Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almy spune:

In alta ordine de idei, eu inca sunt la intors casa cu fundu'n sus, scot/sortez/arunc ce nu trebuie. Si moaaammaa cate sunt de aruncat! Cate hodroveie se pot aduna intr-o casa, ca "las' ca-l mai port/folosesc, ca cine stie..." No way, gata! Pe bune nesting period... Am dat iama in toate dulapurile/dulapioarele/rafturile, sertarele si cutiile, dar cu viteza mai de melc ashea, ca sa nu agit burta.

Si mie mi-e mila de ea cand sughite, mai ales ca o ia pe la 4:30 dim, cand ma trezesc sa ma duc la baie, si o tine cam juma' de ora, gata si somnul meu!

Vorbeati mai demult de fier si asimilarea lui. Cel mai contraindicat e sa-l luam odata cu calciul, ca-i impiedica asimilarea. De ex eu iau acum vitamina cu fier dimineata, iar pe cea cu calciu seara la culcare, asa scrie si in prospect. Cu vitamina C stiam si eu ca se asimileaza bine, asa ca il iau cu suc de fructe. Si constipa un pic, dar mananc multe prune si n-am probleme.



Alma 32+ cu , mami de Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

neata!!!!!!!!!!!!!
cum ati dormit¿ noi bine...imediat plecam la munca.

DOURA nasol cu durerile de spate.eu sunt o norocoasa, deocamdata...chiar nu te poate ajuta nimeni¿daca ma gandesc bine nici eu nu as avea pe cine sa chem daca ar fi cazul, caci in afara de sot nu avem familie aici.ceva prieteni da, dar toata lumea munceste, are familie....

ALMY spor la curatenie!!

embarazada de 28+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineata lume
Doura, subscriu la sfaturile lui Almy. Intreaba si tu din cand in cand pe cate o ruda sau o prietena daca pot veni macar in vizita sa ti-o ia pe Misso macar 1-2 ore de pe ... spate. Eu cu toata rusinea cand nu mai pot, chem pe cineva, sa aouc sa-mi revin. Si pe Andreea am dezvatat-o de luat in brate de cand am aflat ca sunt insarcinata (nu brusc, ci incetul cu incetul o ridicam tot mai putin) ca stiam ca la un moment dat nu voi mai putea. Si acum extrem de rar o mai ridic. Daca vrea in bratele mele, vine ea si se aseaza, nu o ridic eu. I-am explicat frumos ca mami nu mai poate ca o doare burtica si a inteles fara caraieli. Acum nici nu se mai cere ridicata. Sper sa rezolvi cumva problema, ca e nasol cu durerile
Almy, asa sunt si eu acuma cu aruncatul hainelor. Problema e ca eu pe majoritatea le-as dona, ca nnu sunt chiar de aruncat; cu gandul asta m-am dus la biserica ortodoxa de la coltul strazii si cand colo ei nu ar avea ce sa faca cu ele, de parca nu-s saraci pe lume, mai ales in cartierul asta. Asa ca o sa le duc eu fain frumos la biserica catolica la maicute ca ele sigur gasesc nevoiasi cui sa le dea. Ca e pacat de ele sa le arunc cand ar fi de folos altora care nu au.
Azi se apuca si husbandul de dat cu glet pe pereti si probabil ca abia maine va putea da cu lavabila.
Abia astept ziua Andreei; pt mine este un fel de milestone si in calitate de mamica, ca parca nu mai este bebe, e o mica domnisoara frumoasa si desteapta, e un omulet cu care poti purta conversatii (scurte ce-i drept), te poti intelege, vezi cum face tot mai multe lucruri care nu mai au nici o legatura cu un bebe ci cu un copil care intrun an merge la gradi; pe de alta parte, la ziua ei vine si sora-mea cu patutul (mostenire de la Andreea), landou, hainute si restul ce mai are de la nepotica. Si apoi mai o luna si gata, vine minunea
Aici ba e soare ba inorat si din cauza asta am dureri de burta si de spate de . E tare nasol sa fi meteosensibil. Simt scimbarile de vreme cu 2 zile inainte.
burticile tot mai mari

Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

nEATA!!

FETELOR imi pare rau ca va doare spatele..ce nasol:( eu inca nu am probleme d-astea..decat daca stau ff mult in picioare ceea ce evit la greu perioada asta, doar atunci am obs. ca ma tine nitel lombarul dar. atat

sa va un pozele de ieri :))))))))))
sunt extrem de incantata de faza: toate cele 3 prietene cu care m-am vazut ieri si-a lasat amprenta fiecare pe burtica mea.. fiecare si-a facut cate un desen haios pe burtica si rezultatul a fost unul ff funny!

va invit sa le vedeti:))

https://picasaweb.google.com/102193628299565059717/BurticaDesenata30SAPTMami_de2

30+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe; No Spa;Tardiferon Fol,
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aqua80 spune:

buna fetelor.
azi pt noi a fost o zii mare si incarcata emotional.este prima zi de gradinita pt baiatelul meu alexandru, grupa mica.nu a plans cand ne-am luat la revedere si a spus ca ma asteapta sa-l iau dupa ce face nani.sa de-a domnu sa fie asa mereu si de maine sa nu inceapa soul.In rest bifez si eu de cateva zile bureri de bazin, mai ales noaptea cand sunt mai intense si nu ma prea pot odihnii.Norocul meu este ca sunt in co pana la 1 oct si apoi prenatal.

30s + mamica de alexandru (10.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

'Neata, fetelor!

Acusi ne treziram si noi
Mami, f simpatica ideea cu desenele pe burtica La cat suntem noi de talentati ar iesi niste monstri
Doura, se pare ca ai 'norocul' ca sarcina sa apese pe niste nervi... Super senzatie, am experimentat si eu putin, dar la mine se ducea durerea in jos pe picior. Imi venea sa plang. Cred ca singurul lucru pe care-l poti face este sa incerci sa gasesti o pozitie confortabila si de acolo sa te joci cu Misso. Trebuie sa fie tare greu cu un copilas mic si cu toate 'placerile' sarcinii, mai ales cand nu ai pe nimeni care sa te ajute... Dar daca ii explici fetitei ca mami nu o mai poate ridica acum, ca o doare, nu intelege? Cred ca e singura solutie, chiar daca ar avea cine sa stea cu ea nu cred ca ar sta ea, nefiind obisnuita cu altcineva. Cu treburile in casa e complicat, poate doar daca ar face sotul tau in weekend (sau cand e liber) ce e mai greu...


Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata fetele!

Dannah, si la mine e burta jos, dar doc nu vede o problema in asta, depinde de pozitia copilului; a mea e usor in diagonala. Ce sa-i faci, la unele gravitatia isi spune cuvantul (sunt curioasa unde-mi vor ajunge sanii )

Alina, a mea miscoteste de cum ma asez undeva. Pan asi la mama la spital, m-am labartat pe un scaun din salon si a si inceput sa ofere spectacol (ta-su zicea ca ar fi trebuit sa tai bilete). O mai apuca si cand sunt la serviciu; dar cum ma ridic cu treaba se potoleste. Ii place leganatul meu de rata pesemne.

Doura, eu sunt oloaga numai dimineata. Efectiv trebuie sa ma tin de pereti ca sa ajung la baie; piciorul drept e aproape nul ca prezenta. Mai am eu dureri si in timpul zilei, cand uit sa ma mai ridic de pe scaunul de la birou cu orele, si cand o fac, trebuie sa exresez putin inainte de a ma pune in miscare, altfel risc sa cad in nas direct. Doc-ul meu mi-a spus ca sunt in mare masura normale durerile astea, sa incerc sa nu zac f mult in aceeasi pozitie (ok, ziua mai merge, dar noaptea ce naiba sa fac? Ca daca apuc sa adorm nu mai misc in front nici macar un deget)

Epopeasca, mai ai ca varianta de donatie un eventual camin/casa de copii; cerceteaza netul, vezi care ti-e mai aproape si du-le direct. Eu le dau fie soacra-mii fie matusa-mii, ca ele au in zonele lor astfel de stabilimente.

Am vorbit si noi cu un zugrav pentru 1 octombrie, sa vina sa dea o vacsuiala in camera demoazelei (nu ne bagam, ca nu prea suntem niciunul "al lui priceputu'"; eu poate as fi avut curaj, dar nu am putirinta).
Vineri ne mana mama cu biciul la babyexpo sa-i luam nepoata-sii patut si carut (ne-a dat si banii pentru asta); si saraca moare de ciuda ca nu se poate deplasa si ea cum trebuie; lucru relativ bun de altfel, ca inainte de operatie a mai dat o tura prin magazine si mi-a aparut cu un al doilea sacosoi de hainute pentru nepoata-sa, deci cel mai probabil la targ ar fi facut ravagii (cred ca a golit si conturile vecinilor, nu numai pe ale lor, dar nu am cu cine sa ma inteleg si-n plus nici nu ma lasa inima sa-i refuz placerile, mai ales ca are moralul ferfenitit de la operatie); tata voia sa-mi ia ei pana si pampersii. Vorbesc intruna numai despre cum or sa stea ei cu cea mica, tata imi arata intr-o zi cum o sa-i prepare el biberonul (ne pregateam sa mergem la mama la spital, si-i pusesem ceai intr-o sticla, iar el o agita demonstrativ - a vazut el la TV, inclusiv cum incerci temperatura - mori de ras).
Dar am stabilit cu jumatatoiul ca tot ce cheltuie ei acum si ne scutesc pe noi, punem banutii nostri deoparte si o sa le luam cadouri mai consistente cu diferite ocazii - un concediu cu nepoata, un TV nou, o masa noua in bucatarie, de-astea. Asa ii lasam si pe ei sa-si faca mendrele, dar cumva le si returnam investitiile.

Uof, ce ti-e si cu bunicii astia. Mama ma face sa plang zilnic de cand am scos-o din spital si se agita ea cu tricotatul si masuratul, si cautatul de modele (bine, ca nu dau apa la soareci in fata ei); ca abia asteapta sa-i vada fatuca Marei si cum o sa dea ea din cracuti (de cand am ramas gravida sustine ca o sa ma ajute strict cu treburile din casa, in prima luna dupa ce nasc, pe copil nu se baga decat daca-i cer eu ceva specific, ca nici ea nu a agreat la vremea ei "binevoitorii"); isi aduce aminte de ce faceam eu cand eram mica si-i povesteste jumatatoiul ce mesteream - ea cica il pregateste, ca eu am fost un fel de 5 baieti la un loc.

Saptamana usoara fetele!




gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Mamide2 - nu am putut sa deschid link-ul care l-ai postat, dar imi inchipui ce ati facut voi! Spre rusinea mea, nu am NICIO poza din sarcina asta...sambata mergem la nunta si probabil ca voi face acolo. Colegii de la birou mi-au spus ca ma vor poza lunar in aceeasi pozitie, dar cred ca am uitat cu totii! Planuiesc sa-mi fac si eu un desen pe burtica, o funny face :) La Mara mi-am facut cu ruj si dermatograf - e cea mai frumoasa poza a mea din sarcina.

Ipopica - am citit ca bebele se intoarce pe la 28 de saptamani, deci probabil ca la mine s-a intors de-l simt asa de jos...Efectiv ma apasa pe vezica.
Apropo de "binevoitorii" de care spunea mama ta - exact asa am fost si eu dupa ce am nascut. O nesuferita! Chiar ieri mi-a spus mama-soacra ca am fost de nerecunoscut si ca spera ca acum sa nu mai fiu asa. Eram obosita dupa travaliu, nedormita, si vizitatorii veneau non stop. Tin minte ca nu mai suportam la un moment dat, vroiam sa ma odihnesc sau sa stau in liniste cu puiutul meu. Plus ca vroiam intimitate pentru alaptat...

Va las si va pup

mamica de Mara - 3 ani si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Dragele mele urgent...
Pt ce sunt importante analizele de secretie la 27 sapt?????? Sa vada ce, cum influenteaza ele bebele? Daca eu n-am absolut nici un simptom, ma "simt" bine...are rost sa le fac cand oricum eu voi naste prin cezariana????
Scuzati...poate sunt cu mintea in ceata acum dar sincer...m- am saturar de atatea analize si atatia bani dati daor ca ...asa e recomandat. Cu banii dati pe atatea analize luam si eu ceva copilului nu umflam conturile laboratoarelor.



MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Irilac, mie mi-a dat sa fac doar sangele.
Si dr meu zice ca daca nu am simptome (ma intreaba mereu cum e secretia, ce s-a schimbat si studiaza problema la controlul pe masa) e ok.
Stiu ca daca nasti natural trebuie facute si secretiile (pt ca e pericolul sa treaca infectia la copil la nastere).
Daca nu ai nici un simptom eu zic sa stai cuminte.


Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput