Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Teodora, am ras de numa' cu balsamul si trusa de machiaj La astea chiar nu m-am gandit.
Am intrat si eu pe site, dar de majoritatea produselor de acolo nici macar nu am auzit. E pentru produsele din US, din pacate pt noi de aici.

32 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Epopeasca eu am cautat dupa cateva firme pe care le vizam, gen Mustela, Johnson si altele. Nici nu stiu daca asa o fi cum zic ei, dar o sa incerc cu produse bio, cat de bio or fi si alea.

Eu mi-am propus sa fiu frumoasa la intalnirea ci fiul meu asta zic acum, ca atunci vad eu. Mi-am propus o sedinta de make-up inainte.

Or fi hormonii de vina



30+
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Citat:
citat din mesajul lui vreausaninga

Dragi burtici, eu mi-am facut o lista cu necesarul pt mine in spital. Poate mai aveti si voi sugestii, sigur aveti si voi o asemenea listuta!

-C.I +analize+ecografii
-incarcator telefon
-camasa de noapte speciala pt alaptat (2)
-halat/capot
-papuci
-tampoane sani
-aparatori silicon pt sani
-unguent pt sani (Garmastan)
-poampa san manuala/electrica
-ceai pt stimularea lactatiei
-sutiene pt alaptat
-gel dus
-sampon
-antiperspirant
-periuta + pasta de dinti
-balsam buze (ca sa nu avem buzele deshidratate in primele poze)
-elastic/clame par
-prosoape
-sosete
-lenjerie intima
-tampoane igienice
-trusa machiaj (un minim pt ridicarea moralului).

Listuta mea s-a transformat intr-un roman fluviu! Oare am exagerat??


-

30+
"buburuzul"


Ai uitat
cana + lingura, furculita si lingurita + caston sau farfurie

Asta chiar daca primesti tacamuri si ce iti mai trebuie de la ei. Eu una, le prefer pe ale mele.

Nicoleta 25+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Vreausaninga - si eu am vrut sa fiu frumoasa la intalnirea cu primul copil.
Fiti atente: dimineatza inainte de a merge la spital m-am dat cu rimel waterproof . Ca sa fiu frumoasa. Da, da, stiu, nu radeti! Dupa 13 ore de travaliu nu m-au lasat sa merg in salon, ci m-au mai tinut acolo sub supraveghere pentru ca aveam tensiunea f.mica si cearcane. Buuuunnn. Ma ridic eu cu chiu cu vai si merg la toaleta, cand ma vad in oglinda mai sa pic pe jos: rimelul meu era intins pe sub ochi, erau neagra toata!!! Astea erau cearcanele! O fi tinut el cat o fi tinut, dar atatea ore...
Va pup!

mamica de Mara - 3 ani si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare fetelor!

vin de la eco acum..
totul in parametri.. bebe e in grafic, e f bine, era intors cu cappul in jos(craniu inferior scrie) azi are 1273 de grame si e f agitat pe acolo, isi ducea mana in gura, sugea degetul..e un scumpel il ador!!!!!!!!! fluxurile sunt f bune, totul ok, lichid ok, placenta anterioara (era posterioara pana acum, oare se poate transforma in anterioara ca azi? sau nu a vazut medicul bine?) 132 de BMP,etc.. insaaaaaa am un mare offff si nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu: colul.. colul e de 2 cm si inchis. oare nu e cam scurt de 2 cm? nu stiu daca e normal pt 29 de sapt? ale mele azi!!?! eu la 25 de sapt il aveam de 3,6 cm.... si acum de doar 2cm dupa o luna... si-s cam stresata. medicul mi-a zis ca nu-s motive de ingrijorare deloc ca unele coluri sunt mai scurte..dar in pana mea eu la 25 de sapt nu am fost la eco la ea ci in alta parte si ca toanta am uitat sa ii zic ca era de 3,6 acum o luna...offf... in fine.. m-a chemat la o luna la control... doar sa iau 3-4 no spa pe zi si sa sistez activitatea sexuala eventual si atat, fara alte sfaturi dar eu ma tot gandesc...

