Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Pup burticutele
Nu mai ajung, fetelor, sa scriu macar un randulet, vin franta acasa, daca ajung la 19.30 acasa e bine! Avocata mea cred ca vrea sa recupereze orele in care nu o sa mai fiu pe acolo, ca nu am mai plecat nici macar o data la 17.00, dar ce sa fac, strang din dinti,le zic de dulce in gand si visez la ziua in care NU ma mai duc si la cea in care o sa ii informez (haaaaat tarziu) ca NU ma mai intorc la ei, dar asta va fi peste vreo 8-9 luni, asa..
In plus, am descoperit ca este imposibil sa va mai trimit un rand de la job, in bucatica de pauza a mea (pe care o cam sar, mai nou), cred ca au blocat ceva, ca nu mai am acces la voi.Va citesc seara si ca raspund in gand, insa nici vorba sa apuc sa mai scriu, la cat de praf sunt de oboseala.Daca apuc sa scriu vreo scrisoare unei prietene, gata, mai mult nu mai sunt capabila.

Burta creste vizibil,devine tot mai grea, arsurile nu lipsesc din program, dar nu mai sunt constante si dureaza parca mai putin, insa durerea de sub sani ma zapaceste, bebeluciul a impins niste costite, se pare...asta e, e atat de cuminte si minunat incat e iertat inainte de a face ceva..

Mena, ce mai stiti de ea?Dar de Doura? Doura chiar nu a mai aparut pe aici de mult..
Onutz, vom schimba prefixul saptamana asta!
Looana, cred ca abia in we o sa am timp sa scriu mai pe indelete si atunci pun si lista, poate mai adaug ceva intre timp! Oricum, ce a fost mai important, carutul si scaunul de masina-rezolvate! la fel patutul si masa de infasat, dar astea sunt bifate de mult timp..

Help! nimeni nu mi-a raspuns la intrebarea despre pompele de muls, nu mi-ati vazut intrebarea sau nu sunt pareri de dat?

Ref la ce spuneti voi despre machiaje, etc, vorbiti serios?, va lasa sa intrati in sala de nastere machiate, aranjate?aici e clar ca nu ai voie sa ai oja pe unghii, trebuie sa fie parul spalat, sa nu ai fixativ, gel, etc, sa nu fii data cu parfum, sa nu fii machiata,aranjata-ni-mic!- pt ca mediul e asa de steril acolo,pt bebei, e normal...
Dupa, ei, dupa e alta treaba,macar pentru cei care vin si va saluta (eu sper sa nu vina prea multa lume, ca nu imi surade deloc ideea), dar inainte...bebeii vostri va iubesc indiferent de felul in care o sa ii primiti,de cum o sa plangeti de zor cand o sa ii aveti in brate sau de cum o sa le zambiti cu gura pana la urechi
Balsamul de buze trebuie neaparat dupa, mai ales la nasterile naturale, cand se usuca buzele intr-un mare hal..

Mamide2, felicitari pentru rezultate si zic si eu ca fetele, du-te si mai cere o parere..
Valicutza, wow, 29 oct?? cred ca tu o sa deschizi poarta catre minunile reale!!
Noi, Canada girls- ce sa zicem, ca aici nici naiba nu iti masoara colul si nu verifica, cel putin nu in Quebec.O sa incerc sa joc putin teatru sa vad daca imi pacalesc doctorul, insa slabe sperante...eu NU fac astfel de controale si gata.

Fug, mor de foame.aveti grija de voi, va pup pe toate si va doresc saptamani usoare si bebei cuminti si rabdatori in burtici..



29 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Neatza

Valicutza ma bucur ca esti mai bine

Mami ca si fetele iti spun sa ceri si a doua parere si in zilele urmatoare sa te odihnesti mai mult ca sa stea puiul cat mai mult la caldurica.Mie dr. mi-a zis cand am fost la 24 de saptamani la control fara efort si colul meu era lung si inchis.Deci mai putin efort fetelor avem noi timp sa facem de toate dupa ce ne vin minunile.

Bubu imi pare rau ca te tin la serviciu peste program,hai ca mai ai 2 saptamani si nu te mai duci,ai sa vezi ca trece timpul repede
Ca si tine ma intreb ce face Mena,Doura,Madal1na,Camitu si celelalte fete?Doura zice ca nu mai are timp sa intre dar nu a mai intrat demult.

