Delfinasi jucausi de iulie-august (92)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Lumanarea tu o platesti, daca ei sunt din buc probabil o comanda ei aici si tu le dai banutii.
De fiecare data am tinut eu copilul, fie ca a fost fata sau baiat si Paul lumanarea. Cred ca lui P i-ar fi fost putin teama:)). Nu stiu pe ce criteriu in unele parti mai tine nasul... poate e greu copilul si nu mai poate nasa saraca:)
Alte sfaturi ca sa nu planga: sa aiba burtica relativ plina si sa aveti suzete la indemana. Si intrebati mamica ce pozitie il linisteste-te.
Prima mea finuta avea niste crize de colici si pana la botez urla de fiecare data cand o luam in brat, desi ma tot chinuiam sa o tin in pozitia in care o linistea taiga-su. Eu habar nu aveam de copii atunci, asa stresata am fost, mi se udau palmele, ma treceau frisoane..... Si a fost cuminte pana la Crez, cand a inceput sa planga taaareee, de a trebuit efectiv sa tip Crezul ca sa se auda ceva:))))

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Lasa Denisa ca o iti explic atunci tot ritualul.

Si sa nu uit sa va zic si de baite.
Se zice ca nasa face prima baita a copilului acasa..... La prima finuta m-a chemat mamica ca sa marcam momentul, dar cum eu nu aveam copil va dati seama ca am stat mai mult de poza:D. Acum la ultimul mama a zis ca nue cazul, eu eram f aglomerata....si apoi m-a sunat a doua zi ca totusi sa vin ca lor le e tare frica si sa le arat:). Mi s-au parut tare draguti.

Apoi e baita clasica de a doua zi dupa botez, Pe care o face nasa. Dar acolo e m mult de zis si acum scriu de Pe tel. Va zic eu

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Denisa, mie de exemplu mi-au adus nasii, a doua zi, la baita, al doilea set de haine de care zicea oana.
Eu le voi da, in ziua cu botezul, si ce haine mai am de la mara (unele chiar noi), ca e pacat de ele sa le tin degeaba. Asta pe langa cele pe care le voi cumpara.
In bucuresti se mai poarta si marturii in biserica (cruciulite), pe care tot nasii le cumpara cica. Eu n-am vrut. Grija asta n-o mai aveam sa agat cruciulite in pieptul invitatilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Cred ca tinutul copilului in biserica/imbracatul se stabilesc asa in cuplu. Adica banuiesc ca ar prefera calin sa tina copilul si tu sa il imbraci ca ai viteza mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

cate chestii se fac la voi la Buc sau ma rog in zona. La noi nu e nici baita de dupa cu nasa,nici mot etc.... e frumos asa cu ritual ,parca in zona noastra s-a cam pierdut. La noi la botez eu am cumparat hainele ca aveam un fix sa fie cum imi plac mie. Bine,le-a platit nasa mai apoi. Din spital eu cu Calin si cu Miha i-am scos cu hainutele mele. Cerceii tot eu i-am luat. Iar prima baita tot eu am facut-o
Nasii s-au ocupat de lumanari si biserica. Prosoape,chestii la preot tot noi am luat. Iar la un an la noi nu se alege nimic de pe tavita,desi mi-ar fi placut asa doar de amuzament sa vad ce alegeau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata
Cafea!!!! Alice faci o cafea in 3 culori? De 3 zile muncesc aproape non stop, nici pe Raul nu l-am vazut, dar azi sper sa termin.


Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

Poze petrecere 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Da paula, sigur ca fac! Spor la munca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Neatza fetelor ....offf ce mult a trecut de cand nu am mai dat nici un semn ...am avut o perioada mai agitata(stiu nu e o scuza asta)....a stat sotul acasa 3 sapt si am petrecut cat mai mult timp impreuna...Antonia e innebunita dupa el...toata ziua il striga...dar a plecat iar si am ramas eu cu 2 afaceri pe cap ....Antonia e de 2 sapt la mama ca nu am cu cine sa o las...in rest e o scumpa...vorbeste toata ziua si din ce in ce mai corect...iti pune niste intrebari de te miri de unde le scoate ...la pampers a renuntat de tot chiar inainte sa faca 2 ani...e si ea in categoria pitici cu 11kg si vreo 85cm...si abia 20 la picior

Vreau sa felicit proaspetele mamici si viitoarele mamici ...am ramas uimita cand am citit cate noi gravidute sunt

Sper sa intru si eu cat mai des ca tare mi/e dor de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetele,
strumf bea laptic de vaca din biberon.apa o bea si din sticla, din cana, din ce i s enazare,dar laptic=biberon,punct.
mi-e teama ca daca i-l scot,atunci ii scot si lapticul.
el e mar efan lapte, cel mai putin bea 500 d eml/zi, cel mai mult 1 l.daca nu as fi atenta, cu tataie cred ca s-ar mufa la o conducta de lapte, desigur conducta sa aiba forma unui biberon.

maine ne mergem la prima doza d evenofer.am niste emotii infioratoare. de obicei el tace la intepaturi de seringa,dar trage de perfuzie. eu plang de trasare camesa pe mine,cu strumf numai in brate,evident.
sunt cu capul,stiu deja.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Giorgi, ce bine ca ai aparut!! Am mai vazut poze cu Antonia pe FB, a crescut mare si frumoasa
Histamina, de ce vrei sa scoti biberonul? Nu bea prea mult lapte?

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

Poze petrecere 2 ani

Mergi la inceput