Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Simina, tu nu ai platit nimic, pt ca cel putin sotul tau plateste impozit pt biserica, nu-i asa?

Mai discutaseram pare-mi-se pe la subiectul asta faptul ca e absolut normal ca nu se platesc serviciile bisericii catolice si evanghelice, pentru ca impozitul pe biserica in Germania nu e tocmai mic. Linkul dat de tine la site-ul bisericii ortodoxe din Salzgitter confirma presupunerea pe care o avusesem, ca biserica ortodoxa in Germania se cam autofinanteaza.

Asa ca nu-i inteleg pe cei care se supara ca biserica ortodoxa cere bani. Ce as cere insa este o chitanta recunoscuta si de Finanzamt ca "donatie".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Referitor la magazine: Rewe si Edeka sunt scumpe, cu exceptia ofertelor speciale. La noi in oras nu mai e Penny, a deschis un magazin bio in loc (cu preturi pe masura) . Netto e si el super ok.

Marar in ghiveci n-am, nici macar in gradina nu am reusit sa-l fac sa creasca, in schimb la o vecina, cu vreo 20-30 m mai incolo, creste in gradina intr-o veselie. La noi am vazut la real marar in ghiveci, dar ala cred ca e chiar indicat de o folosire si apoi gata, adica nu sa-l cresti, ca am cumparat acum cateva zile busuioc si era pe jumatate ofilit, doar ca ne trebuia musai, si a mai costat si 1,99 ghiveciul. Ieri am luat la Lidl alt ghiveci de busuioc, arata foarte fain si a costat numai 99 centi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu am cumparat in Köln un busuioc in ghiveci de la Lidl si a crescut de numa,il udam zilnic sau o data la 2 zile cate putin, s-a facut tare stufos si frumos cu toate ca foloseam frunzulite la gatit.
Acum vreau sa merg la Lidl s sa imi fac stocul, am in plan pt ghivece:
-busuioc
-rozmarin
-patrunjel
-ceapa verde
si ce mai gasesc, plus neaparat marar intr-un ghiveci sau 2.

La Rewe am descoperit produsele Ja, unele sunt bune.
Si am si un Repo la care nu inteleg de ce sunt atat de ieftine cosmeticele, dulciurile.

La Netto nu imi prea place....Kauflandul era iarasi ok.Real nu am vazut pana acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Repo nu cunosc. Da, si Kaufland e ok, numai ca prea departe de noi, in orasul vecin.
Ceapa verde in ghiveci?? Sau te referi la Schnittlauch, care nu stiu cum se cheama in romana? Patrunjelul in ghiveci de la magazin nu mi se pare prea aromat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

CT,eu nu ma supar ca-mi cere de la biserica bani pentru botez,dar mi se pare o suma nesimtit de mare daca compari cu München unde nu cer nimic si dai cit vrei.
Normal ca aveam de gand sa dau 100€ cel putin,dar sa vorbeasca si rastit si sa ceara bani cu tupeu...asta ma deranjeaza.In fine,poate nu s-a inteles ideea.

Aschiuta,aici in zona nu cer taxa de biserica,desi nu m-ar deranja sa stiu ca ajut biserica.In cazul botezului am doar impresia ca "ajut" un preot doar sa faca un ban in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara,

Noi cand am botezat baiatul, nasa a platit la biserica greceasca 300€

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Cam care este cel mai ieftin magazin de genul supermarket?
Ca eu cat am stat in Köln am cumparat numai de la Lidl, ca era chiar langa mine, si tare mi-a placut...acum nu am Lidl aici :((
Am Netto, EDEKA, Penny, Rewe, Aldi.
Stiu ca sunt cam aceleasi preturi, dar ma gandeam ca sunt 'smecherii'. De pilda la Lidl mergeam sambata dupa amiaza si aproape toate legumele si fructele erau la jumate de pret.