se mai poate lungi oare?
azi am de pus muraturi, ca mi-am cumparat castraveti..deci azi mai am activitate insa cred ca o chem pe mama sa mi le puna ea..., insa de maine o las mai moale cu totul...ma asez ca o closca in pat la laptop si stau la masuta d-aia de mic dejun, voi vb toata ziulica cu voi de acum!!gata! no more! decat poate plimbari zilnice de o ora si atat!si mers cu masina la diverse prietene cu bebei ca am o groaza...si mi-s dragi!. atat! ma gandesc ca in weekend am facut zacusca si am muncit la greuuuuu de aveam burtica tare non stopmi-am cam depasit limiteel ce e drept.....oare sa se fi scurtat in weekend?
ps: mi-au iesit si analizele: toate bune,urina buna,glicemie f buna, tgo,tgp,bune...insa cu o usoara anemie asa ca de azi pt prima data incep Tardiferonul (aveam hemoglobina 10,75 si minimul era de 12) cica toate gravidele cam avem anemie deci sa nu imi fac grii. asa ca iau tardiferon 2 luni, o pastila pe zi... sper sa rezolv sa nu ma constip prea tare: azi mi-am facut stocul de smochine, prune, iaurt, :)))

Citat:
citat din mesajul lui dannnah
Fiti atente: dimineatza inainte de a merge la spital m-am dat cu rimel waterproof . Ca sa fiu frumoasa. Da, da, stiu, nu radeti! Dupa 13 ore de travaliu nu m-au lasat sa merg in salon, ci m-au mai tinut acolo sub supraveghere pentru ca aveam tensiunea f.mica si cearcane. Buuuunnn. Ma ridic eu cu chiu cu vai si merg la toaleta, cand ma vad in oglinda mai sa pic pe jos: rimelul meu era intins pe sub ochi, erau neagra toata!!! Astea erau cearcanele! O fi tinut el cat o fi tinut, dar atatea ore...



vai cat de tare ai fost!!! si eu ma gandeam la rimelul asta waterproof, deci clar renunt la machiat in travaliu... o sa o fac dupa..sper sa ma mai tine puterile=))

Citat:
citat din mesajul lui vreausaninga
Eu mi-am propus sa fiu frumoasa la intalnirea ci fiul meu asta zic acum, ca atunci vad eu. Mi-am propus o sedinta de make-up inainte.
Or fi hormonii de vina


si eu la fel!!. mai ales ca ne mai vin si vizitatori! nu am de gand sa se sperie de mine, ca arata ca o leguma..eu una vreau sa stralucesc;))sper sa reusesc=)))sa mai fiu in stare de stralucire.

c
Citat:
citat din mesajul lui allexinna

fetelor ce vroiam sa va intreb...voi v-ati confruntat cu durerile pelviene, nu stiu daca mi-e corecta exprimarea dar nu stiu cum sa va explic. ma dor oasele in zona genitala cand merg si noaptea cand ma intorc de pe-o parte pe alta. nu stiu ce sa fac...


cu 25+


mi-a zis si mie o mamicuta de aici pe care o pup ca nu era la prima sarcina si mi-a zis asa: se numeste ce te doare: simfiza pubiana. se pregatesc oasele pubiene de acolo de nastere, se mai dilata, se cracaneaza, etc..d-astea:)) e normal. si pe mine ma doare ceva acolo jos si simt ca o presiune inca de acum o luna de zile..la mine presiunea e cand ma ridic noaptea din pat sa ma duc la baie. trece instant cand ma asez la loc si tot asa;))

28+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mami_de2

Salutare fetelor!

vin de la eco acum..
totul in parametri.. bebe e in grafic, e f bine, era intors cu cappul in jos(craniu inferior scrie) azi are 1273 de grame si e f agitat pe acolo, isi ducea mana in gura, sugea degetul..e un scumpel il ador!!!!!!!!! fluxurile sunt f bune, totul ok, lichid ok, placenta anterioara (era posterioara pana acum, oare se poate transforma in anterioara ca azi? sau nu a vazut medicul bine?) 132 de BMP,etc.. insaaaaaa am un mare offff si nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu: colul.. colul e de 2 cm si inchis. oare nu e cam scurt de 2 cm? nu stiu daca e normal pt 29 de sapt? ale mele azi!!?! eu la 25 de sapt il aveam de 3,6 cm.... si acum de doar 2cm dupa o luna... si-s cam stresata. medicul mi-a zis ca nu-s motive de ingrijorare deloc ca unele coluri sunt mai scurte..dar in pana mea eu la 25 de sapt nu am fost la eco la ea ci in alta parte si ca toanta am uitat sa ii zic ca era de 3,6 acum o luna...offf... in fine.. m-a chemat la o luna la control... doar sa iau 3-4 no spa pe zi si sa sistez activitatea sexuala eventual si atat, fara alte sfaturi dar eu ma tot gandesc...

se mai poate lungi oare?
azi am de pus muraturi, ca mi-am cumparat castraveti..deci azi mai am activitate insa cred ca o chem pe mama sa mi le puna ea..., insa de maine o las mai moale cu totul...ma asez ca o closca in pat la laptop si stau la masuta d-aia de mic dejun, voi vb toata ziulica cu voi de acum!!gata! no more! decat poate plimbari zilnice de o ora si atat!si mers cu masina la diverse prietene cu bebei ca am o groaza...si mi-s dragi!. atat! ma gandesc ca in weekend am facut zacusca si am muncit la greuuuuu de aveam burtica tare non stopmi-am cam depasit limiteel ce e drept.....oare sa se fi scurtat in weekend?
ps: mi-au iesit si analizele: toate bune,urina buna,glicemie f buna, tgo,tgp,bune...insa cu o usoara anemie asa ca de azi pt prima data incep Tardiferonul (aveam hemoglobina 10,75 si minimul era de 12) cica toate gravidele cam avem anemie deci sa nu imi fac grii. asa ca iau tardiferon 2 luni, o pastila pe zi... sper sa rezolv sa nu ma constip prea tare: azi mi-am facut stocul de smochine, prune, iaurt, :)))

Citat:
citat din mesajul lui dannnah
Fiti atente: dimineatza inainte de a merge la spital m-am dat cu rimel waterproof . Ca sa fiu frumoasa. Da, da, stiu, nu radeti! Dupa 13 ore de travaliu nu m-au lasat sa merg in salon, ci m-au mai tinut acolo sub supraveghere pentru ca aveam tensiunea f.mica si cearcane. Buuuunnn. Ma ridic eu cu chiu cu vai si merg la toaleta, cand ma vad in oglinda mai sa pic pe jos: rimelul meu era intins pe sub ochi, erau neagra toata!!! Astea erau cearcanele! O fi tinut el cat o fi tinut, dar atatea ore...



vai cat de tare ai fost!!! si eu ma gandeam la rimelul asta waterproof, deci clar renunt la machiat in travaliu... o sa o fac dupa..sper sa ma mai tine puterile=))

Citat:
citat din mesajul lui vreausaninga
Eu mi-am propus sa fiu frumoasa la intalnirea ci fiul meu asta zic acum, ca atunci vad eu. Mi-am propus o sedinta de make-up inainte.
Or fi hormonii de vina


si eu la fel!!. mai ales ca ne mai vin si vizitatori! nu am de gand sa se sperie de mine, ca arata ca o leguma..eu una vreau sa stralucesc;))sper sa reusesc=)))sa mai fiu in stare de stralucire.

c
Citat:
citat din mesajul lui allexinna

fetelor ce vroiam sa va intreb...voi v-ati confruntat cu durerile pelviene, nu stiu daca mi-e corecta exprimarea dar nu stiu cum sa va explic. ma dor oasele in zona genitala cand merg si noaptea cand ma intorc de pe-o parte pe alta. nu stiu ce sa fac...


cu 25+


mi-a zis si mie o mamicuta de aici pe care o pup ca nu era la prima sarcina si mi-a zis asa: se numeste ce te doare: simfiza pubiana. se pregatesc oasele pubiene de acolo de nastere, se mai dilata, se cracaneaza, etc..d-astea:)) e normal. si pe mine ma doare ceva acolo jos si simt ca o presiune inca de acum o luna de zile..la mine presiunea e cand ma ridic noaptea din pat sa ma duc la baie. trece instant cand ma asez la loc si tot asa;))

