magazinul GEOX Baneasa - niste hoti increzuti

magazinul GEOX Baneasa - niste hoti increzuti | Autor: Elfishorella

Link direct la acest mesaj

Salut tuturor!

As fi vrut sa va povestesc si eu pe cat de scurt posibil din experienta mea neplacuta cu magazinul Geox din Baneasea Shopping Center. Feriti-va de produsele lor, ca aveti de ce. Sunt si scumpe si proaste.
Fetita mea (4 ani) a avut o pereche de adidasi anul trecut, primiti cadou. I-au facut bataturi, ii transpirau picioarele, miroseau a cauciuc. Eu n-am cumparat niciodata nimic de la ei desi am prietene care ii lauda nevoie mare.
Anul acesta fetita mea a primit din nou o pereche de pantofi sport din piele, de la o mare fana Geox care crede ca aceasta firma e un fel de Mercedes al incaltamintei Pantofii cu pricina ii sunt cu 2 numere mai mari si cred ca o sa-i tin degeaba prin dulap - bani aruncati in vant - ca nici n-am cui sa-i dau sau sa-i vand la ce pret au avut (180 de lei!!!).
Pantofii au fost cumparati intr-o miercuri, primiti duminica si incercati a fi schimbati sau returnati luni, in termenul de 7 zile stabilit prin politica "exceptionala" a magazinului. Am ajuns la magazinul cu pricina si am fost intampinata de o dra "manager" destul de infumurata si deloc serviabila. I-am explicat ca as dori sa-i schimb cu o pereche identica dar de masura potrivita sau cu altceva potrivit, in aceeasi suma sau daca se poate sa mi se returneze banii intrucat perechea ii este nepotrivita. Mentionez ca erau intacti, nici macar probati, bonul, garantia si toate celelalte erau in cutie. Dupa mii de mutre si dupa ce mi-a spus ca de bani inapoi nici nu poate fi vorba, fiind un produs la promotie, s-a sinchisit sa-mi aduca alte modele care sa-i vina copilului. Nu am reusit sa gasim nimic si nu puteam schimba o pereche de adidasi cu o pereche de sandale slapi - singurul produs care ii venea de-acolo, fara sa mi se restituie macar diferenta contravalorii. Am incercat sa obtin macar o promisiune ca se uita in depozit si ca poate exista vreo sansa sa-mi gaseasca nr. potrivit pentru produsul achizitionat. Nici gand. Nu au depozit si daca ma duc in alte reprezentante Geox nu mi-i schimba nimeni pt ca sunt societati comerciale separate care lucreaza pe baza de franciza. Si uite asa am ramas cu o pereche de incaltari de firma in dulap care nu va fi valorificata in vreun fel. Plus ca desi sunt din piele, au un miros specific care nu e deloc placut. Cat despre chestia cu proprioetatea "RESPIRA", sa fim seriosi, sunt praf in ochi aruncati celor cu fite!!! Am stat un pic cu mana in interiorul lor si pot sa va spun ca dupa 5 minute transpira.
Concluzia, feriti-va de aceasta marca.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Despre felul cum stiu aceste doamne sa-si multumeasca clientul pot sa-ti spun ca imi pare rau si ai tot dreptul sa fi suparata si nemultumita ,nici eu nu as mai merge in magazinul lor .
Despre calitatea incaltamintei Geox pot sa spun ca eu sint f.multumita ,eu copilului meu nu-i cumpar altceva decit Geox ,am incercat si altceva insa pina la urma am ales tot Geox mi se par cei mai .buni ,sandale ,adidasi ,orice tip de incaltaminte pt.copii si pt.adulti.Si eu si sotul meu avem mai multe modele de incaltaminte ,piele e f.moale ,la fel si talpa mi se par de calitate ,sintem multumiti.
Copilul meu merge zilnic la grdi incaltat cu Geox ,intradevar si el vine cu sosetele umede insa cred ca e normal sa fie asa pt.ca sta multe ore incaltat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai daca ii sunt mari...ar trebui sa fie ok, zic eu. Daca ii erau mici, mai intelegeam sa fii disperata. O sa ajunga sa-i poarte la anul, care e de fapt problema, ca nu o sa mai fie in trend atunci? Sau de ce tii mortis sa-i schimbi?

Oricat de mare ti-ar fi nemultumirea pe un magazin anume sau pe comportamentul unui angajat, Geox ramane un brand ce se vinde datorita calitatii.Multa lume le ofera credit, pe buna dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Subscriu fetelor! Calitatea la Geox nu poate fi discutata. Este o incaltaminte de calitate. In famile toti avem ceva incaltaminte Geox. De ani de zile, chiar si inainte de a ajunge in Ro. Sunt buni. Fiul cel mare de vreo 6 ierni poarta doar ghete Geox. ``Indiferent de zapada sau timp cat a fost incaltat NU s-a udat la picioare.

Da, comportamentul vanzatoarelor lasa de dorit. Ai fi putut telefona la OP/C din magazin si cred ca altfel ar fi reactionat apoi vanzatoarele. Sau incearca un mail la firma "mama" si ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai si ce sa faca OPC sau firma mama daca ei nu aveau pe stoc pantuful respectiv cu 2 numere mai mici, ca sa poata fi schimbat?

Eu nu cred ca sunt obligati in vreun fel sa returneze banii, ci doar sa ofere la schimb - din stocul pe care il au.

Poate stie cineva cum e legea de fapt.

si ar mai fi interesant de aflat de ce totusi autoarea subiectului ii considera niste "hoti" . Ce anume au furat si pe cine au pacalit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Am incercat toate marcile de incaltari pt.copii,raman la Geox chiar daca de multe ori imi mai fug ochii dupa un Naturino.

In general,daca produsul a fost vandut nu se restituie banii doar daca produsul va facut probleme sau este rupt in perioada de garantie.

Eu una nu as fi mers sa cer banii inapoi de pe un cadou ,eventual sunam prietena in cauza si o rugam pe ea sa faca acest lucru ,oricum, nici prin gand nu mi-ar trece sa ofer o pereche de incaltari cadou ,mai ales unui copil ,incaltarile trebuie probate de catre purtator!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Pai si ce sa faca OPC sau firma mama daca ei nu aveau pe stoc pantuful respectiv cu 2 numere mai mici, ca sa poata fi schimbat?

Eu nu cred ca sunt obligati in vreun fel sa returneze banii, ci doar sa ofere la schimb - din stocul pe care il au.

Poate stie cineva cum e legea de fapt.

si ar mai fi interesant de aflat de ce totusi autoarea subiectului ii considera niste "hoti" . Ce anume au furat si pe cine au pacalit?


in 30 zile poti sa te ragandesti. sa primesti banii inapoi.

eu am dat inapoi o pereche de jeansi pt ca dupa ce i-am imbracat o data s-au rasucit pe un crac. am dat inapoi , nu am schimbat.

firma mama trebuie sesizata pt a verifica cui isi incredinteaza renumele. ei trebuie sa stie de atitudinea celor ce ar trebui sa le promoveze produsele.

iar OPC-ul pt ce am scris la inceput.



partea cu autoarea subiectului si hotii, pacalicii si pacalitii este discutabila si exagerata, dar era probabil f nervoasa si relativ rautacioasa. faza cu "praf in ochii celor cu fite" imi suna putin a vulpe si struguri sau pe acolo. ca desi spune ca cei de anul trecut i-au facut bataturi fetitei, ii transpirau si miroseau picioarele i-a purtat totusi. pai daca lui fi'miu ii fac bataturi odata nu-i mai prinde in picioare alta data. dar ma rog, fiecare cu stolurile proprii. putea sa-si ia ea o pereche de ceva daca pt copila nu a gasit. dar ... mai bine nu a facut nimic decat sa-i miroasa ei picioarele, mai bine copilei anul viitor sau cand i-or veni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu i-am luat copilului de la geox din baneasa sandale acum 2 sapt pe neprobatelea, acasa nu s-au potrivit, m-am dus peste doua zile si le-am schimbat. Tipele de acolo au fost extrem de dragutze, mi-au scos de pe stoc tot ce aveau marimea 32 sa imi aleg. Sandalele initiale au fost ceva mai scumpe asa ca m-au rugat extrem de politicos sa iau ceva de diferenta.
Mie mi se pare ca geox are o calitate foarte buna drept care cumparam in mod constant produsele lor si ori de cate ori ajungem in RO innoim stocul :) . De data asta intrucat prinsesem ultimele reduceri si pe noi ne interesa doar incaltamintea de vara ne-am luat fiecare cate o pereche ( e drept ca in functie de ce era pe stoc la marimea noastra) si suntem extremi de multumiti de calitate si de comportament la temperaturi inalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

produsele geox sunt foarte ok dpdv al calitatii si durabilitatii. sotul meu e de-a dreptul indragostit de marca asta, daca am avea bani multi, probabil ca mai toate incaltarile lui ar fi marca asta. pana acum si-a cumparat doar cateva perechi (pantof normal, pantof sport, ghete si bocanci) si e foarte multumit de calitate, nu-i transpira picioarele dupa o zi intreaga de stat in picioare si de alergat de colo-colo. conteaza desigur si calitatea sosetelor, degeaba ai cei mai performanti pantofi din lume, daca iti pui sosete care au poliester sau mai stiu eu ce "plastic" in compozitie, in conditiile in care deja ai o problema cu transpiratia picioarelor...

despre incaltamintea pentru copii, marca geox, nu ma pot pronunta, sunt frumoase dar mi se par exagerat de scumpe, mi s-ar rupe sufletul sa dau peste 100-150 lei pe o pereche care va fi purtata in cel mai fericit caza 3-4 luni/an, in sezonul urmator fiind necesare alte incaltari.

adidasii in general au si componente sintetice (captuseala si talpa interioara), captuseala in zona calcaiului/gleznei este mai groasa in comparatie cu un pantof normal, de aceea pot sa apara bataturile si transpiratia picioarelor.

a doua pereche adusa in discutie nici nu a fost purtata, deci nu se pot emite judecati privind calitatea si modul in care se comporta in timpul folosirii zilnice/periodice.

la adulti, da, inteleg investitia in lucruri de calitate, pentru ca noua nu ne mai creste piciorul de la un an la altul, cel mult ne ingrasam sau slabim. insa pentru copii, sa dai atatia bani pe incaltari si haine de marca, mi se pare absurd si inutil, in conditiile in care nu te "scalzi" in bani si garderoba copilului e intr-o continua schimbare/innoire.

legat de chestia cu "respira" - autoarea subiectului a procedat total eronat. proprietatea talpii de a "respira" este data de niste orificii existente in talpa. aceste orificii sunt uni-directionale, lasa transpiratia/umezeala sa iasa, insa nu permit intrarea apei din exterior. activarea orificiilor, sau mai bine zis deschiderea lor, se face in timpul mersului, cand talpa se arcuieste si greutatea corpului apasa pe talpa. asa cum a incercat ea, tinand mana in interiorul pantofului, clar nu avea cum sa "respire" talpa. si probabil de aceea si sosetele copiilor pot fi uneori umede, pentru ca la scoala/gradi au momente in care stau pe loc, deci transpiratia se acumuleaza si nu este eliberata decat daca posesorul incaltarilor incepe sa mearga/alerge.

asadar, din toata povestioara, ramane in picioare ca reclamatie indreptatita doar atitudinea managerei de magazin. ori asa se comporta mereu, ori era intr-o zi proasta, nu are nici-o scuza si trebuia reclamata - fie unui superior, fie la OPC pentru refuzul de a proceda conform legii protectiei consumatorului.

din ce povesteste marina, vanzatoarele au fost dragute, amabile, politicoase si receptive. asa ca "buba" este probabil la sefa lor, nu la magazin, nu la produsele marca geox...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
despre incaltamintea pentru copii, marca geox, nu ma pot pronunta, sunt frumoase dar mi se par exagerat de scumpe, mi s-ar rupe sufletul sa dau peste 100-150 lei pe o pereche care va fi purtata in cel mai fericit caza 3-4 luni/an, in sezonul urmator fiind necesare alte incaltari


Eu prefer sa cumpar o pereche de incaltari mai putin pt.noi adultii si sa -i cumpar una in plus piticului ,pt.ca copilul meu am observat ca calca un pic cu calciiul strimb si alte tipuri de incaltari se consuma ,Geox insa e facuta cu un material f.rezistent incit copilul le poarta f.bine ,nu se consum absolut deloc.
Cred ca pt.un copil e f.f. importanta incaltamintea adegvata atit pt.talpa ,glezna ,picior cit si pt.formarea coloanei vertebrale.
Avem si un magazin prin apropiere care atunci cind sint oferte au preturi super...si profitam de fiecare data ...chiar cind le ramine o singura pereche in stoc si avem norocul sa se potriveasca vine automat redus pretul.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

maru, ai si tu dreptatea ta.

insa daca noi adultii deja ne cumparam incaltari noi in medie la 2 ani, ce sa mai reducem ? cati ani sa treaca pana la o noua achizitie ?
banii sunt marea problema (mai corect veniturile lunare din multe familii din tara asta), si adaosurile nesimtit de mari practicate de anumite magazine...

cat costa, de ex, aceeasi pereche de geox in alte tari ? cat inseamna asta, raportat la salariul mediu din tara respectiva si la nivelul cheltuielilor curente ale unei familii din patura sociala medie ?

Mergi la inceput