scoala Spectrum(2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
Cum sa nu ma simt jignita cand tu vii si afisezi atat de mult dispret fata de noi, cei care am facut o optiune pentru scoala asta din motive mai mult decat intemeiate.

Repet a doua oara. Ma exprim foarte clar, te rog reciteste tot subiectul. Unde vezi tu dispretul de care vorbesti? Unde am scris ca TOTI se milogesc pentru FB? Unde vezi jumatatile de adevar?

Incearca sa privesti neutru subiectul si vei vedea ca tot ceea ce critic este atitudinea scolii. Care merita criticata.
Dupa tine, daca Spectrum este, sa zicem, cu un punct peste scoala 70 ar trebui sa o ridicam in slavi? Nicidecum. Scoala 70 ar fi de nota 5-6, Spectrum de nota 6-7. Mai au muuuult pana la statutul de scoala adevarata, de nota 9, daca 10 ar fi idealul in materie de educatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina1972
Daca merita S sa ia S !!!

Usor de zis, imposibil de aplicat.
Daca sunt cativa care insista ca notarea sa se faca pe bune, cum crezi ca va proceda invatatoarea cand lui X-ulescu, sponsor al scolii, trebuie sa i se dea B? Crezi ca o se le dea S celorlalti care au facut teme slabe? Cum vor intrepreta copiii aceasta discriminare?
Este vina scolii ca nu are o pozitie ferma si constanta in aplicarea regulilor.

PS. Care dintre noi denatureaza adevarul? Cazul amintit de tine are un alt epilog. A ajuns exact acolo unde au tinut mortis parintii lui, nicidecum acolo unde ii era locul valoric!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina1972

V-ati inscris la cluburi?
Vad ca si anul acesta insista cu inscrierile online, dar de data asta nu pe situl scolii, ci pe lumina...
Noi (adica ea, dar eu m-am comformat)am ales arta colajului si bineinteles, tehnica ebru (nu i-a trecut, inca).


Da, ne-am inscris... deocamdata la Cambridge si la Fotbal (sper ca de data asta sa prindem loc). El mai vrea si MindLab dar mie mi se pare prea mult sa ramana 2 zile pe saptamana pana la 4 si ceva in scoala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
Cum sa nu ma simt jignita cand tu vii si afisezi atat de mult dispret fata de noi, cei care am facut o optiune pentru scoala asta din motive mai mult decat intemeiate.

Repet a doua oara. Ma exprim foarte clar, te rog reciteste tot subiectul. Unde vezi tu dispretul de care vorbesti? Unde am scris ca TOTI se milogesc pentru FB? Unde vezi jumatatile de adevar?

Incearca sa privesti neutru subiectul si vei vedea ca tot ceea ce critic este atitudinea scolii. Care merita criticata.
Dupa tine, daca Spectrum este, sa zicem, cu un punct peste scoala 70 ar trebui sa o ridicam in slavi? Nicidecum. Scoala 70 ar fi de nota 5-6, Spectrum de nota 6-7. Mai au muuuult pana la statutul de scoala adevarata, de nota 9, daca 10 ar fi idealul in materie de educatie.


Draga Capcaunule (nu degeaba te numesti asa),

Pentru ca eu si copilul meu ne simtim bine in scoala asta de 6-7, am decis ca de acum inainte sa ingnor incercarile tale disperate de a ma aduce pe drumul cel bun al educatiei. Ghinionul copilului mei cu asa parinte care a decis sa il lase sa se zbata in mizeria de la Spectrum (cu tot cu noroiul din curtea scolii despre care cu drag ne-ai pomenit)

Astept cu drag, in continuare, pentru discutii concrete despre activitatile de zi cu zi in scoala, pe oricine doreste :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
Pentru ca eu si copilul meu ne simtim bine in scoala asta de 6-7, am decis ca de acum inainte sa ingnor incercarile tale disperate de a ma aduce pe drumul cel bun al educatiei.

Unde am incercat eu sa te clintesc din alegerea ta???? Ai citit macar intr-un singur loc din toata discutia asta vreu nume sau numar de alta scoala pe care sa o laud in fata Spectrum? Am scris eu undeva ca este mai bine in alta parte decat la Spectrum? Ca nu ati facut bine ca ati inscris copiii la Spectrum?

