Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dana chiar am vrut sa spun si eu ca daca n-am reusit sa ajung la tine la balaceala nu stiu ce sanse sunt sa ajung la invitatia Cristinei. La noi e o problema reala mersul cu masina din pacate si eu nu-i rezist.
Te invidiez cu gravideala de anul viitor. Eu cred ca m-am nascut sa fiu gravida, dar cred ca e cazul sa ma opresc.
Anca eu nu prea sunt in masura sa dau retete de mancare, insa in cazul nostru daca deschide gurita si de 3 ori inseamna ca-i super place. Iar azi a mancat chiat 4 sau 5 lingurite de fructe: 1/2 banana, un mar pe razatoarea de sticla, o jumatate de caisa congelata si 2 lingurite de fulgi de orez. ieri i-a placut totusi (adica de 2 lingurite) si combinatia de mar copt cu banana.
Azi incercam cartoful dulce in piureul de legume (pe langa dovlecel si pastarnac si putiiiina carnita)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Anca felicitari pt progresele Nataliei...
Dana cand te astepti mai putin o sa dai jos si kg... ma bucur sa aud ca deja te gandesti la bb2
Eu de miercuri sunt cu ambele fete acasa... pt ca Andranu se simtea bine m-au sunat sa o iau... Pana am ajuns la medic avea si febra... iar de ieri au inceput sa apara si bubite pe corp... Acum stau cu ochii pe cea mica sa vad cum evolueaza...
Va pupik si va urez un weekend fain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

Apropos de gluten, si mie pediatrul mi-a recomandat tot fara gluten pana pe la 7-8 luni
Am cercetat internetul si am identificat urmatoarele marci de biscuiti fara gluten: Plasmon, Hero baby si Milupa. Sunt recomandati de la 4 luni. Plasmon am vazut intr-un Plafar, Hero baby si Milupa doar pe net. Eu nu-i dau inca biscuiti, doar cereale fara gluten, cate o lingurita la masa de fructe; pana acum i-am dat orez de la Topfer, iar acum vreau sa incerc "4 cereale fara gluten" de la Organix

Dia, ma bucur tare mult ca Lavinia se acomodeaza la cresa

Anca, eu am descoperit doar combinatia mar + para + piersica + 1 lingurita de cereale. In ce priveste legumele, pot doar sa-i spun ca nu-i place dovlecelul.

Irina, foarte tare cartea aceea, multumesc!

Tala, eu piersica i-o dau fara coaja, desi sunt din gradina proprie. Ma gandesc ca se digera mai greu.

Dana, wow! Pregnant again? Succes!

Referitor la rosii, nici de la mine nu o sa vedeti; eu iau oamenii ca atare, le respect opiniile si deciziile si nu judec pe nimeni. Si da, atata timp cat te simti bine cu ce faci si nu faci rau altora, go ahead!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Dana mai vrei un bebe???!!!!
Irina azi eram in stare sa imi neglijez copilul ca sa termin cartea, pana la urma am terminat-o si nimeni nu a avut de suferit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Irina, multumim de carte.
Tala, curatate!
Anca, la noi un mare succes il are piureul de: ceapa, morcov, cartof, dovlecel si.. spanac. Mananca de rupe. Nimic altceva nu mananca asa. Poti incerca daca vrei sa ii dai spanac asa devreme. Eu i-am dat fara remuscari
Am vazut poza care mi-ai trimis-o. intr-adevar
Dana, wow. Super. Deja ti-ai facut curaj pt bb2?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn
Natalia a inceput sa mearga de-a busilea... inapoi Cand vrea sa mearga inainte, face 3-4 miscari si cade in nas. Dar inapoi, ii iese schema. Nu stiu care-i faza. Si se tot ridica in varfurile picioarelor, sprijinindu-se in maini si sta asa.

FELICITARI!
Si ma bucur ca ati gasit si un meniu pe placul Nataliei - la cat mai multe!

Dana, felicitari pt trecut la planuri concrete pt bb2! nu te stresa asa tare cu silueta - 1 kg poate fi si de la haine sau lichide mai multe consumate (nu inseamna ca s-a depus si ca asa ramane); in plus pana la anul deja intra strengareii in faza de mers (cu ajutor), si sa vezi ce fitness presupune alergatul cu bebe de manute

Strumfy, imi pare rau...e vreo boala a copilariei? ...sa treaca repede si usor!

Noi raportam o zi excelenta la cresa - de dimineata copiii mai mari au o activiate muzicala, si Lavi a ramas acolo ca spectator; se pare ca i-a placut mult mult de tot; apoi a papat bine, a dormit bine...cand am trecuts a o iau la 14:45 inca dormea (daca stiam ma mai plimbam o tura, cu toata ploaia de afara); dar ea e dulce...nu se supara daca o trezesti si-si gaseste rapid motiv de zambit.
Ii place mult cand o schimba fetele la cresa, ca au oglinda pe peretele unde e masa de schimbat; pana o schimba fetele sau o imbraca, ea se distreaza si se intorce in fel si chip sa se studieze mai bine in oglinda

Asa ca ...in forma maxima pt week-end

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele!

La multe lunite Betty si Alesia!
Anca felicitari pt mersul de-a busilea! Si Andi a inceput sa se ridice asa pe maini si sta cateva sec, zici ca se apuca de facut flotari
Irina multumim pt carte
Dana deci in febr va apucati de treaa? Noi mai stam pana prin iulie
Dia felicitari pt zilele bune la cresa!
Tala eu ii dau piersica curatata
Mirela stiu ca ai mai zis, dar nu mai spui inca o data cum ii faci spanacul? Pls , vreau si eu sa i-l bag dar nu stiu cum sa-l fac
Strumfy sanatate multa!

Pup fetele si strengareii!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Irina: multumim de carte, incerc sa-mi fac si eu timp de ea
Tala: fara coaja si eu. Cum a mers safe feeder-ul?
Anca: felicitari pt mersul de-a busilea! Eu inca n-am ajuns la retete, legume nu i-am mai facut o vreme sa ii dau un respiro ca nu mergeau deloc
Dana: wow, viteazo, deja bebe2? Bafta mare!
Strumfy: sanatate strumfitei!
Dia: ce-mi place cum povestesti cum se descurca Lavi la cresa
Monna: ooo, vad ca si voi aveti deja planificarea gata
Dara: pe unde esti, tot cu lucrul? Parca ziceai de 'Retete de jocuri' ca ai si varianta de kindle? Am cautat prin docs si n-am gasit-o, mi-ar placea sa o am ca mai repede citesc de pe kindle cand alaptez

Maine am in plan sa fac iar legume la mandra, sa vad daca dupa o saptamana de pauza reusim sa trecem de o lingurita. Azi a mancat bine fructele, adica vreo 30 de grame ca la noi asta inseamna bine
Maine am intalnirea de 10 ani de la terminarea facultatii, ce repede trece timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

N-am prea apucat sa citesc, scuze.

Dar voiam sa va intreb daca bebeii vostri isi sug vreodata buza de jos sau daca atunci cand le apar dintii eventual fac asa?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dara Andi isi suge buza de sus
Ronina daaa... avem planificarea gata, sa speram ca nu intervine nimic (,) care sa ne schimbe planurile . Succes cu legumele!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput