INSEMINARE 93

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty200
Dankutza nu-mi vine sa cred cat esti de aproape de nastere, parca ieri citeam cu sufletul la gura povestea testului buclucas, progesteronului aruncat in gura si fuga la Beta ... asa privind din afara ai zice ca se fac si cresc foarte usor copiii , ce-ti face Cezarica, vorbeste cu flacaul?



Asa e! Nici mie nu-mi vine sa cred ca au trecut deja 6 luni. Inca un pic si intru in trimestrul 3. Peste 2 saptamani. Ma bucur ca bebelusul e bine si nu are nici o pronblema de nici un fel. Nu sunt prea fericita pt ca trebuie sa fac Clexane. MA facut doar 3 injectii si am reusit sa ma invinetesc. Ma doare locul injectiilor. Dar nu am ce sa fac. Daca dr a zis ca trebuie, atunci trebuie.

Burta creste pe zi ce trece, parca mi se pare ca in ultimele zile a mai crescut nitel. Acum o saptamana bebe avea 700g. Imi doresc sa fie bine si sa reusesc sa-l duc cat mai aproape de termen.

Cezarica vorbeste cu fratiorul ei mai tot timpul. Se uita in buric si zice ca il vede. Pune gurita acolo si vorbeste cu el si el da picioruse, daca e treaz. Raspunde si el. La toata lumea le arata in carticica poza cu cangurul si cu puiul in buzunar si zice ca e mami.

De abia astept sa nasc, sa-l tin in brate si sa vad eu cu ochii mei ca e sanatos si sa nu mai stau cu frica lungimii colului, indicelului de rezistenta pe arterele uterine, etc.



cu 25+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Maria, Doamne ajuta "naturelul" sa-si faca datoria! Parerea mea e ca ce vine natural e mai rezistent asa ca abia astept sa vi cu vesti bune.
Foarte bine ca esti libera si sper ca si relaxata in perioada ovulatiei.

Gaby, n-am facut stimulare iar estradiolul l-am facut de capul meu ca eram curioasa cum creste si cand descreste, progesteronul asta e in ziua 3 DPO ca si cu asta vreau sa ma joc cateva zile, il mai dozez luni marti si miercuri sa vad cum creste, sper in ziua 7 DPO sa fie catre 10. Gaby cine stie de unde vine minunea la tine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bety va trebui sa fiu cu ochii in patru pe CM , de la test pozitiv intru pe Clexane si intrerup Aspenterul datorita mutatiilor ( PAI 1 e cea pacatoasa) dar va fi bine . pana naste Dancutza sper sa fiu cea norocoasa sa preiau stefeta de la ea, sau poate tu, Ana , Gabyv .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Cu mult drag impart stafeta in mai multe bucati pentru toata lumea.

cu 25+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_c spune:

Pastreaza-mi si mie te rog o particica din stafeta, daca tot esti draguta si vrei sa o imparti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Maria, Doamne da sa ne predea Dankuta stafeta tuturor, sa stii ca iti las intaietate pentru ca la urma urmei eu mai am 2 copii si-mi dau seama ce important e pentru tine sa vina barza cat mai repede.

Gaby, te rog mult mai spune-mi despre valorile astea ale estradiolului si cum se interpreteaza, vad ca esti foarte informata si chiar am cautat pe net informatii dar n-am gasit nimic concret. Cum si cand se dozeaza corect estradiolul incat sa afli informatii despre ovulatie si ce valori spun ceva despre ovule, maturarea lor, banuiesc ca despre calitate nu prea spune nimic dar orice informatie e binevenita. Multumesc mult, mult. De asemenea progesteronul cum trebuie sa fie? Luni sau marti va fi ziua 7 DPO deci sper sa fie mai mare. Daca e sarcina ar trebui sa stea crescut si dupa ziua 7 nu? iar daca nu probbail scade din ziua 7 incolo ...
Sa vii cu vesti de cat mai multi antrali!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Betty, estradiolul nu este indicatorul pentru ovulatie, ci Lh-ul. In mod normal ar trebui sa faci o monitorizare cuplata cu o schema de analize.
Atunci cand faci stimulare asa ar trebui sa se dea, stiu ca in Ro nu este cazul. Eu cand fac stimulari analizez si fac eco in Z8, Z10, Z12.... si tot asa pana cand iese ca ar trebui sa fac declansarea.
In mod generic se zice ca un E2 de 150 inseamna un folicul matur, dar nu iti da si calitatea. Iar Lh_ul de ov depinde de laborator cred, la mine este 9 pt faza ovulatorie.
Calitatea nu se poate afla cu precizie decat la fiv, dar Amh-ul mic, da o calitate mai slaba. Ti-ai facut AMh vreodata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Gaby, multumesc mult, e ok cat m-ai lamurit, deci estradiolul fiid 192 cu o zi inaintea ovulatiei e ok, Amh-ul l-am facut acum 4 luni, e cam micut 0,87 (valori normale 1-8) dar la varsta mea (41) am gasit ca-i ok, am gasit pe net statistici ale AMH pe varste si la 41 ani era cotat ca normal un AMH de 0,5, cat or fi de bune statisticile astea nu-mi dau seama ...

Lh-ul cred ca era ok ca am avut test de ovulatie f f pozitiv, linia de test mult mai inchisa decat cea de control, apropo am avut luni in care am avut teste de ovulatie pozitive 3-4 zile la rand oare e ok? Luna asta au fost doar 2.

Progesteronul o sa vad luni, marti, miercuri cum evolueaza, oare daca el creste dupa ziua 7 ar putea fi un semn precoce de sarcina avand in vedere ca teoria spune ca in ziua 7 are varful?

Multumesc mult de raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bety cand am facut fuliculometrie faceam si teste de ovulatie sa vad daca e asa cum zicea Dr Surcel si tot timpul avea dreptate : ziua 14 folicul 20 mm , contact sexual ziua 14,15,16 testul de ovulatie imi iesea pozitiv doar in ziua 14 si 15 . Eu mi-am facut progesteronul in ziua 3 de CM si imi era 4 .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bety Multumesc pt intaietate la barza , sper sa fie cat mai curand.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput