Licurici gradinari - ianuarie-februarie 2009 (170)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Noi am trecut in partea cealalta, maraie si imi face observatii ca de ce nu o duc... Ca ea se simte bine, nu mai are febra... Da' are muci si na, gatul ala...

Azi am oprit-o acasa. De la 7 jumatate nu sta o clipa si vorbeste incontinuu.

Fetelor, cum e vremea la voi? In Braila e vara inca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Porumbita, felicitari pentru micul crestin, sa-ti traiasca si sa va bucurati de el.Alex, acum e in faza in care nu-i mai place la gradi si in fiecare dimineata incearca sa traga de timp. Luni chiar a plans un pic cand l-am lasat. Marti mi-a spus ca el nu vrea sa o asculte pe doamna, ca el o sa ii bata pe copii, ca nu o sa stea pe scaunel cand zice doamna, etc... Cand l-am intrebat de ce face lucrurile astea a spus ca le face pentru ca eu nu stau cu el acolo.Marti dupa-masa a avut niste muci si a stranutat asa ca ieri nu l-am dus la gradi. De ieri dupa-masa i-a trecut, nu i-au mai curs muci deloc, nu a mai stranutat, nu temperatura, asa ca azi dimineata l-am dus iar la gradi. Dar a durat o ora si jumatate de negocieri, asa incat am ajuns dupa ce doamna incuiase usa de la intrare.Luni au facut si primele "lucrari de arta" pe care le-au expus la panou. Am fost foarte incantata sa-i vad lucrarea cu numele lui pe perete.Si toata ziua imi canta un cantec in germana, de vreo 4 versuri din care nu inteleg decat "guten morgen, gutem morgen" (eu nu stiu deloc germana)Cum intra in clasa striga la doamna (frau) guten morgen si la plecare auf wiedesen si mai stie ca meine tasche, inseamna ghiozdanelul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Voi vobiti de cadouri de Mos, dar ce ma fac eu ca pe 10 oct. e ziua Ioanei si habar n-am ce sa le iau.
Nadia stie ca de luni merge la gradi, deocamdata e linistita, zice ca da, vrea sa mearga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

moama Criss eu as zice ceva doamnei ptr chestia cu pleznitul!!! la asta nu ma abtin... niciodata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

eu nu ii dau iarna decat vitamina C picaturi pentru copii, atat.De vorbit vorbeste destul de bine pentru un copil de varsta lui, desigur se poate si mai bine, dar el a inceput sa vorbeasca doar de 1 an (anul trecut in septembrie a fost prima data cand a legat 2 cuvinte intre ele). In loc de r spune i si acum se chinuie sa-l spuna pe l, la unele cuvinte reuseste la altele uita.Cam face dezacorduri, a trecut de faza cu Alex in loc de eu, acum se chinuie sa-si dea seama care obiecte sunt fetite si care baieteiEl vrea sa se imbrace/dezbrace singur, dar eu nu prea am nervi sa stau dupa el. Poate, vrea si il las sa se dezbrace in partea de jos a corpului si de sus daca are bluza cu fermoar, in rest fac eu.De mancat mananca solidele singur si cand incepe sa o lungeasa ii dau eu, ar vrea si ciorba/supa singur, dar si-o pune toata pe piept si eu n-am chef de curatat, deci i le dau eu. Nu ne certam insa nicioadata din pricina asta, daca vrea sa faca face, daca nu ,nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

eu nu mai iau cadouri de craciun devreme, ca am luat o mare teapa anul trecut. I-am luat un winnie de plus in noiembrie cu 150 de ron din carrefour si pe 4-5 decembrie a fost week-end de reduceri la cora, iar acelasi winnie ajunsese la ei vreo 80 de ron. Desi aveam toate jucariile cumparate la data aia am mai luat un tren thomas cu 25 lei ca era redus de la 50 lei.
Asa ca eu mai bine mai astept cu jucariile le craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

si la noi e inca vara.mi se pare inadmisibil cu pleznitul. El si asa se plange ca il cearta doamna, si ii spune intr-una sa stea pe scaunel. Si doamna lor e foarte permisiva (are cursuri de Montesori, Step by step), ei stau foarte putin pe scaun la gradinita, doar la masa de la ora 10, vreo 10 minute si cand au activitati specifice, colorat, desenat, lucrari de lipit, plastelina, care nu dureaza foarte mult la ei. In rest se plimba prin clase ca voda prin loboda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

moama Criss eu as zice ceva doamnei ptr chestia cu pleznitul!!! la asta nu ma abtin... niciodata!!


Pai si eu i-as zice daca as sti ca e adevarat! Sa vad cum pun problema diseara la sedinta si o sa mai intreb si parintii / bunicii daca zic ceva copiii acasa.

Nu stiu ...la naiba...in primavara cand il intrebam daca il bate Miss zicea ca da si stiu sigur ca nu dadea in el sau ceva ca doar era si este indragostit de ea (cred ca era mai mult vorba de gelozie ca venise unul mai mic ca el care cerea atentia Missei mai mereu). Ba ajunsese sa-mi spuna ca-l bate si mami cand il intrebam si isi dadea una peste cap ca sa exemplifice...si mami nu a dat niciodata in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

da, crisspy, ai perfecta dreptate, trebuie sa fii absolut sigura ca e adevarat inainte. Intereseaza-te si la alti parinti/copii.Si alex avea o perioada in care zicea da la orice il intrebai si in multe cazuri nu era adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Si ma mai seaca o faza: apa. Eu ma pregatisem cu etichete frumos, cu numele lui pe ele, sa le lipesc pe sticluta de apa / pahar sau orice alt recipient vroiau ele...fas, nu ii las cu nimic din afara.

Cand il ia mami de la gradi bea o sticla din aia de Tedi cu mustiuc odata (cu apa, nu cu sucul de la Tedi ). Am o vaga impresie ca nici nu prea bea apa cat sta acolo, de aia nu a avut el nici un accident cu pipi pana acum.

Mergi la inceput