28+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png



felicitari pt vestile bune de la echo.
e nasol cu durerile astea , cand stau intinsa nu ma doare numai cand ma ridic si merg parca se pune os pe os..e posibil oare si de la faptul ca sarcina e jos? o sa intreb de doct ca am echo sapt viitoare.
in ceea ce priveste make-up-ul aveti rabdare.eu una nu stiu daca mi-ar arde de machiaj. in fine sa fie bine e tot ce conteaza.
pe burtici


25+
cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

foarte buna listuta cu completari cu tot...lipseste prospul, iar eu voi incerca si o fata de perna... am eu o problema cu lenjera.. daca nu imi iau un scutec de la bb ...auziti dat laptopul?? si daaaa portfardul nu va lipsi nici de la mine...si altceva fetelor centura se pune??? am inteles ca in unele clinici este interzisa in altele chiar ti se da ( nu in rom, parca)eu mai am si o punga cu nospa fiole, algocalmin fiole, paracetamol fiole, ergomed, bla, bla..intrebare ca nu mai stiu.. pt bb cate schimburi luati??? adica se imbraca si in spital sport sau numai la plecare??? eu stiu de la sora-mea ca era infasat ca o sarmaluta in spital...

32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

Citat:
citat din mesajul lui menics

foarte buna listuta cu completari cu tot...lipseste prospul, iar eu voi incerca si o fata de perna... am eu o problema cu lenjera.. daca nu imi iau un scutec de la bb ...auziti dat laptopul?? si daaaa portfardul nu va lipsi nici de la mine...si altceva fetelor centura se pune??? am inteles ca in unele clinici este interzisa in altele chiar ti se da ( nu in rom, parca)eu mai am si o punga cu nospa fiole, algocalmin fiole, paracetamol fiole, ergomed, bla, bla..intrebare ca nu mai stiu.. pt bb cate schimburi luati??? adica se imbraca si in spital sport sau numai la plecare??? eu stiu de la sora-mea ca era infasat ca o sarmaluta in spital...

32


scuze este prosopul pus...

32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

buna fetelor,

vin si eu cu vesti de la eco ..si pe mine m-a trecut pe fier , si mie tot 10 mi-a iesit , am si o mica infectie urinara drept urmare m-a bagat pe augumentin 10 zile si 3 zile de canesten gyn ovule.
colul si-a mai revenit, de la 2.69 acum 2 saptamani azi il aveam de 3.12 cm deci super bine, merge bine tratamentul cu gynipral.
si acum sa ajungem la bebe...este bine mersi , tot pe pozitii, se juca cu manutele si cu gurita , e mai mare cu o saptamana, iar ne-am decalat dpn-ul pe 29.10..si vestea care m-a dat pe spate e ca ar avea undeva la 2500 g mi se pare enorm..dar ma bazez ca si cantaririle astea sunt estimative, cu bataie de cateva sute de grame nu ? ca altfel daca chiar asa o fi e cam aiurea..ca mai am ceva pana la nastere si daca o tine in stilul asta mai nasc eu natural la anul si la multi ani off
mai mergem peste 2 saptamani iar

pupici



http://lmtf.lilypie.com/2PQCp3.png
32+ de si mami de Dienutza 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

mami de 2 eu zic ca e cam micutz colul tau, era bine sa fii inceput si tu cu gynipral, eu il aveam de 2.68 si dr mea s-a speriat tare , la fel am patit si eu , intr-o luna imi scazuse un cm si un pic..azi dupa 2 sapt de tratament isi mai revenise , era 3.12..deci e mult mai bine..poate mai mergi sa ceri si o alta parere, ca totusi nu ai nici inca 30 sapt si bebe acum creste si presiunea va fi si mai mare.
te pup si sa ne tii la curent

http://lmtf.lilypie.com/2PQCp3.png
32+ de si mami de Dienutza 5 ani

Mergi la inceput