Nasterea la Arcadia - Iasi (43)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Salutare!

Bun venit noilor burtici si bine v-am regasit mamici! Nu stiu cum se face ca, desi intru zilnic pe forum, scriu rar... De fiecare data cand ma apuc sa scriu ori se trezeste Tudor, ori se intampla altceva, parca e facut.... in fine...incerc sa recuperez un pic acum.

Am scapat atunci de raceala relativ usor, nu a fost nevoie de antibiotic. I-am dat Humex pentru tuse si i-am pus in nas Sterimar cu Cu si seara Pivalone. Din cand in cand i-am mai dat in gatut cu Tantum verde, dar nu prea suporta, ii vine sa vomite de la el. Adevarul ca are un gust...blehhhh. Oricum, am scapat. Acu au inceput din nou dintisorii, cred ca ne chinuie un canin, ma gandesc totusi ca e cam repede la 9 luni ...canini????

Cateva chestii amuzante, rapid... Tudr a descoperit un Zu Zu pets de-al Elisei, vechi si ponosit, dar care inca chitaie si merge in toate directiile si este absolut fascinat... fuge dupa el in patru labe pe parchet si rade in hohote. Am reusit in sfarsit sa ne facem mobila de dormitor, ne-a cam secat bugetul, dar asta e... partea cea mai faina e ca pe sifonier avem oglinda, iar Tudor e super incantat sa stea pe patul imens si sa se vada in oglinda. Partea mai putin amuzanta pentru noi e ca de cand este pat imens in dormitor nu mai vrea sa stea in patutul lui ci in pat, deci s-au cam spulberat planurile mele de pat matrimonial.... In rest, evoulam... mergem in picioare tinut de o manuta, dar cam atat. A... si am descoperit ca in ghiveciul mare din sufragerie e ceva negru si sfaramicios care e numai bun de scormonit si de bagat in gura... Sa ma si laud un pic cu gaza cea mare, care a terminat semestrul I din clasa a cincea cu media 10 pe linie. Evident, asta a crescut pretentiile pentru Mos Craciun, desi eu i-am explicat ca nu invatam pentru note bla bla bla.

Cam atat, deocamdata...a ...legat de curatenie, nu am de gand sa fac nimic....doar stres praf, dat cu aspirator si ceva bunatati.... in rest, anul asta vin ai mei la Iasi cu toate bunatatile gata facute. Mama s-a gandit ca si eu si sormea avem bebelusi si nu avem timp de pregatiri pentru sarbatpori, asa ca ne-a salvat. Tre sa ne gandim cum o raplatim.

PS: Burticile noi, lasati datele ca sa va trecem in listuta.

Fascinatie

Cum i-am cumparat copilului meu scaun de presedinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:




Salutare si de la noi!!!


Melise
ma bucur ca ati reusit sa mobilati ,acum in prag de sarbatori,cat despre oglinda..cunoastem,am si eu una pe hol,se pupa cu oglinda ,bebe Tudor ce sa mai zic,nu mai e demult bebe,chiar ma uitam la pozele de pe FB si ,iar Eliza nu mai zic....
Katy cadou de craciun..pai eu i-am luat cate 2-3 jucarii in fiecare saptamana de veo 2 luni incoace ,aseara i-am luat masinuta de impins, de aia cu volan,claxon,tot felul de butoane sonore..am zis ca nu-i iau pentru 3 luni,dar uite ca mi-am calcat pe inima si buget si am luat-o,zic eu ca se merita,dimi s-a trezit si s-a dus direct la ea
cluditza multa sanatate la puit!!!!

Despre sarbatori...eu nu comentez...

Va pooop si va doresc spor la cele cele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Clau ce fel de masinuta i-ai luat ca nu ma prin exact din context...cred ca e cam tarziu si sunt adormita.

Noi am facut bradul in seara asta. Tudor e in extaz...era in stare sa se urc ein el. Cat despre cadouri... niste jucarii pr Tudor - un fel de mingiuta cu niste fasii care se tot dau la o parte si zornaie , o mine adevarata ca e innebunit dupa mingi, o ferma muzicala cu animale care fac zgomote, au beculete etc ... si niste hainute. Iar Elisei...telefon cu touchscreen si wi-fi ca ne-a innebunit de cap ca e singura din clasa care nu are telefon cu touchscreen. Of, Doamne, unde e "vremea mea"????. Si niste cosmetice ca e domnisoara.



Fascinatie

Cum i-am cumparat copilului meu scaun de presedinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

melise asta am luat
http://www.kidsworldofplay.co.uk/disney-mickey-mouse-activity-ride-on---foot-to-floor-toy-439-p.asp

