Colectia de toamna-iarna 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Foarte tari fazele cu 1. capacul stiloului in parul Nataliei; si 2. plangerea penala a Sarei! Tot lor, felicitari pentru desenul de la religie, si respectiv FB-ul la germana!

Miri, ma bucur mult de vesti bune legate de soacra.
Corap, tin pumnii sa fie bine si cu mama ta.
Si bunicul meu e acasa, l-au externat ieri.

La scoala la Rianna s-a facut astazi pregatire generala in caz de cutremur (noi traim aici in patria cutremurelor). Saptamana viitoare e saptamana Panglica Rosie, in semn de refuz al drogurilor (drug-free school); in fiecare zi au o tema de imbracaminte, ca sa sarbatoareasca aceasta saptamana a Panglicii Rosii: luni - articole sportive; marti - haine neasortate; miercuri - geaman (? probabil sa imite pe cineva in imbracaminte?); joi - rock star; vineri - in rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

hello!

imi pare rau de evenimentele nefericite din ultima vreme .

corapina, sper sa aflati vesti bune!

eu am fost cam jos cu moralul si energia, loviti toti de ceva viroza - s-a manifestat si digestiv si ca o raceala... zilele sunt cat de cat ok, seara/noaptea incepe balamucul... sper deseara sa-i vad mai bine, in sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Copii vostri primesc la scoala lapte si corn?
David a primit o singura data,in a 2a saptamana de scoala, le-am gasit in ghiozdan.
azi are primul test la matematica, ieri la simulare a gresit ca in loc sa deseneze un dreptunghi intr-un cerc, a desenat cercul in dreptunghi. i-am spus ca daca ia fb ii cumpar o porcarie de jucarie, "trash...." niste tomberoane de plastic micute, pline cu 2 tipuri de gunoaie, eu nu am vazut la tv, cica e reclama, a vazut la copii si vrea si el.
a luat taica-su-15 lei- si din prima zi a pierdut una din cele 2 gunoaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Foarte misto treaba cu saptamana anti-drog la Rianna!

Laptele si cornul: fac acum sondaj intre mandrele mele:
Fetele mele primesc zilnic laptele si cornul, silvia nu le mananca si nu le ia acasa, zice ca f rar bea laptele. Nati bea laptele acolo si cornul uneori il aduce acasa.
Zice Silvia ca un coleg bea 3 portii de lapte si mananca 2 cornuri, daca altii nu vor.

Corap, nu vreau sa te bazai sa te sun, daca pot sa te ajut cu orice, spune-mi!

Maria, sanatate familiei virusate!

Nati a luat la primele doua teste FB la mate si -FB la romana ( la romana a fost mai greu, notele au foat mult mai mici in general). Silvia a luat 9.50 la evaluarea initiala la matematica. Din zapaceala a scris scadere, cum trebuia, dar a facut adunare. Am mustruluit-o putintel pt ca valoarea unui elev consta din stiinta+atentie, degeaba stii daca esti teleleu, iar telelismul e boala grea la noi. In rest am laudat-o ca totusi nota a fost mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pana joi, cand iese rezultatul la biopsie, nu vreau sa ma mai gandesc la nimic.
chestiunea e ca m-am mai linistit dupa tomografia de ieri- nu e nimic extins la alte organe.

si andrei a luat un fb in carnet - la muzica. in rest, scrie absolut infiorator. dar scrie, si scrie singur, asa ca n-are rost sa ma stresez.

la noi nu exista l&c - nici la scoala, nici la gradinita



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

lapte si corn primim din oct - chestie de licitatie.
laptele ajunge la cafeaua mea de la serv, cornul e absolut necomestibil, daca va puteti imagina asa ceva... o coca innecacioasa si semi-dulce, brr.

hmmm, acum realizez ca am platit carnetul de elev, trimis poza pentru el, dar inca nu l-am vazut...

si lui Cristi ii vine greu de scris - mi-a dat prin cap ca s-ar putea sa fie faptul ca e stangaci corectat/ambidextru.

mi-a dat prin cap sa-i maresc putin volumul temelor ca sa castigam atentie si exercitiu - o fi buna ideea??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mie nici prin cap nu mi-ar trece sa-i maresc numarul de teme cu o "mamitema". eu am sechele de cand imi zbura maica-mea foile de prin caiete ca nu scriam frumos. si nici n-am scris frumos pana n-a zburat maica-mea de pe capu' meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

yep, cunosc. oare din razbunare scriu eu doar pe computer acum??

logica mea e: daca nu se poate concentra la 3 randuri / 4 probleme de la test cand noi lucram acasa cate 3 randuri / 4 probleme, atunci sa exersam acasa 4 randuri / 5 pb, incat testul sa-i para usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Corapino, Doamne ajuta sa fie bun rezultatul!

Maria, eu fac cam asa, atunci cand are tema pentru acasa (ramase de la after, din varii motive): si le face ea, eu le verific, daca consider ca e urat scris, stergem si refacem pana arata decent. Perfectiunea mi-e clar ca e o notiune abstracta pe care putin probabil s-o ajungi in clasa I. Idem procedez si atunci cand verific temele facute la after si daca nuu-mi place ce/cum a facut, sters si refacut.
Mie mi se pare important sa invete copilul sa tinda spre mai mult. Daca merge de la inceput cu ideea ca e ok si asa, nu vad cum poate progresa.Cat despre 3 vs 4 randuri, io, tot in mentalitatea mea invechita si pro-scoala, as trece la 4.
De altfel, eu sambata am prgram d efacut teme suplimentare cu Sarah - cam o ora, asa. Fie pe site-ul ala de care va scriam (vicky), fie din cartea de matematica ptr scoala romaneasca (manualul in romana).Maine ne asteapta si tema la engleza, ca sa ne diversificam.

Lapte si corn nu exista la noi.

Lavi, am uitata sa ma hlizesc pentru faza cu capacul de stilou in capul Nataliei. E din categoria telelismului drag familiei voastre.Felicitari fetelor pentru notele bune!

Si Sarah a dat ieri test la mate, zicea ea ca a luat FB, dar ca nota nu s-a pus in catalog. La voi s-a trecut?

Am dat 128 ron pe abonament catalog electronic. La alte scoli e 50, la noi e 128!!!! Ulterior am aflat ca nu e obligatoriu si nici cine stie ce util in clasele mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, ai luat-o pe campii! Stiu ca e frumos pe acolo, floricele multa, verdeata, da' mai bine stai pe acasa!
Lucru suplimentar mise pare prea devreme, mai incolo, la materia preferata si la materia cea mai slaba pt performanta respectiv asigurarea liniei de pluture.
Exact asta s-a discutat si la noi aseara la sedinta, iar invatatoaea a zis no way, ei ina sunt in perioada de adaptare, acum o luam usor-usor. Va trebui lucrat suplimentar eventual in semestrul II cu dictari (ei au tendinta sa mai uite cate o litera, mai ales sunetul a, ala care inainte se scria intotdeauna i) si sa-i punem da citeasca in plus fata de lectii.

Corap bine ca iesit bine tomografia! Unde e problemul, la colon, la stomac? Tinem pumnii!

Nati va trebui totusi sa faca logopedie, credeam ca am scapat. De luni sau marti incepe.

Mergi la inceput