P.S:creste cineva marar in ghiveci? ca nu am magazin turcesc, implicit pot sa cumpar doar marar congelat.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916






Xio, Netto, Aldi si Penny sant magazine ieftine. Rewe si Edeka no way!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Seara buna Iar n-am mai scris de multa vreme si am avut ceva de recuperat Pana am terminat, am si uitat ce aveam de comentat

CT, schnittlauch e ceapa ciorii pe romaneste

Aschiuta(sper ca am retinut corect), n-ai idee ce bucurie mi-ai facut cu link-ul cu povesti Mi l-am bookmarkuit si am si ascultat pe sarite cateva. Ce amintiri frumoase mi-au starnit

Referitor la cumparaturi si mancare: noi luam legume, verdeturi, carne si oua de la un magazin cu produse de la fermieri, deci mai sanatoase si cu gust, poate chiar bio. Diferentele de gust fata de produsele de supermarket sunt foarte mari, dar rosiile tot n-au gustul celor din Ro Deci daca vreti legume sanatoase si cu gust, cautati genul asta de magazine, asta daca nu s-or gasi doar la tara (unde stau eu) Eu n-am niciun magazin turcesc, rusesc sau grecesc prin jur, dar cumparaturile de facem din Kaufland si acolo se mai gasesc din cand in cand produse turcesti. Eu nu pun muraturi (sunt comoda si nici nu-s consumatoare, plus ca imi plac castravetii murati de aici, altceva n-am incercat), mamaliga nu-i place neamtului meu, leustean am gasit uscat la un targ, dar recunosc ca-mi lipsesc borsul, telemeaua, branza de burduf din Ro.
Am fost cateva zile in Ro acum 2 saptamani, dar nu am venit cu cine stie ce provizii: putina branza de burduf si putina telemea de capra, un muschi de porc de la sibian si atat. Poate data urmatoare o sa aduc mai multe... poate nu...

Despre net sa-mi dau si eu cu parerea: noi avem de la 1&1 si nu-s multumita. Mi se pare penibil sa am nush cata banda si daca descarc 3-4 episoade sau filme sa raman fara Mi s-a intamplat intr-o luna si neamtul a sunat sa vada ce se intampla si i-au explicat ca atata e banda si in zona noastra mai mult nu se poate Asa ca atunci cand am mers in Ro am descarcat tot ce am vrut, iar aici descarc doar la final de luna, altfel nu-mi mai merge netul deloc

Eu inca n-am copii, desi imi doresc f m, dar voiam sa va intreb daca iti poti boteza copilul unde vrei tu sau e musai sa fie de aceeasi religie cu parintii? Neamtul meu nu e botezat deloc, nici n-as sti cum sa procedez daca ne-am casatori, pt ca pt mine e important sa ma marit in biserica

Ieri am mers pt prima data la Oktoberfest si taaare mult mi-a placut daca stiam ce fain e, mergeam in timpul saptamanii cand nu e atat de aglomerat, ca sa am timp sa ma bucur de cat mai multe

Aici a venit toamna si nici macar n-am apucat sa simt vara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Asa ca nu-i inteleg pe cei care se supara ca biserica ortodoxa cere bani. Ce as cere insa este o chitanta recunoscuta si de Finanzamt ca "donatie".

Christa


Nu zic sa nu ceara bani....dar sa primesti si chitanta, sa fii sigura ca nu-i baga nimeni in buzunar. Daca biserica ortodoxa ar fi atat de activa in opere de caritate, educatie - scoli, gradinite, etc. as plati cu mare placere impozit la biserica. Dar lucru astea se intampla rar chiar si in Ro.

Eu de cate ori merg la biserica romaneasca doar de donatii aud. Ok, dau cat pot ca nu-mi baga nimeni mana in buzunar. Inteleg ca au si ei nevoie de bani ca sa supravietuiasca iar atata timp cat nu mi se impune o anumita suma sunt de acord, dau cat pot.

Eu stiu din Ro ca bisericile au si taxe fixe pentru botzuri si cununii. Suma de 200 de euro mie mi se pare exagerata si plus aroganta preotului ca doar la o anumita ora se poate....daca spunea ca taxa e , stiu eu de 100 de euro sa zicem si ca ar fi recunoscatori de o donatie lucrurile ar fi stat altfel. Asta e punctul meu de vedere...
Eu in Ro stiu ca preotii sunt mult mai flexibili si mai omenosi. Acolo chiar imi gasesc pacea suleteasca cand merg la biserica. Aici reusesc doar sa ma enervez.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Angiuta ai scris exact cu vorbele mele!
In fine,nu stiu cum e la altii dar eu nu vreau sa-i pun pe nasi la cheltuiala si de asta sunt dispusa sa platesc si taxa de botez,daca ar fi una cit de cit ok.

Mergi la inceput