Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Multumim mult Virgi si scuze, am cunfundat, deci nu LC era cu supt degetelul, sunt ametita

Va spuneam ieri ca Vladut nu-si tinea capul deloc asa ca doctorul mi-a recomandat sa fac exercitii cu el, de ridicat de manute, stiti. Dar acum lui Vladut a inceput sa-i placa si sa vada ca poate tine capul ridicat si practic sa se ridice in fundulet daca sta pe spate si este tinut de manute. Si vrea incontinuu chestia asta. Daca nu il ajut sa se ridice, urla. Oare nu-i solicita prea mult coloana? Acum nu mai pot sa-l potolesc. Voi ce parere aveti?

Corina, mami de Vlad Alexandru (26.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Corina eu stiam ca dupa 5 luni se pot face exercitii pt stat in fundulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Elena, nu exercitii de stat in fundulet. Cred ca nu m-am exprimat eu bine Deci doctorul m-a sfatuit sa-l ridic de manute ca sa-si dezvolte muschii gatului astfel incat sa poata tine capul. Ei eu il ridic dar el se incordeaza si ajunge la 90 de grade, deci practic in fundulet. Dar eu nu-l tin asa, il las pe spate imediat. Adica toata treaba s-a intamplat decat ieri sa se ridice atat de mult, mi-e frica sa nu-si solicite prea mult coloana ridicandu-se asa, desi el vrea cu disperare si ar vrea in continuu sa faca ridicari de astea.

Corina, mami de Vlad Alexandru (26.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Cuchi, Cristian era cel care isi suge degetul :))) Ufff mare pofat mai are in ale degetului.
Cat tine de tras de manutze sa stea in fundulet, asa face si Cristian. Bun, medicul mi a spus ca putem sa l lasam odata de 2ori insa nu des desi cere. Este periculos inca pt coloana lor. Eu cand vad ca vrea sa facem asta, ma las si mai mult pe spate adica el sa stea cu coloaa cat mai intinsa si cand il ridic sa nu ajungem la sezut.

Tobrex sau cum s o numii i am dt si eu si inca la 2 saptamani de viata. Dr mi l a recomndat si l am dat cu incerdere desi pe prospect scrie altceva. In 10 zile de tratament nu a mai avut nimic si nici nu a recidivat.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

seara buna,

nu am nimic nou de raportat, dar am intrat sa va salut, sa va felicit pentru bebeii dolofani si sper ca fiecare problemuta care apare sa reusiti sa o treceti cu bine, iar noptile albe sa se transforme cat mai curand in nopti senine cu somn dulce si odihnitor!


pentru bebeii care weekend-ul asta se crestineaza, le doresc ca ingerasii sa le zambeasca si sa ii inconjure cu aura sfantului duh!

va imbratisez si va doresc tot binele din lume!



Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_gabi

Buna fetelor
Ieri nu am rezolvat mare lucru.
Elena, Ieri am fost iar la oftalmolog unde mi-a dat alte picaturi Tobradex si mi-a zis sa vin peste 10 zile la control si ca daca nu se rezolva pana la 6 luni imi recomanda pe cineva pt dezobstructie de canal. Dupa ce am cumparat picaturile si am citit prospectul am vazut ca sunt contraindicate copiilor atat de mici si nu i-am mai pus.
Alina, mami fericita de Bianca Maria

Si Edy are probleme cu un ochisor inca din maternitate. La inceput, dr lui a zis sa il stergem cu ceai de musetel si ser fiziologic.Pentru ca secretia persista, am incercat tobradex, insa doar s-a ameliorat problema. Am fost la oftalmolog, am facut alt tratament, netidex parca- erau picaturi mono-nu-mai stiu-cum . La fel, doar au ameliorat. Ii curge ochisorul, dimineata e putina secretie alb-galbuie iar daca sta in curent, bate vantul sau AC-ul, se lipeste ochisorul. Am fost la pediatru, a luat secretie de acolo si concluzia a fost ca bebe nu are nimic( ne gandeam la un stafilococ, dar nu e), sa il curat cu ser fiziologic( nu se pune in ochi!!!) dimineata si seara si daca nu trece in 2-3 saptamani vom repeta analiza. Oftalmologul mai spusese ca ochisorul se sterge DOAR cu tifon, nu vata, dischete sau alte minunatii si ca daca e intr-adevar canalul lacrimar obturat, se poate interveni dupa minim 4 luni, de preferat chiar 6 luni.
Deci....astept sa treaca, desi are 3luni jumate si inca persista secretia...
Am uitat sa zic ca daca e nervos( si a inceput sa se intample destul de des ), plange cu lacrimi la ambii ochi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

