Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alayna, dupa parerea mea, toate firmele de telefonie sunt o apa si un pamint. Totul e bine pina vrei sa schimbi sau sa reziliezi contractul sau apar probleme de conexiune... Nu face contract prin telefon sub nicio forma (toti incearca sa te fraiereasca sau sa te duca cu vorba), cind reziliezi contractul trimite scrisoare din aia la care trebuie sa semneze de primire si cere sa iti trimita in scris rezilierea contractului.

Noi avem internet prin cablul de televiziune si sunt f multumita. Cit am locuit in Dresden a fost singura posibilitate. S-a intimplat si la noi sa nu avem o saptamina internet, dar de vina a fost o alta firma care a lucrat la strada si a facut cablul praf. Avem si stick, dar depinde f mult de locatie daca iti merge sau nu, uneori iti merge intr-o camera da si ín alta ba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Alayna, ti-am trimis un pm cu modelul de declaratie, ce tb sa contina exact (cand e data de unul dintre parinti pt celalalt parinte care va calatori cu minorul).

Succes !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Na, pana la urma zau ca nu sunt lamurita :)))))
Unuld intre medici imis pune sa imi iau Vodafone, el are de la ei net si e f multumit.
Dar pe net citesc ca Vodafone e de kkt, si chiar mi s epare putin sa am 10 G trafic si mult sa platesc 40 de euro pt asta...
Altul imi spune ca el are de la Telekom si e multumit, dar si de Telekom am citit pe alt site numai porcarii
Altul imi spune ca are de la 1&1 si ca e ok, dar primul imi spune ca in zona asta nu au acoperire buna si nici cablu.....

Ce pisici e asa greu??? Ca in Romania daca vien cineva si intreaba de net e extrem de simplu:eu si 2 prieteni avem fiecare net de la alta firma si merge beton.Imi iau un serial in 3 minute...chiar nu ma asteptam sa fie asa o megaproblema la nemti ...
Apropo de seriale, stiti unde pot vedea Grey'S anatomy online fara sa platesc amenda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Xio,noi avem de peste 10 ani net de la Telekom si suntem f multumiti,merge bine,nu am ramas niciodata fara net,nici macar o ora...

Fetele de la München,
Am descoperit azi un supermarket turcesc pe Goethestrasse 26...e f aproape de la Hauptbahnhof pe jos. Au marfa f buna: varza murata in sare (uitati-va pe pachet,unii au in otet si aia nu e buna pt sarmale),foi de vita, brinzuri de toate felurile,rahat,gogonele pt murat,castraveciori de gradina,ardei de toate natiile,gutui,foi Lica (asa le zicea la foile de prajitura gen napolitana?),etc etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Daconst 200 de euro un botez care dureaza mai mult de o ora?
Mama, eu cred ca-mi las bebelina nebotezata pana mergem in Ro. Pentu ce 200 de euro? Nesimtire curata...iti trece tot cheful sa mai mergi pe la biserica.
Macar a vrut sambata...aici face doar Duminica tot asa dupa slujba botezuri dar nu am idee cat costa. O sa intreb o cunostinta cand se intoarce din concediu.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

salutare fetelor, nu v-am mai citit demult. Am probleme cu fii-miu, o tine de 2 saptamani tot in boli. Tocmai cand ma bucurram ca a inceput iar la Tagesmutter, na ca o pune de un Magen-Darm Virus (mersi Aschiutza de linkuri, mua!).
Am atata munca in birou si nu apuc sa mai fac nimic! sunt obosita, am ramas in urma cu chestii importante...si la asta se adauga si ziua lui fii-miu saptamana viitoare, unde mi-am propus sa fac Brunch si sa le mai si prepar eu singura pe (aproape)toate.
Vreau sa-i fac si un tort in forma de trenulet, am gasit o idee pe net, mal sehen daca va iesi ceva.Tja, bine ca zilele au si nopti :).

Daconst mi se pare o super-Frechheit din partea preotului. Eu nici nu as mai discuta cu el.In plus, mi-am botezat si eu baiatul si nu m-a costat nimic. Ok, l-am botezat evanghelic, cu siguranta nu e acelasi lucru. Totusi mi se pare mult 200 euro pt un botez si daca tot e sa trebuiasca sa ii dai, eu i-as cere chitanta. Asa macar sunt cat de cat sigura ca nu si-i baga in buzunar (obicei tipic preotesc-romanesc)

va pup pe toate fug la treaba
un WND placut tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Da mai fetelor si eu am ramas siderata cind am auzit cit cere...si modul in care mi-a spus-o mi-a taiat pofta de botez.
Maine vorbesc cu nasii ca mie mie jena sa le spun cit costa.
Faza e ca ei stau in Ulm si sunt cam departe de München,dar zau ca imi vine sa merg oricit de departe numai sa nu-i bag lui banii in buzunar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Daconst, pe linga raspunsul nepoliticos al preotului, voi ati platit la biserica aia taxa de biserica sau ati ajutat financiar? Uite de ex. cum se procedeaza la biserica din Salzgitter: http://www.orthodox-salzgitter.de/ro/donatii.html si te duce la o suma ceva mai mare.

Cred insa ca decit sa faci un botez cu un preot care nu iti e la suflet, mai degraba puneti de o excursie la München de 2 zile, ca Münchenul merita vazut oricind .

Simina, tu nu ai platit nimic, pt ca cel putin sotul tau plateste impozit pt biserica, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cam care este cel mai ieftin magazin de genul supermarket?
Ca eu cat am stat in Köln am cumparat numai de la Lidl, ca era chiar langa mine, si tare mi-a placut...acum nu am Lidl aici :((
Am Netto, EDEKA, Penny, Rewe, Aldi.
Stiu ca sunt cam aceleasi preturi, dar ma gandeam ca sunt 'smecherii'. De pilda la Lidl mergeam sambata dupa amiaza si aproape toate legumele si fructele erau la jumate de pret.


P.S:creste cineva marar in ghiveci? ca nu am magazin turcesc, implicit pot sa cumpar doar marar congelat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Eu nu am Rewe, asa ca, excluzandu-l pe asta cred ca cel mai convenabil ramane Aldi. Dar nu sunt cam aceleasi preturi peste tot. De exemplu, mie mi se pare ca la Edeka este chiar destul de scump. La mine in oras s-a si inchis ca nu prea aveau clienti.
Marar la ghiveci n-am. Am avut doar leustean luat de la Obi si s-a uscat ca era cam anemic. Eu m-am invatat sa gatesc cu "verdeturi" uscate.Nici macar patrunjel verde nu cumpar.

Mergi la inceput