magazinul GEOX Baneasa - niste hoti increzuti

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Confirm si eu calitatea incaltarilor Geox ... nici nu am stiut ca functioneaza in regim de franciza. Poate alea din Baneasa or fi contrafacute, daca zici ca miros si i-au facut bataturi copilului.
Aici incaltarile Geox sunt renumite tocmai pentru ca sunt foarte comode, de piele si moi. De ex mie modelele de la adulti nu imi plac, mi se par cam babesti, dar recunosc ca sunt manusa pe picior ... mai ales pentru cei care stau mult in picioare cred ca asemenea incaltari sunt "un must".
La copii la fel - sunt foarte moi si adidasii sunt chiar draguti.

Despre pret, inteleg acum de ce prietenii mei care vin din Romania cumpara din magazine de parca n-au vazut haine in viata lor.
Aici o pereche de adidasi pentru copii variaza intre $35-$70 iar pentru adulti cred ca oscileaza in jurul $70-$200.

Iata site-ul lui Geox :

http://www.shopgeox.com/ViewAll.aspx?GenderID=3&CatID=0&ColorGroupID=0&PageNo=4&SortType=A&PageType=R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pai nu-ti ziceau fetele ca d-aia isi cumpara prietenii tai haine si incaltari din outlet de la voi ? preturile de la voi sunt mult mai convenabile decat la noi, pentru produse similare sau identice. iar cand sunt reduceri sau lichidari de colectii, e adevarata pomana, vorba lui mamaie "sa dai maica si-o lumanare"...d-aia ai ajuns sa te duci cu dubita la cumparaturi in outlet, stiu ei ce stiu (prietenii tai, adica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfishorella
n-am cui sa-i dau sau sa-i vand la ce pret au avut (180 de lei!!!).


Ii poti da unui copil sarman care s-ar bucura de ei, pentru ca ar conta sa ii poarte, nu cat au costat sau le poti reduce drastic pretul si sa-i scoti la vanzare pe diverse siteuri.

Totul e sa vrei. La urma urmei, nu tu ai scos banii din buzunar, nu vad de ce te agiti asa.

Si imi permit un sfat: ataca delicat subiectul cu prietena respectiva si spune-i sa nu mai faca asemenea investitii. Ori mergeti impreuna ori iti da tie, ca mama, o suma de bani si cumperi ce crezi tu ca e bun pentru copil.

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani


iti dau un singur exemplu : magazinul marks&spencer din baneasa shopping city. o parte dintre hainele de acolo sunt facute intr-o fabrica de confectii din ploiesti. da, exact. am cumparat o rochie frumoasa, de la cineva care cunoaste pe altcineva care lucreaza la fabrica respectiva. am dat 40 lei pe rochie. ei bine, peste o saptamana vad aceeasi rochie in magazinul sus-mentionat din baneasa mall, la pretul de...140 lei. ce parere aveti ? da, stiu, si magazinele din mall trebuie sa "traiasca" din ceva, chiria este mare, salariile vanzatoarelor trebuie platite...dar nene, adaos comercial de peste 300% ?!? da-o-ncolo de treaba...



da, marja magazinului este intre 200 si 300%. poate la un magazin care-si vinde brandul propriu sa fie un pic mai mica, nu am idee. dar pentru magazinele normale, care "cumpara" marfa si apoi ofera un melanj de branduri, adaosul de 300% e relativ normal. asa ca, de fiecare daca cand cumparati ceva, puteti sa calculati cam cat la suta din pret revine producatorului si sa vedeti de ce nu mai e o afacere in ziua de azi sa produci (si implicit de ce nu prea se mai produce in europa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

rochia am cumparat-o prin intermediul unei colege. o fi fost cu defecte, nu stiu, ca eu nu am gasit nimic in neregula la ea. si da, avea cusuta eticheta M&S, iar rochia din magazin era identica cu cea cumparata de mine.

nu vreau sa ma gandesc la faptul ca putea fi furata. colega mea isi cumpara mereu hainute de la persoana care lucreaza in fabrica de confectii. poate angajatele fabricii au voie sa cumpere articole de imbracaminte la pret redus sau respinse la controlul de calitate ? habar nu am, sincer.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Daca vrei, poti afla.
Ce stiu eu de la o cunostinta care lucreaza intr-o astfel de unitate cum ai descris tu este ca nu pot lua f multe haine la pret special, nici orice haine. Adica doar pt familie: sa zicem cate 3 articole / sezon/membru de familie. Daca are baiat nu poate lua lucrusoare de fetita si tot asa ... S-or mai fi schimbat trebuirle, asta era in urma cu 3-4 ani

Mergi la inceput