stat dat in judecata pentru indemnizatie crestere

stat dat in judecata pentru indemnizatie crestere | Autor: ammy33

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Sunt mama unui copil nascut in ianuarie 2011 si as vrea sa dau statul in judecata deoarece mi se pare o discriminare ca mi s-a aplicat noua OUG (cea cu 1 an sau 2 ani)in conditiile in care, atunci cand a aparut aceasta lege, eram insarcinata in ultimul trimestru... Eu am optat, fortata de aceasta lege, pentru varianta 1 an cu 75% din venit. Pretentia mea este de a avea 2 ani concediu cu 75% din venit, deoarece copilul se considera ca exista de la data conceptiei...

Vreau sa va intreb daca printre membrele acestui club este cineva care a mai dat statul in judecata, ce probleme a intampinat (daca le-a intampinat), care este statusul procesului...

Daca ma puteti ajuta cu un sfat, e binevenit...

Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In care lege te forteaza pentru 1 an?
Legea te lasa sa alegi fie 1 an, fie 2 ani. Ceva nu spui bine.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Marius, cred ca 75% din media veniturilor ii iese mai mult de 1200 cat e max la varianta 2, asa ca e "fortata" sa stea pana la 1 an...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aaa...inteleg... dar nu e fortata... Asa s-ar intelege.
Pe de alta parte se aplica legile in vigoare la data solicitarii dreptului nu de cand este conceput un copil...
In fine, e o aiureala. Scuze!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ammy33 spune:

Marius,
Cum ar trebui sa fie exprimarea care sa redea cat mai exact urmatoarea situatie:
"Gravida in luna a 8-a, in concediu prenatal, cu o persoana deja angajata pe postul pe care il ocupai, cu buget familial calculat la 75% din venit pentru 2 ani (si mai mult de plafonul de 1200 lei)deoarece asa era legea cand am ramas insarcinata si chiar si atunci cand mi-am angajat inlocuitor, iar dintr-o data se trezeste guvernul Boc & CO sa stabileasca asa la nimereala o data- hai sa fie 1 ianuarie 2011 ca tot e inceput de an - de la care sa stabileasca alte conditii de acordare a indemnizatiei. In aceasta situatie eu a trebuit sa "aleg" pe noua lege. Daca nasteam la 31 decembrie, era la termen si beneficiam de legea veche... Dar nu avrut sa vina atunci... Trebuia sa fac cezariana? Eu zic totusi ca nu... E mai important copilul si sanatatea lui. "
In conditiile prezentate mai sus am fost "fortzata" de imprejurari, de situatie, de legea nedreapta care s-a aprobat sa "aleg" varianta 1 an. Fiecare om are niste cheltuieli, rate, poate are o proiectie bugetara in viitor, iar tu -statul roman- vii si schimbi niste legi peste noapte. Iar dupa cum bine stim cu totii un copil nu-l faci de azi pe maine, asa cum s-a aprobat legea, ci ai nevoie de 9 luni...
Asa ca o idee- si legea pensiilor s-a aplicat, chiar daca a fost gresita, iar acum se incearca repararea nedreptatii.

Sincer si eu ma conssider nedreptatita... chiar foarte nedreptatita. Simt ca si-au batut joc de mine...

As vrea sa stiu daca pe acest forum sunt mamici in situatia mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ammy33 spune:

Marius,
Ma asteptam ca moderator sa ai o pozitie de sustinere, deoarece e un site pentru mamici si tatici, daca nu o sustinere legislativa, macar o sustinere morala. Expresia "E o aiureala" ma determina sa cred ca nu e forumul potrivit pentru mine.

Si ca sa vezi ca nu e complet o aiureala, redau raspunsul primit de la juristii de la :"Scoala mamelor" pe aceeasi problema:

"Este adevarat ca este corect ca atunci cand un cuplu decide sa aiba un copil conditiile de protectie ale statului sa fie aceleasi si la nasterea copilului si in aceasta idee consideram si noi ca O.U.G. nr. 111/2010 incalca prevederile din Codul Civil, conform carora copilul conceput este considerat ca exista. Mai mult, Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a considerat ca parintii ai caror copii au fost conceputi pana la data intrarii in vigoare a O.U.G. nr. 111/2010, adica 1 ianuarie 2011, ar fi trebuit sa beneficieze de prevederile anterioare, respectiv de O.U.G. nr. 148/2005.

Exista deja mamici care au dat statul in judecata; din pacate li s-au dat termene foarte lungi, de un an.

Noi nu putem sa va indicam numele unor avocati pentru ca ar insemna sa facem publicitate ceea ce nu este deontologic. Puteti intra pe site-ul baroului din regiunea in care locuiti si acolo veti gasi date despre fiecare avocat in parte astfel incat sa puteti lua o hotarare. De asemenea, solicitati un raspuns si poate chiar sprijin din partea Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda, super raspuns dat de juristii respectivi. Ce are a face Codul Civil si drepturile copilului cu OUG 111?

Nici macar nu discutam de drepturile copilului ci de dreptul unui asigurat prin legea asigurarilor sociale
Aceste drepturi nu sunt nici macar obligative. Daca persoana are dreptul si solicita acest drept, atunci asiguratorul ii deconteaza acest drept in limita legii in vigoare la data solicitarii dreptului. Aceste sume reprezinta decontarea fata de asigurat nu fata de copil si nu are nici o legatura cu data conceptiei copilului sau data nasterii acestuia si asa mai departe. Daca vrei este similar cu indemnizatia de somaj. Absolut identic. Si in cazul somajului se aplica calculatia conform legii in vigoare la data constituirii si solicitarii dreptului de indemnizatie de somaj. Absolut identic doar ca pt somaj discutam de un asigurat care are dreptul la indemnizatia de somaj pt ca nu isi gaseste de lucru si indeplineste toate conditiile de a beneficia (daca solicita!!) de indemnizatia de somaj iar pt ingrijirea copilului discutam de un asigurat care are dreptul la indemnizatia de ingrijire a copilului minor pentru ca nu poate sa mearga la serviciu din acest motiv si pentru ca indeplineste toate conditiile de a beneficia(daca solicita!!) de indemnizatia pentru ingrijirea copilului minor si in primul si in al doilea caz aplicandu-se prevederile legilor de asigurare si protectie sociala (nu codul civil!!!) in vigoare la data constituirii si solicitarii acestor drepturi.

Pe de alta parte ce legatura are faptul ca sunt moderator cu raspunsurile date de mine?
In egala masura imi cer scuze pentru cuvantul "aiureala".


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ammy33


Asa ca o idee- si legea pensiilor s-a aplicat, chiar daca a fost gresita, iar acum se incearca repararea nedreptatii.

Sincer si eu ma conssider nedreptatita... chiar foarte nedreptatita. Simt ca si-au batut joc de mine...

As vrea sa stiu daca pe acest forum sunt mamici in situatia mea...


Aici iar este incorect scris. Este vorba de o greseala de calcul de aplicare gresita ca si fond de calcul. Se corecteaza faptul ca s-a luat in mod eronat o baza de calcul gresita. Este vorba de eroare umana nu legislativa. Legea nu s-a modificat, este aceeasi, insa se corecteaza erorile de calculatie si ca sa lamurim si acest aspect si sa fim corecti (adica sa nu aruncam cu vorbe gratuite si nefondate) este vorba de aplicarea retinerilor pentru asigurarile de sanatate in cazul pensionarilor pentru orice valoare a pensiei sau a veniturilor suplimentare obtinute pe langa pensie. Ori baza de calcul se face pentru orice suma (pensie sau venituri profesionale/asimilate) ce depasesc valoarea de 740 lei !!! Asta s-a aplicat gresit - s-a constatat si se recalculeaza corect doar pentru cazurile unde se aplica si se returneaza sumele de bani gresit calculate si gresit retinute.
Hai sa fim corecti ok?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ammy33 spune:

Din partea unui moderator a unui site pentru mamici si tatici ma astept la un limbaj mai studiat. "E o aiureala" e o expresie care nu face cinste... Ti-ai cerut scuze... da... Eu cred ca ar fi fost mai potrivit un mesaj de empatie, chiar daca, sa zicem, legea nu mi-ar da dreptate, decat atitudinea: "Draga mamica... esti cu capul in nori..."
Sau poate faptul ca esti barbat isi spune cuvantul...Poate...

Am inteles pozitia ta referitor la situatia mea... dupa parerea ta eu NU am dreptate, nu ar trebui sa ma simt nedreptatita...Bineinteles fiecare poate judeca cum doreste...

Paralela dintre somaj si indemnizatia crestere copil mi se pare nepotrivita din punct de vedere a cauzelor care determina aceste situatii. Iar dreptul la indemnizatia de somaj este conditionata de plata asigurarii de somaj(din salariu) iar indemnizatia pentru mame de plata impozitului pe venit...

In fine... nu are rost sa continuam polemica...

Iar ca o concluzie: eu, ca si membru nou venit al acestui forum sunt dezamagita de prestatia ca moderator. Mai multa diplomatie nu ar strica! O sa incerc sa rezist tentatiei de a nu mai intra niciodata pe acest forum, deoarece vreau sa cred ca exista si altfel de oameni aici.

Apelul meu este pentru mamele care se simt nedreptatite, daca sunt pe acest site, daca au facut demersuri in justitie, cu ce s-au confruntat si orice alte experiente asemanatoare.

Mi-e greu sa cred ca toate mamicile care au nascut in 2011 si care au avut un venit mai bunicel s-au resemnat... Si as vrea sa putem impartasi din experiente...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Am raspuns strict din punct de vedere legal la sectiunea legislativa.
2. Nu are legatura cu faptul ca sunt (si) moderator.
3. Nu am obiceiul sa spun tampenii de dragul empatiei mai ales in ceea ce priveste partea legislativa.
4. Raspunsurile date de mine nu au nici o legatura cu sexul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancush spune:

si eu ma confrunt cu aceeasi situatie, am nascut in septembrie 2011, am efectuat un an de CIC (asta a fost optiunea) iar acum ma vad nevoita sa stau in concediu fara plata la serviciu deoarece legea nu imi permite sa mai efectuez un an de CIC pana la varsta de 2 ani a copilului. Angajatorul vrea sa inchida firma si de aceea nu ma mai plateste, nu sunt bani ca sa-l citez...In somaj nu pot intra si as vrea sa ma intorc in CIC dar nimeni nu imi poate spune exact daca pot si daca beneficiez si de indemnizatie...

Mergi la inceput