Colectia de toamna-iarna 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

daaa, intr-adevar are o minte sclipitoare, memorie asemendea, a lasat-o masca pe d-na cum calculeaza fara hartie 1583+269 de exemplu. era la after si o fetita de clasa a 4 avea problema asta.ma rog cifrele cam alea erau, plus ca ea considera L de la litri ca cifra 1, si David cand a citit problema a spus litri, mi-a parut rau de pustoaica, dna zice ca sa invete ceva din asta. avea super telefon, super haine, dar nu a facut adunarea bine pe hartie.
plus ca a inteles axa numerelor reale, stie ca 2-4=-2.
mai conteaza ca nu se sterge singur la fund....?sau ca nu poate sa lege sireturi, descheie nasturi

eu tot editez ce am scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Chiar ca are o minte sclipitoare David ceea ce e super! Probabil va fi olimpic de mate, va face facultate si doctorat unde vrea el pe lumea asta. Voi trebuie doar sa nu-l incurcati :) Nah, nu poti fi bun la toate, sta mai prost la capitolul indemanare, nu se va putea face chirurg si nici lucrator manual dar nici nu il vor tenta meseriile astea, va face ceva in care isi va folosi capul. Mainile, minimal acolo, strictul necesar. Stersul la fund totusi trebuie sa-l invete :)

De bona n-am nevoie dar am nevoie de companie in parc, hai sa ne mai intalnim in parc daca vrei sa o smotocesti pe Amisor. Daca mai astepti vreo saptamana-doua vei putea chiar sa-i dai un borcanas sa manance.

cora, ma bucur tare mult pt mama ta. Sanatate multa, sa-i treaca infectia!
Nu te ingrijora cu facutul crucii, vorba ta, vor creste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

:) a, nu ma deranjeaza, dar nu-mi plac lucrurile de mantuiala
mi-ar placea sa inteleaga semnificatia a ceea ce fac, in fond credinta e (va fi) alegerea lor. (ca acum sunt sigura ca-si fac cruce pentru ca considera ca e distractiv asa.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Wooow, Miri, chiar ca David este grozav !!! Felicitari!
Pentru "problemele"de indemanare trebuie ... rabdare!

Edit - voi ai lucrat cu el acasa la matematica ?

Bafta in continuare!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Port in suflet povestea unui LICURICI ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Miri, v-ati gandit sa-l dati la sah?
Isi poate folosi inteligenta, puterea de calcul, se poate sa-l pasioneze, mai ales ca la scoala e foarte simplu pt el acum. Ar fi si ocazia sa intalneasca si sa se imprieteneasca cu alti copii ca el.

Mai exista si go, alt joc de inteligenta, am calatorit o data cu niste copii plus antrenori care mergeau la Timisoara la un concurs de go.

Deocamdata nu e cazul sa bagati mate in plus in el, va face in anii urmatori, acum ar lua-o prea in avans fata de clasa.

Zic si eu niste idei.

Ce vreau sa-i zic e ca voi trebuie sa-i lasati sa se bucure de inteligenta pe care o are. Si cum se poate bucura? Folosind-o. OK, el are niste puncte slabe la indemanare si scris urat, cum ziceam trebuie sa lucrezi si pe punctele slabe ale copilului ca sa-l tii pe linia de plutire in acele domenii. E musai, e obligatoriu. Dar copilului nu-i face nicio placere. Si oricum nu in asta consta viitorul lui. Trebuie doar facute pt linia de plutire. Ceea ce il face pe el fericit e sa-l lasi sa-si dezvolte punctele bune, unde e el talentat. Si asta ii si ajuta a la long, in viata, caci de aici de undeva va sari iepurele lui de succes.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cami, oricat ai sta sa faci matematica cu un copil, daca nu e chiar un talent nu va face calcule din astea din cap la 6 ani plus sa inteleaga numerele negative.

Serios, Miri, intereseaza-te putin unde l-ai putea da la sah sau go.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Lavi o sa incerc.
lucram pana sa inceapa scoala numai la cererea lui, anul trecut cand au fost concursurile canguras, si altele le faceam si noi acasa, inclusiv pe cele de cls a 2a, eu nu am incurajat asta, in ideea ca o sa se plictiseasca la scoala. Sorin in schimb il incurajeaza,eu dc ma intreaba ceva ce mi se pare ca nu trebe sa stii ii spun ca nu e cazul sa stie asta de acum, taica-su ii raspunde, divagheaza de la tema, umple capul cu informatii.
plus ca are atlase, dictionare, eu cand citesc citeste si el.
v-am mai spus faza? nu stiu ce afirmatie facuse si l-am intrebat dc l-au invatat la gradi si mi-a spus ca a citit el intr-o carte despre pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am fost la control la inima cu Amaliuta. A fost deosebit de cuminte, de dulce si cercetatoare, drept e ca si doctorul foarte amabil si frumos s-a purtat cu ea.
DSA-ul de la nastere i s-a inchis, cum si speram sa i se inchida pana la 6 luni iar defectul ei gasit in sarcina, stenoza pulmonara se mentine la fel, cu gradient 15 ceea ce e mic, se lasa in pace, abia de pe la 40-50 se intervine. A zis dr ca la valoarea asta mica cel mai frecvent nu creste, ramane asa. Revenim la control dupa ce implineste 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:



ce ma bucur, ce ma bucur, ce ma bucur!

eh, simt ca incep sa vina vesti bune, si ca s-a terminat perioada neagra in care intrasem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Corapino, da'cum ai reusit sa pici in borcanul cu pesimism, ca io te stiam tae pozitiva si vesela!

Lavilone, aleluuuia. Excelenta veste! As zice io ca "ti-am zis io", dar deja m-as repeta prea tare (vezi problema cu chistul si muuulte altele). Dap, stiu, debordez de modestie...
Io nu mai votez in problematica cu parastasul, ca slava-cerului stiu ca s-a rezolvat.

Miri, woow, David chiar e ff tare!



Mergi la inceput