Fetelor voi cum imbracati bebei cand ii scoateti din spital?Eu am un costumas grosut cu labute si cu bretele,pe dedesubt ii pun un body cu maneca lunga,pe deasupra are o jachetuta si ori in costumas de fas pe deasupra ori in plapumioare cu fermoar.Sa-i mai pun un maieut pe dedesubt si un dresulet?Habar nu am, trebuie sa documentez cum e bine sa il imbrac sa nu ii fie nici prea cald dar nici frig.

27+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:


valicutza noi ne cam tinem de mana.. la mine ultimul DPN era 26... si sigur si alex a ajuns la 2,5 kg... va spun eu vineri... problema este ca p emine nu stiu cum ma mai tin balamalele... ultima luna cred ca va cam...neplacut...

bubule, cat mai stai tu la munca ?? ca vad ca sefa ta exagereaza, zau de nu...de pompa nu stiu ce sa spun...am auzit ca cele electrice de la avent sunt mai comode... eu nu mi-am luat inca
angelique, si eu am mare dilema cu ce-l scot din spital.. dar acolo te lasa cu hainute sau doar infasat??
voi intreba dra, plus ca trebuie sa fac vorbele pt rezerva...

fetele mai avansate in sarcina, v-ati facut antitetanosul?? eu azi merg pt prima doza
va pupicesc trec la munca si eu.. nu ca as avea chef dar e musai

32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Menics habar nu am daca in spital sta in hainute sau infasat,trebuie musai sa intreb si eu dar cand sunt mai aproape de termen.Nici de pompa nu stiu nimic cred ca sunt de pe alta planetaastept cu interes raspunsurile voastre

27+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

Menics tin pumnii pt vineri, sa vii si tu cu vesti bune
eu i-am pregatit cateva hainute lui bebe in geanta lui pt spital, si mai subtirele si mai grosute , vedem cum va fi vremea in octombrie, dar pt iesitul din spital la noi sigur se va ocupa nasa lui bebe ..
aseara am intrebat si eu de saloanele din spital, mi-a zis ca sunt doar 2 paturi in salon cu toaleta, ceea ce e super, plus ca avem la dispozitie tv-internet cu 10 lei /zi

http://lmtf.lilypie.com/2PQCp3.png
32+ de si mami de Dienutza 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Neatza fetelor!
La spital bebeii stau in pijama, atat. Adica intr-un body cu maneca lunga si picioruse. Nici macar cu caciulitza nu le pun. Ma gandesc ca fiind decembrie....in martie cand am nascut eu nu le puneau. Mai trebuie sa aveti cu voi o paturica de bumbac. Este EXTREM de cald, eu m-am copt, nici nu puteam sa dorm noaptea! Asa ca nu va luati nici voi haine groase ca nu are rost.
Probabil ca pentru externare va trebui sa le dam un body dedesubt, pijamalutza peste si peste asta o salopeta din aia imblanita. Ma rog, caciulitza, manusi...Plus o paturica peste....Brrrr, saracutii de ei, cand vor da de aerul ala rece...!
La maternitate mi-au mai trebuit scutece si servetele umede.
Va pup!

mamica de Mara - 3 ani si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineata burtici dragi! Azi va ofer si eu o cafea mica cu muuult lapte
Si ca sa nu uit vreo intrebare, o sa incep cu ele.
Bubu, pompa eu am avut manuala si cred ca era Primii Pasi (deci pe tine asta nu te-ar ajuta, ca e de aici). A fost mai greu pana m-am obisnuit cum merge treaba (adica primele 2 dati) ca apoi n-am avut treaba. Si tot pe aia o folosesc si acum.
Despre infasat/imbracat in spital asta cred ca tine de fiecare spital in parte. Aici bebe are caciulita, o camasuta si restul e infasat. Haine de la spital si nu cred ca are rost sa ma complic cu hainute de acasa. Trebuie doar scutece.
Cat despre farduri, nici aici in timpul nasterii nu te lasa cu unghii facute, ca daca e sa apara la mama vreo problema de hemoragie sau altceva, asta se vede cel mai repede in zona unghiilor si daca tu le ai facute cu oja, nu se mai vede nimic (asta e explicatia primita la prima nastere de la alte mamici, deci nu e ea prea stiintifica, dar asta e ideea de baza). Farduri si alte alea, nu cred ca voi folosi, cu siguranta nu inainte de nastere ca o zi dup-aia o sa stau la pat si nu o sa ma pot fatai dupa trusa sa ma aranjez. Si apoi eventual un balsam de buze si gata.
Eu am dormit bine azi-noapte dar usor-usor mi se va face iarasi somn si asta cred ca e din cauza sarcinii. Ieri am reusit sa le mobilizez pe ale mele ajutoare sa faca ce imi doream, deci sunt fericita. Acum urmeaza sa mai fac eu cate ceva mereut asa, sa mi le pun eu cum vreau si apoi sa-mi pun ajutoarele la partea a doua de mutat dulapuri. As vrea maine sa zugravim camera Andreei, dar cred ca e wishful thinking. Sa vedem daca reusim sa pregatim azi camera. Vineri e sarbatoare si in Banat mai e si sambata, un sfant aparut acum cativa ani. Nu am nimic cu sfantul in sine, am ce am cu Biserica, care umple calendarul de sarbatori de nu mai ai cand sa faci nimic treaba. M-am uitat de curiozitate pe net in calendar (nu am de-ala de perete) si am constatat cu stupoare ca luna asta o saptamana intreaga aproape e numai cu cruci negre (parca saptamana viitoare) Si nu mai stiu ce nu e bine sa faci atunci, dar si alea impun restrictii.
Bubule, sefa ta este o nesimtita (scuzati-mi vocabularul), ca nu am gasit un cuvant mai bland pt ea. Bine ca te scapi de ei. La sfarsitul lunii ma bucur odata cu tine
Pupam toate burticile

