Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Miha, Magddalena: pai cate un pahar de vin mai bag si eu seara uneori dar numai dupa ce o culc pe a mica, insa azi m-am dedat la alcoale inainte de alaptatul de seara Oricum de vreo 2 sapt se trezeste iar noaptea asa ca nu mai merg socotelile mele sa treaca x ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Cristina, eu as veni la intalnire. Cu bebelina sigur. Cu sot (+ andrei) nu stiu sigur, tre sa il intreb ce parere are.

Vai daniela ce program de noapte ai! :(

Multumim pentru urari si pupam si noi strengareii sarbatoriti astazi

Happy.. e tare mica lumea asta

Tala, studiaza BLW...poate asta e solutia pt voi. Ma gandeam sa te intreb.. ai safe feeder? Poate ar fi o idee buna sa incerci, nu sa manance, dar sa experimenteze gusturi cu el si sa afli ce ii place. Eu l-am incercat azi mai mult ca sa ii dau o ocupatie si a avut 100% succes.

Noi venim maine cu bilantul, ca mergem la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Am pus o carte in google docs, e mica, mai mult ca o brosura, are ~180 de pagini, dar eu am citit cam 120 intr-o ora, ca sunt f mici. Dar mi s-a parut super interesanta, sunt sfaturi despre cum sa ne comportam cu copiii astfel incat sa ne fie mereu aproape.

Eu am pus-o in "Dezvoltarea copilului", dar nu imi apare acolo, cine stie unde o fi ajuns. Linkul catre ea este acesta

https://docs.google.com/file/d/0B7zzZviLhA72V2F4dEhYalVzLWc/edit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Irina e super carticica!Cat adevar regasesti acolo,iar mai mult te face sa realizezi ce mari greseli fac unii parinti,si chiar proprii parinti unde su gresit....
E buna de memorat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui annadisi

Irina e super carticica!Cat adevar regasesti acolo,iar mai mult te face sa realizezi ce mari greseli fac unii parinti,si chiar proprii parinti unde su gresit....
E buna de memorat!


Pai da, eu am realizat cate greseli am facut EU , comportandu-ma fix ca parintii mei, care din fericire totusi, au fost parinti ok, nu s-au amestecat si nici acum nu se amesteca in viata mea si deciziile mele. Dar expresii "uzuale" din acelea descrise in carte, tot am auzit . Culmea e ca par "educative"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Irina pai nu am incotro si blw cam scrie pe noi. Adica nici marul nu i-a placut dat pe razatoarea de sticla insa cand i-am dat sa-l linga/muste ca atare a fost super incantata. Asa cum am zis am facut si pauza de legume ca sa uite 'trauma', dar ieri se uita la D care-si manca supica de pui si i-am dat si ei o picatura...wow!...a tipat si pana nu i-am mai dat cateva lingurite n-am scapat (noroc ca fiind facuta pt D nu prea avea sare ca daca era fara sare i-as fi dat pana se satura). Asa ca azi am pus la fiert un piept dintr-o gaina de curte si ii voi da supica si cu carnita. E cam curand, stiu, dar prea suge non-stop si cred ca deja o face de foame nu de alint sau consolare.
Cu safe feeder-ul am incercat deja, doar ca i-am pus tot un soi de pasta in el si nu i-a placut. Voi incerca azi cu morcov fiert bine.

Voi cum dati piersicile si caisele: cu pielita aia paroasa sau fara? Eu am niste caise de la cineva nestropite, le-am pus la congelator, dar nu stiu daca sa i le dau curatate sau nu.

Cristina eu as vrea sa vin, dar in timpul sapt nu am cum pt ca n-am curajul sa merg singura cu pitica la cum face in masina, iar we sunt cam full la noi (si-au pierdut demult calitatea de zile de relaxare). Asa ca e un cerc vicios: daca stiu data as putea sa-ti spun sigur daca pot sa vin, altfel nu pot promite nimic (iar tu nu poti organiza nimic fara confirmari).

Irina salvat carticica, multumim

Sa nu uit: la multi ani! pt toti strengareii care au sarbatorit 'majoratul bebelusesc'

Happy eu sustin ce spune JD. Si trebuie mare atentie nu numai la ce facem cu lucrurile lor (sau cu cele care cred ei ca sunt ale lor sau li se cuvin) ci si cu privirile gesturile si cuvintele noastre fata de alti copii. Spun asta pt ca eu am facut deja greseala fata de D, cand el avea un an si ceva si am laudat (de fata cu el) alta fetita care a spus nu stiu ce cuvant - din clipa aia el mi-a plans de fiecare data cand am vizitat familia respectiva si a fost suparat pe mine 6 luni. Nu mi-a zambit, nu a mai scos un cuvant...a fost f serios si greu pt mine si cred ca si pt el. Nu tine de rautate (repet ca eu nu cred ca un copil poate fi rau, cel putin cat e mic) ci de cum percep ei ce se intampla in jurul lor. Iar cu impartitul, cu cat sunt mai fortati cu atat opun mai multa rezistenta. Eu chiar nu l-am fortat si a trecut si el prin toate fazele: cat era mic am crezut ca e o mica mamaliguta pt ca dadea la toti copiii, apoi a fost perioada cu "mine! mine! mine!!!" iar acum imparte, ofera, imprumuta fara probleme.

Meg voi ce mai faceti?

Anca felicitari pt realizarile Nataliei! Iar tie sanatate multa!

Dara u ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Irina este o comoara cartea, multumim! se citeste foarte usor deja sunt pe la pagina 110, nu ma pot opri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Nici la noi nu prea mergeau legumele in ultima vreme... Dar ieri i-am pus o feliuta de ardei rosu in piure si am fiert o ceapa mica in apa de la baza steamerului, apa pe care am adaugat-o in piure (am pus si jumatate din ceapa) si a mancat 3/4 dintr-un borcanel de 200 ml. Record! Asa ca voi repeta figura. Cu fructele merge f bine, termina un borcanel de 200 ml la o masa. Combinatiile au fost mar+pruna sau mar+para si o cereala (quinoa, ovaz integral, orez integral, o sa reincerc si meiul in curand). Am vazut ca ati vorbit despre gluten. Eu nu auzisem ce si cum si nici nu am apucat sa ating subiectul cu pediatra cand am vb despre diversificare, asa ca m-am apucat sa caut in mai multe surse. Am gasit faptul ca, pentru sanse mai mari de a preveni boala celiaca, cel mai ok este sa se introduca intre 4 si 7 luni. Asa ca eu i-am dat. Ovazul contine gluten. Vad ca e ok pana acum.

Lacri, multumesc! Esti o draguta! Te inteleg prea bine cu stresul si invinovatirea, dar gandeste-te ca Matilda chiar sta bine de tot si cu greutatea si cu dezvoltarea. Nu-ti zic sa nu-ti fac griji, dupa cum am mai zis, stiu ca nu functioneaza sfaturile astea. Oricum, esti o super-mamica.

Vroiam sa va rog, daca descoperiti vreo reteta care le place bebelusilor vostri in mod deosebit, adica pe care o mananca mai bine, sa o impartasiti. De ex combinatia de ieri a fost un real succes la noi (comparativ cu zilele precedente) si a constat in: 1 cartof, 1/2 morcov (ca era mare), 1 felie de telina (mica), putin dovlecel (cam cat morcovul), 1 feliuta de ardei rosu si 1 ceapa mica (pe care am fiert-o in apa de la baza steamerului si din care am pus doar jumatate in piure). Azi voi face ceva asemanator, voi inlocui dovlecelul cu pastarnac, sa vad.

Natalia a inceput sa mearga de-a busilea... inapoi Cand vrea sa mearga inainte, face 3-4 miscari si cade in nas. Dar inapoi, ii iese schema. Nu stiu care-i faza. Si se tot ridica in varfurile picioarelor, sprijinindu-se in maini si sta asa.

Mirela, Alexia incepe sa semene cu fratele finului meu, de care am povestit mai de mult :)) Intr-una din pozele de pe fb parca e el :))) Si am zis cat de mult imi place de el.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Pup gagicile!

Eu consider ca tot ce te ajuta pe tine sa fii ok, fumat (nu in preajma copiilor), un deget de martini, un sprit, o lada de vodca (ei nu chiar) e OK.. se numeste supravietuire. Ne iubim copiii enorm, facem tot ce putem noi pt ei, ce credem noi ca e mai bine. Insa trebuie sa avem grija de noi, de nervii nostri pen' ca nu-i usor, asta e clar. Sunt mamici carora li se pare mai usor, altele carora li se pare mai greu. Cert e ca toate facem ce putem. Asa ca eu una imi tin rosiile acasa
AH! si mai era ceva ce zicea Dara si mare dreptate avea: e sanatos sa te vaicaresti 30min pe zi. A se include in lista lucrurilor pt supravietuire!

Cristina, daca reusesti cu intalnirea, esti tare! Eu am tot latrat toata vara dar nu mi-a dat nimeni curs invitatiei. Sper sa reusesti tu sa strangi cat mai multe. Eu vin sigur, oricand, oriunde. Cu plod, fara plod, cu DS sau fara, pe banii mei sau sponsorizat de DC.

In alta ordine de idei, m-am ingrast un kil, da-r-ar dracii... Si prin feb/martie vreau sa raman iar gravida, asa ca mi-am cam pierdut sperantele sa mai arat si eu a om in viitorul apropiat.

Haydee, mi-a placut metafora


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Ma bucur ca va place cartea

Tala, eu i-am dat fara coaja piersica (lui andrei, cu maria inca n-am ajuns). Greseala cu impartitul am facut-o cu Andrei, dar m-am vindecat . Problema apare cand mergem undeva unde sunt mai multi copii (cunoscuti) si apare scandal.. incerc sa il conving sa lase acasa jucariile, ca sa nu mai apara problema impartitului.

Dana, chiar in Playful Parenting zice sa ne "umplem noi paharul" (nu cu votca cu emotii pozitive, apoi sa il umplem pe al copiilor. Eu vad kestia asta ca la avion: iti pui tu intai masca de oxigen, apoi pe cea a copilului , ca altfel nu ai fi in stare sa le faci pe amandoua.

Mergi la inceput