Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ai mei au trecut azi la 'm' mic. Mi-au spus ca trebuie sa exerseze a-urile , m-ul si sa scrie mama. Asta ar fi ca sarcina pt vacanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Si la noi sunt ceva teme la romana, putine, pentru vacanta. Vedem maine daca le va da ceva la matematica.
Au ajuns la mate la cifra 7 si la romana urmeaza sa treaca la litera "A". In saptamana asta au tot dat dictari (2) dar fiecare avand maxim 2 randuri si azi mi-a zis ca au dat evaluare la romana, pe care trebuie sa semnam noi parintii. De unde deduc ca-i ceva mai serios. Voi vedea diseara ce le-a dat.
Calificativele variaza la ei in clasa intre "bravo" si "bine". Bravo inseamna perfect.
Deocamdata se descurca foarte bine, nici nu ma asteptam sa fie atat de usor. Sper sa n-o deochi. Mi-aduc aminte la baiat, semnele astea grafice mi-au scos peri albi. La ea au curs lin, pur si simplu le-a prins din clasa si din temele de acasa, i-am dat duminica seara o minidictare...a facut perfect, ca si la dictarile din clasa. Nu mi-a venit sa cred ca scap atat de "ieftin"
In vacanta doamna ne-a spus ca vor mai fi ceva ateliere pentru ei, prin Plazza sau Afi si, daca ii putem duce, va sta dansa cu ei acolo. Probabil ca ne va da mail. Eva e innebunita dupa chestii din astea gen pictura, modelaj, decupat, lipit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Astazi m-am bucurat mai mult ca fimiu ca este ultima zi de scoala si urmeaza o saptamana de relaxare.
Noi am ajuns la litera U mare, am terminat si cifrele. Evolutia lui se vede cu ochiul liber in caiete si in calificative. Ma bucur ca merge la scoala cu placere, o place pe doamna si este vesel si relaxat tot timpul. Nu prea are tragere de inima la facut ghiozdanul deoarece a vazut la inceput ca l-am ajutat si vrea si acum sa ne implicam. I-am spus ca dupa vacanta va fi treaba lui si noi nu-l vom mai ajuta.

Teme pe vacanta nu avem, doamna ne-a recomandat sa incercam sa le citim foarte mult a insistat pentru cateva povesti. Dupa vacanta fiecare copil trebuie sa stie sa le povesteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Anya, multumesc de recomandare, chiar cred ca o sa ii trimit maine (pe ea si pe tata-sau) la bazin.
Nu ma pot opri sa nu ma gandesc ca saptamana viitoare voi dormi O ORA IN PLUS!!!
Abia astept!
Vacanta placuta va doresc tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

A venit vacantaaaa!

Ca sa simtim cu adevarat vacanta asta, ne-am luat si noi parintii vacanta:)!

Iar doamna e o draguta:) nu le-a dat NIMIC de lucru pentru vacanta!

Eu am incercat ieri si azi sa fac niste fise cu el, ca desi are in carnet numai FB ..la evaluarea de la Abecedar a gresit la niste cuvinte care se impart in silabe si in sunete!
De exemplu la caine... el a zis ca are 4 sunele..c i n e...pe a(cu palarie) nu l-a auzit!
Sau la Peste..a zis ca silabele sunt pe-ste...:)
Asha ca am cautat niste fise pe internet si am mai facut cu el ieri si alaltaieri !

E f greu cu lucrul suplimentar! Isi face temele cu placere..ma rog , ca sa scape de ele, ca e usor fuserist ...DAR Dne fereste sa-l pui sa faca suplimentar, ca incepe circul!
Ma rog , pana la urma face!

Si au am avut mari emotii la semnele grafice, dar s-a descurcat f bine, chiar daca nu are un scris prea grozav!

La matematica ..merge..si acolo a gresit la ceva la evaluare!
La descompunerea lui 5 al a zis asha : 0+5,1+4,2+3 si gata ...nu a mai pus 3+2,4+2,5+0..ca logica lui a fost clara..2+3 este acelasi lucru cu 3+2...
Uneori si mie mi se par complicate exercitiile, ca nu e clar (pt mine) ce tre sa faca exact! Din cauza asta eu nu-l ajut la lectii il pun doar sa-mi explice el mie de ce a facaut! SI de multe ori logica lui difera de a mea!. Ma rog banuiesc ca le explica in clasa!



Va doresc vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ce bine ca e vacanta!! De obicei vinerea nu le dadea teme, dar acum le-a dat cam ca de pe o zi pe alta. La mate a terminat vinri, la romana mai are cateva randuri de m.
M-am uitat si eu pe evaluarile lui (fisele sunt la scoala, intr-o mapa). A gresit la pozitionarea sunetului sub vre-o doua poze care nu ii spuneau nimic (copilul n-a auzit de cuvantul ilic) si a gresit la identificarea Albei ca zapada intr-o suita de poze alb-negru si destul de sterse cu secvente de desene cu...printese. Daca erau desene cu roboti identifica copilul dar de printese sa nu auda. La ultima petrecere (a unei fetite) la care era animatoare o printesa baietii au luat pustile fratelui mai mare si au navalit in sufragerie strigand: sa omoram printesele!!!
Ligia, poate tu sa reusesti cu lucrul suplimentar. Eu la baiatul mai mare n-am reusit. Pana acum (e a 4-a) a avut doar FB, dar tare mi-e teama de la anul....Daca a dat invatatoarea a fost bun dat. Restul...negociam dictarile in clasa 1 ca sa fie de 5 propozitii, ba de 3...Si uite asa ajungeam sa inventez niste fraze lungi ca sa iasa doar 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Pffff, s-a ales praful de intentia mea de a dormi pana la sapte saptamana asta. Ieri dimineata, cand a mai fost si sarbatoare, deci nu tu vase de spalat, nu tu rufe de bagat la masina, m-am trezit la 5,30!!!!
Azi noapte n-am putut sa dorm de pe la 2,30 pana pe la patru…Imi vine sa ma bat singura!
Maine mergem la Bucuresti, cred ca la Antipa. Voi ce activitati interesante ati avut ?(ca sa am idei pentru data viitoare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Calin a continuat inotul zilnic, s-a dus la engleza (de 2 ori), a facut cele cateva randuri si a mai lucrat putin dintr-o carticica de la scoala. In rest nu a vrut sa iasa din casa. A preferat sa se joace cu lego, pe tableta, sa leneveasca la niste desene...Joi seara am plecat la munte si vineri le-a fost atat de lene incat au preferat sa ramana singuri in loc sa iasa cu noi pana la piata. Au iesit obligati de parintii cei rai. Pana la urma s-au distrat pt ca i-am dus la Aventura park din Busteni si s-au catarat, au tras cu pusca si cu arcul, au facut traseu militar..
Astazi era tristete mare. De ce trebuie sa mergem la scoala....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Tare bine a mai fost in vacanta... Nici n-am mai pus ceasul sa sune si ma trezeam pe la 7. Azi m-am trezit fix cu cateva secunde inainte sa sune ceasul - semn ca mi-a prins bine vacanta.
Noi am avut de lucru in vacanta, si la romana si la mate. Dar oricum, Stefan a fost relaxat. Azi au dictare, am tot repetat cu el cand se scrie cu litera mare si cand cu litera mica, vad ca tot ezita, desi stie regulile.
La matematica l-au facut pe 8, probabil ca maine vor repeta de la 1-8, sa vada ce mai tin minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Noi suntem la n la abecedar si la 6 la matematica... Voiam sa va intreb daca ai vostri au note la muzica, desen, religie.... Ca Darius are doar la mate, lb rom si cun mediului.

Mergi la inceput