Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanakkk spune:

Buna fetelor!Eu nu am mai scris de mult si desi am scapat de fibrom am cam ramas cu capul aici...Asa ca intru din cand in cand sa vad ce mai faceti!
Am avut mari emotii cu tine Olimp!Dar s-au schimbat lucrurile in bine asa ca am simtit ca trebuie sa te felicit!
Si pe tine Dana! In sfarsit ai scapat de fibrom !Si ma bucur ca s-a reusit laparoscopic (deci dl doctor nu se dezice...chiar rezolva lucrurile cat se poate de curat)!Refacere rapida!
Violeta nu imi vine sa cred ca ai mutatiile alea ...Inseamna ca ai mult mai multe sanse sa fie totul ok data viitoare cu clexan.Nu inteleg de ce nu ti-a recomandat nimeni analizele astea si a trebuit sa le faci din proprie initiativa...
Va pup si va urez succes in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1122 spune:

Ioana, tare dragut sa ne mai vizitezi!
Pentru restul, las un link (nu stiu daca am voie...) despre laptisorul de matca, pe la mijlocul paginii scrie despre partea hormonala: http://www.proapicultura.ro/apiterapie/laptisorul_de_matca.html
Eu parca as vrea sa incerc, am intrat apoi pe site-ul institutului apicol din Bucuresti si au si magazin de unde pot cumpara una alta.
Violeta, sunt bine, pe ici pe colo cate-o durere, dar e ok, pot sa ma misc mai cu talent acum decat in saptamanile precedente. Din pacate, mi-a venit si menstruatia, care a fost fix ca acelea dinaintea operatiei: cascada Niagara in actiune, cu o suita de alte probleme aferente. Trageam speranta ca se va ameliora ceva pe partea asta, asa imi spusese si doctorul, ca ar trebui sa am menstruatii mai usoare de-acum. Dar (inca) nu.
Va citesc. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna fetelor!
Nu v-am uitat, insa am avut atata treaba la birou incat nu reuseam decat sa intru repejor sa vad daca sunteti bine si sa vad ce face Olimp.

Eu sunt bine sanatoasa, maine la 18 ma duc la dl dr sa vad cum este dupa operatie, Am observat ca si luna trecuta ca in perioada ovulatiei, am o usturime pe interior, acolo unde ar fi fost fibromul, asa ca un carcel. Nu stiu ce sa zic.
Maine va dau detalii despre recuperarea mea.
Sper ca sunteti bine si ca nu va pierdeti increderea. Oare dupa 3 luni imi da voi sa incerc sa raman insarcinata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Buna fetelor
Dana chiar mi-a mai spus recent cineva despre laptisorul de matca. Iau acid folic, vitamine, Maca, aspenter...caut Femibion 1. O sa cumpar toata farmacia.
Dragalasa, tu nu ramaneai insarcinata inainte de a te opera de fibrom?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Mi-au venit si rezultatele la mutatia PAI
Le am pe amandoua heterozigote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna Vio.
Am incercat 1 an si ceva sa raman, stiam de fibrom dar tot ma amageam ca poate, poate se va intampla minunea. Aveam un dr ginecolog care si el ma lasa la voia intamplarii, imi dadea duphaston si atat. Am luat cam 6 luni si degeaba. Sotul meu ma intreba in fiecare luna, apoi chiar de ziua lui in vara am schimbat dr, si la primul control cu noul dr. mi-a zis ca fibromul ma impiedica sa raman gravida si ca cel mai bine este sa ma operez, timpul trece si o sa inceapa apara durerile si apoi complcatii. Embolizarea nu mi-a recomandato zicand ca procentul de risc este mai mare decat la o miomectomie clasica. Asa ca am decis sa fac operatia clasica. Nu e mare tragedie sa stiti fetelor. Eu am 28 ani si poate ma recuperez mai greu, dar oricum e ok pana in prezent.
Scurt amintesc ca am facut 3 luni dipherelin, pe 6 sept ma operau si maine am primul control dupa operatie. Sper sa fie bine si sa primesc raspunsuri favorabile. Doamne ajuta la toata lumea!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Si eu am destule fibroame. Adevarul e ca nici nu am stiut cate. Am ramas insarcinata prima oara stiind ca am doar unul singur calcifiat de 5 cm si de fapt erau 3( pe al treilea nici nu l-au vazut unii medici si era de 10 cm).S-a presupus ca am peirdut sarcina din cauza contractiilor date de fibroame.Abia apucasem sa iau o pastila de Duphaston.Si dupa prima sangerare am inceput sa iau no=spa.
Cand m-am dus la un ecograf bun dupa embolizare erau cam 4 mari si multi mici. La a doua sarcina, la 4 luni dupa embolizare, doctorul a spus ca e posibil sa am trombofilie, ca e la moda.Un fibrom imi comprima sacul embrionar. Mi se parea mie ciudat ca ma simteam mai bine cand mergeam decat cand stateam in pat(la indicatiile medicilor). Se vasculariza mai bine uterul, cred. Sarcina parca se straduia sa mearga inainte dar nu putea. Aveam dureri de cap si eram mereu somnoroasa. Pana la urma s-a "stafidit". Un medic a spus ca e din cauza ca m-am grabit dupa embolizare.
Pana la urma e posibil si foarte credibil sa fie de la trombofilie care s-a accentuat cu varsta. Am 2 gene mutante cu 4 mutatii heterozigote care se potrivesc cu ce s-a intamplat cu sarcinile mele. As mai putea face factorul LEU dar cred ca deja am asigurata doza maxima de Clexane. Stiu persoane care fac Clexane de la ovulatie, ca sa ramana gravide.
Sfatul meu este sa va faceti analizele de trombofilie, daca dispuneti de ceva bani.Nu strica si te pot feri de alte traume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

buna fetelor!
Am promis ca va anunt ce s-a intamplat azi in urma consultatiei.
Toate bune si frumoase!!!!!!!!! Eheheheh de cand nu m-ati auzit pe mine cu atata optimism. Bun asa!
Dr m-a consultat si a zis ca totul e perfect. Nici nu se vede ca am fost operata pe uter. Totusi sa mai asteptam termenul normal, adica 6 luni, adica numai 3 ca aproape 4 au trecut. Sunt super fericita, ma simt tare puternica si increzatoare ca visul meu prinde contur incet incet.
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

La mine nu s-a intamplat minunea nici luna asta... A trecut un an si jumatate de la embolizare si tot nimic...
Sunt momente in care fac eforturi mari sa nu-mi pierd speranta.

Olimp, vino cu vesti bune sa ne mai inseninezi!
Dragalasa, cred ca tu vei fi urmatoarea mamica de pe acest topic.

Pup fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna dimineata.
Floren sa dea Domnul sa ai gura aurita!!!!!!!!!, insa dupa cum spuneam, inca ne mai protejam atunci cand ne iubim pret de 3 luni, deci nu are cum sa apara bebe.
Eu va doresc sa ramaneti voi insarcinate in urmatoarele 3 luni!!!!!!! si apoi sa ma lasati si pe mine.
Olimp , asteptam vesti de la voi.

Va doresc o saptamana minunanta!

Mergi la inceput