Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Hop si noi, mai pe la pranz, da va citesc de dimineata. Insa sunt cu treburi si n-am apucat sa scriu.

Andreea - multumim de capitol si sa fie numai cu vesti bune

Ailna - Succes la scoala domnisoarei.

Bioana - E tare interesant cursul la care mergi. Te pregateste pentru ce urmeaza si stii la ce sa te astepti si cum sa reactionezi.

Dora - imi pare rau ca te doare spatele si ca nu are cine sa te jute. Sper sa gasesti pe cineva pana la urma.

Mena - Acum ca ai gasit pisoiul si te-ai linistit, stai in pat si ai grija de pestisor.

Mami_2 Super ideea cu desenul pe burtica

Almy Spor la curatenie.

Gina Nu e in zona pe langa tine vreo familie mai nevoiasa careia sa ii dai hainutele?

Aqua Succes si piticului la gradi si fara plansete.

Popi Ma bucur pentru tine ca ai asemenea parinti. Sa de Domnu sa ii tina cat mai sanatosi si sa se bucure de nepoata lor. Voua spor la cumparaturi la Baby Expo.


Am inceput sa scriu mesajul acum vreo ora, dar mi-a venit inlocuitorul si a trebuit sa ii prezint in mare cam ce fac eu pe aici. In zilele urmatoare va veni sa ii explic pe bucatele ce trebuie sa faca. Asta e bine, deci de la 1 octombrie sigur voi sta acasa. Abia astept zilele alea.



Nicoleta 25+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Va salut si eu,

ieri am fost la control, totul ok, colul inchis si fetita pozitionata destul de sus dar cu capul in jos. Sper sa stea asa ca doctorul meu nu face cezariana nici daca e pozitia "scaun" adica cu capul in sus...

Doura oare nu poti face ceva sedinte de kine pentru durerile alea? si mie mi-au recomandat kine pt durerile mari de bazin. tin pumnii sper sa nu o duci asa pana la sfarsit...

m-am inscris pt cursul prenatal, o sa fac numai o sesiune in octobrie, ca sai mi aduc aminte. mai am o singura tura de analize de sange tot in octombrie, in principal toxo si ceva cu coagularea.

in rest incet-incet ma pregatesc sufleteste, vreau sa incep sa dau jos hainutele din pod sa vad ce pot folosi pt fetita. am comandat o carticica pe amazon pt copii cu imagini care explica venirea bebelusului si transformarile din viata fratelui mai mare, sa incep sa ii vorbesc lui Robin despre asta. sper sa fie utila, oi vedea.

merg la munca pana pe 1 nov dar nu stiu cand sa ii iau bilet mamei sa vina, as vrea sa fie aici daca cumva trebuie sa plecam noaptea la spital sa am cu cine lasa baiatul. mama nu poate sta prea mult (ia concediu fara plata) asa ca nu imi permit nici sa o aduc cu cateva sapt mai devreme sa stam sa ne uitam una la alta

va tuc si sa auzim numai de bine!

Ina mamica fericita de nazdravan Robin Sebastian 15/03/2010
asteptand inca o minune 32+ s.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetelor, am pus pe prima pagina informatiile despre calculul banutilor pe concediul de maternitate.
Acum am avut mai mult timp si am pus mesajul mada81linei usor modificat.
Multumim si celorlalte fete care au postat informatiile si imi cer scuze ca nu am timp sa mai caut mesajele.
Tot cand o sa am mai mult timp o sa pun cap la cap listuta cu bagajul pt maternitate tot pt prima pagina (o sa avem cea mai super lunga kilometrica prima pagina ever ). Daca are cineva timp nu ma supar daca o re-posteaza
Nu in ultimul rand si cu intarziere, multumim, Andie, pt capitolul nou

Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Dannnah, nici eu nu am putut deschide link-ul pus de Mami, dar pozele ei sunt pe picassa, intr-un folder nou (acum e primul folder din stanga, e o burtica desenata )

Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Onutz - multumim pentru postarea despre concediul de maternitate. Din pacate eu nu o scot la capat cu cei de la personal.... Ei sustin ca se suspenda contractul, si ca nu poti sa beneficiezi de doua tipuri de concediu in acelasi timp - prin urmare daca ai medical nu beneficiezi de CO. Intr-adevar in Codul muncii asa ascrei, dar exista o normativa europeana -2003/88/CE- care spune ca nu e asa! Raspunsul celor de la HR: "suntem in Romania si se aplica Codul muncii" !!!! La mine e vorba doar de CO ptr luna decembrie, deci vorbim doar de doua zile. Treaca de la mine...

mamica de Mara - 3 ani si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Da, pai in Ro tre' sa te doara capu' de fiecare data cand ai o problema de rezolvat...

Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

salutari din nou,

sper sa nu pun mancarea pe tastatura,ca nu mai pot de foame si m-am apucat sa va citesc...

MAMI super desenele...

AQUA succes baietelului tau la gradinita.

POPI bucura-te ca ai tai te pot ajuta.lasa-i sa va rasfete.pentru asta sunt bunicii.si spor la cumparaturi.

INA si eu tot din 1 noiembrie intru in concediu.abia astept.nu o sa ma pot intoarce in acelasi loc,deoarece fac reduceri, e criza si nu ma asteapta 4 luni....si nu am unde sa o duc pana nu implineste 4 luni...ca nu mi-o ia nimeni.asa ca o sa stau eu acasa pana prin martie,aprilie si apoi caut altceva.sotul primeste o luna de concediu platit pt ca devine tatic...e tare fericit.asa ca el o sa fie sprijinul meu in prima luna.

la noi sunt acum 33 de grade....inca ne mai bucuram de caldura.ce bine....


embarazada de 28+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Buna burtici,

Noi am avut azi o zi foarte buna, buburuzul s-a distrat de minune si eu m-am simtit usoara ca un fulg. Azi n-am mai fost hippo!
Am gasit pe net o lenjerie de patut adorabila cu bebe dinozauri, foarte haioasa, si are si aparatori,cred ca o sa o comand.

Mena ce bine ca ai gasit pisicuta.Acuma stai cumintica si odihneste-te!
Bioana
douradoudou imi pare rau sa aud ca suferi asa mult cu spatele, dar ma gandesc ca trebuie sa fie vreun remediu, sa amelioreze cat de cat durerea.
Almy spor la treaba! Mai sunt si fundatii care se ocupa de familii nevoiase, si pot veni ei sa ia lucrurile, daca te hotarasti sa le dai.
Epopeasca spor si tie! Vad ca esti pusa pe fapte mari. Cred ca esti tare mandra de fetita ta care te surprinde in fiecare zi!
Mai e putin si vei avea doua fete cucuiete! Sa va bucurati de ele si sa fie sanatoase!
aqua80 ce de emotii.Succes piticului la gradi si acomodare usoara!
IPopica succes la cumparaturi! Sa gasiti de toate pe placul vostru! Ce draguti parintii tai,vor fi in al 9-lea cer in rolul de bunici! Asa si ai mei, tata a luat caruciorul sa fie cel mai frumos cand va iesi cu nepotul in parc.
Onutz multumim de info.

burticile si jucausii!

31+
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Pana acum am stat cat mai mult in pat ca burta iar imi face figuri. Am bagat deja no-spa, dar mai mult o tine sub control decat sa o calmeze. Din pacate mai am si zile de-astea. Mai rau e ca maine dimi trebuie sa merg la analize si daca nu-mi trece nu stiu cum ma descurc
Fetele mele dragi, din pacate nu stiu pe nimeni asa mai nevoias prin vecini sau vreun centru unde sa dau hainele, dar o rezolv eu si pe asta cumva.
Irilac si eu zic ca daca nu e nimic suspect nu ai de ce sa faci analiza secretiei, mai ales ca nasti prin cezariana. Chiar ca e motiv de jacmaneala.
La mine va veni soacra si va sta cam 4 saptamani, ca restul familionului nu mai dispune de concediu. ZSotul va lua zilele care le mai are in preajma sarbatorilor ca sa le mai lege de zilele libere de atunci si sa para mai multe cel putin asta e planul. Plus ca prefer ajutorul unei femei. Nu am mai stat atat de mult cu mama-soacra, dar I hope for the best; tinem pumnii.
Am emotii si pe maine la control, sa vedem daca e de acord nenea doc cu mine referitor la data nasterii aleasa. Dar pana atunci mai e si chiar nu vreau acum nici un motiv de stres sau nervi, avand in vedere starea burtoiului.


Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Citat:
citat din mesajul lui irilac31

Dragele mele urgent...
Pt ce sunt importante analizele de secretie la 27 sapt?????? Sa vada ce, cum influenteaza ele bebele? Daca eu n-am absolut nici un simptom, ma "simt" bine...are rost sa le fac cand oricum eu voi naste prin cezariana????
Scuzati...poate sunt cu mintea in ceata acum dar sincer...m- am saturar de atatea analize si atatia bani dati daor ca ...asa e recomandat. Cu banii dati pe atatea analize luam si eu ceva copilului nu umflam conturile laboratoarelor.



MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+

Pe langa ca-i periculos la nastere naturala, daca avem ceva micoze, baacterii pe-acolo, unele "nebunii" de-astea netratate pot duce la ruperea membranelor. Asa a patit o fata la alta odiseea, i s-a rupt apa in sapt 28 si i s-a spus in urma analizelor ca avea nu'sh ce pe-acolo jos care a dus la ruperea apei. Si ca daca s-ar fi tratat nu ar fi avut probleme. Slava Domnului puiul e bine, dar nu le-a fost usor! Si noua aici ne ia obligatoriu lama la intrarea in trim 3, pt secretii, sa nu avem ceva.

Eu hainele le donez, nu arunc absolut nimic, portbagajul meu e plin cu saci, doar ca n-am avut drum incolo. Aici ai unde sa donezi, e tare bun sistemul, ti le descarca ei si din masina, numai sa mai umplu niste saci, sa ma duc cu toate odata.

Alma 32+ cu , mami de Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput