ajutati-ma cu o parere, va rog

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

aurora d-apoi cand e vorba de tine bag seama ca nimic nu poate fi previzibil
nu stiu ce sa zic, dar eu tin pumnii sa fie



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

ani, nu a fost. in schimb azi am primit rezultatul la anticorpi antispermatici. 33 fata de 20 limita. nu prea reusesc sa mai vad vreo speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

Buna!Am fost diagnosticata cu infertilitate secundara,insuficienta luteala,ovare micropolichistice.Am facut 2 stimulari cu clostilbegyt..prima nu a reusit iar la a doua am ovulat.De 2 ani eu si sotul meu incercam sa avem un sufletel..dar pan acum..nimic.Am un ciclu de 28 de zile dar am ovulat in ziua a 15-a a CM..(mai exact seara)..stiu pt ca am avut niste dureri ingrozitoare pe partea stanga..la ecografie s-a confirmat ovulatia si prezenta corpului galben..in saptamana cu ovulatia..am incercat mai mereu..incepand din ziua a 12-a pana in ziua a 16-a.doctora mi-a dat utrogestan 200 mg orale timp de 10 zile..problema e ca imi e teama ca poate nu a fost fecundat..voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

aurora...mda, asta chiar e o problema
imi pare rau
dar din experienta proprie chiar cu analiza asta iti recomand din suflet sa o repeti si in alta parte

madalina dar sotul tau e ok ?
la 13 zile de faza luteala, mie personal nu mi se pare insuficienta
dar asta se stabileste pe durata a mai multe cicluri si bine inteles pe analiza progesteronului la 7 DPO



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Ani, sincer deocamdata mi-e teama sa o repet. Numai cand ma gandesc la ce am simtit(si simt inca) atunci cand ma uit pe hartia aceea...nu ma vad prea curand repetand experienta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

la el..toate sunt ok..pana si spermograma..i-am spus sa mai dea din bunatatea aia si la mine:))..am facut stimulare si ma mir cum de am ovulat singura ca doctora imi vorbea despre injectii..si atunci am ramas blocata..am o mare teama de ace:))..sunt in a 6-a zi dupa ovulatie..si asteptarea ma omoara:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Madalina, dar de unde stii ca ai insuficiente luteala? ai facut analiza de progesteron in ziua 7 dpo? Oricum, din cate am inteles si eu asta nu e asa o problema, progesteronul e usor de suplimentat, asa cum vad ca deja faci. Mai ai rabdare, 6 dpo e prea devreme pt orice supozitie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

da..mi-am "urmarit" progesteronul..il faceam de ziua 21(asa imi spunea fosta doctora..pe care am schimbat-o) si imi iesea 0.21..nici dupa prima stimulare nu a fost prea roz..era 0.29..acum imi e teama sa mai fac progesteron sau sa-mi iau temp.bazala..pt ca daca nici acum nu reusim..iar intru in despresii d'alea nasoale..si ma simt inutila:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

aoleu, imi suna tare cunoscut asta cu depresia si cu 'inutilitatea'
doar ca eu am mult mai multi anisori in bagaj si nu prea mai am timp
tu ai doar 20 din cate vad eu, poate ca trebuie doar sa te relaxezi si sa ai rabdare...

asa, pai in ziua 21 imi dadea si mie fosta dr pe care am schimbat-o. Dar trebuie dozat la 7 zile de la ovulatie, care poate sa fie in cu totul alta zi decat 'clasica' zi 14

inteleg ca la tine problema e de fapt ovulatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

da..din cauza tiroidei usor marite si a stresului din cls a 12-a(cu bacu' si cu fosta diriga..poveste lunga):))..nu am avut CM cam 1 an..si tiroida nici nu-mi dadusem seama ca se declansase..si mai ales ca ma enervam din cauza doctorilor..unul imi spunea ca nu o sa am copii..altu' ca sa ma operez de tiroida..altu' ma plimba de la ginecologie-cardiologie-endocrinologie..ca daca tiroida mi-a afectat inima..am facut la analize cat altii in 10 ani..aveam venele varza..mai rau ca cei care se drogheaza..dar acum incerc sa sper si eu la lucruri mai bune..rabdare nu prea mai am..am ajuns la capat cu ea..sunt leu si la mine e chestia..daca nu e acum..mai tarziu numai vreau:))

Mergi la inceput