M-am intors pe acasa, dragelor. Va pup cu mult drag! Virgi, M n-a luat virusul de la Ioana, se vede ca nu s-au pupat frantuzeste. fetelor, faceti masaj la ochisor cum v-am zis, de multe ori pe zi, cu degetul din coltul intern apasat spre in jos, spre orificiul nazal. Secretia aia sa nu treaca spre sacul conjunctival, ci spre nas. Eu faceam absolut de fiecare data cand alaptam si iulia era concentrata pe supt si nu se enerva. Y

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Shosho, daca ne intalnim cu juniorii iti arat cum am facut. Eu eram disperata ca era si in perioada de maxima buboshenie si cu ochiul ala curgator si lipicios... Nici o placere...
Ylari, tare mi-e dor de tine! Ce mai fac copiii, cum te mai descurci cu timpul si treburile?
Eu trebaluiesc de zor pt conservele de toamna. Am copt pt o portie de zacusca de ghebe, pt una de vinete, am pus zarzavat la congelator si am facut suc de rosii. Ce idei de conservare a legumelor, fructelor si radacinoaselor aveti, avand in vedere ca urmeaza diversificarea in curand? Perele, pastarnacul, morcovul, cum sa le conserv oare? Se vorbea despre autodiversificare, eu sunt foarte de acord, cu conditia ca alimentatia familiei s#259; fie f sanatoasa a.i. bebele sa se poata servi din farfuria mea. Dar noi nu mancam 100% sanatos, asa ca vom merge pe o diversificare "combinata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!
Virgi, ne lasi fara cafea azi?

Bine ai revenit, Anittule!Ai muncit ceva! Noi am facut in doua we zacusca, am pus castraveti, avem dulceata de zmeura si afine, serbet. Urmeaza gogosarii si muraturi asortate. Pt Rares a avut mama in gradina spanac, dovlecei, fasole verde si le-a congelat. Mazarea o s-o papam noi.

Cat despre diversificare, eu astept cu interes discutiile. Am inceput sa mai citesc una-alta, iar pe 24 cand mergem la vaccin voi vorbi si cu pediatrul. Astazi ma intalnesc cu tipa care e consultant in lactatie si de care va povesteam ca a fost moasa la Elias si o sa abordez si cu ea subiectul diversificarea.

Pt Rares am achizitionat un nou carucior-aveam un Inglessina Zippy, insa nu-l mai puteam tine in landou pt ca statea numai cu picioarele afara si am fost nevoiti sa-l punem in partea sport. Sotul nu prea a fost multumit de cum statea mititelul in carut asa ca, dupa indelungi cautari,ne-am oprit la X-lander X-Run, modelul antarctica. Ieri i-am facut si proba in parc si bebe este incantat ca poate sa vada si el lumea.
Voi ati trecut la partea sport sau tot cu landoul?

w/e asta o sa stam mai mult la bebelusul nou-nascut(multumim Virgi pt urari) asa ca va spunem de pe acum -Petrecere frumoasa pt mamicile care isi crestineaza micutii, iar pt restul -Spor la pus conserve pt iarna!

Andra, stiu ca esti ocupata, dar poate iti faci timp sa punem de o intalneala cu fetele saptamana care vine!





mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Neata fetelor
Sunt treaza de la 6. Sunt la a 2-a cana de cafea. As dormi de nu mai pot.
elena_gd, ii curge doar ochiul drept. Cand ii pun picaturi e mult mai bine. Cand le opresc se agraveaza si se ingalbeneste secretia si i se lipeste ochisorul.
Virgi, pai Lucas al tau e cumintel foc. A mea mai nou incearca sa isi bage si picoarele in gura. Noroc ca inca nu ajunge!
joana2672001, Tobrex i-am dat si eu si nu e asa de puternic TobraDexul mai contine si altceva si de aceea imi e teama sa nu ii fac rau. Pana la urma am ascultat sfatul medicului si i-am pus de ieri.
Shoshonik, si eu tot cu compresa sterila o sterg de obicei cu ser fiziologic, dar nu face fata, in sensul ca secreta f mult lichid si i se lipesc ochisorii. Foarte bune pentru curatatul ochisorilor sunt servetelele Iridium Baby. Pe noi ne-a ajutat mai ales cand avea ochii lipiti pt ca are o substanta emolienta si nu mai e nevoie sa insist pt a se curata. La un moment dat se iritase rau la coada ochiului de la atata sters.
Anita, da ce harnicuta esti! La mine nici gand de asa ceva.
Cu vaccinul nu am rezolvat nimic. Se pare ca nu prea se gaseste.
Va pup ca iar e pusa pe scandal.

Mergi la inceput