu lamaie.
Pentru nas- apa de mare (sterile, filtrata etc de la farmacie )
Sper sa treaca repede

Vali, iubita, ma bucur enorm ca ai putut sa ne scrii

Noi ne gandim mereu la tine si speram sa fii bine...
Nu, nu esti nebuna deloc, din contra, ar fi rau daca nu ai mai vrea sa faci un copil, noroc ca o ai pe Dienuta, care e o scumpa si se comporta matur pentru un copil de 5 ani.
Incearca sa te odihnesti, sa te refaci fizic si sa nu ramai insarcinata mai repede, ca sa nu faci alte complicatii. Eu stiam ca trebuie sa treaca mai mult de un an si jumatate - 2, altfel exista riscul ca operatia sa se rupa.
Sper ca macar raspunsul de la institut sa poata explica de ce s-a intamplat tragedia asta ingrozitoare.
Sper din tot sufletul ca urmatoarea sarcina sa fie fara probleme si sa se finalizeze cu un bebelus sanatos, caci asta este cel mai important.
O singura sugestie imi permit sa-ti fac, si nu numai tie ci tuturor fetelor, cu ea ma tot piseaza dr meu la fiecare consultatie- sa-ti iei tensiunea cat de des poti (noi avem tensiometru in casa), zilnic sau de 2 ori pe zi, pentru ca, daca ai vreo problema sa o depistezi si sa o poti tine sub control.

Of, Vali, imi pare atat de rau!


Onutz 34+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Vali imi pare nespus de rau pentru tragedia ta! Pentru mine a fost acum cu atat mai socant, cand am vazut la tine in semnatura data lui Razvan; in acea zi noi sarbatoream cei 2 anisori ai Andreei. Mi-au dat lacrimile. Si eu zic ca nu esti nebuna sa-ti doresti inca un copil. E bine sa astepti inca 1 an pana sa ramai din nou insarcinata, sa nu faci nici macar un avort sau alta interventie pe uter, pentru ca acesta sa se refaca. Apoi ar trebui sa fie ok. Mie asa mi-a spus medicul meu. Si eu am ramas insarcinata acum la 1 an si vreo 4 luni de la prima nastere, care a fost tot cezariana. Atat doar ca daca sunt sarcinile asa apropiate nu vei prea putea naste natural, pentru ca riscul de aparitie a complicatiilor este prea mare, deci va fi tot cezariana. Noi iti suntem alaturi mereu si ne rugam la Doamne-Doamne sa aibe grija de ingerasul tau si sa iti trimita un bebe frumos si sanatos peste 1 an. si toata dragostea unei mame catre alta mama!

Deny, de ceaiuri, mai ales in primul trimestru, eu una m-as feri. La prima sarcina am racit crunt si am baut ceai de musetel ci muuulta lamaie si miere si am luat doar Oscilococcinum. Picaturi Nazomer (sau orice alta marca de apa cu sare de mare) si cam atat. Evita ceaiurile care contin salvie (iulia zicea de unul), pentru ca salvia e pe lista plantelor interzise in sarcina. Sper sa iti treaca cat mai repede.

Acum trebuie sa fug la bucatarie pt inca o tura de gatit ...cu toate ca nu prea stiu ce.

Gina 36 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Buna fetele

Valicutza nimic din ce-as spune eu sau din ce-am spune noi nu o sa te faca sa te simti mai bine. Imi permit totusi sa elucubrez din postura uneia care nu a trecut prin asa ceva: trebuie sa fi tare pentru Diana. Momentan ea este ratiunea ta de a trai si pentru ea trebuie sa minimizezi evenimentele. La anul incercam iarasi, vei avea un istoric si rezultatele de la patologie si implicit mai multe cunostinte despre ce sa urmaresti si cum. Poate-ti suna fad ce scriu, dar nu lasa depresia sa te cuprinda si nu te mai intreba de ce; nu-ti va raspunde nimeni niciodata. Fa-ti planul de bataie pentru urmatorul an si concentreaza-te pe Diana.


