Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Oana, m-a pufnit sincer rasul cand ai scris ca zicea 1 si scria 2. Asa facea si al meu. Dr. mi-a spus ca ii merge mintea mai repede decat mana. In capul ei ea era deja la 2. Si al meu ieri ziceau un cuvant pe litere, dar incepea de la a doua litera sa il scrie. Cand l-am intrebat ce face mi-a raspuns sincer ca el a crezut ca prima era deja scrisa. Ce sa ii mai zic?

Anuscha, al meu sta foarte bine la capitolul comunicare. Uneori am impresia ca intra cam cu forta in viata celor din jur. Ii plac copiii, e extrem de prietenos, in ciuda diagnosticului (de care ma cam indoiesc) Sindrom Asperger. Psihiatrul i-a pus diagnosticul de sindrom hiperkinetic cu deficit de atentie. Nici nu stiu ce sa mai cred. La lucrurile care ii plac poate sta ore nemiscat fara nicio problema. Am multe semne de intrebare. Am incercat si tratament homeopat dar nimic. Cel putin eu nu am vazut nicio schimbare.
Cam asta e media #351;i la noi, 2-3 ore/zi. Mai mult nu rezista.
Profesor de sprijin nu are, doamna nici nu vrea sa auda de asa ceva. Face o ora cu psihologul scolii care e si profesor de sprijin, in cabinetul de psihologie, o data pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

ra_mi_ella, si fata mea are Sd Asperger+ADHD. Dar la ea e destul de evident Aspergerul in modul de socializare. Nu prea ii place sa socializeze cu copii de varsta ei. Ii plac mai mult copiii mari si adultii. Eu stiu cum e sa ai un copil care sa fie ciudatul clasei si stiu cat de greu este. Ieri la scoala a fredonat toata ziua Lambada. Era doamna exasperata. Destul de des i se intampla sa fredoneze in timpul orelor, psiholoaga ei zice ca o ajuta sa se exteriorizeze, ea facand un mare efort sa stea intr-un loc 4 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Ramiella, Oana cati ani aveau copiii vostri cand li s-a pus acest diagnostic? Si cu vorbitul cum au stat?

FaTA mea a vorbit dupa 4 ani, eu d aia am lasat o mai moale cu scoala si am zis ca merge mai incet cu cititul si socotitul de la faza ca a vbit mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Si a mea avea tot 4 ani si tot mai greu a vorbit. De fapt putea sa recite poezii destul de lungi dar nu era capabila sa poarte o conversatie sau sa raspunda la o intrebare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Anna nu cred ca e bine sa-i dai mai ales vincamina fetei. Las-o sa o vada doctorul. Pure DHA sunt niste vitamine dar vincamina e mai mult de atit. Si in plus poate ii da altceva, nu poti sa stii. Fetita mea devena cam nervoasa cand ii dadeam vincamina.



De ce sa nu i dau vincamina?Fata mea a luat vreo 6 luni de 3 ori pe zi
parca era mai bine pe atunci se controla mai bine
Ea nu prea are nervi..............eu tocmai am cumparat o cutie
Si pure dha de ce nu?
encefabol nu e prea bun, de la ala o apuca agitatia, dar a luat de mult cand era mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Si a mea avea tot 4 ani si tot mai greu a vorbit. De fapt putea sa recite poezii destul de lungi dar nu era capabila sa poarte o conversatie sau sa raspunda la o intrebare.



faTa mea nu vorbea, recunostea obiecte, persoane, dar nu vorbea, nu putea pronunta, a vorbit in fraze scurte dupa 4 ani.

cUVINTE A MAI SPUS DISPERSATE, DAR DUPA 3 ANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

pai poate ai dreptate Anna, daca i-ai mai dat medicamentele astea si stii cum reactioneaza la ele poti sa-i dai pina ajungi la medic cu ea. Daca ii fac bine si o ajuta.....
Vezi fiecare copil reactioneaza diferit, a mea nu era nervoasa la encephabol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

pai poate ai dreptate Anna, daca i-ai mai dat medicamentele astea si stii cum reactioneaza la ele poti sa-i dai pina ajungi la medic cu ea. Daca ii fac bine si o ajuta.....
Vezi fiecare copil reactioneaza diferit, a mea nu era nervoasa la encephabol.


Am inceput sa-i dau de ieri, la medic o sa ajungem pe 14 nov.

ieri a avut o poezie destul de complicata de invatat cu sa, s-a sau si s-au. A innvatat-o perfect, sunt curioasa daca a ascultat-o. Parca o asculta exact cand nu stie. Ne-am chinuit ca in loc de cratima zicea ,,cratita''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Pe fuga, s-ar putea sa gasiti niste raspunsuri in aceasta carte

http://www.amazon.ca/The-Shut-Down-Learner-Academically-Discouraged/dp/1591810787


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Copilul meu nu mi-a dat motive sa banuiesc ca ar fi ceva in neregula cu el. A vorbit f devreme, a mers la 1 an, extrem de sociabil si prietenos. Nu a avut nicio problema cu adaptarea la gradinita, nu a plans nici macar o singura data dupa mine. Undeva intre 4 si 5 ani mi-am dat seama ca era ceva in neregula cu el. Nu tinea minte culorile, numerele, de litere nici nu mai zic. Diagnosticul a venit aproape de varsta de 7 ani, dupa ce il vazusera o multime de psihologi, 2 psihiatri si 3 neurologi.L-am amanat medical un an pentru scoala fiindca nu tinea minte nimic din tot ce facea la pregatitoare. La momentul ala am suferit f mult, dar ulterior s-a dovedit ca a fost ce mai buna decizie. S-a schimbat enorm in acel an, s-a maturizat mult si asa am reusit sa trecem peste clasa I. La momentul acesta din punct de vedere emotional si mental il vad undeva cam cu un an jumate in urma.

Oana, si baietelul meu se trezeste cantand in ore. Multi dintre colegii lui il privesc ca pe un copil mai ciudat.El e foarte prietenos si iubitor, cauta compania copiilor, iar copii il evita, fug de el. Acum e maibine, dar anul trecut pana s-au adaptat unii cu altii a fost de groaza.

Mergi la inceput