Licurici gradinari - ianuarie-februarie 2009 (170)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Fetelor, cum e vremea la voi? In Braila e vara inca...


M-atingi in punctul sensibil. Stiu ca nu pe mine m-ai intrebat, dar aici e toamna de muuuuult. Si dintotdeauna am avut o problema cu hainele de toamna/primavara. Niciodata nu imi cumpar suficiente. Rulez 3 bluze cu maneci lungi si ma uit la toate hainutele frumoase cu maneci scurte pe care nu le pot purta .



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70

El vrea sa se imbrace/dezbrace singur, dar eu nu prea am nervi sa stau dupa el. Poate, vrea si il las sa se dezbrace in partea de jos a corpului si de sus daca are bluza cu fermoar, in rest fac eu.


Ingrid nu taia elanul copilului. Poate dimineata n-ai timp, dar cand ajungeti acasa lasa-l pe el sa faca daca vrea. Altfel se va obisnui sa le faci tu pe toate si la o varsta mai mare.
Parerea mea.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Si buna dimineata!

Eu sunt multumita ca am gasit, cred, in sfarsit traseul potrivit pentru a ajunge la cresa. Desi lung, schimb doar o data tramvaiul cu un autobuz, si ma lasa in fata cresei. Nu mai merg pe jos tragand de Ilinca sau cu ea in brate. Nu mai trecem prin parc sa-mi ceara mereu sa ramana acolo, e super.

Si sa-l laud si pe cel mare ca el mi-a gasit traseul . Eu nu prea cunosc orasul, nu prea m-am plimbat pe aici din diverse motive sau am mers cu masina personala si GPS-ul . Tudor in schimb s-a indragostit de tramvaie si autobuze, in timpul liber cerea sa ii punem harta STIB (RATB-ul de aici) si a invatat trasee, stie care pe unde trece.
Ieri m-a dus el in statia de autobuz. Eu habar n-aveam, ma duceam la alta statie. A citit pe stalp ca si alt autobuz merge unde vrem noi. La coborare eu ma uit stanga-dreapta, habar n-am incotro s-o iau. M-a dus Tudor pana la statia de tramvai.
Sotu' zice ca-i barbat si de aia se orienteaza bine .

Asaaaa, cu cadourile de Craciun, nu stiu daca nu suntem tralala, dar e posibil sa le luam niste tablete la fiecare. A vazut sotul niste tablete pentru copii (colorate etc.) si speram sa-i tinem ocupati pe drumuri in masina/avion etc. Ma rog, mai avem timp sa ne decidem.

O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Bravo Tudor ! Asta cu barbatii care sunt descurcareti e cu dus si intors , am eu unu' in familie care trebuie sa mearga de 3-4 ori pe traseu ca sa-l tina minte

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea
Asaaaa, cu cadourile de Craciun, nu stiu daca nu suntem tralala, dar e posibil sa le luam niste tablete la fiecare. A vazut sotul niste tablete pentru copii (colorate etc.) si speram sa-i tinem ocupati pe drumuri in masina/avion etc. Ma rog, mai avem timp sa ne decidem.



Pe principiul asta, inseamna ca si sotul e tra-la-la ca tocmai ce a luat o tableta, nu scumpa, cu scuza ca e pt Razvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Andreea f tare tudor

ingrid lasa l mai si singur dc vrea; cum sa invete si sa fie mai rapid dc nu il lasi?

criss nasol, tr sa vezi dc fabuleza el sau chiar ii atinge...

eu la subiectul cu gradinite nu ma bag, noi nu am facut pauza decat cand am plecat in concedii asa ca nu avem nici un fel de probleme la capitolul asta; sunt f multumita de ce fac acolo si de cum merg treburile...

cu vorbitul iar nu avem probleme, adica nu mai stalceste nici o litera/nici un cuvant (mai face insa dezacorduri subiect predicat - unele super haioase ); R e acum clar spus, nu mai amesteca nicio litera;sa zic ca uneori pare usor ssit insa nici asta nu mai e ca acum cateva luni de ex;
in sf pot zice ca se cunosc toate sedintele de logopedie si lucrul acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Ohoho Ingrid, ce l-as mai lasa si eu , dar nu vrea catarul, daca ii zic "hai mami sa te imbraci/dezbraci singur" mi-o tranteste repede: "NICIODATA!"

Porumbita ma bucur ca ati rezolvat-o cu logopedul.

Si, by the way, si la Bucuresti e cald si soare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ce tare-i Tudor!!!! la asta cu barbatii descurcareti.. ha ha . le noi in familie eu sunt asa
pfoai, iar am uitat sa sun la logopeda... musai trebe sa ajung cu Eva si tooot uit sa dau telefon.
nu steti tralala deloc, eva are ipod (second hand, luat la pretul unui telefon asa si asa ca pret) dinainte de 2 ani. si a turnat lapte pe el... si tot il foloseste *nu mai are sunet si internet dar e treaba ei, ea l-a stricat, ea il foloseste . face acadele si torturi si jeleuri pe el.. mama mama. acu i-am descarcat si un programel de facut gogosi, o sa aiba si cu ala treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy
am eu unu' in familie care trebuie sa mearga de 3-4 ori pe traseu ca sa-l tina minte


Eu sunt din asta cu traseul uitat de la mana pana la gura.

Anul trecut in iunie cand am fost la Cocor de ziua copiilor, la plecare nu mai stiam unde am parcat masina (in garajul subteran). Tot Tudor m-a ghidat prin labirint.

Am o groaza de treaba si chef nu. Vreau sa ma ascund sub plapuma.

Aaaa, sa va spun si voua: am terminat cu perioada de proba la serviciu. Ramanem de tot aici!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea
Aaaa, sa va spun si voua: am terminat cu perioada de proba la serviciu. Ramanem de tot aici!



Bravo, felicitari! Ma bucur mult pentru voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Tot eu.

Ilinca este sasaita, a inceput abia prin august sa zica r romanesc cand si cand (pe ala frantuzesc il zice de cand a ajuns aici), pe l il zice cu limba intre dinti, nu in spatele lor cum e normal.

Dar inca nu m-am gandit la logoped. Tot zic ca pe masura ce creste se va corecta. Voi ce parere aveti?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput