Buburuze de mart-apr2013(5)!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Buna seara burtici si buburuze!
Cred ca cel mai important in acest moment e sa avem grija de noi si de bebele din burtica. Restul (dureri de spate, greturi, statul in pat fortat etc) nu mai conteaza si cred ca si amintirile acestor neplaceri vor disparea cand ne vom tine bebele in brate.
Va pup pe toate si mult curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Buna fetelor,

astazi implinesc si eu 10 saptamani si sunt happy rau de tot. In saptamana 12 ma prezint la doctor pt dublu test si cam tot atunci la Uscatescu la Fundeni pt inceperea testelor genetice.
Dureri de spate nu infrunt inca (in prima sarcina m-am intalnit cu durerile de spate in ultima saptamana) in schimb am senzatie de greata -fara sa dau la boboci si...cel mai deranjant, ma dor sanii rau de tot, imi vine sa-i desurubez si sa-i las pe noptiera, sa-i arunc cu prastia, nu mai suport nici sutienul.

sa aveti o seara buna si un weekend mai putin ploios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

6 No Spa pe zi cica e max admis, mi-a zis ca daca e musai pot sa iau atatea dar n-a fosr cazul de mai mult de 4.
Nu am fost la control, nu mi-a zis care e cauza dar stiu ca am antecedente in familie si deci trebuie sa ma menajez maxim.
Marti merg la eco de Dublu Test.
greturi nu am avut absolut deloc, doar dureri de spate si sani sensibili de abia pot dormi fara sutien.

11+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Cosminutza mai ai putin si scapi de starile de greata. In trim II va fi mult mai bine. Eu am mai avut un episod din cauza ca era spatiu inchis si neaerisit si am zis ca gata, sigur . Am scapat din fericire. Am inceput sa-l simt pe bebe de o saptamana.
Aruam si eu am avut probleme cu constipatia si cred ca voi avea si in continuare. Ca reteta multa apa si fructe. Eu daca inainte dupa un suc de fructe ma deranjam acum n-am nimic, deci clar e modificat total organismul meu. Mie mi-a dat dr. vitamine prenatale si fier. Desi imi iesise f. bine hemoglobina. am inceput cu vitaminele si am zis sa mai aman macar o saptamana cu fierul ca sa vad cum reactioneaza organismul de la atata fier.
Emilia si nasa mea a fost gravi la nunta. Greu saraca, era in 7 luni. Pt durerile de spate eu iti recomand sa te duci la dr. sa vezi despre ce este vorba. 6 no-spa si mie mi se pare mult. O eco cred ca te-ar linisti mai mult.

pe toate, scuze ca intru rar.


16+ cu
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu ma mai duc la eco acum ca deja am facut unul saptamana asta, marti. Mai fac unul saptamana viitoare marti de DT. M-am tot gandit si pana marti mai sunt 3 zile, eu zic ca rezist (ca nu fac cu nervii) pana atunci.

11+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna seara la toate burticile!

Piscotel da am ramas si eu uimita ca am primit si eu ceva gratuit. Asta a fost acum 2 ani si eram in trimestrul 3.

De acord Nicole cu tine. Tot ce conteaza e ca lasfarsit sa ne tinem bebeii sanatosi in brate.

Sunt bucuroasa ca mi-a scazut TSH-ul 2.18 fata de 4.25 cat era in ianuarie.
Pupici la toate mamicutele si viitoarele mamici!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
13 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Din ce am auzit Dr Uscatescu recomanda analize de mutatii la Medsana. Eu le-am facut la Synevo ca e considerabil mai ieftin.
Tot in strainatate (Germania) sunt lucrate.


11+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Fetelor, scuzati-mi ignoranta, dar testele genetice se fac separat de dublu-test?
Sunt obligatorii sau se fac doar in anumite conditii (diferite probleme/suspiciuni)? Cand se fac, in ce sapt?
Eu mi-am facut analiz de sange, toate au iesit ok. Nu mi-au venit inca cele de toxoplasma, dublu-test si mai ceva (cei de la synevo au zis ca dureaza o sapt sau mai mult). Abia in sapt 12-13 merg sa il vad pe bebela eco si sa imi finalizez dublu-test cu eco.
E complicat :) zici ca pentru a creste un bebe in burtica iti mai trebuie inca o facultate, atatea analize, detalii... sunt.

Ma gandesc ca peste o sapt-doua sa incep sa ma dau cu ulei de masline anti-vergeturi. A inceput sa imi creasca burtica (desi nimeni nu se prinde) si sa ma rotunjesc la talie. Henna inca nu am folosit, dar urmeaza curand.

Va pup si va doresc un weekend frumos si linistit, sa va bucurati de toamna (cat se mai poate, la mine e soare si vreau sa profit)!

+10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria-r spune:

Buna burtici! Imi cer scuze ca nu am prea scris, dar timpul nu imi prea permite ( de citit v-am citit tot timpul ). Eu sunt bine, dar nu prea pot manca, nu prea am pofta, desi iau vitamine. Sper ca nu e vreo problema. Saptamana viitoare mergem sa-l vedem pe bb. Cred ca e deja un omulet in miniatura.
Emilia ai grija de tine! Stai cat mai mult in pat si relaxeaza-te. Asta il va ajuta pe bb sa stea cuminte la mami in burtica.
VA pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna mamici,
De dimineata am o durere in partea dreapta jos si chiar daca am luat un No-Spa tot nu ma lasa. Ma doare si capul cumplit. O sa stau mai mult in pat poate trece . La control joi eram bine in parametri, tot nu a putut dr sa confirme sex-ul , dar acum e mai putin important. Pupiq la burticutze!



Danina 15+ cu bb
mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput