Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *445*

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Floric- Daca muscaciosul mai ataca si alti copii solutia e sa stea cu ochii pe el. Cel putin asa fac la gradi la noi su elem perturbatoare. Ii tin educatoarele tot timpul dupa fundul lor si incearca sa propuna activ comune alora, care n-au nimic de impartit.

Si Anastasia a fost muscata de un deget in prima zi de gradi...Ne tot povestea cum a muscat-o un baietel si ca ed a imbratisat-o, dar era nemultumita ca baietelul n-a fost pedepsit. Abia cand am ajuns la dr s-a lamurit misterul, ea zicea "m-a muscat" in romana si, bineinteles, ca nimeni n-a inteles ce i-a facut baietelul la deget. Daca la cresa n-a muscat-o nimeni, a auzit cuvantul numai acasa cand il clampanea ea pe Alex.

Eu eram cu statul mai mult la grupe mici contra repetat grupe mari. Ca am fost la gradi la 2 ani si la 5 (cand am dat gata grupa mare) nu m-a luat nimeni la scoala si am suferit ca un caine in anul ala, in care a tr sa repet grupa mare. Nu interesa pe nimeni ca eu stiu deja sa citesc, etc...Acum nu stau ei sa cugete la ce grupa sunt, dar la grupa mare sau pregatitoare stiu exact ce-i cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:



Mi le amintesc perfect, dar parca acum mi s-a parut si mai minunate pozele!! Vladimir cu moaca lui bebeluseasca supersimatica, voi...tineri, nelinistiti si frumoooosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Citat:
citat din mesajul lui novus

Simplyanna, ceva comedie romanticoasa daca se poate , ultima oara am revazut As good as it gets
Daca gasesti ceva si cu copii mici , e perfect

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/





Little Miss Sunshine

Mi-am amintit inca unul din favoritele mele, "Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events", s-ar putea sa-ti placa ;).

IULIA va invinge CANCERUL

http://www.lucamic.blogspot.com/



Suuuper tari si "Little Miss..." si "Lemony..., ahhh, acum mi-am amintit de vremurile cand vizionam cu huzband (pe atunci...ne-huzband:)) macar 2 filme mishto/zi...in vara lui 2007 cred ca am vazut sute de filme tari impreuna...acum cateodata asa ne rapune Phiphi si serviciile ca abia vedem un House/ luna (juma de episod, in cazul meu, ca adorm:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Ilinco pe unde umbli ?? mai lasa scrisul si hai la o poveste



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/





Hehe, mi-am facut norma pe luna asta, gata...dar m-am apucat de zugravit Nu io, mesteru', desigur:))) M-am bagat si-n datorii, ca cu tot cu cele 4 servicii pe care le avem impreuna nuuuma nu ne ajung banii de la o luna la alta Nu-i bai, ca in curand incepe bietul huzband al 3 lea job

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri


Imi amintiti va rog cateva pro-uri ale "accelerarii procesului" va rog? Ca as avea asa, un feeling, ca as putea face asta, dar nu sunt deloc convinsa ca asta e bine si ca merita...



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+


Niciun pro in afara de faptul ca cel mai mic din clasa va fi mereu "rasfatatul" clasei iar daca e fata se va umfla in pene ca e mai tanara decat restul babelor:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Am vazut jambiere la C&A, dar erau lucrate dintr-un fir subtire si raaarrrr, plus ca nu stiu daca nu era si cam mari pt picii nostri. 3€
Eu nu stiu, poarta si baietii sau doar fetele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ina, am tot uitat sa-ti spun ce mananca Keutu:
-carnuri: snitel, peste, crenvusti, uneori carnati uscati/salam uscat
-legume crude: ardei, rosii
-legume gatite: cartofi prajiti
-fructe: mere, masline
-mancare "gatita": pizza
Mancarea de baza: paine/ covrig cu unt.
Vad ca mai nou mananca si prajituri. Am facut de ziua lui Ph o tava de cremsnit, a halit o multime. Si gogosi de la brutarie.
Si Keutu intre 1-2 ani a mancat mancare de legume cu carne zilnic. Eu ma gandesc ca n-o tine-o tot asa cu anii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Dupa ce m-am culcat o data cu gainile (sper sa nu ma culc si a doua oara) din motive de boala struto-camila - dureri menstruale cum nu am mai avut de mult si frisoane de raceala - acum sunt fresh, pe baricade.

Pacat ca nu e nimeni pe aici ce oti fi facanda?

Pun de un ceai si o cafea pentru dimineata. Si o clatita cu ciocolata. Comanda serioasa de la baiatul meu.

Apropo, eu eram lata in pat si i-am explicat ca imi este rau, ma doare burta...Copil cu grija de mama s-a dus la mama mea si a zis sa cheme salvarea sa o ducem pe mami la spital. Pe bune, cand am auzit m-am tot gandit de unde scoate asocierile. In fine, macar bine ca stie ce trebuie facut cand nu te simti bine. Nu era cazul meu.

Hai, somn usor!

Sau BUNA DIMINEATA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Buna dimineata sa fie!

Am dormit cu Vladimir ca purceii, pana la 9.30.

Am facut cafea. Va pofetesc!

Acum vin sa ma mai bag si eu ca musca in discutie ca aseara nu a mers netul.

Am niste prieteni al caror baietel merge la gradinita de la 1 septembrie (particulara, tot o gradi ceva cu biserica pt ca spune Tatal Nostru la masa, pachetel de gustare de acasa, doarme acolo).
E primul sa contact cu gradinita/ cadru organizat de copii. Surprise: MUSCA! El niciodata nu a muscat.
Deci, exista posibilitatea (imi dau eu cu parerea dar psiholog ar putea sa ne lamureasca) ca muscatul sa fie o forma de protesc. Sa fie oforma de a se proteja si a-si marca teritoriul (musca doar cand i se ia o jucarie din mana).

In cazul asta cine trebuie sa rezolve problema? E destul de complicat, dar cred ca trebuie sa lucreze din toate partile: acasa parintii, pe drum parintii, la gradi educatoarea, seara parintii.

Legat de grupele de la gradi, nu as vrea sa agit prea mult apele. Mai ales ca nu ma stresez foarte tare ACUM, in conditiile in care legea invatamantului se tot schimba (fiind an electoral se va schimba sigur). Oricum, stiu ca o sa va oripileze, Vladimir este la grupa mare. Cand ne-am intors din vacanta, mi-a spus directoarea gradinitei ca l-a mutat la grupa mare (spera ca nu am nimic impotriva) pentru ca nu are rost sa stea cu cei mici si pentru ca vor sa lucreze cu el.
Bineinteles, temerea mea era legata de repetarea grupei mari, adica a "mteriei"/ activitatilor. Pana sa apuc sa intreb asta mi-a spus ea "Nu va faceti probleme, ca nu o sa il stresam. Exista caiete speciale pentru 3-4 ani si si el va lucra pe ele. Tematica va fi aceeasi insa la alt nivel, pe intelesul varstei. Asa ca anul urmator o sa faca altceva."

Pana la urma sa stiti ca nu e un lucru rau. Din punctul meu de vedere (comparand copiii din ziua de azi cu mine la aceeasi varsta) odraslele noastre sunt mult mai avansate decat am fost noi la aceeasi varsta. Asa ca io zic, parerea mea, sa nu le refuzati progresul. Mai ales ca ei vor sa fie cu cei mari, sa vada, sa faca ca cei mari si mai ales daca nu sunt marginalizati (pentru ca sunt aia mici) si nu se simt ousideri.

Pentru ca Vladimri e nascut in luna martie, toamna are o varsta si jumate. Dar nu o sa pot sa accept sa intre in clasa 1 la 7 ani jumate.
faza cu clasa 0 mi se pare un experiment. Nici cei care au inventat/preluat sistemul nu stiu ce inseamna si ce vor sa faca cu asta, asa ca ma raportez la sistemul bine-cunoscut, prin care toti am trecut si care nu se va schimba.

Cred ca asta e cel mai lung mesaj al meu. Daca nu se intelege nimic, imi cer scuze. Nu vreau sa stranesc pareri contradictorii- doar mi-am dat cu parerea. Asa ca nu trebuie sa o luati ca un sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata la pranz !!

Noi pana la urma nu am mai plecat niciunde pt ca Ada e tot mucioasa si parca incepe sa si tuseasca si bunicuta mea draga nu se simte bine si am dus-o pe mama de dimineata acolo sa stea cu ea pana maine, e fff ametita zicea, i-am dus medicamente si sper sa se simta mai bine


Simplyanna, am vizionat aseara Little miss sunshine , mi-a placut foarte mult, mersi


Aici vad ca se incalzeste vremea asa ca putem iesi iar afara

Sa aveti o sambata placuta !!!

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput