Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *445*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Hai ca ma citez singura :))

La Magda ideal ar fi sa mergi cu masina, fiindca sta la vreo ora de Liege si la vreo juma de ora de capatul de linie (Eupen). Mai degraba la celelalte se ajunge cu trenul.

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

BIANCA am goagalit si eu. Daca vrei sa iei ceva separat de Robert, poti merge si pe ideea de Budget Flats (aprox 50 eur/noapte/garsoniera), exista in Leuven, Bruxelles... In Brugge, fiind zona turistica, s-ar putea sa fie mai scump; poate iesi mai ieftin cautand in Gent - care si e un oras splendid.

KEA sta la vreo 300 km de Magdyi, iar Magdyi sta la granita dintre Belgia si Nemtia.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri, Denisa, va multu' pentru info' legate de pite; celorlalte fete le cer scuze pentru off-topic-uri.

Denisa, cred ca am alt model de Mulinex ca nu am nimic alsacian in retetar. Cind ai timp si chef, te rog scrie-mi -asa, ca pentru incepatori- neshte retete

Io tocmai am pus o "praji" in aparat sa o manince Jambo dimneata cu lapte.

***

Miine vreau sa pun niste cornishoni la murat. Are cineva o reteta buna? Ii prefer nici prea dulci, nici prea acri, sa nu aiba zeama...baloasa si sa ramina...crocanti...se baga careva?

***

Bianca, tare program aveti! Mi piace!!!!

***

Pisigri, cum mai esti? Pisilinca a fost vesela toata dupa-amiaza?

***
Floric, io zic ca-i bine ca Rares povesteste tot. Suna...promitator dar ai gija ce vorbiti in casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Hai ca ma citez singura :))

La Magda ideal ar fi sa mergi cu masina, fiindca sta la vreo ora de Liege si la vreo juma de ora de capatul de linie (Eupen). Mai degraba la celelalte se ajunge cu trenul.

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

BIANCA am goagalit si eu. Daca vrei sa iei ceva separat de Robert, poti merge si pe ideea de Budget Flats (aprox 50 eur/noapte/garsoniera), exista in Leuven, Bruxelles... In Brugge, fiind zona turistica, s-ar putea sa fie mai scump; poate iesi mai ieftin cautand in Gent - care si e un oras splendid.

KEA sta la vreo 300 km de Magdyi, iar Magdyi sta la granita dintre Belgia si Nemtia.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
IULIA va invinge CANCERUL
Where there's a will there's a way
Every saint has a past. Every sinner has a future.


CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
IULIA va invinge CANCERUL
Where there's a will there's a way
Every saint has a past. Every sinner has a future.


Multam de info!

Astept sa se cazeze Robert, apoi sa iau biletele de avion si apoi ma pun pe treaba. Dar degeaba fac planu' ca tiganu ca o sa mergem unde om vedea cu ochii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Monn, tare rau imi pare de Inji si sper ca macar sa se adevereasca cea mai optimista varianta! Sorry si pentru planurile de "single in the city" date peste cap...Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Si mai am o rugaminte: mi-e pofta de ceva...intelectual si, cum mi-am propus ca pina il scot pe Ian din iarna sa-mi continui cariera de casnica, mi-am propus sa...invat engleza la domiciliu Imi recomandat, va rog, o cartulie?

A, si inca ceva: daca aveti vreo sugestie de oarishce indeletniciri 'telectuale acasa, o primesc cu mare drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Denisa, uite aici am gasit iexplicatia cu drojdia chimica:

http://scoaladepaine.ro/category/tips-ponturi/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Si mai am o rugaminte: mi-e pofta de ceva...intelectual si, cum mi-am propus ca pina il scot pe Ian din iarna sa-mi continui cariera de casnica, mi-am propus sa...invat engleza la domiciliu Imi recomandat, va rog, o cartulie?

A, si inca ceva: daca aveti vreo sugestie de oarishce indeletniciri 'telectuale acasa, o primesc cu mare drag

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







Sincer si eu as dori sa perfectionez spaniola si franceza si sa aprofundez portugheza (in facultate am facut un semestru de araba si portugheza, dar pentru ca era mult prea toanta atunci mi-a placut mai mult sa chiulesc si nu am terminat cursurile asa ca acum imi dau pumni in cap).

Io cred ca asta cu invatatul din carti si mp3-uri nu prea merge. Eu am cursurile clasice(CD+carte) de spaniola si franceza si nu prea imi iese treaba.

Tot mai eficient e atunci cand dai bani: meditatii, cursuri specializate.

Mai exista si varianta de "cura cu telenovele". In cazul tau cred ca merge niste "Tanar si Nelinistit".

Anyway, practice makes perfect (acasa inveti doar partea de gramatica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

INA, singura chestie pe care o poti face singura mi se pare „expunerea la limba”: sa asculti cat mai mult si sa citesti cat mai mult. Lasa muzica sa urle in eng., lasa tv-ul pe euronews; on the other hand, ia in mana un roman sau o revista. Iti propun un Cosmo de la mama lui d-acasa. Unde nu pricepi mai cati cate un cuvant in dictionar.

Pe site-ul BBC au niste materiale audio de invatat engleza.

Ca Bianca, si eu zic ca practice makes it perfect. Poti sa asculti si sa inveti perfect, dar sa te blochezi cand e cazul sa vorbesti. Asa am fost io pana sa plec in tzara Belgiei, unde de nevoie mi-am dat drumul. Fiindca nu mai vorbisem de mult. D-aia ideal ar fi sa gasesti pe cineva cu care sa te poti conversa. Daca ai prin urbe niste alogeni, converseaza-te cu dansii. Daca nu... suna-ma sa mai practic si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

INA pai poate ne mobilizezi pe toate sa punem in aplicare acel proiect de vazut filme impreuna sau de citit impreuna. Darrr ne organizezi, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Monnvas, pai treaba-i asta ? vorba Adei ?! o zi nu vorbim si .... iaca nici nu ne mai vedem, offff :((( !! ne auzim maine


Eu sper sa ne culcam mai repede ca dimineata Ada sa fie in forma, cu toate ca sigur o sa sara din pat cand o sa-si aminteasca de petrecerea de la gradinita

Noi am fost la plimbare, am luat si saci de depozitare, maine ii umplu


Inapreda, si eu zic la fel cu exersatul limbii straine si subscriu la ideea de a ne da temele de casa pt citit/vizionat

Noapte buna fetele !!!


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput