Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Buna seara, fetelor!
Imi pare rau ca intru asa rar, insa am o perioada destul de plina si nu prea mai am chef sa intru pe forum.

Olimp, felicitari! Sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la 40+!

Dana, ma bucur ca ai scapat de operatie si ca uterul este la locul lui.Acum trebuie sa gasesti un partener de viata stabil si apoi...nunta, bebe si tot ce e mai frumos.

Vio, imi pare rau ca ai descoperit si tu probleme, insa e bine ca macar ai aflat de ce pierdeai sarcinile. Doamne ajuta ca data viitoare sa fie bine!

Dragalasa si eu zic ca e mai bine sa astepti pana te vindeci complet si abia apoi sa incercati sa faceti bebe.

Va pup pe toate si va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Eu sunt putin confuza... Luna asta am avut ovulatie in ziua a 9-a, cand de obicei se intampla in ziua 11-12. Nu ma asteptam si m-am trezit dintr-o data cu dureri de burta in partea stanga de abia puteam sa merg. Am facut repede un test de ovulatie si au iesit doua liniute la fel de rosii. Abia pe seara am reusit sa ne zbenguim si noi, caci am fost ocupati toata ziua. Nu stiu daca am reusit sa prindem momentul si nu stiu nici daca un ovul eliberat atat de devreme este viabil. Ca sa nu mai pomenesc de endometru care nu a avut suficient timp sa se ingroase.
Dar nu-mi ramane decat sa astept si sa sper...

Olimp, tu ce mai faci? Asteptam vesti de la tine.
Dana, sa te refaci cat mai curand si sa-ti reintri in forma.

Va pup pe toate, fetelor, va doresc o noapte linistita, si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dana refacere cat mai rapida si ma bucur ca ai reusit laparoscopic , te vei reface mai rapid , sti ce repede trec 6 luni , nici nu-ti dai seama , eu am deja 7 luni de la operatie si a fost clasica . multumesc de felicitari , sper sa fir totul bine , in 3 dec merg la control .

ninia ma bucur sa te vad , credeam ca ne-ai uitat , te asteptam cu drag oricand ai nevoie de noi

floren nu conteaza ca ai avut ovulatia mai repede , daca s-a produs inseamna ca si endometrul e pregatit , toata tevatura hormonala e pregatita , sa dea DD sa fie cu noroc , apropo incepe de pe acum si ia acid folic si femibion , cu siguranta te vor ajuta , eu am luat cu 5 luni inainte de a ramane si iau incontinuare , nu strica doar ajuta.

dragalasa

vio ce mai faci ?


XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Buna fetelor
Eu am fost ocupata in ultima saptamana. Am luat trimitere de la medicul de familie din Galati pentru Fundeni si am ratacit-o. Am citit pe internet ca pentru cele doua mutatii MTHFR ale mele voi lua Clexane. Daca nu gasesc trimiterea la ce medic ginecolog din Bucuresti sa ma duc sa-mi dea trimitere? Iau in continuare vitamine prenatale si acid folic 5mg si din cand in cand aspenter. Mi-au sangerat gingiile si cred ca e de la aspenter.
Olimpsper ca ai spart ghinionul pentru noi toate.
NiniaCe mai faci? Ai renuntat la lupta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Buna dimineata,fetelor!
Olimp, iau acid folic de aproape un an, cu mici pauze, dar femibion n-am incercat inca.
In ultimele luni am urmat mai mult tratamente naturiste, de aici cred ca mi se trage si ovulatia asta timpurie - de la stimularea cu ceai de trifoi rosu si tinctura de marar. In plus, luna asta am luat si vitamina B12. Ramane de vazut daca a folosit la ceva tratamentul asta, ca ma tem sa folosesc pentru stimulare produsi sintetici din pricina fibroamelor.
Apropo, ce ti-a spus medicul despre fibrom cand ai facut ecografia, a mai crescut, il incomodeaza cumva pe bebe?
Sa ne tii la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Trifoiul rosu si mararul au fitoestrogeni. Nu sunt recomandate pt femeile cu fibroame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren stiu ca nu il deranjeaza pe bebe , dar am uitat sa intreb daca au mai crescut , eu astept controlul si sunt putin speriata ,azi m-am stresat cam tare la servici si mi-e teama sa i se intample ceva rau la bebe , sper sa fie doar iluzii de ale mele .





XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Stiu Vio, sunt constienta de asta, dar am aflat ca fitoestrogenii sunt mult mai bine tolerati de organism comparativ cu estrogenul de sinteza, daca este administrat pe perioade scurte. Eu iau tratamentul asta doar in primele 5 zile de menstruatie si in cantitati moderate.

Olimp, stiu ca este greu sa te feresti de stres, dar acum bebe este cel mai important, asa ca ia si tu lucrurile mai usor si incearca sa nu te mai consumi pentru orice. Daca situatia de la job devine prea dificila, fuga la medicul de familie cu confirmarea sarcinii si ia-ti cateva zile de concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1122 spune:

Fetelor, multumesc pentru urari!
Ninia, esti bine in rest, partea afectiva? Te pup, mai astept postari de-ale tale
Olimp, Floren are dreptate, stress-ul n-are ce sa caute in viata ta acum, detaseaza-te cat mai mult cand apar situatii de genul asta la munca.
Pup, seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Buna dimineata fetelor
Sper ca sunteti bine. Ieri m-am dus sa-mi fac analiza pentru alta mutatie, cea PAI. Am impresia ca o sa mai trebuiasca sa mai fac cateva. Am citit pe internet articole despre mutatiile mele pana mi s-au incalcit creierii. Mai sunt 2-3 saptamani pana ma apuc de treaba.
Dana, te-ai refacut dupa interventie?
Olimp ce mai face bebe?

Mergi la inceput