Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *444*

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Va multumesc si pentru sugestiile referitoare la fetita pritenilor nostri. Momentan, vad ca numai Pisigri e pro-Zentel ca mine; cind am fost in situatia asta stiu ca si eu greu m-am decis -si atunci am discutat si cu voi; ma tenta mult o varianta "naturista" si as fi ales una daca as fi avut SIGURANTA ca e eficienta si ca uritii aia nu-si fac de cap in intestinele lui Ian dar, cum nu am gasit FARA URMA DE TAGADA nici o varianta verificata, am ales sa-i dau Zentel. Lui si intregii familii.
Pisigri, Picovit i-au prescris pentru pofta de mincare.
Sa stii ca eu nu stiuc e sa te sfatuiesc in problema cu urechea. M-am tot gindit ce as face in locul tau. Sigur as fi cerut mai multe opinii medicale. Si v-as fi stresat pe voi . Ce scrie in prospectul la Augmentina despre "sarcina si alapare"? Sanatate!

Sanatate si tie Silvi imi pare rau ca treci prin asa ceva.

Dodo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Sport: n-am mai fost la sala de cind am plecat in concediu; asta-i rau; dar, Ian fiind la gradinita, nu mai sint legata de ora si pot sa-mi aleg si altceva; asta-i bine; insa, cele mai atractive "kestii" se fac seara la noi in oras; asta-i rau; si eu nu sint dispusa sa-l las pe Ian pentru nici un fel de antrenament; asta-i bine ; totusi, am gasit o sala in oras, unde martea si joia se face Pilates de la 9 si jumatate dimineata; asta-i bine; voi incepe saptamina viitoare; intentionez sa merg si la piscina de 2, 3 ori pe saptamina si, dupa ce ma prind cu ce se maninca Pilates-ul sa ma antrenez si acasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Am intrat sa va multumesc pentru sfaturile legate de Gagica.
Chatonel, aveai dubii referitoare la "gestionarea" din partea mea. Faceam referire la faptul ca nu stiu cu sa fac sa impac inima cu capu'. Adica, ma bucur sa-l vad pe tata happy dar, cel putin momentan, nu imi doresc/nu pot sa fiu partasa fizic la bucuria lui. De cind am aflat de Ea ma gindeam cu groaza ca va trebui sa o cunosc si speram ca momentul ala sa fie ci mai indepartat desi, eram constienta ca, daca totul merge ca pe roate , nu am cum sa skipez Craciunul. No, tata vrea sa o cunosc simbata viitoare; ne-a invitat la masa; am intrebat "unde?" si mi-a raspuns "cum unde? acasa la NOI"; adica, acasa la noi, unde de cind ma stiu fiecare are locul lui si orice outsider este...in plus (scuzati pleonasmul); in fine, nu intru in detalii; cert este ca Gagica nu pare genul de musafir; adica ala care sta pe kuru' lui la masa, maninca si face frumos; pare mai degraba genul de harnicatzea (o zic fara rautate) care umbla in oale, pune-n blide si spala vase (NOI si la asta aveam un ritual; era un fel de "divizunea muncii" cu risete de fiecare data) si eu nu sint inca pregatita sa vad asta.
Sigur, as putea sa-i spun lui tata; dar el e genu' ala sensibilos care plinge din orice si ar si interpreta ca mie nu-mi convine sau, ma rog, alte...adevaruri
Mie mi-ar fi mai "la indemina" sa cumpar un buchet de flori, sa-l pun pe Jambo sa i-l ofere acasa la ea, alaturi de o sticla de vin (desi stiu ca ea nu bea ) si apoi sa fac pe musafirul ideal (adica ala ce nu-l mai inviti prea curind) Dar nu ot sa-i impun lui tata sa-i propuna ei "no, hai s-o cunosti pe fiica-mea acasa la tine".
Bebe cred ca tu ma intrebai daca e "de o vara"; ma indoiesc din 2 motive:
-la virsta lor nu te mai legi la cap asa usor; tata are 60, Gagica...50 (da, stiu dar porecla lui taica' meo a fost intotdeauna "Frumosu' de la 4" )
-daca era din aia trecatoare nu ar fi implicat copiii; tata o cunoaste pe fiica ei -23 de ani- care "e super"; pe baiat inca nu "pentru ca e o fire mai dificila" Eu stiu de ea; sor' mea, oficial nu ca tata nu i-a spus nimic; i-am spus eu, in schimb, pentru ca asa mi s-a parut...normal.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis


No draga mea , am citit postarea ta ca pe un roman si imi si imaginam deja scenele , am inteles perfect zbuco=iumul tau dar tot nu stiu ce sfat sa-ti dau
Tatalui tau insa i-as spune sa faca cumva sa nu stea Gagica pe locul unde statea mama ta pt ca din ce povestesti fiecare aveti locul vostru la masa, eu te-as aseza pe tine sau pe sora ta acolo



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Floric, si eu dau bani de obicei la medici darrr la cei cu care sunt mai apropiata si nu ar accepta banii de la mine le fac cate un cadou care sper sa le fie pe plac

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Intrebarea/intrebarile sint adresate dnei "gen" dar rog toate fetele care au trecut prin experiente similare sa-mi impartaseasca experienta lor.

Fetita unor prieteni are 1 an si 3 luni. Are 9 kg (dar e lungana), vesela, activa. Nu prea maninca. Are paraziti intestinali. Restultatul analizelor -facute in mai multe locuri- bune toate. Medicul de la Cluj la care merg constant le-a spus.

1. Ca e...subponderala si i-a prescris vitamine pentru pofta de mincare; Liv 52 si "ceva biotice" (mi-a spus mama ei). Voi ati da/ati dat vitamine penru pofta de mincare? Eu, nu.
2. Le-a recomandat parintilor sa nu-i dea Zentel ci Wormex (un produs naturist). In conditiile asta, eu nu prea inteleg de ce i-au prescris si Liv 52; eu stiu ca e pentru refacerea celulelor hepatice; o fi si Wormexul ala toxic hepatic?
3. Voi ce ati da copilului: Zentel sau Wormex? Eu am ales variata Zentel pentru ca mi-era nu stiu cum sa-l las cu viermii aia nu stiu cite luni pina si-ar fi facut Wormexul efectul (asta in cazul in care ar fi fost eficient).
4. Liv 52 se administreaza in paralel cu Zentel sau dupa tratamentul cu Zentel?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi cer scuze ca va incarc cu problemele altora.


1. Eu nu sunt fan vitamine, nici pe Adela nu am vitaminizat-o, dar "se dau."... so, nu pot sa zic ca e total aiurea. LIV52 se da si el pt cresterea poftei de mancare.

2.3. Io as da/lua Zentel, macar ala stiu ce face. Ce-i drept, e destul de toxic...

4. In paralel si dupa. Mi se pare ca am mai vb asta si cand era vb de Ian, nu?




Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 17+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Silvi, sanatate multa si sa gasiti remediul bun
Saptamana viitoare sunt si eu programata la testul Papanicolau si mi-am amintit air stresul prin care am trecut acum 3 ani cand mi-a iesit C3 , din fericire a fost totul ok apoi


Cu parfumurile cadou, eu studiez de obicei subiectul vad cam ce foloseste si iau un parfum din aceeasi gama, pana acum nu am dat rateuri sau nu am aflat
La barbati e mai simplu pt ca merg pe parfumuri clasice, barbatesti



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/




ultimul papanicolau era cin III si la mine...sa vedem acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ina, ma bucur ca iti vei face timp pt sport. Te simti mult mai bine psihic dupa ce iesi din sala. Cel putin eu sunt alt om. Bine ca o data ajunsa acasa o iau de la capat. Dar macar o ora pe zi ma concentrez pe altceva nu pe facturi.
Si eu as vrea sa incerc Pilates. Din ce am vazut pe net nu prea ma atrage dar pana nu fac nu imi dau seama cu ce se mananca. Asa am facut si cu Zumba. Nu intelegeam sportul sau dans ,ca nici acum nu stiu ce este. Dar e altceva si Zumba te baga in priza si mai si decat aerobicul.
As vrea sa merg si la Zumba dar nici de aerobic nu m-as lasa. Si pe langa costul mai mare al abonamentului ar mai fi inca o ora plecata de acasa ceea ce iar nu imi convine. Pt ca vine frigul si nu il mai pot lua pe Rares cu mine la sala ori 2 ore lipsite de acasa conteaza.

In fine...voi vedea cum voi face. Poate o sa incerc o luna sa vad cum ma descurc. Dar sa gasesc diferenta de bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Tufete, dati-mi o idee de... cadou pt "doptor".



Da-ne mai multe detalii despre el
Un parfum nu ar merge ?


Ba... ar merge, dar nasul meu e mai mult cantitativ decat calitativ. Adik nu recunosc ce parfum foloseste, ca sa il iau pe-ala/ceva apropiat.

E vina mea ca nu am dat mai multe date... so: e dr-prieten, dar nu kiar atat de apropiat incat sa ii cunosc pasiunile... Deci trebuie sa gasesc ceva mai... "impersonal", desigur nu e vorba de ceva atat de impersonal ca "plicul".

Setul de birou ma gandesc ca ar fi o idee buna... dar nici aici nu ma prea pricep la branduri... ce sa iau?

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 17+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda
Cadou pentru doctor: depinde si cit de bine il cunosti si ce "gen" este; daca nu-l cunosc deloc, dau plic dar
-ginecologului meu nu i-am dus nimic pe perioada sarcinii; la controlul de 6 saptamini, lui i-am dus o sticla de Moet si asistentelor un tort
-unui stomatolog care imi era si vecin de scara si ne stiam bine, i-am dus un album de arta (dar stia ca e pasionat)
-la doctor-femeie am dus parfum (desi nu mi se pare o varianta ok, parfumul fiind foarte personal)


-sticla nu merge, ca e femeie...
-tort... daca e la dieta? Desi ar fi o idee pt "dupa aceea".

Merci pt sfaturi.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 17+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

dodo, multumesc!

fetelor, in sfarsit am gasit catina. e un targ de produse traditionale in acest week/end si au venit producatori din toata tara printre care unii si cu catina.

sa aveti un sfarsit de saptamana minunat!

Mergi la inceput