scoala Spectrum(2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Intr-adevar, Raluca este extraordinara si a reusit sa insufle copiilor dragostea pentru sport si miscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Daca tot suntem la capitolul "cadre dedicate", nu pot sa nu o amintesc pe Loredana Stancuna. Este MINUNATA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

PsichoMom, de vineri avem o noua colega!!!
Stii ca la inceputul anului se mutase la noi in clasa o fetita de la F..., de vineri a mai venit una (tot de la F). Amandoua sunt copii buni, din cate am inteles. Vom vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina1972

Daca tot suntem la capitolul "cadre dedicate", nu pot sa nu o amintesc pe Loredana Stancuna. Este MINUNATA !!!!


Deja am pus-o pe lista :)

Este, intr-adevar miunata. La sedinta m-a impresionat. Ne-a multumit cu lacrimi in ochi ca am insistat sa ramana sa predea in continuare la clasa a 3-a, ca datorita noua poate sa isi continue munca cu copiii pe care ii iubeste ca si cum ar fi ai ei. Intotdeauna am admirat-o, dar dupa sedinta asta chiar mi-a intrat la suflet :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina1972

PsichoMom, de vineri avem o noua colega!!!
Stii ca la inceputul anului se mutase la noi in clasa o fetita de la F..., de vineri a mai venit una (tot de la F). Amandoua sunt copii buni, din cate am inteles. Vom vedea.


Din pacate la F e o problema. Nivelul clasei este foarte jos si cei cativa copii buni nu se prea puteau pune in valoare. Si la noi sunt cativa slabi (destui ) dar la noi doamna a reusit sa faca in asa fel incat sa lucreze cu fiecare dupa posibilitati. Si parca anul acesta si cei mai slabuti au inceput sa mai miste... E adevarat ca am ramas doar 11 si asta se simte, lucrurile merg mai bine. In plus, cum nu se mai face decat o ora de turca pentru nenativi, in celelalte 2 poate sa lucreze la nivel mai sus cu cei ramasi in clasa, care sunt fix aia mai buni...
Singura chestie care ma amaraste pe mine este ca, dupa cum stii doamna noastra este insarcinata si de prin ianuarie o sa cam stea acasa o vreme... Din pacate pentru ea nu o lasa sa stea prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom

OK, am citit de ce ai luat avertismentul si am inteles care era problema ta cu respectiva copila :))

Draga mea, copilul meu vine din scoala de Stat! Sarumana, am experimentat deja! Si da, tocmai a fost testat in aceasta vara atat la Romana cat si la matematica de catre o invatatoare de la Stat cu experienta de 35 de ani in invatamant...



Imi pare rau ca te dezamagesc, dar fata respectiva e crestina :). Si chiar daca n-ar fi fost, eu cred ca educatia e usa de scapare din islam, deci as fi fost si mai interesata sa o ajut sa studieze.

Dar m-am prins deja ca dumneata nu vrei decat sa auzi chestii de bine - mi se pare amuzant ca tot scoala de stat e criteriul suprem, altfel de ce ai fi rugat o invatatoare de la STAT sa-l testeze, din moment ce privatul e mai tare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom

OK, am citit de ce ai luat avertismentul si am inteles care era problema ta cu respectiva copila :))

Draga mea, copilul meu vine din scoala de Stat! Sarumana, am experimentat deja! Si da, tocmai a fost testat in aceasta vara atat la Romana cat si la matematica de catre o invatatoare de la Stat cu experienta de 35 de ani in invatamant...



Imi pare rau ca te dezamagesc, dar fata respectiva e crestina :). Si chiar daca n-ar fi fost, eu cred ca educatia e usa de scapare din islam, deci as fi fost si mai interesata sa o ajut sa studieze.

Dar m-am prins deja ca dumneata nu vrei decat sa auzi chestii de bine - mi se pare amuzant ca tot scoala de stat e criteriul suprem, altfel de ce ai fi rugat o invatatoare de la STAT sa-l testeze, din moment ce privatul e mai tare?


Ok, hai sa-ti explic cum sta treaba cu copiii proveniti din familii mixte romano-turce sau 100% turce din scoala: nu stiu de ce dar 80% dintre ei sunt foarte slabi la invatatura si de cele mai multe ori nu au sprijin de acasa. Nu stiu sa-ti spun care este cauza principala: o alta mentalitate fata de invatatura, habar nu am... nu vreau sa ma gandesc ca sunt copiii turci mai putin dotati decat ai nostri, pentru ca ar fi o rautate.
Mai sunt situatii cand mama este romanca si ceva mai interesata de educatie, si atunci trage de copil sa tina pasul. Majoritatea parintilor turci sau turco-romani insa, nu sunt deloc interesati de ce face copilul lor la scoala sau merg clar pe principiul ca scoala, pe banii fiind, are obligatia de a-i scoate genii fara ca ei sa miste un deget. Asa imi expic si cazul fetitei despre care imi vorbesti. Sa nu-mi spui ca nu este adevarat... eu altfel nu imi explic cum a ajuns copila in clasa a4-a tufa de venetia... Era imposibil sa se ajunga aici daca parintii ii mai deschideau caietele din cand in cand sau mai treceau pe la scoala sa vorbesca cu profesorii... Ca avea numai FB... putin imi pasa de ce. Pe mine ma intereseaza ce are copilul meu in cap, nu in carnetul de note. Se pare ca pe unii ii intereseaza fix invers.

Copilul meu a fost testat in vara de catre o invatatoare pentru ca a facut 2 saptamani pregatire cu ea inainte de a incepe scoala. Mi s-a parut de bun simt sa nu-l trimit la scoala ca trezit brusc dintr-un somn de 2 luni jumate... Normal ca l-a si testat, ca sa vada cu cine sta de vorba...

Nu, nu vreau sa aud numai de bine pentru ca nici nu am cum. Scoala nu este perfecta, dar nici atat de tragica cum o vezi tu, cunoscand un singur exemplu nefericit. Cat despre privat, da, din pacate pentru sistemul nostru de Stat, e mai tare... aici nu ai cum sa ma convingi, cunoscandu-le pe amandoua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Discutia nu este despre copiii turci sau despre cum invata ei, ci despre scoala Spectrum.

Daca tie ti se pare ok ca un copil sa fie praf si sa aiba numai FB, grozav. Eu mi-as pune probleme in legatura cu cat de buna e scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Discutia nu este despre copiii turci sau despre cum invata ei, ci despre scoala Spectrum.

Daca tie ti se pare ok ca un copil sa fie praf si sa aiba numai FB, grozav. Eu mi-as pune probleme in legatura cu cat de buna e scoala.


Tilia, tu, in afara de fetita asta care din pacate pentru ea si parintii ei dezinteresati, este de origine turca, mai cunosti si alt copil din Scoala Spectrum?
Daca nu, atunci nu stiu ce mai vrei... Eu am incercat sa-ti explic in cuvinte simple cum sta treaba, pe care spre surprinderea ta, o cunosc mult mai bine decat te-ai gandi, iar tu o tii pe-a ta ca daca copilul ala este asa, atunci clar, scoala trebuie sa fie proasta!

Este treaba parintilor cu minte putina daca lor le plac notele mari fara sa ii intereseze ce stie copilul! Este treaba lor, tot asa cum treaba mea este copilul meu si, repet, ce are el in cap si nu in catalog! Am mai spus asta: la noi in clasa notele se dau pe drept! Avem si copii de S si copii de FB... De-asta mi-e mai greu sa inteleg cum unii pot sa vina sa ceara sa li se dea copiilor ce nu merita... dar nu neg ca ei exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Ai inteles gresit, parintii nu au intervenit absolut deloc, credeau ca notele se dau pe merit ... de unde si socul lor in momentul in care au mutat copilul la stat intr-a cincea - s-a terminat cu corigente pe semestrul ala la majoritatea materiilor grele.

Mergi la inceput