Delfinasi jucausi de iulie-august (92)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Nicoleta, si mara tot cu biberonul bea. Nu imi bat capul inca. Mai urgenta e treaba cu suzeta, nu cu bibe.
Giorgia, bine ai revenit! Spor la afaceri. Cu ce va ocupati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Buna ziua, mamici!

Paula, spor la treaba!

Ochidut, chiar ca esti experta in botezuri.

La noi e foarte simplu. Copilul se boteaza cat mai repede. Se face in zori de zi (pe la 5 dimineata) si de toate se ocupa parintii (stiu ca trebuie o fasa si ce mai cere preotul.) Lumanarile sunt simple de la biserica. Dupa botez copilul se imbraca intr-o camasuta simpla, lunga sfintita inainte de preot. Botezul e foarte intim, paricipa nasii, parintii (mama de obicei nu pt ca nu ii ies cele 40de zile), frati, surori. Inainte nu se faceau petreceri de botez. Cel mult sa dadea o masa pt nasi. Acum au inceput sa se faca si petreceri, dar fara dar, doar cadouri.

Palomina, deci stai si tu mai relaxata acuma.
Despre mancat, eu incerc sa ma limitez la trei mese pe zi cu gustari doar de fructe, dar cantarul tot a luat-o razna.
Cat despre vorbitul in mai multe limbi, eu cred ca le va fi un pic mai greut la inceput. Dupa, se descurca ei foarte bine.

Histamina, sper macar sa va ajute perfuzia, sa nu va chinuiti degeaba.


Mamica Nataliei, 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Si SN bea cam 400-500ml pe zi, un pahar dimineata, unul seara. Mai sunt zile in care bea doar un pahar, fie dimineata, fie seara. Eu i-am scos bibe cam cu o luna inainte sa mergem in concediu, sa nu fiu nevoita sa ma car cu bibe dupa noi...

Spre norocul nostru, tot ce a tinut de suzeta, bibe, pampers, am scapat nesperat de usor.

Georgia, succes si te asteptam mai des la povesti.

Mamica Nataliei, 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Paula ...da a crescut mare si frumoasa...lumea zice ca a inceput sa semene mai mult cu mine

Alice avem o frizerie si o discoteca si am cam ramas fara om de baza si tb sa stau eu...si eu mai vreau sa imi deschid si o cafenea

Am uitat sa va multumesc pt urarile de ziua mea...va pup pe toate

Antonia are vreo 2 luni de cand nu mai bea lapte seara...in schimb papa lapte cu orez,cu biscuiti,cu cereale...bun si asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

a mai facut cineva venofer?
stie cineva cam la ce sa ma astept?

nu, nu ii scot biberonul,el e gata nascut la stana, manca-l-ar mama de pofticios!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Sunt si eu in zona, sper ca nu m-ati dat la disparuti. Abia am reusit sa recuperez ce ati scris de o saptamana. Am tot fost ocupata cu pregatirile pt botez, in plus ma plimb mult cu Clara breloc cu mine peste tot, inclusiv la dentist

Bianca e o nazdravana, de 2 saptamani incepuse sa urle/ tipe fff tare de ne bateau vecinii in perete, daca nu ii dadeam ce voia (sticla de la medicamente de ex.) sau daca o duceam sa o imbracam/ schimbam de pampers sau orice nimic. Am incercat sa ii explicam frumos dar nu ne-a mers.
Asa ca am trecut la artileria grea. Intr-o seara nu i-am dat paturica ei pufoasa la somn si a plans, nu voia sa isi bea nici laptele. Dupa nici 5 minute a mers sotul la ea si a pus-o sa promite ca nu mai tipa si ca o sa ne asculte.
De ascultat evident ca nu asculta 100% dar se vede o imbunatatire, si cand aducem vb de paturica se linistesc apele
De suzeta nu am de gand sa scap, face bine la.. urechile mele
Noi o sa fim cu suzeta, paturica, pampers, biberon muuulta vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Denisa, Oana, Alice, va pot da detalii despre botez (bine, din zona noastra, nu stiu daca e asa peste tot), dar sa vb cu nasii si cu mama ca nu stiu chiar tot.
Oricum in mare, nasii iau un rand de haine de imbracat la Biserica si dupa baita de a doua zi (scoaterea din mir)
La Bianca am convenit cu nasii sa nu mai ia alt rand de schimburi, am imbracat-o la fel.
La Clara au insistat sa ii ia altceva :)
Pe langa astea nasii Biancai i-au mai luat si alte haine, multe, o sacosa mare.
Nasii Clarei i-au luat o salopeta si o rochie.
Cercei a primit Bianca de la nasi, Clara (inca) nu
Trebuie intrebat la Biserica preotul ce trebuie adus, ca difera de la unul la altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Histamina ma bag si eu ca musca in lapte nu am cautat foarte mult despre asta, dar din "auzite" laptele de vaca in excess impiedica absorbtia fierului in organism. si mai ales laptele de vaca pentru un stomacel nepregatit ca al lui Sebastian.

ai incercat sa sapi si pe partea asta? sa vezi daca intr-adevar si asta e o problema pe care ai putea sa o rezolvi usor nu prin limitarea biberonului de lapte, ci prin oferirea de alternative vegetale, gen lapte de migdale...

cred ca Denisa te poate sfatui aici sau poti sa te uiti pe site-ul Cristelei Georgescu sau pe site-ului Ligiei Pop...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ochidut

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Buna dimineata!

eu va ofer o cola total nesanatoasa dar gustoasa

musai sa ma apuc de cura, sa fac ceva...am fost de 2 ori la mare, de fiecare data am venit c u cate 2 kg in plus si iaca nu le-am mai dat jos




si eu la fel, ba chiar 5 au fost in total. in fiecare luni zic ca ma apuc de cura si ca saptamana asta chiar nu mai calc stramb. asta de vreo luna de zile. ma tin primele 4 zile si apoi deviez....nu stiu ce e cu mine, ca eram mai determinata inainte. pana acum nu am reusit decat 1 kg sa dau jos.

iti dai seama ca noi mergem si la MI3????? in bucovina??? adica pun la loc si amartul ala de kg

Mami fericita de Larisa Ioana 24.06.2010


eu de luni incep, gata Dukan, cu asta am avut cele mai bune rezultate...ma deranja ca in primele doua faze nu sunt permise fructele, dar acum nu mai e cazul ca s-au cam terminat, mai sunt strugurii care oricum au o caruta de calorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

racusor, multam fain.
sigur ca am incercat. ramasesem la un singur biberon.
prof Ulmeanu mi-a zis ca asimilarea fierului a fost impeidicata de existenta infectiei in corp,adica a polipilor.
diagnosticul dansului de malabsorbtie globala si carenta martiala.ideea e ca si cand papa de la san,fara lapte de vaca , tot anemie feripriva urata avea.
pt migdale,alune nu avem inca unda verde.
sincer, habar nu am de ce,dar crede-ma, nu vreau sa calc stramb, pt ca ,daca nu iese bine, sigur dr vor spune ca e de la nerespectarea regimului.
malabsorbtia lui a fost ff naspa, nu a asimilat nimic.
eu am invatat sa fac lapte de migdale de la prietena mea si eram dispusa sa ii dau.
de ex nu are voie capsune,fructe de padure,afine.ok afinele constipa,celelalte nu stiu de ce nu are voie.banane nu,biscuiti,stiksuri,grisine,orez,morocv fiert nu.
paine putina,carne de prepelita, fudulii de curcan,legume multe,galbenus de ou de prepelita, mamaligua, ulei din germeni de porumb,unt si smantana grase,iaurt, fructe cu p, tarate(amestec de 7 cereale),miere-asta e meniul lui.


Mergi la inceput