Fetele, dati-i cu povestile cuplurilor, ca in curand o sa incepem cu alt tip de povesti ; abia exersati talentele de povestitoare.

Pfiu, Dana, traiesti! Mi-era si groaza sa te strig la apel. Vedeti ca io-s panic-panic in ultima vreme. Cum nu bifati aici prezenta cum mi-o ia inima la galop (duda, stiu)
Idei am inteles si eu ca le culegeti de undeva, ca na si io citesc diverse. Intrebarea era cum ajungeti sa credeti ca sunt cea mai buna varianta? Pentru ca pe mine nu m-a convins nimic; ambele tabere au sustinatori infocati sa zicem, iar eu fie sunt prea tampitica, fie prea superficiala ca sa pot cantari avantajele si dezavantajele. Exemplu (din capitolul superficialitate sa zicem): mie vernix-ul ala mi se pare scarbos maxim; dupa ce ca oricum se vor scurge doua mii de lichide din mine, sa-mi mai puna si unturica aia pe piept, pai ma deprima definitiv. La cate cosmaruri cu bebei urati sau rai am eu, chiar nu simt nevoia sa o vad inainte de a fi curatata si frezata. Pe de alta parte, nu ma pot opri sa nu ma simt vinovata ca gandesc asa despre copilul meu, dar iar vine cosmarul, si iar vreau s-o vad roz bombon. Si cam asa sunt la orice capitol legat de nastere si copil, oscilez intre doua - trei variante pana imi epuizez definitv ultimul neuron in viata.
In concluzie: stima pentru cele cu idei clare. Chiar sunt curioasa pentru cate dintre voi va merge totul asa cum planuiti.

Iar legat de alaptare, n-am stat sa studiez f mult beneficiile si nu sunt foarte impatimita; stiu doar ca daca o sa am lapte o sa fac o economie substantiala si-i va face bine si Marei. Asa ca sper sa am, cat mai mult timp, dar stiu si ca daca nu am/nu pot/nu-mi iese, demoazela nu o sa crape de foame, ca variante exista.

Asta ca sa aveti exemple despre cum judec eu lucrurile.

Iulia ......schema de vaccinare? Nu o stabileste pediatrul copilului?

Deny, ceai = lamaie fiarta, eventual si cu niste miere. Eu alte ceaiuri n-am baut.

Mami, barbat = tehnologie. Despre haine al meu a spus doar "ce mici sunt". Iar faptul ca am primit de la o colega walkie talkie l-a dezamagit profund, pentru ca el tocmai ce era in studii pentru aparat de supraveghere (cu functie de talk back, cu video, bla bla). Eu am fost fericita ca i s-a anulat operatiunea, pentru ca cele pe care le studia el erau o caruta de bani (si io-s zgarcita, da' cred ca v-am mai zis asta ). A, si m-a mai intrebat daca o sa-l las s-o ia la meciuri pe stadion ("sigur, iubi, ia-o, nu ma supar" - sa-l vad io ce mai intelege din meci cu pitica taras dupa el)

Azi am zi de leneveala


gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Valicutza,toate gandurile bune si din partea mea.
Suntem toate alaturi de tine si ne rugam ca Doamne Doamne sa te intareasca,sa treci cu bine peste aceasta experienta si sa vina soarele si pe strada da.

Alina 34+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Valicutza nu cred ca exista cuvinte care sa te consoleze,mie mi se rupe sufletul numai gandindu-ma la tine!Te admir din tot sufletul ca ai reusit sa ne scri. Sa-ti dea D-zeu multa putere sa poti sa accepti ce s-a intamplat si sa poti fi alaturi de fetita ta. Te imbratisez si-ti doresc zile senine! E foarte bine ca ai planuri de viitor, cu siguranta ele iti vor da forta sa mergi mai departe.
Noi suntem toate alaturi de tine, si daca exista un mod in care sa te putem sprijini cu ceva,o facem cu mare drag!

34+
"buburuzul"

Mergi la inceput