Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La alea au fb toti, din oficiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

La alea au fb toti, din oficiu.

Anya


De ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Inainte de vacanta au primit carnetele cu calificative, si erau si Desen, Lucru manual, etc, pe langa romana si mate. La romana chiar avea doua calificative, si la celelalte cate unul.

Probabil "din oficiu" pentru ca se axeaza pe mate si romana, la desn toti picteaza, la muzica toti canta, la abilitati practice m-a innebunit cate frunze am lipit . La muzica iar invata cantecele, nu fac teorie muzicala ca sa-i poata departaja. Si daca n-au ureche muzicala nu-i vina lor. Poate doar daca nu-si face cineva (intentionat sau uita in mod repetat) desenele sau nu face toate minunile alea de la Cunoasterea naturii sa-i puna vreun bine, in rest, toti lucreaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In clasa 1, ca incurajare . E suficient ca-i "chinuie" cu mate , romana si cunoastere. Astea sunt materiile principale. Din clasa a 2-a la noi s-a pus accent si pe engleza. Dintr-a 3-a intra civica si intr-a 4-a istoria si geografia. Mai exista copii cu B la desen, muzica, sport dar pentru ca nu-si fac treaba, nu pentru ca n-au facut bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Voi ati observat vreo diferenta la copiii vostri de cand fac religie? Acum cateva zile imi spunea Stefan ca vrea sa tina post ca asa le-a zis doamna - desi, cand a fost vorba sa manance nu s-a mai pus problema de post. Aseara si-a facut la el in camera o "zona" asa ii zicea, cu doua icoane si o poza de-a noastra, a pus o pernuta pe jos si a inceput sa se roage. Banuiesc ca e o chestie de noutate, probabil le-a spus doamna de religie sa se roage pentru familie. Tare as vrea sa vad cum se desfasoara o ora de religie, sa vad stilul doamnei, ca sa-mi dau seama daca face vreo presiune asupra lor, sau ii constrange in vreun fel. Am intrebat si ieri la sedinta si invatatoarea ne-a zis sa vorbim cu profesoara de religie cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu cred ca faceam urat daca auzeam copilul cu idei de post, rugaciuni, altare...Preventiv l-am scos de la religie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu cred ca e mai mult ideea de nou si faptul ca face ceva ce i se spune la scoala. Oricum, ideea cu postul nu cred ca a inteles-o pentru ca nu a refuzat mancarea sau sa ceara ceva special de post.
M-a socat un pic imaginea cu el pe pernuta si icoanele cele doua si poza noastra. Nu le-am luat de acolo, am sa le iau azi, sa vad cum vorbesc cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Ellinia, la noi diferenta de cand face religie este ca isi spune seara rugaciunea din proprie initiativa. Altceva nu am observat, insa la inceputuri am cam avut probleme sa ii explic cum suntem noi facuti din pamant...complicat rau.
La noi au ajuns la cifra 8 si litera m/M insa continua sa o "doara burta" cand se apropie matematica si fac lucruri pe care ea are impresia ca nu le intelege... daca i se pare doar ca va fi greu, pac, o durere de burta. Nici nu mai stiu cum sa procedez cu ea.
In alta ordine de idei, ma innebuneste faptul ca atunci cand isi face lectiile, canta. O vreme m-am gandit ca asa se concentreaza ea mai bine si am lasat-o in pace, pana am vazut ca nu e tocmai asa. Are un cantec de la Barbie Princess & Popstar, pe care l-a auzit si invatat in toate limbile pamantului si nu se mai opreste.
Am intrebat-o daca si la scoala il canta si mi-a spus ca nu, dar a zis "sa stii ca nu ma deranjeaza, mami!!").
Pe ea n-o fi deranjand-o...dar pe ceilalti ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ellinia, daca ai mei ar fi venit cu idei de astea, eu as fi facut tot posibil sa ii retrag de la religie. Dar asa sunt eu, asa gandesc/cred eu. Ai mei nu par afectati de ora de religie. Pana acum au colorat/desenat si stat de vorba despre diverse lucruri care mi s-au parut 'inofensive'.

Ai mei au ajuns la litera U si la cifra 9. Doamna a spus ca dupa vacanta se inaspresc criteriile de notare, ca le va pune B pt 2-3 greseli, nu 5-6 ca pana acum. ai mei au luat de ex, B la o tema scrisa acasa pt ca nu au pus titlu si nu au lasat destul aliniat la inceputul randului. Eu oricum le-am spus la ai mei ca toate notele sunt note si atata timp cat ei se straduiesc si muncesc, nu conteaza daca e FB sau B sau S. Important e sa invete si sa munceasca, sa fie atenti si sa dea cat pot ei de mult.
Ieri au fost la SMART la matematica. Au spus ca li s-a parut usor. Pe mine una, rezultatul ma intereseaza mai putin, important e ca au vazut si ei cum e un concurs la scoala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

La noi la ora de religie profesorul (care este preot) le spune (sau le citeste) diverse povesti cu inteles si discuta pe seama lor. Am intrebat-o despre ce anume e vorba in ele: ca e bine sa imparti cu cei care n-au, sa-i ajuti pe cei care au nevoie, etc.

Le-a mai dat de invatat o strofa dintr-o poezie usoara, i-a invatat semnificatia crucii. Evei ii place mult la ora de religie. Ii place vocea profesorului si e numai ochi si urechi la povestile spuse. Seara abia asteapta sa-mi spuna si mie despre ce era vorba.

Ellinia, chestia asta cu postul mi se pare un pic exagerata pentru varsta lor. Poate le-o fi vorbit despre post in general. Cea cu rugaciunea pentru familie nu mi se pare exagerata. Poate le-o fi spus ca e bine sa se roage si el a adaptat cum a considerat el ca trebuie sa se roage. Si Eva se inchina in fiecare seara. Si noi de altfel.

In rest, ei vor merge luni la teatru. La romana au ajuns la "m" mic. Ieri a scris mama in caiet. Stia mai demult sa scrie, dar acum a simtit ca scrie "oficial". La mate sunt la cifra 9.

Mergi la inceput