Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *445*

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Am sunat educatoare sa-mi plang durerea pt.ca nu prea am avut curaj in fatza. Mi-a zis ca a chemat asistenta, fetitza nu are febra (cred si io daca ia antibiotic) si am rugato sa-l culce pe Stefan departe de ea. I-am mai spus ca gradinitza nu trebuie confundata de parinti cu spitalul, ca io nu bag bani in fundul copilului cu tot felul de medicamente de imunitate ca sa vina altii cu febra la gradinitza, oricum am de gand sa o mustrez pe mama fetitei... hhhmmm


Fetelor, voi stiti programul copilului de peste zi ?
La noi e cam asa :
- 8:15 - pana la micul dejun ii potoleste din plans si le pune desene cu Tom si jerry (azi le-am dus eu "Clubul lui Mickey" si Noudy
- pe la 8:40 un micul dejun anemic (comparativ cu mesele copioase de acasa)
- dupa 9:00 - nu face activitati prea multe pt.ca sunt copii care inca mai plang, am inteles ca mai zic cate un cantecel si se joaca, alearga etc.
- in jur de 11:30 - vine "doamna in halat alb" (adica ingrijitoarea) si desface paturile . Cand am intrebat de ce asa repede, a zis ca e una singura pe tura si nu are timp dupa ce vine de la masa ca ea trebuie sa ajute copii sa manance
- in jur de 12:00 - pranzul
- pe la 12:30 - ii baga in pat ceea ce mi se pare fooooarteee devreme, tinand cont ca Stefan abia pe la 14:00 ii pica ochii in gura. Cica le pune un desen animat si pe la 13:00- 13:30 inchide computerul...
- ii trezeste la 15:30 pt. a avea timp "d.na in halat alb" sa stranga paturile si sa ii mai imbrace pe micutzi.

Saptamana viitoare vine de dimineata educatoarea care nu o suporta nici un copil, sa te tii urlete



Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
de Natalia + 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Eu de cateva seri,adorm la 9, incercand sa adorm copilul. cica vine barbatu-meu de vreo doua ori sa ma trezeasca, dar eu nu-mi amintesc nimic.

Mai, eu stiu ca suna fain asta cu mama fericita-> copil fericit, dar faptul ca mama divorteaza nu o face cu nimic fericita. Va fi la fel de nefericita mult timp dupa divort. O hartie nu schimba starea de spirit. Copilul va simti si nefericirea mamei, va fi si total bulversat de separarea de tata.

Geanina, care e traseul in Germa si cand?

Treb sa pun mancare la facut pt bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Neatza!

Gina- iti doresc multa putere si sa dea Domnul sa se linisteasca spiritele, poate totusi e o perioada naspa cu nervi intinzi la maxim si mult stres acumulat; la nervi se arunca vb grele, ce nu pot fi uitate, iertate da dar nu uitate asa cu una cu doua.

Eu ieri am patit-o, a intrat unul in mine cu masina de sv, a trezoreriei, si acum nu recunoaste nimik, e un neica nimeni, sper sa duca masina in service sau sa faca actele pe amiabila, dc nu oricum apelul e inregistrat la Politie, si pana diseara depun plangere ca a fugit de la locul accidentului; o fi zis ca sunt femeie si scapa repede de mine, cand a vazut ca l-a sunat seful lui, s-a schimbat la fata, ca intmaplator cumnatul meu lucreaza acolo si l-am reperat imediat;
dupa spusele lui eu eram de vina ca am pus frana si am acordat prioritate, nu ca n-a respectat el distanta; desi eram in intersectia si cand am virat la stanga, boul a accelerat, probabil ca treb sa le calc p-alea de pe zebra, ca sa nu fie dansul nevoit sa calce frana
va spun drept n-am dormit toata noaptea, nu de avarii,ca sunt minore, asa de situatie, de discutii si agitatie, pana la urma sigur iau un no-spa

o zi scurta va doresc si eu, ca Bianca

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 14
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Ramona, daca te ajuta cu ceva iti trimit meniul si inventarul de activitati pe saptamana ce tocmai se incheie de la gradinita lui Vladimir.

ca un rezumat:
*8-9 primirea copiilor de catre ingrijitoare si asistenta
*9-9.30 micul dejun
*9.30-11 intalnirea de dimineata in care povestesc ce au ei pe ordinea de zi, fac gimnastica
*11 gustarea cu fructe
*11-12.30 lectii- tematica din ziua respectiva
*12.30-13.00 pranzul
*apoi se baga la somn, li se citeste o poveste pana adorm
*16-16.30 se trezesc siapoi gustarea
* afara la joaca
*17.30-17.45 inca o gustarica (ca sa nu ii luam flamanzi)
*18- incep parintii sa vina sa isi ia odraslele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

La noi e asa:
8.00: vin copiii, sunt triati de asistenta, dusi in classa de ingrijitoare, unde-i asteapta d-na educatoare si ajutorul de educatoare;
8.20: micul dejun- lapte cu sandwich sau ceai cu lamaie si unt cu crema de branza sau cascaval, ma rog aici variaza, de obicei o zi ceai, o zi lapte;
9.00-11.00: activitati, de obicei dimineata pana se strang ii lasa sa se joace, apoi cand vin de la masa si coloreaza, lipesc frunze, picteaza si joc de rol, citesc poveste si le arata imagini;
11.00-12.00 : ii scoate afara la joaca, sau dc ploua le pune desene etc
12-12.30: masa de pranza, ciorbita cu felul 2;
13.00 maxim : sunt toti schimbati si bagati in pat, dc nu cei ce sunt luati de parinti sau bunici la pranz, asteapta la dulapioare, sa fie strigati la interfon, sa plece acasa.(dupa 12.30 mananca grupele mari)
15.00: sunt treziti, schimbati si la sala de mese le da gustarea(paste cu lapte, fructe sau palcinte, chec, facute toate acolo)
15.30-18.00: se citesc povesti, poezii, cantecele, pana vin parintii; dc e frumos afara, dupa 16 ii scoate afara, si-i gasim in curte.



www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 14
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Eu sunt racita rau : gat, febra, nas, dureri de cap (ma primiti la gradi).

Gina- Stiu ca e greu, dar incearca sa iei putina distanta. Inchipuieste-ti ca TU esti cea mai buna prietena a ta. O asculti si o ajuti sa analizeze.
Ce sfat i-ai da?

Eu am facut de vreo 2 ori ex asta si apoi am fost impacata cu mine insami si decizia luata. (in prealabil am bocit cu foc, sa ma asigur ca pot judeca limpede)...

Pentru ce-i care se plang de dureri de picioare nasoale (de genunchi), schiopateaza sau chiar nu se ridica din pat, fiindca zic ca-i dor soldurile, tr musai sa vedeti dr, fiindca la varsta asta se poate face sinovita tranzitorie http://www.medicinasportiva.ro/FKT/articole/Sinovita_de_sold_la_copil.html
V-am scris doar ca sa va pun in garda (scuze, daca ma repet), dar astia mi-au facut-o amandoi. Din fericire, fara sechele si nu s-a mai repetat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Novus, de unde ai luat jambiere marimi mici? Cred ca a mai fost discutia asta, dar pe vremea aia nu cred ca m-a interesat...

Ilincaaaaaa, mai traiesti???



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Ehe, voi sunteti la particular de aveti asa multe ingrijitoare si asistente care triaza copii la intrare... la stat, asistenta sta in cabinet si bea cafea, nu am vazuto niciodata la usa ... ea e de decor, o babaciune de 70 de ani, sigur e la pensie demult...

Eu nu am nici o particulara langa mine (e aia care a oparit fetitza cu cafea dar nu mai vreau la ei) asa ca bifam gradinitza de stat

Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
de Natalia + 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Ramona, gradinita e gradinita, fie ca e de stat sau particulara. din ounctul meu de vedere singurele diferente dintre cele 2 sunt legate de bani si numarul de educatoare/ numarul de copii din grupa.

Pana la urma gradinita particulara a fost cosntruita pe modelul gradinitei de stat si trebuie sa aiba aceeasi arie curiculara/ programa (sau cum se numeste).

Bebe, daca te-a lovit din spate el e de vina. Asa ca nu te mai stresa. Nu rezolvi nimic in plus....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

Ehe, voi sunteti la particular de aveti asa multe ingrijitoare si asistente care triaza copii la intrare... la stat, asistenta sta in cabinet si bea cafea, nu am vazuto niciodata la usa ... ea e de decor, o babaciune de 70 de ani, sigur e la pensie demult...

Eu nu am nici o particulara langa mine (e aia care a oparit fetitza cu cafea dar nu mai vreau la ei) asa ca bifam gradinitza de stat

Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
de Natalia + 35
noi suntem la stat.

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 14
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput