Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare girls!!

Azi am fost si eu la control la ginecolog. Mi-a facut pt prima data in sarcina asta control pe masa manual, sa imi verifice colul: cica inchis, perfect, totul bine....fara alte valori..si culmea e ca nici eu nu am mai intrebat ca de obicei...ca sa stau si eu mai linistita;)) mi-a zis doar ca nu e lung, insa e ff bun, asa tre sa fie acum..:)))) Ne vedem peste 2 sapt la 35 de saptamani si apoi ne vom vedea mult mai des (saptamanal sau de 2 ori pe saptamana). Cica gata, dupa 36 de saptamani, sa ne asteptam oricand, ca putem naste.. bebe de la aceasta data poate sa iasa fix cand vrea el :)) dar eu am baietel si crede dr. ca va fi mai lenes, insa eu cred altceva ca la cat de speedy gonzalez e ma-sa ...'nu sta fii-miu pana pa 40 de sapt clar. :)))))). oricum m-au apucat emotiile cand m-am gandit azi.. In plus azi mi-a luat si mie cultura de secretie pt steptococ B...in 5 zile aflu rezultatul.
Tot azi am terminat de zugravit camera bleu..e asa frumoasa! Pana marti tre'sa terminam tot tot ca ne vine mobila.

Mena eu una zic sa stai linistita si sa lasi cursul..nu te mai aventura pe afara!;
Epopeasca ff frunmoasa povestea voastra:X si eu tot gegrafia am terminat-o..ce dor mi-e de practicile alea lungi si frumoase prin tara:X

Popi si eu sunt de parere ca bebe e cel mai important. si varianta ta c mi se pare cea mai buna :)). eu pt el vreau sa nasc natural, nu pt mine, dar daca si cel mai mic lucru e un impediment contra 'binelui'lui nu mai stau pe ganduri nici o secunda si optez pt cezariana. Greutatea lui mare, cordonul, lichidul, etc..orice.. daca stau in calea nasterii naturale, nu ma opun!! Doamne fereste.. mai bine sufar eu nitel la cezarana decat sa sufere el vreo secunda!!!


33+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe; No Spa;Tardiferon Fol,
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

k, sa vedem.E al treilea mesaj pe care il scriu si sunt curioasa daca pe asta il pot trimite si il vad pe site.. Cred ca de acum fac numai ca Onutz,imi scriu mesajele in word si apoi le aduc aici, nu mai scriu direct.Anyway, am scris la moderatori si astept, cica 3 zile dureaza pana vine raspunsul!! mda.. eu vreau doar ca mesajele mele care erau pe site sa apara la loc

Mena, stai cumintica si nu te mai duce la nici un curs.
Cursul de puericultura de pe prima pagina este o comoara- iar internetul geme de info despre absolut tot ce vrei sa stii, plus ca daca ai "mama si copilul" te informezi despre tot ce te intereseaza, la liniuta! Lasa delfinasul sa innoate linistit,nu vezi ca si-a luat avant?

Gina2, 36!! woooow!! sooo close! Doamne-ajuta, mai e ataaat de putin pana la marea intalnire!
Cat despre voi doi..e atat de adevarat! cand e sa fie...se intampla!!

Fetelor, cum va scriam in mesajele ratacite, ieri am gasit dulapul visat pentru camera lui bebe si azi am spalat hainute si le-am calcat si le-am pus acoloooo, ce minunatie!

Si iu-huuuuuuu, am reusit sa decoram camera puiului, ne-am amuzat maxim, am ras, a fost haios si tare frumos- apoi am inceput sa plangem ca doi prostuti, fiindca atata am visat sa ajungem la momentul asta si prin atatea am trecut pana la el..si parca nu ne vine sa credem ca suntem aici!
Mai avem cateva amanunte de terminat..cand va foi gata tot tot, fac poze si va impartasesc bucuria noastra, ok?

A fost o zi perfecta!!

va pupacesc,, burtici si mamici!



33 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna dimineata
Iuhuuu noi azi implinim 35 sapt de maine intram in 36, ce repede trece timpul....nici nu i-mi vine sa cred,si din acest motiv parca nici nu realizez daca nici nu mi-am facut bagajelul pt spital.Decit mi-am cumparat ce am nevoie,mai am un treling sport sa cumpar dar nu am gasit ceva sa-mi placa si tot caut pina la urma comand din net ceva.
Trebuie sa ma ocup si de camera provizorie a lui bebe pt ca inca noi nu ne-am mutat in casa noua,oricum va dormi in camera cu mine in cosuletzul lui la inceput,in camera provizorie mai mult pt a face baie si al infasa pe timp de noapte.In timpul zilei va sta in sufragerie intr-un alt cos.Mobila va sta ambalata frumos pt camera nou lui bebe,pt o luna jumate maxim nu cred ca e necesar sa o montez si sa o demontez pt mutat,si asa pe bebe va trebui sa-l am sub supravegere la inceput in primel luni.
Astep sa vad cine sparge geatza prima dintre noi.
Agiutza multumesc mult pt mesaj privat
Moasa pt bebe inca nu mi-am cautat care sa vina acasa dupa ce venim din spital,am sa o fac zile acestea....am pe cineva dar trebuie numai sa o anunt.
Fetelor voi siferiti de insomnii,sau numai eu am problema aceasta ...eu mai repede de ora 1:30-2:00 nu pot adormi si in plus la 4-5 dimineata sunetm fitt,sper sa i-mi revin dupa ce vine bebe chiar daca ma tresc peste noapte dar macar sa pot si eu adormi seara deoadata cu sotu la ora obisnuita 22-23.
Valicutza ce face,mai stiti ceva de ea saracutza,nici acuma nu i-mi vine sa cred ca sa putut intampla o asemenea nenorocire pt ea si bebelin.
Va doresc o zi buna si numai de bine sa auzim de la fiecare

Looana 35Sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Felicitari,Looana pt schimbarea saptamanii !
Maine incheiem si noi 35 de sapt.

Alina 34+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Neata, dragele mele!

Nu stiam ieri de ce mi-e asa de rau la burtica...de azi-dimineata de la prima ora ploua marunt incontinuu! Deci burtoaca mea a simtit asta de ieri si s-a ofuscat Acum mi-e cat-de-cat mai bine.

Bubu abia astept sa vad camera lui Nicholas! Si da, mai e putin-putin. Astept acum sa iau banii ca sa am ce-i baga lui nea doc sa stabilim, in sfarsit, data nasterii. Eu tot sper la 25 oct., adica de azi in 2 saptamani.

Looana nu esti singura cu insomnii. Si eu patesc la fel. Plus ca Andreea si-a facut obicei in ultimele nopti sa se foiasca la 3 - 3 jumate noaptea si sa ma trezeasca ba de una, ba de alta. Si peste zi sunt ca teleghidata Nu imi fac sperante ca va fi mai bine dupa nastere, cu 2 copii mici.

Mami intr-adevar au fost super practicile! Si mie mi-e tare dor de ele! Ce vremuri...

Ma duc sa pregatesc micul dejun!


Gina 36 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Burtici ce bine e sa va citesc!
Vad ca ne pregatim de motate,in cateva zile o sa apara primele minuni.
Nu am timp nici sa respir,si ieri si alaltaieri am stat 11 ore la serv...la fel ca la Bubu astia trag de mine pana in ultima clipa.
Noaptea dorm dusa,pt ca sunt franta.

Cu privire la planul de nastere, (ca sa-i raspund lui Popi) eu ideile le iau de la cursurile lamaze.Acolo e lobby pt nastere 100% naturala,cum povestea si Ioana-fara sa stearga copilul de vernix, fara vreo perfuzie care nu e necesara,cu alaptat in prima ora de la nastere,cate si mai cate (le am notate). Acum ma intreba si prietena mea:crezi ca bebe va fi mai sanatos/destept daca la nastere urmezi exact planul? S-ar putea sa te stresezi inutil ca nu ti s-au respectat dorintele...are dreptate. Acum fiecare hotaraste daca e ceva peste care nu poate trece.Oricum eu apreciez mult sfaturile primite la cursuri,cred ca un copil alaptat e mai fericit decat unul caruia ii dai biberon pentru ca se bucura si de apropierea fizica.

As avea multe de scris,nu am timp acum...vroiam doar sa va las un poop si sa va zic ca sunt ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Buna dimineata fetelor!

Uau cat de putin mai aveti! Nici nu imi vine sa cred! Deci pregatim motatele! Uite asa de incalzire Hai Looana, Mana, Gina, Alina, Menics, Silvia, Ela, Almy! Oricum putiutii mai am vre 2-3 saptamani sa se coaca bine
Noi mai avem vreo 2 luni si dimineata al meu sot ma intreba daca eu chiar vreau sa mai merg la serviciu inca o luna. Ii ziceam ca nu mi-e atat de greu sa merg la birou, cat sa ma concentrez si sa fiu atenta la ce am de facut. Imi zboara gandul la diverse, iar bb ma tot inghionteste, mai ales cand stau ceva mai aplecata. Concluzia lui a fost ca si el e insarcinat caci nici el n-are chef de munca

Angiuta e bine de stiut ca poate sa apara si la baieti descarcarea aceea hormonala. Citisem ca la fetite se manifesta ca o mica menstruatie, dar nu stiam ca si la baieti paote sa apara.

Mena, pana la urma ai decis ca stai acasa azi si nu superi delfinasul, nu-i asa?

Fetelor, ca tot ne apropiem de marea intalnire, voi v-ati decis in privinta schemei de vaccinare pe care vreti sa o urmati pt bb?

Cat despre povestea noastra, eu si sotul ne stim si sutnem impreuna din liceu. Totdeauna am stiut ca alesul meu va veni cumva din afara in clasa in care eram dintr-a IX-a. Si s-a intamplat: la inceput de a XI-a ne-a venit un coleg nou. Ne-am inteles foarte bine de la inceput si in curand ajunsesem f buni prieteni/ amici si vorbeam despre orice. Eu voiam sa imi caut bunicul patern, pe care nu l-am cunoscut niciodata si l-am luat cu mine. Bunicul nu l-am gasit si nici nu l-am mai cautat dupa, dar in ziua aceea, seara inainte de a ne desparti m-a sarutat prima data. Si de atunci tot sarbatorim pe 25 noiembrie ziua noastra. Anul asta facem 12 ani de cand suntem impreuna. In clasa a XII-a am fost colegi de banca si multi profi ziceau ca sta cu mine doar ca sa aiba de unde copia. N-a fost asa. El a dat la ASE, eu la drept. Fiecare a mers pe drumul lui, iar in anul cand am terminat facultatea ne-am si casatorit. Duminica trecuta pe 7, am implinit 6 ani de la casatorie. Dupa 2 ani a venit Sara, iar acum vine bb. Ne iubim foarte mult si am trecut impreuna prin multe, mai bune sau mai putin, dar ne asemanam din foarte multe puncte de vedere si asta ne-a ajutat sa trecem peste toate.

Sa avet o zi minunata!

Iulia, mami de Sara Andreea si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Buna dimineata dragi burtici

Am emotii pt voi, inca un pic, inca un pic si in sfarsit veti tine bebelusii in brate. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat si sa aveti nastere usoara.

Ma ajutati si pe mine cu un sfat, din experientele voastre. Tin minte ca la inceputul sarcinii, cateva din voi v-ati confruntat cu raceala.

Ce ceai naturist ati luat?
Am citit o gramada pe net(despre musetel, menta), unde este permis, unde nu este permis in sarcina, nu mai inteleg nimic.

Nu am racit tare, dar am nasul usor infundat si parca vrea sa se inceapa toata "nebunia", dar o opresc la timp sa nu-si faca damblaua. Bag la greu ceai caldut din lamaie(jumatate de lamaie taiata felii mici), indulcit nitel, feliile le manac in timp ce beau ceaiul ca imi plac.
Musetelul e bun pt raceala?
Mai am si ceai de macies. E bun si asta?

Doar atat am, nasul usor infundat, pot sa respir prin nari. Sper sa nu se agraveze. Nu vreau sa iau pastile, gen paracetamol, etc.


Va multumesc anticipat pt raspunsuri





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Neata girls!

Loana si eu am insomnii
eu numai dupa 1 adorm si ma trezesc dimineata fresh la 8 -9 maximm :))

Iulia
f frumoasa povestea :X imi place asa mult sa citesc povesti de dragoste fericite...iar tu o incununezi cu 2 copii, ce poate fi ma frumos!
Bubu ce frumos!!!esti o norocoasa!
mie inca nu mi-a venit dressingul, abia luni sa marti imi vine..il astept ca painea calda, sa ii bag si eu hainele lui bebe :X:X:X
Dar eu o sa fac asta singurica cred;)ca iubitul meu sot nu e deloc asa romanticos cu d-astea :))) el abia il asteapta pe bebe si atat, nu il intereseaza f tare detalii de gen: hainute, dulapioare,etc..eventual e ff emotionat daca ii cumpar lui bebe vreun carusel gadget...atunci fae ochii mari si umezi si da: l-as putea vedea si eu emotionat:))insa la un dulapior cu bodyuri neeeahh :))
Deny baby, eu am fost racita in trim 2 si nu am luat nik decat ceai de lamaie la greu,poti lua si ceai de macese, dar nu sunatoare, musetel, menta,etc.. lasa-le pe astea mai ales in primul trim. ca nu face nik!mie asa mi-a zis atunci ginecologul. Ia numai ceai de lamaie si miere si atat, ia vitamina C strong(eu oricum luam cetebe de 1 gr pe zi)!!picaturi de apa de mare pt nas, atat! si paracetamol simplu doarrrrr daca faci febra, altfel nu!! in rest: leacuri babesti fara sa ingurgitezi alteel: eu am mancat din 3 in 3 ore usturoi ras amestecat cu miere, e ca un antibiotic natural.. 2 zile macar tine asta;)) si va trece.
Bea multe lichide, compoturi!
pup si insanatosire grabnica!!!




33+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe; No Spa;Tardiferon Fol,
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

buna fetelor,

am scris si ieri un mesaj dar vad ca a disparut..in primul rand va rog din suflet sa nu plangeti cand veti citi mesajul meu, trebuie sa fiti bucuroase ca burticile sunt sanatoase si sa nu le stresati.
va multumesc din suflet ca ati fost alaturi de mine, am citit toate mesajele voastre din capitolele trecute..inca nu sunt bine, nu sunt bine deloc, in fiecare zi plang cand imi aduc aminte de bebele meu si nu pot sa nu imi pun o mie de intrebari..de ce mie ? de ce tocmai bebele meu? de ce nu am avut nici un simptom care sa ne fi ajutat sa evitam tragedia? dar aici doar Dumnezeu ne poate raspunde.
dupa cum stiti marti fusesem la dr, totul bine si frumos, urma sa planificam cezariana, bebe se anunta a fi mare, au urmat apoi niste zile obisnuite, chiar f vesele, le dadusem comanda copiilor de mobila, ne bucurasem si pt indemnizatie, mai achizitionasem niste lenjerii de pat pt ei si hainute pt bebe..cand sambata dimineata la ora 7, ca de obicei cand ma trezeam eu, am mers la baie si am vazut ca sangeram rau..am plecat val vartej la Bucuresti, bineinteles ca dr mea nu era in localitate , venea abia luni, am ajuns cu contractii la 10 minute, dilatata 6 cm si cu tensiune 19/10, am intrat direct in cezariana de urgenta, unde l-au scos pe bebe de aproape 2.5 kg care nu mai era de peste 24 ore..nu vreti sa stiti ce am simtit in momentul ala in suflet.si cum este sa pleci din spital cu mainile goale ,sa ajungi sa pierzi o sarcina la 9 luni, cand nu te gandeai ca ceva rau se mai poate intampla...toti mi-au zis ca am avut eu noroc, ca putea sa fie si mai rau si sa fi patit si eu ceva..nu stiu ce sa zic..am noroc ca am fetita care incearca sa ma inveseleasca in fiecare zi, dar e greu, fff greu..si poate ma credeti nebuna dar singurul lucru la care ma gandesc e sa raman iar insarcinata, dar acum cu cezariana ni s-a recomandat pauza macar 1 an..teoria doctorilor este ca am avut un puseu de tensiune f mare ce a dus la spargerea unor vase de pe placenta si din cordon, si bebe nu a mai putut respira.asteptam si raspunsul oficial de la institutul patologic ,dar acesta va dura in jur de o luna.
va multumesc inca o data pt sprijin si sunt alaturi de voi in continuare, va urez nasteri usoare tututor si bebelusi sanatosi , si poate ne vom reintalni la alta odisee la anul, pt cele care se mai gandesc la un bebelus.

mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)

Mergi la inceput