Felicitari, Kytana,Ramona_bm!!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni81 spune:

Buna burtici si mamici,

Noi iarasi am cam disparut fiindca au aparut si la noi colicile si bobocica cea mare ma solicita rau de tot. Anaomaria si Mami.ilinca daca gasiti o solutie la crizele de isterie si la gelozie va rog sa o impartiti si cu noi ca nu mai pot, mai respir si eu cand o i-a buni pentru o zi.
Vreau sa o incurajez pe Kytana , o sa vezi o sa fie totul bine. Refacere rapida si mult laptic.
Numai bine va doresc si la celelalte mamici, mult laptic copii cuminti mancaciosi si necolicosi. La burtici nastere usoara si refacere rapida.
Va pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

Buna!

Kytana Doamne ajuta!!! Pana la urma nu conteaza cum iesei pingu ci sa fiti amandoi sanatosi dupa. Recuperare rapida, usoara si laptic cat sa-i ajunga bobocelului



Vine pingu mic!!!!!!!!!!


Felicitari tuturor care ati nascut de cand nu am mai intrat eu pe aici sa aveti parte de recuperari usoare si bebei asa cum va doriti.

Eu am fost Marti la medic; analizele imi sunt foarte bine cu toate ca iau fierul si vitaminele doar dn an in pasti. Bebita e bine, acum are aprozimativ 3300 gr dar inca nu e complet coborata asa ca are sanse sa stea la cald pana pe 26 :). Singura grija e ca are deja cordonul in zona gatului si trebuie sa fim atenti la nastere sa nu se infasoare prea tare sau sa-l sugrume. Deocamdata refuz sa ma stresez pentru ca si Elisa s-a nascut cu circulara de cordon si e ok.

Va pup pe toate si mai las un rand de majorete pentru bebeii care sunt pe vine




fericita de Elisa Maria (26.10.2010)

37+ Ema Andreea

www.pregnology.com/preggoticker80/330066/CCCCCC/My%20second%20little%20blondie%20/10/26/2012.png" target="_blank">asa creste BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

Pentru Elfica... asta e raspunsul pe care l-am primit de la SPAS Baia Mare in legatura cu CIC1-CIC2 ....

"Referitor la situatia dumneavoastra va putem informa urmatoarele:
1. Daca nasteti pana la data de 26.10.2012 nu trebuie sa cereti foaie de boala de la medic o sa faceti o cerere la servici sa va aprobe concediu ptr. ingrijirea celui de al doilea copil incepand cu data de 27.10.2012 si decizie de suspendare a contractului de munca pe o perioda de 1sau 2 ani dupa cum o sa optati.
2.Daca nasteti dupa data de 26.10.2012 trebuie sa cereti foaie de foala dupa nastere minim 42 zile si abia dupa expirarea zilelor de foaie de boala
o sa faceti o cerere la servici sa va aprobe concediu ptr. ingrijirea celui de al doilea copil incepand cu prima zi de la expirarea foii de boala si decizie de suspendare a contractului de munca pe o perioda de 1sau 2 ani dupa cum o sa optati."


fericita de Elisa Maria (26.10.2010)

37+ Ema Andreea

www.pregnology.com/preggoticker80/330066/CCCCCC/My%20second%20little%20blondie%20/10/26/2012.png" target="_blank">asa creste BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello !!

Felicitari noilor mamici, sa aveti bobocei sanatosi si sa va ocoleasca nesimtitele colici !!

Kytanutz e in pole-position, yuhuuuu!!! Vine binguinul mititel, care nu e asa mititel Doamne-ajuta sa decurga totul bine, sa va vedeti care cum sunteti ca pana acum doar v-ati simtit ! Deja vad un buflei pufos cu adidasi in picioare, gata s-o ia la pas. (ca in reclama aia la Puma, parca, in care toti purtau incaltari sport, inclusiv un nou nascut
Kytanutz, eu am si uitat cum a fost nasterea, cat m-a durut sau cat m-a jenat sau alte bazaconii. Acum am o dragonitza care rade in coltul gurii, smechereste, si-mi vine s-o rulez ca pe sarmalutza si s-o mananc Pana duminica te faci super gigea, te iei la intrecere cu celelalte lauze p-acolo, va dati coate sa ajungeti primele la bebici cand se face ora Mulga, de parca nu ati avea fiecare barzaunele vostru si va e frica sa nu vi-l fure careva.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Hai Kytana cu micul pingu!
Va pup pe toate. Din pacate am avut un deces in familie asa ca nu am ajutor de o saptamana. E tare greu mai ales pentru cea mare careia trebuie sa-i acord foarte multa atentie pentru ca e tare sensibila. In afara de asta avem si noi probleme cu alaptatul, suntem si noi cu supliment (de fapt cred ca mai mult LP). Asa-mi vine cateodata sa renunt la alaptat... Stiu ca nu trebuie, sa nu dati cu rosii, dar nici pe Dari n-am alaptat-o si nu a fost un capat de tara. Sper sa ma tina nervii in continuare.


Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Ramona_bm: Multumesc tare mult. O sa fac si eu asa, mi se pare logica varianta aplicabila la mine, ca sigur nasc pana pe 26.10, cand Iulia implineste 2 ani. Sarcina usoara in continuare, ar fi super tare sa nasti tot pe 26 si de data aceasta.

Anaomaria si Madanan: Tineti minte ca nu v-au fost modificate datele, ca sa le putem modifica la un moment dat. As incerca eu, dar nu am timp acum, sa vad daca ma descurc. Anidaz sau Paulafrida, voi mai aveti experienta la modificat, poate incercati voi? Ca draga de Kytana a facut totul si acum nu mai poate. Pregatiti-va sa o notam maine la bravo Kytana :)

Kytana: Tare rau imi pare sa aud ca ajungi la cezariana! Oare chiar atat de mare e, incat nici nu se pune problema sa incerci? Daca reusesti? De ce nu iti induc nasterea, nu vrei tu sau ei? Stiu ca esti miniona, dar am vazut si minione exterior care au reusit sa nasca natural copii mai maricei. Cu Dumnezeu inainte, daca e cezariana, asa sa fie, il asteptam cu drag pe Luca in odiseea noastra si speram sa fii bine repejor! Pingu mare sa fie pregatit sa il declare tot maine, sa aiba toate actele cu el, da?

Sandy2008: Nu a fost sa fie sa ne vedem la maternitate, ma bucur ca ai scapat cu bine. Cu ce te-au enervat moasele, tinand cont ca ai avut cezariana? Eu ma gandeam ca nu voi avea de-a face cu ele si ca voi avea treaba doar cu medic + medic de garda ca mana a doua + anestezist + o asistenta care sa imi puna branula, sonda etc. Ce fac doamnele moase? Ciudat ca iti da drumul din spital fara sa ai scaun, eu stiam ca asta e conditia de externare. Eu am iesit la prima ceza cu supozitor cu glicerina, dar pus dupa 2 zile de la operatie, cred, in care am incercat in zadar. Si eu am hainute diverse dimensiuni si ma intreb daca cele mai mici i-or fi bune sau mari... Cat ai stat acolo l-ai lasat sarmaluta si abia la externare l-ai imbracat cu de-ale tale? Ca ma gandesc si eu la varianta de bebe mic de tot si ce m-as face. Si inca ceva, atat pentru tine cat si pentru Tzitziri sau Adriana77, care au nascut la Filantropia: V-ati cumparat voi calmante sau vi s-au dat din spital? Eu mi-am luat cu mine Algocalmin fiole, preventiv, carbune medicinal, oare sa mai iau ceva? Ergomet ati primit de acolo sau v-ati cumparat voi de la inceput (sau doar dupa externare)?

Fetele cu bebe 2: sanii dupa primul copil alaptat au sfarcul mult mai mare. Oare risc ca bebe 2 sa nu il poata prinde cu gura? Ca asta imi imaginez ca zicea cineva ca le are ombilicate si nu le prinde bebe cu guritza. Oare pot pati aceasta?



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

39 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Adrianadana: Of, condoleante si ai grija, poate totusi o mai alaptezi putin, oricat de putin! Ai trecut prin multe incercari, stiu ca ne-ai spus ca nu vrei sa ne intristezi povestindu-ne, dar poate te descarci, sa te mai linistesti. Suntem aici, alaturi de tine si te pupam cu drag!

Ma duc sa imi hranesc fata si sa o culc! Noapte buna!
Kytana: In rugaciunea din seara asta ma voi gandi la familia pinguinilor! Noapte linistita, cu ganduri senine, sa vina pingu mic vesel si cumintel!

tuturor!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

39 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Elfica eu am avut trusa de anestezie combinata rahi-peridurala si dupa operatie pana a doua zi dimineata am primit anestezie prin cateter, am cerut noaptea sa mi faca un somnifer, iar dupa ce am ajuns in salon in a 2 a noape am cerut sa mi faca un calmant, toate asistentele ne spuneau sa cerem calmante sa nu stam sa suferim. Nu am avut nimic de acasa, doar carbune medicinal la sfatul Oanei. Ergomet nu am facut, ne faceau clexane seara si am mai facut 4 acasa.

mami de Bogdan Mihai (5.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Kytana maine vine pingu mic !!!!

Sa ai nastere usoara, un bebic sanatos si mancacios.
Important e sa fiti bine tu si bebe nu cum se naste. Tinem pumnii sa fie totul ok.

mami de Bogdan Mihai (5.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Am scris un msg mare si cuprinzator si l-am pierdut...m-au apucat toti nervii si maine o iau de la capat...grrrrr

Hai Kytanasa dea Domnul sa ai o nastere usoara recuperare rapida sa fiti sanatosi si mancaciosi!si chiar nu conteaza ca nu e naturala ci cezariana voi sa fiti sanatosi si vb Elficai sa fie pregatit sotul poate se incadreaza maine in programul de lucru si-l poate declara pe bbic! de incurajare!
38s4z

38

Mergi la inceput