scoala Spectrum(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Multumesc fetelor,
Daca mai aveti "ponturi", sau noutati nu ezitati va rog sa ni le spuneti si noua, boboceilor.
O zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Buna, fetelor!
"Ponturi" nu cred ca am, dar ceva sugestii, pe care mi-ar fi placut sa le cunosc la momentul potrivit, cred ca pot sa va dau...
- Legat de uniforma: uniforma e obligatorie, DAR nu va grabiti sa cumparati tot de la scoala.... Tricourile sunt singurele care le veti folosi "la greu": si cele cu maneca scurta si cele cu maneca lunga si cele de sport. Vesta eu nu am folosit-o niciodata. Treningul, dupa parerea mea este cam scumput pentru ceea ce o sa se intample cu el (agatat, rupt, pierdut...). Daca va place puteti sa luati dar nu va speriati ca e obligatoriu de cumparat. Obligatoriu este sa aibe un trening negru, gri inchis, bleumarin (adica o culoare inchisa, nu roz, verde, etc). La fel si pantalonii sau fusta. Nu toti copii sunt croiti dupa "tipar". asa ca, daca va place produsul si considerati ca juniorul il va purta e ok sa-l cumparati, daca nu, la fel ca si la trening inlocuiti cu ceva similar la culoare (din garderoba personala).
- Alt sfat, lasati copilul sa mearga la limba turca! Nu are ce sa-i strice. Daca optati pentru asta, in urmatorul an nu mai cumparati manualul (este acelasi si in primul an si in al doilea...pentru al treilea am sa va spun in septembrie).
- Discutati deschis cu doamna invatatoare, chiar de la prima sedinta, care sunt "pretentiile", asteptarile...pe care le aveti. Adica incercati sa aveti un dialog, desi sunt mai multe persoane: de-o parte doamna si de partea cealalta parintii. Spuneti totul pe fata si ce va place si ce va nemultumeste, nu faceti "bisericute". Comunicarea si sinceritatea sunt esentiale!!!
-In legatura cu cluburile, lasati copilul sa aleaga, nu-l inscrieti le ce ne-am dori noi sa faca....
Nu stiu, in acest moment, ce sa mai zic. Daca mai gasesc ceva prin "cutiutele" mele, va scriu.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Multumesc Alina, pentru sugestiile tale.
La limba turca sunt notati ? Daca da, se i-au in considerare notele/mediile la media generala ? Eu nu asi fi dorit limba turca. Ma gandeam sa nu fie prea mult pentru ea.
O zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Draga Lara,
limba turca este o ora de joaca...dar din joaca asta mai prind si cate un cuvant-doua. Din cate am inteles din clasa aVa o iau de la inceput, dar la modul serios. Doamna de turca a incepatorilor (cea care am avut-o anul acesta) este o dulceata si se pune la mintea copiilor, se joaca, se distreaza. Li se dau si note (foarte indulgent), dar nu sunt trecute in carnet, deci nu intra la media generala. Oricum, calificativele astea nu-ti spun mare lucru despre nivelul unui copil....abia din ciclul gimnazial vei afla de ce nota e si va si conta media generala....
Asa ca, e bine sa mearga la turca, mai ales daca majoritatea clasei va merge. Daca nu va sta in clasa, va face probabil ceva "teme"...nu e nici o distractie. Macar incercati, poate ai un copil cu aptitudini pentru limbi straine !!! Crede-ma nu este un efort, ci o distractie (acum sper sa fie tot d-ra Rabia la limba turca!!!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Dragele mele,
Sustin si eu ceea ce spuna Alina cu privire la limba turca. Matei a vrut sa se duca, s-a dus si dupa ce aproape un an am fost convinsa ca habar nu are sa zica nici macar Buna ziua, intr-o zi m-a surprins turuindu-mi tot felul de cuvinte. Cuvinte si atat! Nu se exagereaza!
In plus, o adora pe profesoara de turca!

Ref la uniforma, intr-adevar, tricourile sunt baza, dar noi am folosit si vesta si treningul de sport. Matei si-a dorit sa aibe cat mai multe elemente si i le-am luat... anul acesta probabil vom avea nevoie de alt trening... Desi este de firma, este foarte prost si se uzeaza cam urat.
Tricourile in schimb sunt de calitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Dragelor, a fost cineva la scoala? Mai aveti ceva vesti?

Alina, stii daca dupa bunul obicei, ne va pune si la acest inceput de an scolar sa venim cu exudatele in dinti?
Eu am intentia sa ma duc pe acolo zilele astea... sa vad cand am timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Buna dimineata fetelor,
Am sunat azi la scoala, si mi s-a spus ca ne trebuie exudatul faringian, avizul epidemiologic si adeverinta pentru ora de sport.
Pentru ca noi incepem clasa I,si deci nu avem uniforma, mi-au zis ca pot trece si azi la scoala sa i-au uniforma, ca sa evitam aglomeratia din primele zile.
Pentru deschiderea anului scolar, au zis ca o sa anunte pe site, si prin mail.
O zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Buna fetelor,
Noi am ajuns la scoala si ne-am luat uniforma.
Vad ca pe site-ul scolii, au afisat lista cu rechizite. Sa-i cumpar ce scrie acolo, sau sa astept sa vad ce ne zice invatatoarea?
O zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Draga Lara,
Listele de rechizite sunt facute de catre invatatoare... de obicei tot ce este acolo este necesar si cam nimic in plus :)

Pentru clasa a3-a inca nu avem lista :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

LARA2006 cat ai dat pe uniforma si in ce anume consta?
Eu nu am ajuns sa ii iau uniforma, dar sper sa ajung zilele astea.
Lista de rechizite afisata pe site am inceput deja sa o achizitionez

Mergi la inceput