Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *444*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Viata lunga si frumoasa Mariilor si Anelor mici si mari!

Floric, da' ce-ti veni cu bicicleta hapt amu'? Si eu cred ca cel mai bine ar fi sa te "sfatuiesti" si cu Rares. In ceea ce privste, timpul meu liber...el nu mai exista. Nu ma "lafai" decit in 100 de m patrati dar mi-am propus sa intru in normalitate cu aspectul casei, acum ca Ian e la gradi', pentru ca, inainte, in permanenta, oricine ar fi venit la noi, ar fi bagat mina in foc ca tocmai s-a terminat chermeza cu 10 copii si inca pe atitia adulti Cit am fost in concediu, dna R. mi-a facut curatenie generala cu zugravit inclus

In plus, ca si inainte, gatesc zilnic, dar fara sa ma grabesc si au iesit la iveala si oarishce veleitati de gospodina ca m-am apucat de...pus pe iarna. Ieri de exemplu, am facut zacusca; miine o sa pun gogosari cu conopida la murat. Dimineata, dupa ce-l lasa pe Ian -ca mergem lagradi' in trio Gigoriu, of course!- merg o ora la cafea. Cam o ora ma uit pe camere si e deja 4, tre' sa-l iau pe Ian.

Novusel, din motivele mai sus exprimate nu raspund chemarilor la apel, pentru care iti multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Inapreda, felicitari pt muraturi , zacusca si spor in treburi gospodaresti dar tot nu iti motivez absentele de pe forum si te vreau inapoi, macar jumatate de ora pe zi
Cum ii place lui Ian la gradinita ?

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

No, firesc ca atunci cand "am probat" bicicleta faceam referire la noi. Adica, Rares pe bicicleta si eu cu tacsu pe langa. Cand am ridicat-o am constatat ca imi rup mainile.
cat despre ce m-a palit...lipsa de ocupatie si necesitatea ca din primavara sa trecem la next level (pe care unii copii de varsta lui l-au atins deja din vara asta).
Dar mai cautam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Azi e marti. Se intoarce plimbareasa de Bianca cu Vladi. (si cu omu din dotare).

O lasam sa isi linga ranile, sa caute vaporul din fata ferestrei cateva zile si apoi o poftim pe acilisea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna fetele!

1. bravo Monn!!!!!, si pt doctorat, si pt toata implicara CONTINUA pt Iulia!

2. Pisik am citit raspunsurile tale, azi-maine vorbesc cu ambele persoane [adica valvis si sefa mea] si te sun sa-ti zic.

3. Sunt cam obo, am facut in wk zacusca, am muncit ca robu'..., din 10 kg de gogosari si restul..., deci estimativ vreo 30 borcane de 400 gr [desi o sa incerc sa folosesc borcane de 800, cu imbuteliatul sa scap mai iute macar], aseara m-am culcat la 4...

4. ela IUBESC expresia [traita] "am aruncat ceva in rucsac si am fugit la munte". MINUNAT!!!!!

5. Ilinca, abia acum am citit, e tardiva parerea mea, dar tot o zic:

- nu e augumentinul al mai groaznic medicament

- eu am facut asa: daca febra e mare [> 39] si tot revine dupa ce scade, timp de 2-3 zile, atunci dau antibio, indiferent dc ar fi sau nu motiv, nici nu ma framnat prrea tare daca am dat antuibio "degeaba", pt ca, febra MARE pested 3 zile deja e motiv.

- am dat antibio daca am vazut in gat amigdale rosii, FFF umfalte si cu puncte albe, NU secretii, e diferenta, si anume:

a) secretiile sunt mai "salivoase" si ele in sine nu-s periculoase pt gat [ca trec la un moment dat, la fel ca mucisorii pt nas], ci pt deplasarea spre urechi... In cazul asta, nu ma arunc la antibio decat daca trec prea multe zile cu secretii

b) puctele albe si/sau galbene reprezinta DEJA amigdalita pultacee [are de fapt alt nume, aia cu adeno.. ma rog] si care arata infectie fara dubiu, de obicei doare la inghitit, si aici se cam da antibio.

- exudatul: dupa lapte, nu prea mai este relevant, si el se face DOAR pe perioade de prevenire sau post medicatie, dupa 3 luni de la ultimul antibio. Pe perioada de emergency [adica febra mare, etc], ponderea mare o are flerul si experienta medicului, exudatul e neconstructiv la momentul H [pe timp de razboi]. Exudatul e util doar pe "timp de pace" :)

cam asta stiu eu, sper ca deja e mai bine sofi :)

6. deni, f bune vestile tale, prietena mea din state la fel a avut, la sarcina 2 [avea vreo 39 de ani, mai grasuta decat mine, si operata pe inima], la inceputul sarcinii avea praevia clar, apoi, incet incet, s-a mai ridicat, a nascut natural, la termen :) Asa ca, privim spre partea optimista!

7. M-am vazut cu gianina, f tanara domne, eu cre' ca ne pacaleste ca are nspe ani si ca e madam directoare, [:)))] so, a venit zglobie in blugi, are parul f tineresc, zambet minunat, aaa, si da, e SINGURA persona din lumea din jurul meu care, atunci cand zice "am o problema", de fapt, o zice ZAMBIND. E.. un mic paradox gianina asta a noastra, cu blugisorii aia nu o vad bagata in cratite, nici neam...

mai merg si la treaba, pup!

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 12 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

GRADINITA:
-e mult mai bine decit ma asteptam; se vad diferente clare intre anul recut si acum; Ian este mai pregatit pentru aceasta noua provocare si u pot decit sa ma bucur ca am mai asteptat un an
-desi in fiecare dupa amiaza cind il scot (in jur de 4 si jumatate, desi programul este pina la 6) imi spune ca-i place si ca mai vine si miine, dimineata, INAINTE sa deschida ochii, imi spune ca nu vrea la gradinita
-de vineri nu ma plinge deloc dimineata, desi e vadit deranjat cind il las acolo; gaselnita? ii spun o poveste pe parcursul intregului drum -il ducem cu masina; povestea e interactiva, se implica si el si Jambo si cred ca uita unde mergem; in fata usii, insa, imi spune ca nu vrea; vineri, m-a intrebat:
-Oare e cineva dupa usa AIA?
-Nu stiu, iubre, hai sa mergem sa vedem.
-Iti spun eu, mama, ca nu e nimeni; hai sa mergem acasa!

Intrebare: credeti ca e just sa-i distrag atentia? Nu ar fi, oare, mai ok, chiar daca plinge, sa...nu-l prostesc?

-in week-end a repetat non-stop ca el nu vrea la gradinita DAR il vad implicat in activitati, e activ, e bucuros si jucaus; are inca momente cind inca e stingher asta se intimpla, in special in curte si, in general, cnd nu au activitati clare si Ian nu prea stie ce sa faca; azi de exemplu, un baietel i-a ocupat locul in sala de mese (nu cred ca au locuri fixe la masa dar Ian, fara exceptie, a stat 6 zile pe acelasi loc) si, in loc sa se aseze pe alt scaunel, a mers sa caute o educatore; pina s-au intors, nu mai erau locuri la mesele celor din grupa lui; atunci, in mod gresit, cred eu, educatoarea l-a asezat la o masa cu copii dintr-o alta grupa, mai mare (a si uitat, ulterior, de el); ei bine, clar nu a fos in elementul lui.
-doarme bine dar NU maninca nimic, in afara de fructe, piine goala si laptele praf de la prinz. Am apreciat ca, fara sa spun eu nimic, mi-a spus educatarea ca a discutat cu dna directoare si lui Ian i-au suplimentat portia de fructe;
-are 2 eduatoare si Ian o prefera clar pe una dintre ele; mi-a spus ca e frumoasa si ca il iubeste pe el.
-are si un prieten -Maical (il scriu asa pentru ca, initial, am crezut ca e de etinie roma dar e mic, blond, cu ochi albastri; cred ca l-a ales dupa marime)- dar si o prietena
-in plus, apreciez ca directoare e deschisa la orce fel de discutii, pune mult suflet in tot ceea ce face si, in concluzie, consider ca Ian e pe miini bune. Astept cu nerabdare serbarea din decembrie sa pot boci in primul rind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

mda.. acum vazui concurenta, deci ina a facut si ea zacusca, DAR:
- ea a facut SI altele, si e imbracata ca in dallas, si tot o lady este, si ne-obosita,
- iar eu , am facut DOAR zacusca, nu-s ca-n dallas, hmmm, si desigur, nici inainte, si nici dupa zacusca nu am fost/sunt lady...

so... "dubios de misterios", m-o ajuta [/b]simpli???[/b] [simteam si stiam eu ca dragostea, pan ala urma, invinge ...:) ], scoase ea capul, un pic, afara, acu' tre s-o atrag cu ceva dezlegare de misrtere sa iasa de tot din ascunzis...

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 12 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Mai aveam de spus una alta (Elei, Gianinei, Ancai, Anei) dar tre' sa fug sal iau pe Ian sa mergem pe "pietonai".
Va tzuc

PS. Imi cer scuze pentru literele lipsa -prezente si viitoare. Se datoreaza unor taste lipsa care l-au tentat pe Ian si pe care nu le mai gasim. Veci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

mda.. acum vazui concurenta, deci ina a facut si ea zacusca, DAR:
- ea a facut SI altele, si e imbracata ca in dallas, si tot o lady este, si ne-obosita,
- iar eu , am facut DOAR zacusca, nu-s ca-n dallas, hmmm, si desigur, nici inainte, si nici dupa zacusca nu am fost/sunt lady...

so... "dubios de misterios", m-o ajuta [/b]simpli???[/b] [simteam si stiam eu ca dragostea, pan ala urma, invinge ...:) ], scoase ea capul, un pic, afara, acu' tre s-o atrag cu ceva dezlegare de misrtere sa iasa de tot din ascunzis...

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 12 ani, Robert-Adrian 3 anisori


Ori nu ai citit e am scris eu, ori am pierdut eu episoadele in care apare Sue Ellen in izmene.
De oboseala ma pling de dinainte sa ma cunoasteti iar lady n-am fost niciodata.
In alta ordine de idei, tare iti multumesc pentru a 2-a poezie si, de n-o fi cu banat...mai vreau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Inapreda, nu stiu daca e bine sau nu ca ii distragi atentia dar si la noi functioneaza f bine asa ca as folosi metoda si pe drumul catre gradinita

De ex duminica, pana asteptam la urgenta sa intram in cabinet si Ada imi spunea ca ea nu vrea la dna doctor asa i-am distras atentia, povestindu-i intamplari cu Tom & Jerry, preferatii ei care i-au adus instant zambetul pe buze si au destins atmosfera


Mai, da' ce harnice sunteti ! eu m-am ocupat de proviziile pt iarna doar cu negocierile la pret , ca la asta ma pricep

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput