Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *445*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

PS. Ca uitai sa ii pup si pe Floric si gradinarul ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna!

1.Extraordinare vesti despre Iulia!

2. ina

cu ochisorul lui Ian, eu ma gandesc la 2 variante:
- sa aiba stafilococ [parca auriu, dar nu sunt "precisa" ] [pt depistarea astuia sunt analize specifice]
sau
- sa nu aiba stafilococ :).

Insa, indiferent de varianta, foarte util este celebrul tub din categoria oldies but goldies, denumit tetraciclina :). Este extrem de bun, il gasesti la farma sub forma de tub mic, uratzel, crema galbena-maro, uratzica si ea, insa fff buna!

Am coleg de serv cu aceeasi problema [acum multi ani] si la el, desi nu i-a gasit stafilococ, a functionat f bine aceasta crema. Ce isi aminteste el, in plus de tratam, este ca desi initial cauza era pusa pe seama a ceva alergic/infectios, s-a decis, in final, ca era de la curent!!! Si intr-adevar, acel coleg facea mult naveta, il tragea curentul la ochi, si probabil, el e mai sensibil. Cum a inceput sa aiba grija, gata, nu a mai recidivat deloc.

Iti doresc sanatate si sa scapati de "ulcior" [parca asa se scrie.... ]

3. Pisik @ "co"

nu am uitat de promisiunea cu Valvis, sapta trecuta am muncit ff mult, pana pe la 1 noaptea, ba chiar vineri am sosit acasa ... sambata la ora 6 dimi. Azi am avut deadline si echipa era cam in urma, am avut niste buguri urgente... Ma rog, gata, le-am rez, am avut prezentarea cu bine, asa ca diseara o sun pe sotia lui, keep in touch.

4.Pisigri

eu zic ca mai bine sa astepti 3-4 zile sa vezi cum e cu ilinca, si apoi sa decizi dc o muti sau nu. Pt ca, in timp [ani si ani si ani] am inteles ca ff multi oameni pot fi perceputi gresit doar dintr-o conjunctura de MOMENT, neprielnica. Adica eu zic sa vezi daca la acea gradi, DE OBICEI se tipa la copii sau daca a fost un moment izolat. Faza de dimineata nu a fost ok, insa, daca dupa-masa ai gasit-o vesela pe pisilinca... poate nu e chiar asa rau si poate, pur si simplu, a fost un moment prost, de suprasolicitare dupa vreun alt copil.. Stiu ca pt oameni, din afara, e simplu de zis: o educatoare nu are voie niciodata sa se enerveze, sa tipe, etc.. totusi, eu cred ca este greu, si mamele mai au momente proaste, cu 1 singur copil, dar cu mai multi... De asta zic sa incerci sa faci o mediana a catorva zile, si abia apoi sa decizi.
Mult success!

Pana acum, la gradi lui Floric mi se pare cel mai ok, eu de mult timp am citit atenta despre toti copiii gradinari, si eu asa simt, ca cel mai armonios glas si cel mai intzelept gand se aude la gradi din Braila...

Success ghioceilor la gradi, noi sapta viit mergem, ca deocamdata are bb3 rosu in gat si tre sa-i treaca. Noi vom merge la aceeasi gradi [de stat] la care au fost v+t, sper sa fie ok si pt bb3 :).

****

aa, azi dimi in statie, m-a intrebat o fetita mica: tu de ce ai 2 ... ozi? eu nu prea intelegeam, si mama ei imi traduce: intreaba de ce aveti 2 cozi...



am 2 cozi, ca in poza de pe FB, de pe site-ul Opel, si.. mi-am dat seama ca fetita ori s-a prins ca am 41 de ani , ori s-a prins ca sunt cam zurlie.

I-am raspuns, amuzata si zambind: pai uite, eu am 2 codite, cum si tu ai una! Ea zise: tu ai 2 si eu una? De ce? Eu: pt ca eu sunt mai mare si am 2, tu esti mai mica si ai doar 1.. Dar fetita zise: sunt mai mica decat tine???

eeee, m-am linistit , asa ca i-am raspuns, realxata si evident, zambind: doar un pic mai mica!

Vine autobuzul 385, pa!

********

:*

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 12 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Intrebare pt cele care dati "pachetel" in ghiozdan.

Din ce beau copiii apa? (exclus cei carora li se ofera de acolo)

Cum stau imbracati in clasa?

Rares avea o sticla de la Teddy cu tzumburuc anticurgere. Ieri, a reusit sa ii rupa capacul. Ma gandesc ca se deschidea prea greu capacul de a reusit sa il rupa. Ca doar de atata timp folosesc sticla d-aia si nu s-a intamplat asa ceva. Am avut pt azi o alta sticla de apa la 330 ml insa nu i-a ajuns.

Ieri l-am lasat imbracat in pantalon lung subtire si tricou (pe dedesubt avea maieu). L-am gasit lac de apa si trasnpirat jumatate de cap. Astazi am rugat-o pe Sora sa il lase in maieu. El oricum in casa sta in chiloti si maieu si sosete in picioare. L-am gasit mai bine, chiar foarte bine insa mi-a spus ca i-a fost frig. Ma gandesc ca l-o fi dezbracat prea devreme cand nu se incalzise in clasa. Caci se face o caldura acolo de mori...Dpdv-ul asta e cam naspa. Caci e pe partea cu soarele. Si bate toata ziua.

CU hainele om da-o noi la intors dar din ce beau apa ma intereseaza tare.
Ma gandesc sa ii las pur si simplu sticla dar imi e teama sa nu dea pe el. A, si mai am un pitic, as dori o sticla din sticla nu din plastic. Am piticii mei cu sticlele din plastic. (la faza asta sunt la Ilinca, cand imi intra ceva pe vena greu mai iese)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Ar fi de precizat ca tetraciclina e contraindicata la copii.

La paketel si apa nu ma bag, ca noi nu luam de-acasa... dar sticla de sticla nu mi se pare o idee buna...

De imbracat... in vremea asta:tip ceapa, adik cu mai multe straturi (ma rog, doar 2). Peste bluzita/rokitza ii mai dau un jerseu subtire, mai mult pt drum, ca acolo e cald...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 18+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Magdy, felicitari pentru tot efortul depus. O sa fie bine!

Floric, mie nu mi se pare normal sa vii tu cu apa ta de acasa. Ca te duci cu paharul, cana, suportul pentru periuta de dinti, sticla e ok...dar si apa?

Nici asta cu pachetelul nu imi place. Desi am vazut ca si prin Spania la fel se intampla ( ca sa nu va zic ca cei peste 3 ani nu mai dorm la pranz- doar stau la siesta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Floric, Ian are sticla asta:

http://www.clubafaceri.ro/16549/sticla-din-plastic-cars-2545751.html

(i-am luat jos "legatoarea" pentru pus pe umar)
Multu' pentru reteta de castraveti; inca nu i-am pus pentru ca nu pot cind e Ian acasa Chiar, cite zile ii pot tine?

Nu mi se pare ok sa stea in maieu la gradinita. De ce nu-i dai -cum a spus si Denisa- un tricou si un hanorac? Cind se incalzeste, hanoracul il da jos.
Cit a fost la gradi', Ian a fost in camasa+ bermude; mi se par mie mai "racoroase" camasile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

I-am facut lui Ian analizele si e "curat"; ma gindesc sa i le repet la alt laborator desi ma dispera: lasind la o parte latura financiara, mor de nervi la gindul ca trebuie sa chinui din nou copilul

Pentru ulcior ia deja antibiotic, kanamicina si tobrex; i-a mai aparut azi unul pe pleoapa superioara, exact deasupra celuilalt. Simt ca innbunesc, in special pentru ca nu mai stiu ce sa fac si incotro sa ma indrept. Denisa, esti pe receptie? Ce invesigatii sa-i mai fac? Despre ce poate fi vorba? Recunosc ca e mai mereu muradr pe miini -cnd sintem afara- si ca in masina sta cu geamul deschis. Exista ceva analize specifice? Sa-l dc la Cluj sau la Mures? Cit de periculoase pt fi nenorocitele astea de ulcioare?
Eu il suspectez de multa vreme de paraziti -pentru ca nu maninca - dar i-am facut analize de 1 milion de ori; mereu "negativ"; poate exista vreo legatra intre paraziti si ulcior?
Multam si scuze ca te-am bombadat cu intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

LA MULTI ANI MARIEI!
Ce repede trece timpul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Intra Vladimir peste mine in baie (imi faceam dus) sa ma anunte ca suna telefonul:
- Bianca, tu de ce ai tzatzele asa...dezlipite?
- Cum adica?
- Pai trebuie sa le aia asa...lipite...ca ale mele. Sa nu ti le fure Robert:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Mai, no, astea sunt conditiile la gradi. Aduci de acasa si servetelele de sters la gura, nas si alte aprti. In fine.

Ina, se poate spala sticla aceea in interior? De fapt, cred ca da, ca se desface capacul. Am inchis linkul si nu am imaginea in fata acum.

Cat despre imbracat, m-am gandit si eu la camasa. Ori daca i-as pune hanorac peste tricou si sa isi dea el hanoracul jos...ar ramne atunci cand ii e cald tot in tricou , cum a fost si ieri, si l-am gasit lac de apa. Mai invartim problema.

Mergi la inceput