Un creion, un caiet, o carte - cautam voluntari !

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumim pentru idee, boticelina!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Imi place ce vad, imi place ce citesc....lupta pentru copii nostri; nici eu nu am vrut sa-l las pe Luca in plasament desi el deja era la Directie, era luat de langa familia lui, de langa tatal si fratii lui; dar acum e acasa si doar asta conteaza si nu regret; sunt sigura ca in familiile in care nu exista "teracota si covoare pe jos" (adica minimul necesar) in permanenta ne vom confrunta cu problema plasamentului, vesnic ne va framanta intrebarea daca nu le era mai bine copiilor in plasament......dupa vreo 3 luni eu am aflat raspunsul: Luca e ffff iubit si isi iubeste mult tatal; Luca e cel mai fericit acasa; merge la calina o zi si in dimineata urmatoare vrea la Garbau, vrea la tati...si o iubeste si pe calina nespus, ca doar e sora mai mare, dar....tatal e unul singur.
Si noi avem datoria sa-i ajutam, daca "ne bagam in viata lor" atunci sa le explicam ce vrem si ce putem sa facem, fara sa-i amagim sau sa lasam loc de interpretari...

Si noi am dus un inginer constructor la Garbau si ne-a sfatuit ce sa facem...trebuie incercat orice; Laura25, daca ai sprijinul celor de la Asistenta sociala din satul lor iti pot recomanda o Fundatie care la noi s-a aratat interesata sa renoveze casa, dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Am si lista completa cu ceea ce vor copii din Garbau de la Mosul:

In ceea ce priveste hainele si incaltamintea avem nevoie de:
haina groasa si pantaloni grosi: pentru 3 ani (Marius),
haina groasa si pantaloni grosi: 5 ani (doi baieti - Luca si Vasi)
haina groasa si pantaloni grosi: 9 ani (Dani).

Lavi si Sebi au haine groase.

Incaltaminte masura 22-23 Marius, 26 Vasi, 27 Luca, 34 Dani, 37 Lavi si 39 Sebi.
Lavi vrea de la Mosul un trening roz.
Sebi: globuri si instalatie pentru brad sa-i faca lui Luca un brad
Luca: o bomboana, o ciocolata, o masina verde
Dani: globuri si instalatie;
Vasi: o masina
Marius - prea mic sa deseneze are nevoie de pampersi.

Eu am pregatit deja jucarii de plus, haine pentru Lavi (si putine pentru Luca) si o parcare etajata pentru Luca.

Am rezolvat si problema cu curentul, azi a fost sotul meu si a platit 250 lei facturile restante si debransarea si rebransare, asadar Mosul a indeplinit dorintele parintilor mai repede decat cele ale copiilor; am vorbit cu Luca si era fericit ca se poate uita la televizor si ca nu s-a mai murdarit cand a mancat de cina....probabil ca ieri, la lumina lumanarilor o fi scapat ceva mancare pe el, pe jos....

Il asteptam si noi cuminti pe Mosul si promitem sa fim mai cuminti la anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Laura-s, ma gandesc cu ce te pot ajuta si vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Ma bucur ca nu v-ati suparat pe mine, eu am spus cum se vede problema "strict din afara", nu stiam ca ati vorbit cu seful de post si ca ei nu fac parte din reteaua de praduitori de fier. In general, din ce stiu eu, cei din politia locala cam stiu cine si cu ce se ocupa.

Acum, cu centrul, eu am vazut centre in Bucuresti unde erau copii care aveau ambii parinti, doar ca pur si simplu nu aveau bani sa le asigure cele necesare. De la centru mergeau la scoala, de la scoala la centru, mancau, faceau lectii, in vacanta plecau acasa. Sa nu credeti ca un centru e strict o rupere totala de familie. Pe vremuri existau scolile internat.

Ce se poate face in plus fata de haine... ceva provizii neperisabile pentru vremea cand zapada o sa fie foarte mare si nu vor putea pleca dupa mancare. Conserve. Niste carbuni. Fotovoltaicele sunt foarte ok, numai bateria (acumulatorul) sa fie bun. Eu stiu ca tin si 5 ani de zile. Medicamente de stricta necesitate(dar atentie sa stie sa le si ia!!) Nu am idei geniale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ca solutzie temporara in locul lampii de gaz sau al luminarilor, exista la ikea veioze solare. Arata de genul asta:
Sein Großneffe und Haupterbe Gaius Octavius (später Kaiser Augustus) setzte die Monarchie als neue Staatsform des Römischen Reiches endgültig durch.

Au cam toate culorile si e pina in 15 euro una. Ma gindesc ca le pot folosi si fetele la lectii. Noi avem una, ziua sta linga geam si se incarca, seara citeste fat ala lumina ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Laura,pentru ca stam aproape,cred ca faina de grau si zahar pot sa iau eu de la mama sa le dam...un sac de faina si vreo 6 kile de zahar......cu hrana pentru cal...graunte,dar sunt greu de carat,doi saci....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

scuze, s-a postat o aiureala inmesajul anterior si nu pot sa-l mai editez. Deci, la asa ceva ma refeream:

http://www.ebay.de/itm/Ikea-Schreibtischlampe-LED-Leuchte-Solar-Tischleuchte-Schreibtisch-Lampe-AKKU-/251072292392

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Interesante lampile, Helbi, multumim pt. idee!

eumada, gasim noi pana la urma pe cineva care are drum la Bacau, multumim!

Andries, deja o prietena care e farmacista mi-a promis ca va trimite medicamente de stricta necesitate si ca va scrie explicit pe cutii cum sa le ia. Da, alimentele trebuie sa fie neperisabile, clar..la conserve mai mult ne-am gandit si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Lora ,as mai avea cate ceva pentru ei..numai ca trebuie sa ne organizam un pic.

Mergi la inceput