Va doresc sarbatori fericite alaturi de cei dragi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

first of all: Craciun Fericit tuturor!
Si-acum sa incepem: Claudia masinuta din asta imi doresc si eu pt fata,pt ca e distractiva si rezistenta si poate face multa activitate cu ea atat in casa cat si afara.copii nasicii mele au avut.din pacate n-am ajuns la magazinul cu pricina sa-i luam.
My baby girl a marcat Craciunul acesta cu prima raceala de cand exista cu muci,febra,respiratie greoaie.di fericire starea generala nu era alterata total si cu hidratare corespunzatoare si multa iubire da semne de imbunatatire.sper cat mai repede pt ca pe 7 ian ar trebui sa mergem la vaccin.o fi prea repede dupa raceala??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Buna fetelor ! Sarbatori cu bine !
Clauditza89 felicitari pt sarcina !
Claudia masinuta cu MICKEY i-am luat si eu lui ANDREI ,nu prea e incantat
Noi stam bine la capitolul raceli ,slava Domnului ,in schimb am avut alta problema ,diaree cu febra ,abia a 6 zi am dat si eu proba de scaun la analiza , a iesit slab pozitiv pt Rotavirus .Scaunele au durat cam o sapt a fost bine cateva zile ,apoi intr-o seara i-am dat sa rontaie un mar si iar l-a intors diareea ,iar regim ,smecta ,uf ,acum e bine dar nu o sa-i mai dau mere o vreme ,vreau sa ma duc in ianuarie sa-i fac niste analize .
La munte nu am mai fost ,asta e ,poate la anuu viitor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Craciun fericit la toata lumea!
Claudia frumoasa masinuta si sa va jucati cu placere.
Iulia si noi am patit la fel sambata trecuta.Temperatura 39.4 scaune proasta.La noi a tinut mai putin , numai 2 zile si si-a revenit si nu stiu de la ce a facut.Iar cu o saptamana mai in urma a si racit.Am mers la doctorita sa-l asculte la plaman si a zis ca e bine si sa merg pe ce i-am dat eu: BIOSEPT, SIROP PLANTUSIN, SI APA DE MARE.acume bine, sper sa nu mai trecem prin din astea.
Ce cald a fost azi afara.Am iesit pana la banca la plimbare pe jos.Ce frumos a fost.
Si Andrei e incantat de oglinda, asa o mai pupa si o mozoleste.
Melise felicitari domnisoarei tale pentru realizarile de la scoala si pt Tudor caci creste mare si nazdravan.Va arata el cine e seful in casa.
Multa sanatate Clauditei si sa treceti cu bine de prima raceala.
cluditza multa sanatate la puiut!
Lena te trecem nemotivat! Asteptam vesti de la voi.
la toata lumea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Hello all

Sanatate multa la puiuti,offf raceli,diaree,sa treceti cu bine!

Noi suntem bine,deocamdata,nu stim ce ne rezerva viitorul,deci traim clipa /
Depre David ce sa va zic,toata lumea imi spune ca e alintat..deh,un bebelos caruia ii satisfac toate nevoile,culmea e ca doar in prezenta mea face toate astea....iubeste la maxim,doarme doar pe mine cu capul pe san,cum il dau jos cum se trezeste si se urca din nou pe mine ,deci va dati seama ce nopti odihnitoare am ,clasicele treziri din ora in ora...jucam prinsa si ascunsa prin casa,vorbete in legea lui si ma topesc,nu inteleg absolut nimic,dar ma stradui, a mancat prima lui felie de portocala( da stiu...el nu e fan fructe...primul mar la 11 luni )
In rest...ce sa mai zic..a ca scoate haine din sertare si le cara toata casa....sper sa fie doar o faza....

Cam atat de la noi...predam legatura



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Salutare la toata lumea!
Claudia preluam noi legatura.
Ieri am fost la un loc de joaca si vrea sa zic ca nu l-am mai vazut atat de incantat pe Andrei.Nu mai stia unde sa alerge , ce sa mai faca, era peste tot.Am obserbat ca e foarte sociabil si numai pe langa copii statea .Era o petrecere privata si o animatoare dansa cu copii si el tot se ducea intre ei si sa danseze si el.Era asa un scump.
Si la noi e treaba cu dulapul.Pana nu demult deschidea usile dar nu scotea nimic, dar de ceva vreme a inceput sa scoata hainele.
Clau daca te incanta cu ceva si Andrei doarme rau si mananca inca des.Adica mai ia o gura de lapte si apoi adoarme la loc si tot asa din ora in ora aproape.Cred ca vrea doar sa stie ca sunt langa el.Ma trezesc mai obosita decat ma culc.
Si Andrei vorbeste in legea lui si ma cearta daca nu fac cum vrea el si nu mai zic daca nu obtine ce vrea cat de rau se enerveaza si tipa si plange de zici ca nu stiu ce a patit.
Cam atat nou de la noi. Ne pregatim de revelion in familie si mai putina munca ca la Craciun si mai putina mancare si mai mult timp petrecut cu bebele.
Predam si noi stafeta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Mda ,ce descoperire a facut azi mami IULIA?
Lui ANDREI ii ies 3 masele deodata !!!!!
Poate si de la asta au fost scaunele ciudate ...
Si la noi scoate hainute din dulap si apoi le pune la loc ,bine in felul lui
Sunt 2 chestii care nu-mi plac la el ,arunca jucarii si mai face o chestie
desi are ceva de mancare in mana ,un fursec ,de ex ,imi iau si eu unul sa mananc dar el nu ma lasa ,vine si mi-l ia si pe al meu ,incerc sa-i explic dar nu am cui ...
Tati al nostru a avut niste libere ,asa mai multe si deci a petrecut mai mult timp cu ANDREI ,l-a scos in fiecare zi afara la sanie ,indiferent cat de frig a fost ,macar jumatate de ora , ii place cu saniuta nevoie mare ,numai pe jos nu-i place sa mai mearga .
As vrea sa-l duc si eu pe Andrei la un loc de joaca pt copii dar parca nu am curaj ,imi tot spun ca e prea mic ...

Mergi la inceput