Pai daca intelegeti cu totul altfel cele scrise de mine, cum sa nu ma mir ca nu vedeti clar realitatea din scoala!

Erau niste parinti care, tot asa, la inceput o ridicau in slavi pe invatatoare. Ba plusau si mai mult, cadouri, buchete gigant, invitatii la petreceri, laude peste laude, raiul de pe pamant la Spectrum in ochii lor. Ghici ghicitoarea mea, care au fost mai apoi cei mai vehementi parinti, care au tunat si-au fulgerat pana la imparatie ca sa fie data afara invatatoarea?

Ma feresc de cei care vad totul in negru sau in roz. Sar brusc de la o culoare la alta cand nu te astepti. Eu prefer tablourile nuantate. Care afiseaza culori naturale. Reale. In loc sa apreciezi faptul ca am dat un punct in plus scolii Spectrum fata de media scolilor de stat, te superi ca vacarul pe sat pentru ca nu i-am dat 10. Sa te mai cred atunci ca nu te superi foc si para pe invatatoare daca vreodata copilul tau va veni cu un B? Ultima intrebare este in gluma, nu cred ca ai face asa, ci ai sta cu copilul sa vezi ce n-a-nteles, unde mai trebuie lucrat samd.

Incerc doar sa contracarez postarile prea infierbantate, atat pro, cat si contra scolii. Este mai bine sa stim realitatea asa cum e decat sa o ascundem sub pres. In plus, poate citesc si diriguitorii scolii criticile si urnesc lucrurile in directia buna. Altfel, daca nimeni nu zice nimic, nici ca se va face.

PS. N-am regretat cei 4 ani de Spectrum, dar nici multumit de ei nu sunt. Avem mult de tras din cauza asta ... Si ca mine sunt destui, din clase diferite, din generatii diferite. Ramane nota 6-7. Nu uita ca am subliniat, si inca de mai multe ori, ca in Spectrum sunt oameni si oameni. Sunt si cativa buni pedagogi, buni dascali, inimosi si care stiu sa se faca iubiti dar si respectati. Exemplul ajuns clasic la Lumina este al profesorului de sport Turan, o floare rara in invatamantul romanesc de astazi. Nu l-ai mai prins la Spectrum Bucuresti, ti-ar fi placut. TUTURORA le-a placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

OK, Capacaunule, case closed! Chiar nu vreau sa ma mai enervez! Ne rastalmacim cuvintele pe rand iar rezultatul nu se traduce decat in nervi.

PS: Profesorul Turan s-a intors si este profesorul de sport al lui Matei si director adjunct. Copiii il adora. In aceeasi categorie insa, pot fi incadrati si Profesoara de engleza Loredana Stancuna, si chiar daca ma crezi, chiar daca nu, multe dintre invatatoare (printre ele si a noastra si cea de la clasa fetitei Alinei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
Profesorul Turan s-a intors si este si director adjunct.

Este un un pas inainte si-o veste buna pentru toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

M-am uitat pe site-ul scolii si nu am vazut-o pe Nina, directoarea adjuncta. Sa inteleg ca nu mai lucreaza acolo?
Ar fi avut clasa a 4-a C, o clasa foarte buna.


De asemenea, nu doar Turan era bun ci si Raluca, profesoara de sport. E super.

Iar in ceea ce priveste limba engleza, nu as putea sa nu o amintesc pe Mariana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta
Raluca, profesoara de sport. E super.

Da.
Citat:

Iar in ceea ce priveste limba engleza, nu as putea sa nu o amintesc pe Mariana.

Da.

Ambele sunt trup si suflet dedicate meseriei de dascal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui crinuta
Raluca, profesoara de sport. E super.

Da.
Citat:

Iar in ceea ce priveste limba engleza, nu as putea sa nu o amintesc pe Mariana.

Da.

Ambele sunt trup si suflet dedicate meseriei de dascal.


Ambele sunt in continuare in scoala. Cu Raluca fac sportul fetele.

Mergi la inceput