Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (19)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mandreeac noi procedam altfel la zilele de nume si de nastere
alegem una pe care o serbam cu copii in alta parte decat acasa
si una pe care o serbam acasa doar cu nasii si finii
sa mai vorbim si noi una alta
mie de cand ma stiu mama mi-a facut zilele numai cu copii
si nu cu adulti cum se mai practica acum
asa ca sper sa ma tina balamalele
sa le serbez zilele mereu cu copii
ca nu e usor sa organizezi nici cu copii un eveniment
si nu sunt prea mici
cred ca le va placea la maxim la un loc de joaca
doar ca acolo te obliga sa si consumi ceva de la ei din cate stiu eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

neatza, azi dau eu !



Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Neata fetelor...

Alehiam,multumim de cafea sau eventual ceai pt mine..
Si noi am fost absenti,iarasi am fost pe drumuri 2 saptamani si un pic si nu am avut timp nici sa respir.Ma solicita destul de mult programul asta,dar nu am ce face...In fine...
David este bine,a crescut,l-am tuns,acum parca este mult mai matur,nu mai are fata aia de copilas dar mie imi place si asa,desi ceilalti tot zic sa ii las iarasi parul sa creasca...
Vreau sa merg sa ii fac si lui niste analize.Recunosc ca pana acum nu i-am facut pt ca mereu intervenea ceva:ba eram banuiti de infectie,ba avea rosu in gat...Si acum mi-am propus sa merg sa le fac.Sunt cu inima cat un purice cand ma gandesc ca nu i-am dat deloc calciu (nu are voie din cauza rinichilor)..cred ca are analizele praf!!!

Pediatra mi-a recomandat ca in loc de Vitamina D sa ii dau omega3 de la Lysi,si asa acumuleaza si calciu,dar el nu accepta!!Nu ii place si punct!!!Iar celalalt omega3 de la Secom este recomandat peste 2 ani!!!..Nici nu stiu ce sa fac..Deocamdata i-am luat iarasi Vitamina D3 de la Secom...
Voi ce analize ati facut la prichindei la un an de zile???
Vreau sa merg si eu la pediatra sa cer o lista,dar m-ar ajuta orientativ si lista voastra!!

Va pup,si o zi usoara!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata feteloe

alehiam multumim de cafea, foarte buna este ce fac puiutii dulci?

cami ce ma bucur ca a fost bine la gradi auzi la ea, nu asculta de educatoare scumpa de ea, lasa macar bine ca sta la gradi si nu plange. poate ea astepta de mult s-o duci bine ca acum esti mai libera , ai si tu timp de una alta si nu mai esti asa stresata

mary eu ma mai plang cu treba si stau la bloc, apai tu...ce sa mai zici, ca stai si la casa si ai mult mai multe treburi. lasa ca vine si frigul si stam si cu cracii-n sus

lalely dar nu a facut nici un puiut analize la un an, doar daca a fost cazul si li s-a cerut de catre pediatru. eu zic ca nu este chiar praf cu analizele, dupa cum arata David. si daca este ca de obicei, vioi, vesel....cu mancatul tot asa prost stati? ce mai papa?
dar daca pediatra iti recomanda, fa-i si te linistesti si tu. siropelul acela nu i-l poti baga in putina apa sau in ceva ca sa-l ia?

merg sa scot rufele, sa pregatesc micul dejun si sa ne pregatim sa plecam in oras ca ne intalnim cu buni si cu 2 fetite si stam in parc.

toate mamicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!

alina, azi merg la posta si timit pm cand ma intorc. Scuze de intarziere dar am avut programul ff incarcat

irinuca, tu vrei sa vin dupa tine in Bali sa-ti dau bataita???? Cum adica sa iei pastiluta din ziua 10 ? Anticonceptionalele se iau exact acum scrie ca tb luate daca vrei sa-ti ofere protectie si sa nu-ti dai peste cap hormonii din organism. daca vrei protectie ia-ti cu tine un bax de prezervative sau ovule cu spermicide ..nu imi vine in minte acum denumirea lor exacta. Eu le-am folosit dupa sarcina cu Cristi, se introduc in vagin si actioneaza timp de 4 ore, adica le poti pune inainte de cina si au efect si pana ajungeti la "nani". Totusi parca scria ca au siguranta scazuta de 75-80 %. Nu lua aiurea anticonceptionalele
ah, si inca ceva, am vazut ca scriai ca Daria merge pe varfuri, convinge-o sa mearga punand toata talpa jos, e periculos sa o lasi sa mearga asa, ai vazut ce a patit Vlad al lui miky cu mersul pe varfuri...doctori, kineto, chin...
Pupici, hai sa va distrati frumos in Bali!!!

roxy, am uitat sa intreb din cantitatile pt pandispan tie cate tavi ti-au iesit/ 2 din acelea normale de chec? Anastasia inca adoarme la masa? E o dulceata de fata, abia astept sa o vad cu par lung si frumos, asa ca al tau . Cu tine nu ai mai pus poze?

lparpala, i-ai spus Dianei ca e un bebe mic la tine in burta? ca asa poate e mai atenta cu burtica . Cata daca ma loveste din greseala sau din repezeala/joaca vien imediat si ma mangaie unde m-a lovit

mary, esti tu sigura ca la iarna vom avea timp de stat? Eu nu cred ca voi mai avea timp de leneveala...decat daca sunt copii plecati de acasa

cami, nici nu sti cat ma bucur ca s-a acomodat bine Antonia. Cred ca stresul si emotiile au fost mai mari pentru tine decat pentru ea. Hai ca ai o fata mare

alehiam, 'neata, multumim de cafea! Asa scurt?

lalely, eu nu fac nici o analiza copiilor fara motiv..doar asa ca a mai trecut 1 an...Daca doctorita crede ca e necer fa-le, daca nu, nu intepa baiatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Neata!!!
Azi sunt cu ambii puisori acasa pentru ca asa cum ma asteptam a inceput si Eliza cu diaree.Andrei e deja spre bine si asta fara prea multe medicamente pentru ca s-a prins de smecherie si nu mai deschide gura la nimic. Am renuntat pentru ca nu mai vroia sa manance deloc , credea ca toate o sa aiba medicament. A mancat banane si a baut ceai de menta. A facut mai rar si deja mai inchegat. Acum sa vedem la Eliza...cu ea e mai usor deja inghite pastilute asa ca i/am dat Furazolidon si sper sa fie ok.
Roxy eu am o fobie cu spitalul, nu stiu de unde mi se trage ca nu am fost internata niciodata decat atunci cand am nascut, dar ajung acolo doar in situatii de maxima urgenta, stiu ca poate nu e chiar bine dar incerc sa ma feresc de sistemul nostru medical. Am noroc ca medicul de familie e un medic ok, care nu baga din prima antibiotic si altele, si cam stiu de la Eliza cand era mica ce/mi recomanda asa ca aplic si la Andrei. Daca e ceva mai grav il sun si vine la noi.
lalely, dupa cum a zis e clar ca nu m/am dus cu Andrei la nici o analiza...eu fac ca batranii, nu ma doare nu ma duc....( total gresit) dar mi/e frica rau de boala asa ca o refuz.
La Eliza i/am facut odata analizele si bineinteles ca nu sunt absurda ii duc la control din cand in cand.
Mary, sa stii ca si eu ma gandeam ca iarna sunt mai libera, dar acum nu o astept din multe motive: 1. o sa incep munca in februarie, 2. stam numai in casa...si noi suntem obisnuiti toata vara sa ne plimbam, 3.e frig si trebuie sa ne imbracam gros...pana ii impachetez pe amandoi sunt transpirata toata...etc,etc,etc

Eu mi/am intors casa ca tot ziceam ca ma plictisesc, sotul s/a apucat de izolat exteriorul asa ca daca tot e mizerie hai sa fac curatenie generala....toata casa e plina de haine si jucarii....ma bag la sortat.
Ma duc sa pap ceva, sa vad ce/l mai conving pe Andrei sa pape si ma bag la treaba.
Va pup!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Nici nu stiu ca sa mai fac azi...am cosul de rufe plin, dar nu cum s ale spal pt ca nu am unde sa le usuc , cu toata curtea mea nu am si eu o sfoara unde sa intind rufele...sub copaci nu le pot pune ca le gasesc cu gainat de pasarele pe ele, in foisor se tot fumeaza si nu vreau sa le imbacsesc, iar suportul de rufe a devenit neincapatot pt 4 persoane. Mai ales acum ca nu se mai usuca asa repede rufele sunt mereu in urma cu spalatul...abia se usuca in 2 zile afara...ce pb mai am si eu

parca sunt tare dezorganizata in ultimul timp..nu stiu ce-i cu mine... mai am de cumparat destule si pt nunta din oct...si efectiv nu am cand sa le fac pe toate
...nici vremea asta nu e buna pt dispozitia mea...asa innorat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Neata intru f scurt!
Roxy nu am apucat sa le fac ca m- am lua cu altele dar reteta este 4 albusuri,250 gr zahar,250 gr nuci si un praf de sare.Bati tare albusurile apoi pui cate 2 linguri de zahar si iar bati si tot asa pana o sa fie f batoasa compozitia ca la bezele si la final nucile si amesteci.Le pui in tava cu hartie de copt musai cu o lingura sau daca ai un sprit d ala,eu nu am le pun cu lingurita de la lapte praf ca sa le pun intr- o punguta cu un colt taiat imi ia f mult.Da o cautare dupa poza si ai mancat sigur,sunt delicioase si iti ies cam 2 tavi de cuptor.;))
Maduta si eu urasc vremea asta,imi creeaza o star vb lui Mary sa stam cu cracii in sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Neatza !!
scurt si de la mine ...tu Yasmi parca intrebai de mine..off am fost tare racita si inca mai simt..ma doare capul de mor...intatii a luat anna de la soramea a facut febra 2 zile si apoi a dat-o -n tuse ..da ce tuse ca parca era racita de 1 ana sa tuse grea avea....la mititica vad ca i-a trecut..nu s-a manifestat altfel..dar eu si sotul suntem praf..eu nu stiu ce-i cu mine..poate batranetile ca nu era frate asa..duceam boala pe picioare de nici nu ma vaitam o secunda..acum doamne cat as sta si as zace....
a ce vroiam sa zic..
Vas stiu cum e cu burtica si sa refuze medicamentele...vezi ca cica nui bun furazolodonul..nu ma intreba de ce..mie la spital mi-a dar pt scaune noi..dar la noi nu s-au mai repetat ....epitrim....
dar eu stii ce am facut in vara cand anna nu vroia ceai,smecta hydrasec?..i-am pus in ceai o capsula de ercefuryl (sper ) ca am scris bine....ma uit pe bilsterul cu capsule cand se trezeste anna si revin cu un mesaj.....aceste capsule la bebei se despart in 2 parca si se da la 8h....eu i-am pus una in ceai stiind ca ea oricum nu bea o sticla de ceai odata si din acel ceai a tot ciugulit toata dimineata...eram pe plaja..vreau sa zic ca s-a si strans la stomac a2a zi

Mada , dar tu nu ai terasa la etaj..eu acolo usuc rufele si am 2 uscatoare....

Lalely zici ca-i naspa uleiul de peste....vroiam sa-i iau si eu annei pt inteligenta
off..va pup..s-a trezit zanitza mea si ma striga de zor.....
si oricum nu mai putem stat ca imi lacrimeaza okii de nu vad tastele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

madutza, acum ca izolam exteriorul apartamentului am si eu aceasi problema , am spalat doua ture si unde sa le ususc. Acum cu toata jena o sa fac si eu un lucru pe care nu/l suport la cativa vecini...o sa/mi scot rufele in fata blocului. Sunt doua sarme intinse, mai pun doi trei vecini pe ele haine, asa ca azi voi face si eu la fel ca altfel nu vad unde sa le usuc, pe uscator in casa nu are cum ca e plin de praf.

Deea, eu Elizei i/am dat furazolidon la opinia medicului, acum nici nu mai stii sincer ce sa le dai ca fiecare are si o parte cu "nu e bun". Pe Andrei l/am amagit ieri cu o stical de ceai dar azi cand a auzit de ceai nici macar sa/l guste nu a vrut.

aaa si sa va spun inca o problema, al meu copil e bulgar....daca/l intreb ceva el raspunde invers ce e da inseamna nu si reciproca. Nu stiu cum sa/i explic.
Intreb: vrei laptic?
Andrei : nu.
intreb: da?????
Andrei : da.
de vreo doua luni o tine asa , daca te iei dupa el nu vrea nimic.

Mergi la inceput