32 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Fetelor, ce sa mai..eu sunt speriata de-a dreptul acum! am citit tot felul de rahaturi si 2 cm e un col ff scurt.. in fine.. azi caut sa ma duc si la alt ecografist de curiozitate.. sper sa gasesc...desi nu imi vine sa mai ies din casa!

Am sunat pe la multe clinici si nu poate nimeni sa imi masoare colul doar fara morfologie..ca asta in clud pachetele la trim3.. deci nu am cum sa ajung..abia peste 2 sapt sunt programata la o astfel de ecografie... cred ca astept ca nu prea imi vine sa dau acum iar 100 de euro sa imi masoare colul doar...pfiuuuu, nu stiu niciun cabinet in Buc unde fac si astia ecgrafii mai ieftine si mai simple, nu vreau mrfologie! nimeni nu intelegea la telefon :))

28+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mami_de2

Fetelor, ce sa mai..eu sunt speriata de-a dreptul acum! am citit tot felul de rahaturi si 2 cm e un col ff scurt.. in fine.. azi caut sa ma duc si la alt ecografist de curiozitate.. sper sa gasesc...desi nu imi vine sa mai ies din casa!

Am sunat pe la multe clinici si nu poate nimeni sa imi masoare colul doar fara morfologie..ca asta in clud pachetele la trim3.. deci nu am cum sa ajung..abia peste 2 sapt sunt programata la o astfel de ecografie... cred ca astept ca nu prea imi vine sa dau acum iar 100 de euro sa imi masoare colul doar...pfiuuuu, nu stiu niciun cabinet in Buc unde fac si astia ecgrafii mai ieftine si mai simple, nu vreau mrfologie! nimeni nu intelegea la telefon :))

28+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png


Mami, dar tu ai vorbit cu ginecologul tau? El ce zice? Ca eu nu am inteles cine ti-a facut tie eco. E cam scurt colul, intradevar, dar asta nu inseamna travaliu iminent. E doar un semn de alarma. Vorbeste cu medicul tau, chiar daca el ti-a facut eco. Nu te mai chinui cu alte programari la eco, ca nu aia e solutia. Important e sa faci ceva acum pt a face colul sa-si revina.
si te astept cu vesti.

32 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Buna dimi, burticute

Multumesc pt completarile aduse la listuta
Despre machiaj, eu ma refeream la un blush si o mascara sa nu ramana bebe traumatizat cand mi-o vedea fata, nu la alte cele
Am cumparat o carte de povesti si-i citesc lui bebe seara, sper ca-i place , am citit ca ii stimuleaza mult sa vorbesti cu ei in perioada asta.

dannnah draguta intamplarea ta cu rimelul.
mami de 2 tinem pumnii sa fie bine, poate ar fi indicat intr-adevar sa ceri si o a doua opinie. Acuma ma apuca si pe mine emotiile, pt ca si eu am urmatorul ctrl la 32 de saptamani.
Bubulina42 sefa ta e cam spartana ca sa nu zic altfel , isi imagineaza ca esti vreo superwoman. Ai mare grija de tine.
Valicutza ma bucur pt vestile bune, sa auzim numai de bine in continuare!
Menics mie dr. mi-a aspus ca nu-i cazul sa fac antitenanos, ca acum nu exista pericol ca pe vremea cand se nastea acasa. Vad ca sunt pareri si pareri, nush cum e mai bine.

Va doresc o zi frumoasa si insorita!




30+
"buburuzul"

Mergi la inceput