Clubul "babelor" FIV-oase 64

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Lara,

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

Doamne ajuta,Lara! astept reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Lara, super, super!!! Vezi ca nu-s chiar atat de nebuna cu simptomele alea? Nu faci tu un beta azi?

Incerc sa raman mai rezervata...dar nu pooooot! Sa vina o beta frumoasa!

LE: Am citit ca nu faci beta azi.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Lara, e clar pentru mine! Poti linistita sa faci si beta sambata, ca deja stiu ce zice. Iti prezic un beta de vreo 70-80, asa de inceput.
Asa a fost si la mine, la primele 5 pipi-testea doua linie era foarte slaba, dar tot mai intensa pe masura ce trecea timpul.
Asa ca, ma hazardez si iti spun deja congrats. Astept totusi sa te convingi si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Fetelor va pup pe toate si va multuemsc de urari

Lara Doamne ajuta ca pi testul sa fie doar preludiul pentru un beta adevarat si de fapt un

Adrana Ady felicitari pentru fetite. Vei fi o mamica tare ferciita si mandra de gagalicile tale. Am fost recent la niste magazinase de copii iar la fetite iti vine sa cumperi tot. Au niste hainute de mori. Eu am luat o rochie pentru o nunta pt o fetita de 2 ani. Nu va spun ca salivez la ea toata ziua si ma gandesc ce frumos ar fi daca...
Elly o sa fie o SUPE Nasica. Bafta si o sa vezi ce bine o sa te simti in timpul botezului dar si dupa

Me Alex depune-ti dosarul cat mia repede sa fii acolo pe lista si intre timp poate ramai naturel

Fetelor va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Lara si pentru mine este clar, esti, felicitarile o sa le adresez la beta, sa nu zici ca fortez nota.
La sarcina cu Vlad am facut pipi-test in ziua 12 de la ET si abia se vedea liniuta a 2-a. A2-a zi, ziua 13 de la ET beta a fost de 336.
Deci eu chiar cred ca este cu ochisori.
Despre rau, in putine cazuri apar inainte de sapt.6, pana atunci mai repede stari de moleseala, somn etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Lara, nu zic nimic inca, sunt adepta: Don't talk about it! You'll Jinx it!, asa ca "bouche cousue"
Daniela, (nu prescurtez ca imi place mai mult asa) ai dreptate, ma imbarbatez ca o sa fie gratis, asa mai pun niste bani deoparte. Ce tare cu donatoarea, deci ai intrat pe ultima suta de metri, tin pumnii sa fie ok pana la capat.

Fetelor, am fost la curs de FIV (obligatoriu aici, inainte sa faci unul), ne-au dat si diploma. A fost un curs de 1.5h si o ora de intrebari din public. Cursul a fost dragut, cu filme si prezentari si statistici. Insa inca o data m-am convins ca ce e gratis, nu e neaparat bun.
In mare tot ce propun este ori un Fiv clasic, ori un ICSI, trasfera numai cate un "embrion" de Z2, pe restul in congeleaza. Targetul este : 10 foliculi, si transfer de cate un embrion, abia daca ajungi la transferul nr 3 pe un fiv, transfera 2.
Cand am intrebat despre MIV si "embrio-glue" bioloaga si-a dat ochii peste cap. A raspuns ca atunci cand este gratis, nu avem pretentii.
Din intrebarile funny va spun numai una: "Anestezia locala de la punctie duce la incontinenta? Trebuie sa imi protejez scaunul de la masina?"

Cam atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

lara sunt asa de happy pentru tine incat nu am cuvinte...Doamne ajuta! felictari si numai bine iti doresc,tie si tuturor fetelor care doresc o inimioara in pantecul lor!!

sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani
o trompa clipsata, una permeabila
incercam sa obtinem o sarcina natural pana in ianuarie
mutantica cu MTHFR HETEROZIGOTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

girls, sunt pozitiva dar, pana la patalama (=beta) prefer sa raman..grounded (mie tot imi e in cap faza aia cu pregnylul in organism vreo 10 zile..)
in fine, 'om trai si 'om vedea sau, vb. ardeleanului: totdeauna o fost cumva..
hai mai bine sa va zic "reteta" (la cererea publicului) si mai vedeti voi dup-aia, cat e ea de castigatoare:

naturiste: >2 luni inainte (toata vara)
-suc organic de goji (USA) -2 linguri/zi
-suc de orz verde -2/3 lingurite/zi amestecate cu apa plata
-ceaiuri diverse (minim 1/2 cani pe zi), toate cu efect antiinflamator

dieta: no sugar, low carbs, cereale integrale (secara, orz, grau, mei) legume fresh, carne (curcan, muschiulet porc, peste), fructe, soia (milk, tofu, pate, etc) - pe cat posibil raw food

medicale: endo injury (ziua 21cm anterior-faza luteala; ziua 7cm curent-faza foliculara) facut local, in Ro;
21 zile AB (azitromicina -500mg), din ziua 21 cm anterior, pana la ovulatie (ziua 14cm), cervugid ovule (14 zile), klion ovule (5zile)
prednison- 16mg/zi (1 zi cm) apoi 20mg/zi (de la ET)
clexane (de la ovulatie/punctie), Femibion, Magneziu plus C, Acifol, Omega3;
sustinere: 1 crinone (dimi), 2x1 duphaston (40mg/zi pranz), 200 utro (seara), estrogen (ciclo-progynova 4mg/zi), No Spa 2x1 (80mg/zi)
sper ca, n-am uitat ceva esential..
ne auzim la betaaaaa...


p.s.: alex, nu, nu fac azi niciun beta, am decis s-o cred pe alina si nu mai sunt curioasa
p.p.s: va pupic fara sa va mai nominalizez in parte (many, toata perioada m-am gandit sa te "imit", sa stii..)

le: gata, nu mai zik nk, parol! ca, vb lui gaby, nu vreau sa jinx it..

lle: ba da, am uitat ceva esential: pregnyl 5000UI, la ET

to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Lara uraaa ..uite asa-mi mai creste si mie moralul ... si mai am de ce sa ma bucur ...
Vestile bune ma binedispun ff mult ...

Abia astept sa vii cu beta 95 [


Sandy ... eu zilele astea am colindat tone de magazine cu hainute de bbei .. si hainele de fetite sunt mulltttt mai multe ... nu te poti hotari ce sa alegi ...
La baietei nu prea sunt ... de abia am gasit ceva ...

Mi-ar fi placut sa am finuta .. sa-i iau tone de rochite - fustite- fundite- de toate ....
Dar poate DD imi rezerva o surpriza si imi trimite si mie o Sophie Anne-Marie
Caci eu stiu numele dinainte ...

Adry .. eu nu stiu la ce nume te-ai gandit ... dar sa le pui 2 nume ..
Eu am doar 1 nume si nu-mi place ... si-i mai spun lu'mami ca tb sa-mi puna mai multe nume.. sa am de unde sa-mi aleg ...
De aceea fetele mele vor avea 3 nume . Ca de ... mai sunt si oameni nebuni ...
Sugestii : Delia, Diana, Ariana, Bianca...
Sunt multe nume frumoase ... sa alegi ceea ce iti placce ...

Ari- ma tot gandesc la tine ... cand mai vb cu sotu' ii mai pov de tine .. cred ca mai sughiti din cand in cand ...
.. sa stii ca vb de bine ...

Si la Sami- ma gandesc ... la steriletul ei ..
Sper sa ne dea o veste buna cat mai curand





Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ... nici nu mai stiu ce ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis- transfer embrioni Z2
- al 2-lea fiv nereusit Biogenesis- blastocisti opriti in evoltie (fara ET)
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
- Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput