Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *447*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

La multi ani, Ilinca&Andrei! Sa o tineti pana la adanci batraneti tot asa pana acum!

Azi as fi vrut sa locuiesc si profesez in Deva sau in Braila!


Eu am fost azi in Alba si mi-am scos o alunita de pe spate. Dr. dermatolog la care mergeam eu de obicei la Cluj vine vinerea la o clinica privata din Alba. Acum ma cam doare locul unde a fost facuta interventia, sper sa nu se accentueze durerea la noapte.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Floric, sanatate lui Rares! S-ar putea ca febra sa nu vina de la joaca pe-afara, transpirat, ci de la vreun virus...la inceput de gradinita cam "agata" ei asa ceva.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Si sa nu uit : Ilinca & huzbandul

Sa fiti sanatosi , sa va iubiti si sa va dragaliti mereu

PS- noteaza-ti si tu in telefon data


+1

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Insanatosire grabnica tuturor!

La noi s-a invatat de la mic la mare,chiar daca a fost ziua educatiei.
Floric si la noi azi au avut , Isbaella, o ora in parc cu grupa ei...dar aici a fost cald si s-au jucat in maneca scurta si picioarele goale ,doar cu sosetele,in pantofi.Iar pentru soare chiar a fost nevoie de ochelari de protectie.

Anaan pentru tine ca ai un copil cu asa inclinatii.

Ieri am rugat-o pe educatoare sa-mi scrie cum se pronunta poezia ,in engleza a hunei.Caci mi-a cerut "sa o invat ca pe Bogdi"-iar eu n-am facut/nu stiu engleza.Zis si facut mi-a scris d-na,cand a cerut copilul da-i si citeste primul cuvant iar in urmatoarea secunda Isabella a spus singura cele 4 versuri



~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Multumesc fetele.

Nu a mai facut febra insa mi se pare infundat desi nu are muci. Asa ca am declansat razboi virusului. Se pare ca s-a luat din calculator la copil. Si la mama. Ca si ea muceste. Coafura mea rezista. sa vad pana cand.

Si ca sa avem de ce ne vaita vad ca l-a intepenit gatul, se intoarce ca lupul, pe partea stanga. Asta stiu sigur ca nu cedeaza la aerosoli si alte ceaiuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Dupa 2 ani de abstinenta, am baut un pahar de vin sprituit. Vin facut de tata. Buuuunnnn!!!!

Azi am fost pana la usa gradinitei si cand sa apas pe buton sa deschid usa...vad afis cu ceva enteroviroza. Facem stanga imprejur si plecam la cumparaturi. De o saptamana stam acasa cu muci si tuse. Nu stiu de cand e anuntul, dar speram luni sa nu mai fie nici anuntul, nici virusul. Am vazut ca lumea intra foarte senina, poate in timp ne obisnuim si noi, nu stiu. Oricum copilul nu vroia sa mearga, imi tot zicea sa stam acasa.

Dupa ce m-am tot uitat la jocuri, am tras concluzia ca pe unu din ele il pot " reproduce" si eu. De fapt, am ceva de genul asta acasa, dar are piesele prea mici si din cauza asta nu prea prezinta interes. Poate maine ma pun pe treaba. E cu forme si culori, dar nu stiu din ce sa fac zarurile. Am de la jocul celalalt, dar parca si alea sunt cam mici. Daca nu va vine voua o idee mai buna, am de ales intre niste cuburi de puzzle pe care am calcat de cateva ori si de atunci le urasc (puzzle-ul nu-i fain, deci nu-i mare paguba), sau din cuburi din lemn, din alea de construit. Aveti o idee mai buna? A, am uitat sa spun ca ideea mi-a venit inainte de paharul cu vin.

Pe langa culori si forme geometrice, ce ar trebui sa-i mai invatam la varsta asta? Bine, presupun ca nici astea nu-s musai la 3 ani dar...
Aici la gradi sunt 20 de copii in grupa cu doua educatoare. Copiii in grupa sunt intre 3 si 6 ani. Nu ma mai mir de nimic, am citi la fetele din germa ca nu treb comparat cu sistemul din ro, ca-i total diferit, asa ca-l iau ca atare. Copiii au voie sa mearga dintr-o grupa in alta... al meu cica studiaza zona, ca tot face ture pe coridor. Probabil se plictiseste

Ilinca si Ina, la multi ani fericiti si de acum inainte!!!

Floric, daca ii pui ceva cald, ore nu trece?

Edit ca se intelege ca ma minunez ca nu-s la gradi pe grupe de varsta. Nu asta ma mira, asta gasesc ok, stiu ca si noi la serviciu cand desfiintam casele de copii de tip vechi si infiintam pe cele de tip familial, tot pe genul asta de grupe mergeam. ma surprinde cumva libertatea asta... care nu chiar ni se potriveste, ca la 3 ani sa iti tot gasesti singur ocupatie... merge un timp, dar nu cred ca toata ziua. Cred ca activitati organizate sunt putine in raport cu cele la libera alegere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Am ajuns si noi acasa , am fost la cumparaturi si apoi in vizite

Anaan sa nu te mai doara locul unde a fost alunita si sa fie totul ok cu ea


Floric, sanatate lui Rares !


Kea
La zaruri parca din cuburi de lemn ar merge mai bine, nu?
Cu invatatul eu sincer nu cred ca trebuie sa ne axam pe ceva anume si sa ne /ii stresam prea tare ei oricum sunt ca un burete si absorb tot, important e sa le descoperim pasiunile si inclinatiile si sa le valorificam

Eu merg oricum pe ''invatatul'' prin joaca adica nu ma apuc sa ii prezint culorile, formele, cifrele, literele ca pe o lectie ca nu ma baga in seama dar cand vine vorba despre ele, le dezbatem
No, sper ca s-a inteles ceva din ce am in cap



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

novus, nu, nici eu nu ma gandeam la un invatat din ala scolaresc. Keutu stie si culorile si formle geometrice " de baza" de la ceva jocuri din lemn pt copii mici, stiti voi, din alea cu gauri in care bagi patratul, triunghiul etc. Jocul respectiv l-ar pune in plus fata de ce stie deja, sa asocieze forma cu culoarea, adica sa caute de ex un patrat verde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Vin cu cafeaua, ca de obicei!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 20+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Merçi

Mergi la inceput